Reklamı Kapat

Kol ağrısına ne iyi gelir? Evde 10 tedavi yöntemi

Kol ağrısı son zamanlarda oldukça yaygınlaştı ve bu sorun hafife alınacak bir sorun değil.

+6
Haber albümü için resme tıklayın

Kollarınızın herhangi bir yerinde hissettiğiniz ağrı, günlük aktivitelerinizi gerçekleştirmenizi engelleyebilir. Kollarımızı kaldırma, bir şeyler tutma, kapama ve fırlatma gibi şeylerde kullanıyoruz.

Kollardaki hafif ağrı genellikle yanlış uyku pozisyonunun, zayıf kan dolaşımının, sporun veya tekrarlayan hareketlerin sonucu meydana gelir.

Kol ağrısı nedenleri

Şiddetli kol ağrısının bazı olası nedenleri arasında sinir sıkışması, burkulma, romatizmal hastalıklar, rotator manşet hasarı, kırık, romatoid artrit, kalp spazmı ve hatta kalp krizi de sayılabilir.

Sebebe bağlı olarak, ağrı aniden başlayıp yavaş yavaş artabilir.

Ağrı dışında, kol problemleri ile ilişkili diğer belirtiler arasında kolun altında şişme veya kramplar, kızarıklık, sertlik ve lenf düğümlerinde şişme gibi durumlar vardır. Semptomlar bir veya iki kolda olabilir ve bilek, dirsek ve omzu etkileyebilir.

Hafif kol ağrıları genellikle kendi kendine geçer. Ayrıca, kol problemleri ve ağrıları ile başa çıkmanıza yardımcı olabilecek ve kolunuzun iyileşmesine yardımcı olabilecek birkaç doğal çözüm de vardır.

Dikkat: Eğer ağrı şiddetli ise hemen bir doktora görünün.

Kol ağrısına ne iyi gelir? Kol ağrısı nasıl geçer? Kol ağrısı için doğal ve bitkisel tedavi yöntemleri

1. Dinlenin

Hafif kol ağrısı için yapabileceğiniz en iyi şey dinlenmektir.

 

Uygun dinlenme, hafif ağrılarda sıklıkla görülen yumuşak doku hasarını onarmak için önemli bir uygulamadır. Öte yandan, eğer dinlenmez de yaptığınız işlere devam ederseniz ağrı iltihaba neden olabilir ve iyileşme süresini geciktirir.

İlk 24 ila 72 saat boyunca mümkün olduğunca dinlenmeye çalışın ve yorucu egzersiz ve hareketlerden kaçının. Ağrıyan kolunuzla bir şeyler yazmayın ya da yapmayın. Bu, şişliğin hızlı bir şekilde azalmasını sağlayacaktır.

2. Soğuk Kompres

Kol ağrısı soğuk kompreslerle tedavi edilebilir. Bununla birlikte, öncelikle ağrının başlangıcında etkilidir.

 

Soğuk, ağrılı bölgeyi uyuşturmaya yardımcı olur, dolayısıyla ağrıyı hafifletir. Ayrıca inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.

1.    Buz küplerini plastik bir torbaya koyun ve poşeti ince bir havluya sarın.

2.    Etkilenen bölgeye 10 ila 15 dakika boyunca yerleştirin.

3.    Yöntemi birkaç gün, günde birkaç kez tekrarlayın.

Ayrıca bir havluyu soğuk suda ıslatıp ağrıyan kol üzerine uygulayabilirsiniz.

Dikkat: Buzları doğrudan kola koymayın. Donmaya neden olabilir.

3. Sıcak Kompres

Soğuk kompres gibi sıcak kompres de kol ağrısı tedavisine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, sıcak kompresin etkili olması için, sadece yaralanma meydana geldiğinde veya ağrı başladıktan 48 saat sonrasına kadar kullanın.

 

Isı, bölgeye kan akışını arttırır, bu da sertliği ve ağrıyı azaltır.

·         Su torbasını sıcak suyla doldurun ve ağrıyan kol üzerinde 10 ila 15 dakika boyunca uygulayın. Tam rahatlamak için günde birkaç kez tekrarlayın.

·         Ayrıca, duşta durabilir ve 5 ila 10 dakika boyunca kolunuza hafifçe ılık su tutabilirsiniz. Bunu günde iki kez yapabilirsiniz.

4. Sıkıştırma

Etkilenen bölgeyi bir sıkıştırma bandajı veya elastik bandaj ile sarmak şişmeyi azaltmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilir.

 

Sıkıştırma ağrılı bölgeye baskı uygular. Ayrıca ağrılı kolunuza bolca destek verir. Hatta daha rahat hareket etmenize yardımcı olur.

Etkilenen bölgeyi eczaneden satın alabileceğiniz bir elastik bandajla sararak sıkıştırın. Sıkıştırma bandını birkaç günlüğüne veya ağrı ve şişme geçene kadar kullanın.

Dikkat: Alanı çok sıkı sarmayın. Zayıf dolaşıma ve durumun kötüleşmesine neden olabilir. Bandajın çok sıkı olduğunu gösteren işaretler, bandajın altındaki bölgede uyuşukluk, karıncalanma, artan ağrı, serinlik veya şişliktir.

5. Yüksek tutun

Bazen, kol ağrısını azaltmak için yapabileceğiniz en iyi şey, ağrıyan yeri yüksek tutmaktır. Yükseklik, bölgeye doğru kan akışını artırır ve iyileşme sürecini hızlandırmak için atık ürünlerin atılmasını sağlar.

Dinlenirken veya uyurken kolunuzun altına 1 veya 2 yastık koyun. Gerekirse, kolunuzu yüksek tutmak için bir askı kullanabilirsiniz.

Dikkat: Kolunuzu çok fazla yükseğe kaldırmayın ki yeterince kan gelebilsin.

6. Masaj

Etkilenen bölgeye hafif bir baskı yaparak masaj yapmak ağrıyı geçirmeye yardımcı olabilir. Masaj, kan dolaşımını iyileştirir ve bu da hasarlı dokuyu daha hızlı onarmaya yardımcı olur.

Nazik bir masaj aynı zamanda bölgedeki stres ve gerginliğin azaltılmasına yardımcı olur.

1.    Kol ağrısına hangi yağ iyi gelir: Susam, hardal, hindistan cevizi veya zeytinyağını mikrodalgada birkaç saniye ısıtın.

2.    Sıcak yağı kolunuzun ağrıyan kısmına sürün.

3.    Kan dolaşımını arttırmak ve ağrıyı hafifletmek için hafif bir şekilde masaj yapın.

4.    Bunu birkaç gün boyunca günde birkaç kez tekrar edin.

Ayrıca, bir profesyonel masöre düzenli olarak masaj yaptırabilirsiniz.

Dikkat: Eğer masaj çok acıtıyorsa, ağrınız azalıncaya kadar bunu yapmayın.

7. Zencefil

Kol ağrısına ne iyi gelir diye arayanlar bu yöntemi kesinlikle uygulayın. Zencefil, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklerinden dolayı kol ağrısını azaltmada da etkilidir.

 

Zencefil kol ve omuz dahil olmak üzere her türlü iltihabı ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ayrıca iyileşme sürecini hızlandırmak için kan dolaşımını da arttırır.

2010 yılında Journal of Pain’de yayınlanan bir çalışmada, günlük zencefil tüketiminin, bir egzersize bağlı kas hasarı sonrası kas ağrısının azalmasına yardımcı olabileceğini buldu.

·         Dâhili kullanım için günlük olarak 3 fincan zencefil çayı içebilirsiniz. Zencefil çayı hazırlamak için, 2 fincan sıcak suya 1 tatlı kaşığı kıyılmış zencefil katın ve kapağını kapatıp 5 ila 10 dakika pişirin. Süzün, tatlandırmak için az bal katıp hala sıcakken için.

·         Dış kullanım için, 3 yemek kaşığı taze rendelenmiş zencefili bir parça tülbentle sarın. Paketi 30 saniye boyunca sıcak suya koyun. Ardından çıkarıp soğumasını bekleyin ve 15 dakika boyunca ağrıyan kolunuza koyun. Bunu günde birkaç kez tekrarlayın.

8. Zerdeçal

Zerdeçal, kol ağrısı için etkili bir ev ilacıdır. Zerdeçalda bulunan, kurkumin olarak bilinen bir bileşik antioksidanlar ve anti-enflamatuar özelliği sayesinde şişliği ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

 

·         Harici kullanım için, 2 çay kaşığı zerdeçal tozunu 1 çay kaşığı hindistancevizi yağıyla karıştırın. Ağrılı veya şişmiş bölgeye sürün ve kurumasını bekleyin. Ardından ılık suyla durulayın. Bunu günde en az iki kez tekrar edin.

·         Dahili kullanım için 1 çay kaşığı zerdeçal tozunu 1 bardak kaynatılmış sütle karıştırın. Tatlandırmak için bal katıp günde 2 kez için.

9. Elma Sirkesi

Elma sirkesi, kolunuzdaki ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek başka etkili bir ev çaresidir.

 

Şişliği ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olan alkalileştirici ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ek olarak, vücuda, kas ağrısının ve diğer kas hastalıklarının tedavisine yardımcı olabilecek güçlü mineral özellikler sağlar.

·         Sıcak su küvetine 2 bardak organik elma sirkesi katın. Vücudunuzu, özellikle ağıran kolunuzu, bu suda 20 ila 30 dakika boyunca bekletin. Birkaç günlüğüne günde bir defa bu rahatlatıcı banyonun keyfini çıkarın.

·         Ayrıca, bir bardak ılık suya 1 çorba kaşığı organik elma sirkesi ve biraz bal katıp karıştırın ve 1 hafta boyunca içerek hızlı bir şekilde toparlanın.

10. Kırmızı Biber

Kırmızı biber, kol ağrısı da dahil olmak üzere her türlü ağrı için iyi bir çözümdür.

İçindeki kapsaisin bileşiği, ağrıyı, şişmeyi ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olan analjezik ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.

·         1 çorba kaşığı zeytinyağına bir tatlı kaşığı kırmızıbiber katıp karıştırın. Etkilenen bölgeye uygulayın ve 20 ila 30 saniye hafifçe masaj yapın. 10 dakika sonra durulayın. Ağrı geçene kadar bu tedaviyi günde iki kez tekrar edin.

·         Alternatif olarak, etkilenen bölgeye masaj yapmak için kapsaisin içeren reçetesiz kremleri kullanabilirsiniz.

Dikkat: Kırmızıbiberi kesik veya tahriş olmuş bölgelere kesinlikle sürmeyin.

Ek İpuçları

·         Enflamasyon nedeniyle oluşan ağrıyı azaltmaya yardımcı olmak için kortikosteroidler gibi anti-inflamatuar ilaçlar alın.

·         Diyetinizde kalsiyum ve magnezyum gibi yeterli mineraller olduğundan emin olun.

·         Kol ağrısı için ilaç isimleri arayanlar var. Aspirin, ibuprofen, naproksen ve asetaminofen gibi reçetesiz ağrı kesici ilaçlar rahatsızlığınızı tedavi etmenize yardımcı olabilir.

·         Özellikle hareket etmede sıkıntı yaşıyorsanız fizik tedaviyi tercih edebilirsiniz.

·         Özellikle egzersizden önce, kollardaki ağrı riskini azaltmak için düzenli olarak açma germe yapın.

·         Yaralanmaları önlemek için yaptığınız egzersizler için doğru forma sahip olduğunuzdan emin olun.

·         Spor yaparken koruyucu donanım kullanın.

·         Ağır nesneleri kaldırırken dikkatli olun.

·         Protein açısından zengin bir diyet yapın, böylece kaslarınız antrenmandan sonra kendini yeniden inşa edebilir.

·         Ağrı nedeniyle, kol, el ve parmaklar çok şişebilir. Yüzük, bilezik, saat ve diğer tüm mücevherleri çıkarın.

·         Kas krampları nedeniyle kol ağrınız varsa, yeterince su içtiğinizden emin olun. Bazen dehidrasyon, kollarınızda hissedilebileceğiniz kas kramplarına neden olabilir.

·         Herhangi bir ağrınız varken kafein ve alkol kullanmayın.

·         Stresten uzak durun, çok fazla stres yapmak vücudunuzun savunmasını zayıflatabilir ve vücudunuzun kendini tedavi etmesini zorlaştırabilir.

·         Egzersiz yaparken kasları, eklemleri veya tendonları zorlamamak için uygun pozisyonları ve hareketleri kullanın.

13 Oca 2021 - 18:14 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?