Kış egzaması nasıl geçer? Kış egzamasına bitkisel çözüm

Egzama, yılın herhangi bir zamanında ortaya çıkabilir, ancak kış mevsimi egzama patlamasıyla sonuçlanabilir ve bir takım problemlere neden olabilir.

+7
Haber albümü için resme tıklayın

Egzama veya atopik dermatit, kronik bir deri hastalığıdır. Egzemanız varsa, şiddetli kaşıntı (özellikle geceleri), kırmızıdan kahverengimsi-gri renkte kuru ve pullu cilt lekelerine ve çizildiğinde sıvıyı sızdırıp aşındırmaya yarayan küçük şişlikler gibi belirtilerle başa çıkmanız gerekebilir. Bu belirtiler kışın daha da kötüleşir.

Sorun, dizlerin ve iç dirseklerin veya ön kolların yanı sıra yüz, boyun, bilekler, kafa derisi, kollar, bacaklar, göğüs ve sırt gibi farklı vücut bölgelerini etkileyebilir.

Kuru kış havası, kapalı ısıtma sistemleri ile birlikte cildinizi tamamen kurutabilir ve egzama belirtilerinde artışa neden olabilir. Diğer nedenler arasında çok fazla giyeceğin katlanması, sıcak banyolar veya çok fazla yatak örtüsü kullanılması sayılabilir.

Egzama, cilt tahriş edici maddeler, enfeksiyonlar, stres ve bazı alerjenlere maruz kalma, örneğin toz veya hayvan tüyünden kaynaklanabilir.

Sıcaklıklar düştükçe, birçok insan egzama tedavisi için yollar arar ve kuru, kaşıntılı cilt ve rahatsız edici döküntülerden kurtulmak için çareler arar.

Neyse ki, egzema ataklarını hafifletmenize ve kış mevsiminin keyfini çıkarmanıza yardımcı olabilecek birçok basit telafi ve yaşam tarzı değişikliği vardır.

Kış Egzaması Nasıl Geçer? Kış Egzemasına Bitkisel Çözüm

1. Vücut ısısını belli bir değerde tutun

Cilt, özellikle kış aylarında ani ısı değişikliklerine tepki verir. Örneğin, soğuk kış günlerinde sıcak bir eve girdiğinizde ya da tam tersi olduğunda, cilt düzgün bir şekilde işleyemez. Aslında ani sıcaklık değişimi cildin kurumasına ve kaşıntı hissine neden olur. Bu da egzama belirtilerini kötüleştirebilir.

Cildin sıcaklığını olabildiğince korumak çok yararlı olabilir. Her odayı sabit ve konforlu bir sıcaklıkta tutun.

Kalın bir yorgan kullanmak yerine yatak örtülerini kullanın, böylece ne kadar sıcak hissettiğinize bağlı olarak rahatlayabilirsiniz.

Aynı kavram giysileriniz için de geçerlidir. Katmanlar, vücudunuzun ve cildinizin aşırı ısınmasını önlemek için giyim eşyalarını gerektiği gibi çıkarmanıza olanak tanır.

2. Kış Egzeması Tedavisi İçin Nemlendirici Kullanın

Nem, kışın seviyelerde seyreder. Sıcaklık düştükçe havadaki nem de düşer. Dahası, merkezi ısıtma sistemleri, evin her tarafına sıcak tutmaya çalışır ve bu da iç havayı kurutur ve egzema ataklarına neden olabilir.

Evinizi, cildinizin kurumasını önlemek için, çok sıcak veya çok soğuk olmayan, nem oranı 45 ile 55 arasında değişen bir sıcaklıkta tutmalısınız.

Evinizdeki nem çok düşükse, havaya nemlendirmek için bir nemlendirici kullanın.

Havadaki nemi artırmaya yardımcı olması için bir nemlendirici alabilir veya her odaya sadece bir bardak su koyabilirsiniz. Bu yöntemlerden herhangi birisini deneyebilirsiniz, fakat küf tutmaması için suyu belirli aralıklarla değiştirin.

3. Sık-sık nemlendirici uygulayın

Nemlendiriciler yılın her zamanında gereklidir. Fakat kışın yoğun bir tane kullanmanız ve daha sık uygulamanız gerekir.  Doğru nemlendiriciyi kullanmak, egzama atakları ile başa çıkmanın en iyi yollarından biridir.

Kış aylarında kullanmak için özellikle krem yerine bir merhem olan ağır bir nemlendirici kullanın. Deneyebileceğiniz bir diğer seçenekte, yoğun olan badem yağıdır ve cildinizi saatlerce nemlendirir.

Nemlendirici kullanırken, çoğunlukla kuru ve soğuk havaya maruz kaldıkları için, ellerinize ve yüzünüze dikkat edin. Nemi deriye hapsetmek için banyo veya duştan sonra cildiniz hala ıslakken nemlendiriciler ve yağları uygulayın.

Cildinizi günde bir defadan daha fazla nemlendirin.

4. Doğru Kıyafetler Seçin

Sıcaklık düştükçe, kendimizi giysi kalıplarının içine hapsetmeye başlarız. Soğuktan korumak için şapkalar, eşarplar, eldivenler, kazaklar ve çoraplar şarttır. Ancak egzamadan muzdarip olanların yünden yapılmış ürünleri kullanmamaları gerekir.

Yün cildi kurutabilir, bu da kaşıntıyı artırabilir. Ayrıca, kaba dikişleri ve gevşek iplikleri olan herhangi bir kıyafette aynı etkiyi gösterebilir.

Gün boyunca ihtiyaç duyduğunuz kadar vücut sıcaklığınızı ayarlamanıza yardımcı olmak için, ağır bir kat yün giysiden çok pamuklu giysiler giymeyi deneyin.

Kromat alerjisi olanlar deri eldivenlerden ve şapkalardan uzak durmalıdır.

Deri veya yün eldivenleriniz varsa, cildin tahrişini azaltmak için bunların altında bir çift ipek eldiven takabilirsiniz.

Bir diğer önemli nokta, cildinizi tahriş edip belirtilerinizi kötüleştirebileceği için ıslak kıyafetleri ve ayakkabıları derhal çıkarmalısınız.

5. Sıcak Banyolarda Durmayın

Kış günlerinde uzun, sıcak banyo yapmanın ne kadar cazip olduğu düşünseniz de bunu yapmamalısınız. Aslında, sıcak banyolar kış egzamasının patlamasının ardında yatan neden olabilir.

Sıcak banyolardan gelen ısı cildinizin kurumasına ve kaşınmasına neden olabilir.

Bunun yerine, ılık su kullanın ve daha az ve sık sık banyo yapın veya duş aldığınız zamanı sınırlı tutun.

Cildinizin banyo sırasında nemi tutmasını sağlamak için suya nemlendirici ürünler ekleyebilirsiniz. Her ne pahasına olursa olsun sert sabunlar kullanmayın; bu sabunlar doğal yağları derinizden sıyıracağından cildi kurutur ve egzamanızı daha da savunmasız hale getirir.

Kısa bir banyo veya duş aldıktan sonra cildinizi havlu ile ovalamayın. Bunun yerine hafif silinin, sonra ıslak haldeyken derinize zeytin veya badem yağı sürün.

6. Yulaf unu Banyosu Yapın

Yulaf unu banyosu yapmak soğuk kış günlerinde keyifli olabilir ve kaşınmayı azaltabilir ve cildi rahatlatabilir. Ölü cilt hücrelerini kaldırarak kuruluğa karşı mücadeleye yardımcı olur ve su kaybını önleyerek cildinizin nemli kalmasını sağlar.

Kaşıntıyı azaltmak ve ağrıyı azaltmak için tahriş edici, anti-inflamatuar ve yatıştırıcı özelliklere sahip kolloidal yulaf unu kullanmak en iyisidir.

1.    Sıcak bir banyo suyu içine 1 su bardağı kolloidal yulaf unu serpin.

2.    Bu suda 15 dakika boyunca vücudunuzu ıslatın.

3.    Nemi cildinize hapsetmek için ıslak cildinize nemlendirici uygulayın.

4.    Haftada bir veya iki kez bu rahatlatıcı banyonun tadını çıkarın.

7. Kış Egzeması Tedavisi için Cildinizi Güneş’ten Koruyun

Kış aylarında güneş cildi rahatlatabilir. Ancak sıcaklık düşük olduğu için, güneş kremi kullanmayacağınız anlamına gelmez. Bulutlu bir günde bile, uzun süre dışarıda iseniz, güneş yanıklarına maruz kalabilirsiniz .Bu da, egzamanın belirtilerini kötüleştirebilir.

Öyleyse dışarıya çıkmadan önce, cildinizi 30 veya daha yüksek bir SPF’ye sahip geniş spektrumlu bir güneş kremi ile koruyun. Bir güneş kremi seçerken, cildinizin hassas olabileceği veya tahrişe neden olabilecek herhangi bir bileşen olup olmadığını kontrol edin.

Ayrıca, cildiniz ve bağışıklık için de önemli olan vücutta D vitamininin üretimi için küçük bir güneş ışığının gerekli olduğunu unutmayın. Güneşli bir ortamda değiseniz, egzama atak’larını iyileştirmek için D vitamini takviyeleri almak konusunda doktorunuza danışın.

8. Elma Sirkesini İçten ve Dıştan Kullanın

Elma sirkesi egzama rahatlatması için dahili veya harici olarak kullanılabilir. Cildin pH seviyesini dengelemeye yardımcı olur. Ayrıca egzamayı ve egzama izlerini azaltabilen sıkılaştırıcı, antifungal ve antibakteriyel özellikleri vardır.

Artı, vücudun toksinlerden kurtulmasına yardımcı olarak cilt sağlığını destekler.

·         Eşit miktarda organik elma sirkesi ve suyu karıştırın. Egzamadan etkilenen bölgeye uygulayın ve kurumasını bekleyin. Daha sonra, ılık suyla durulayın, kuru cildinizi kurutun ve kıvamlı bir nemlendirici uygulayın. Bunu günde iki kez yapın.

·         Ayrıca, 2 çay kaşığı ev yapımı, organik elma sirkesi ve organik balı bir bardak su ile karıştırın ve günde iki kez için.

9. Sağlıklı Beslenin

Kışın cilt kuruluğunu ve egzamayı önlemek için, sağlıklı ve besleyici bir diyet uygulamayı unutmayın.

Diyetiniz, somon, balık yağı ve keten tohumları gibi omega-3 yağ asitleri bakımından zengin gıdalar içermelidir .Bu sağlıklı yağ asitleri cildinizin nemini korumasına ve sulu kalmasına yardımcı olabilir.

Ayrıca E ve C vitamini bakımından zengin protein ve gıdalar cildinize iyi gelir. Yemeklerde sızma zeytin veya hindistancevizi yağı kullanın. Kefir ve yoğurt gibi fermente gıdalar da size yardımcı olabilir.

Papatya, zerdeçal, müren, seddanya, karafata ve dulavratotu gibi belirli şifalı bitkiler egzama tedavisinde yardımcı olur.

Belirtilerinizi kötüleştirebilecek turunçgil gıdalardan ve homojenize süt ürünlerinden kaçının. Ayrıca işlenmiş gıdalar, beyaz un, şeker ve suni şekerler ve katkı maddelerini asgari seviyede tutun.

10. Bolca su için

Vücudunuzu içerden sulu tutmak, cildinizin nemli kalmasına yardımcı olur. Bu, sırasıyla, kış aylarında egzama ataklarını önlemeye yardımcı olacaktır.

Günde en az 8 – 10 bardak su içelim. İdrarınız açıksa vücudunuzun iyi nemlendiğini anlayabilirsiniz.

Su alımını artırmak için, sadece su içmeniz gerekmez. Lİmon veya diğer narenciyeleri suyun içine katarak lezzetini artırabilirsiniz. Buna ek olarak, su içeriği bakımından zengin meyve ve sebzeler, vücudunuzun sulu tutulmasında çok yardımcı olur.

Diğer seçenekler olarak yeşil çay, süt ve sıcak çikolata gibi sıcak kışlık içecekler içmeyi deneyebilirsiniz.

Ek İpuçları

·         Gerekirse reçetesiz satılan alerji ilaçlarını deneyebilirsiniz, ancak önce her zaman doktorunuza danışmak en iyisidir.

·         Kaşıntıyı tedavi etmek için, kalamin losyonu gibi topikal bir krem ​​kullanabilirsiniz.

·         Soğuk bir kompres, aynı zamanda ciltteki kaşıntılı, iltihaplanmış lekeleri yatıştırır.

·         Ne olursa olsun, cildi çizebilecek şeylerden kaçının. Bu sadece bölgeyi tahriş eder ve cildi bozar.

·         Tahriş olmuş veya bozulmuş cilt üzerinde büyüyen bakterileri öldürmek için tuzlu su kullanabilirsiniz.

·         Kıyafetlerinizi ve çarşaflarınızı, özellikle hassas ciltler için, boya ve parfüm içermeyen bir deterjanla yıkayın.

13 Oca 2021 - 17:48 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?