Reklamı Kapat

Kendinden ve rabbinden uzaklaşma

Yılbaşı kutlamalarının hükmünü sorduğumuz hocaefendiler, Müslümanları kesin olarak uyardı.

Nedim Odabaş
GAZETE MANŞETİ Nedim Odabaş Tüm Haberleri
Kendinden ve rabbinden uzaklaşma
Kendinden ve rabbinden uzaklaşma
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Yılbaşı eğlenceleri, yılbaşı kutlamaları şeklinde yürütülen algı operasyonuyla HIristiyanlara ait olan bu gece de Müslümanlara dayatılmaya çalışılıyor. Şehrin farklı noktalarında çam ağacı süslemeleri, ışıltılı mekÂnlar, Noel Baba figürleriyle Müslümanlar tamamen Hıristiyanların olan bu gece için zihinsel olarak hazırlanıyor.

2020’nin son günlerini yaşadığımız bugünlerde medya her yıl olduğu gibi yılbaşıyla ilgili zihinlerimizi dönüştürmeye çabalıyor. Özellikle yılbaşında Milli Piyango’nun vereceği ikramiye ile milyonlarca kişiye Milli Piyango bileti almak üzerine hayaller kurması telkin ediliyor. Oysa Diyanet İşleri Başkanlığı, Milli Piyango dahil olmak üzere tüm şans oyunlarının kesinlikle haram olduğunun fetvasını vermiş durumda.

Kendinden ve rabbinden uzaklaşma

Mehmet Görmez: Yılbaşı kutlamaları kimlik erozyonuna dönüşüyor

Diyanet İşleri eski Başkanı Mehmet Görmez yılbaşı kutlamaları için geçtiğimiz yıllarda yaptığı açıklamada, “Hiç kimse pagan kültürüyle tüketim kültürünün, haz ve eğlence kültürüyle birleşerek, birleştirerek çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde bir yozlaşma kültürünü meydana getirmesinin doğru olduğunu söyleyemez. Hele hele bütün bunların da Noel, çam ağacı, kumar, içki, spor toto, loto gibi insanı kendisinden ve Rabbinden uzaklaştıracak davranışlarla birleşerek, birleştirilerek, toplumun yozlaşmasına izin veren bir geleneğin oluşmasına, bunun doğru olmadığını, şefkatli bir şekilde topluma ifade etmeye, dostça bu uyarıyı yapmaya devam etmeliyiz” dedi.

Kendinden ve rabbinden uzaklaşma

Cevat Akşit: Müslüman izzet sahibidir karakter sahibidir

“Kim bir kavme benzerse onlardandır” ve “Kim bir kavmin karartısını artırırsa onlardandır“ buyuran Resulullah (s.a.v.) Efendimiz’in hadis-i şeriflerini kulağımıza küpe etmeliyiz. “Kişi sevdiğiyle beraberdir. Sen de kimi seviyorsan, onunla birlikte hesap göreceksin”. Yani yılbaşı kutlamak, o gece evleri süslemek, kumar oynamak, içki içmek çok ağır veballi bir iştir. Bir Müslüman hiçbir zaman gavurla birlikte haşrolmak istemez. Müslüman, kişilik sahibidir. Müslüman, Müslüman’a benzer… Müslüman, izzet sahibidir, kişilik sahibidir…

Nedim Urhan: Hıristiyan Âdetlerine uymak kesinlikle caiz değildir

“Resulüm de ki: Ey kâfirler! Ben sizin tapmakta (olduklarınıza tapmam, Siz de benim taptığıma tapmıyorsunuz. Ben sizin taptıklarınıza asla tapacak değilim. Siz de benim taptığıma tapıyor değilsiniz. Sizin dininiz size, benim dinim de banadır”. (Kâfirûn Sûresi, ayet 1-6) Kâfirlerin bayramlarını kutlamak, onların kutsal saydığı günleri, Noel ve yılbaşı gecesi kutlamak, onların âdetlerine uymak, onlara benzemek kesinlikle caiz değildir ve büyük günahlardandır.

Kendinden ve rabbinden uzaklaşma
Mahmut Toptaş: Müslüman, Müslüman hassasiyetini korur

Bizler Müslümanız. Müslümanca yaşamalıyız. Allah’ın (c.c.) emirlerini ve yasaklarını, Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) sünnet-i seniyyesine göre hayatımızı şekillendirmemiz gerekir. Yılbaşı akşamlarında da bu Müslümanca duruşu sergilememiz gerekiyor. Biz onların etki alanına girerek de bir şeyler yapmamalıyız. Onlara uymamalıyız, Müslüman aynı hassasiyetini korumalıdır.

Kendinden ve rabbinden uzaklaşma
Muhammed Emin Yıldırım: Kimlik ihlali yapıldığı için iki kez haram

Aslında sadece yılbaşı kutlaması falan filan değil. Eğer Allah’ın helal ve haram çizgilerindeki belli şeylerine sınır ihlali noktasında bazı şeyler yapılıyorsa bu zaten haram, buradaki hüküm aynı. Ama bir de bu Hıristiyanları ya da başka dinleri taklit etme noktasında Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) uyarısına rağmen halen böyle şeyler yapılıyorsa, bu da kimlik ihlali yapıldığı için ikinci bir kez daha haram. Dolayısıyla biz bu noktadaki hassasiyetlerimizi, ölçülerimizi bu uyarılar çerçevesinde yeniden tesis etmeliyiz.

Kendinden ve rabbinden uzaklaşma
Mustafa Kasadar: Yılbaşı kutlamaları haram ve isyan üzerine kurulmuştur

“Yılbaşı kutlamaları” adı altında yapılan şenliklerin, düzenlenen eğlencelerin tamamı haram ve isyan üzerine kurulmuştur. Bir milletin adeta topluca yaratıcısına isyanını andırır tarzda programlar icra edilmekte ve din adeta bu gece için bir kenara bırakılmaktadır. İşte tam laik hayat. “İçki de içerim, umreye de giderim” diyen zihniyetin din algısı tam olarak budur. Bu geceyi dışarıda harcayacak parası olmadığı için evinde kutlayarak en masum hareket edecek olanlar dahi televizyonlarda adeta birbiriyle çıplaklık yarışına girişerek açılıp saçılanlarla eğlenecekler; sözde, sanat adına, müzik ve eğlence adına zehirleneceklerdir.

Muhittin Hamdi Yıldırım: Şeytanların düzenlediği birer tuzak

Şuurlu her Müslüman; İslam düşmanlarına benzemenin, onların gittiği yoldan gitmenin ve onların batıl olan yaşam tarzlarını taklit etmenin sonunda esarete ve yok olmaya varacağını bilmektedir. Ayrıca yılbaşı gecesi içki, kumar, piyango ve yaşanan rezalet ve sefahatlerin Müslümanları inançlarından saptırmak üzere şeytanların düzenlediği birer tuzak olduğunu da bilir.

Kendinden ve rabbinden uzaklaşma
Necmettin Nursaçan: Müslüman başkasına uyan değil, kendisine uyulan kişidir

Müslüman, başkasına uyan değil, kendisine uyulan kişidir. Komutan nefere uymaz, nefer komutana uyar. Müslüman, izzet ve şeref sahibidir. İnsanlığa örnektir. O halde her davranışıyla sorumludur. Aşağılık kompleksine kapılıp başkalarını taklit etmemelidir. Bu bakımdan Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) “Bir millete benzeyen onlardandır” buyurmuştur.

Kendinden ve rabbinden uzaklaşma
Abdulvahap Ekinci: Katmerli günah

Bir Müslüman  olarak Hıristiyanların bayramı olan bayramı kutlamak son derece yanlış, bir mü’mine yakışmayan bir davranıştır. İkincisi, kutlama hangi şekilde olursa olsun, tabii aynı zamanda İslam’ın yasakladığı, İslam’ın özellikle reddettiği hal ve hareketlerle, İslam’a aykırı olan haramların içine girerek kutlamak bu ikinci bir günahtır. İslam’ın yasakladığı alana girerek kutlamak haramdır, fuhşiyattır, ahlaksızlıktır, ahlaki değerlere, ahlaki kriterlere uymayan davranış ve hareketler, bu ikinci bir günah.

30 Ara 2020 - 04:30 - Gündem

Mahreç  Nedim Odabaş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi