Savunma sanayi ürünleri test laboratuvarı

2001 yılında yaşanan terörist faaliyetler, fiziksel, kimyasal ve biyolojik tehditlere, siber saldırılara ve füze tehditlerine karşı acil savunma operasyonlarını başlatmıştır.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Savunma sanayi sektörü, askeri gereksinimleri karşılamak için askeri silah sistemleri, alt sistemleri ve bileşenlerinin ve parçalarının araştırma ve geliştirilmesi yanı sıra tasarım, üretim, teslimat ve bakımını sağlayan dünya çapında bir endüstriyel komplekstir. Son yüzyılda savunma sanayi inanılmaz bir hızla genişlemiştir.

Savunma sanayinin öncelikli amacı, askeri güçlerin ülkenin korunmasında kullanacağı ürünler geliştirmek ve üretmektir. Bazı ürünler geliştirildikçe, daha tüketici dostu kullanımlar da üretilmektedir. Bugün bilindiği şekliyle savunma sanayi, Birinci ve İkinci Dünya Savaşları sırasında savaşta uçak, cip ve diğer araçların kullanılması ile gelişmiştir. Daha önce savunma çabalarıyla ilgisi olmayan sektörler bile, malzemelerden araçlara ve silahlara kadar savaş için gereken ürünleri üretmeye başlamıştır.

2001 yılında yaşanan terörist faaliyetler, fiziksel, kimyasal ve biyolojik tehditlere, siber saldırılara ve füze tehditlerine karşı acil savunma operasyonlarını başlatmıştır. Savaş sanayi ürünlerini geliştiren ülkeler sonraki yıllarda çok daha farklı tehditlere odaklanmışlardır. Örneğin yetkisiz kişilerin askeri veya güvenli operasyonlara erişimini önlemek için el ve göz taraması gibi kimlik doğrulama teknolojileri geliştirilmiştir. Araştırma ve geliştirme çalışmaları, savunma sanayinin devam eden başarısı için kritik öneme sahip olmuştur. Biyolojik, kimyasal ve başka türlü her yeni tehdit, bu saldırıları ve kayıpları önlemek için sürekli olarak yeni savunma sistemlerinin geliştirilmesini gerektirmiştir.

Savunma Sanayi Ürünleri

Günümüzde savunma sanayi, zamanında üretim yapmak, ürünlerin bütçeye uygun şekilde teslim edilmesini sağlamak ve ürünün amaçlanan ömrü boyunca amaca uygun kalmasını sağlamak için büyük bir baskı altındadır. Aynı zamanda bu sektördeki firmalar, iç ulusal pazarın değerini maksimize etmek, uluslararası pazarları geliştirmek, entegrasyonu engelleyen bu sektörde ölçek ve kapsam ekonomilerini güvence altına almak ve tedarik zincirinde endüstriyel katılım ve ticari kullanıma hazır teknolojden (ihtiyaçları karşılamak için uyarlanan paketli çözümlerden) yararlanmak zorundadırlar.

Savunma sanayi ürünleri, kara araçlarından deniz araçlarına, havacılık ve uzay sistemlerine, silah sistemlerinden radar ve elektronik harp sistemlerine, entegre güvenlik sistemlerinden muhabere ve elektronik sistemlere kadar son derece geniş bir alanı kapsamaktadır. Bunlar da kendi için sayısız alt gruplara ayrılmaktadır. Örneğin radar ve elektronik harp sistemleri kapsamında şu sistemler bulunmaktadır: erken ihbar radar sistemleri, silah tespit radarları, taşınabilir dinleme ve kestirme sistemleri, elektro-optik sentör sistemleri, elektronik harp taarruz ve destek sistemleri, radar kesit alanı hespalama sitemleri, elde taşınabilir mayın tespit sistemleri, katlanabilir mayın dedektörleri, helikopter kendini koruma sistemleri, sonar sistemleri, atış yeri tespit sistemleri, yüksek frekanslı elektronik taarruz sistemleri, hava savunma radarları, yüksek güçlü elektromanyetik sistemle, drone savar sistemleri, helikopter erken tespit sistemleri ve daha birçok sistem.

Savunma Sanayi Ürünleri Testleri

Orduyu yeterince korumak söz konusu olduğunda, savunma uygulamaları için ürün testleri, son zamanlarda hem popülerliğini hem de askeri standartları ve düzenlemeleri aşma yeteneğini çok arttırmıştır. Bu konuda esas alınan başlıca standartlar, ABD Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan askeri standartlardır. Ordunun standardizasyon hedeflerine ulaşılmasına yardımcı olmak için tasarlanan bu askeri standartlar, MIL-STD ve MIL-SPEC olarak sınıflandırılmaktadır. Bu standartlaşma, hem ürünlerin birlikte çalışabilir olmasını sağlamada, hem de bu ürünlerin belli gereksinimleri karşılaması, güvenilirliği, lojistik sistemler ile uyumluluğu ve benzer savunma ile ilgili hedefleri karşılamasını sağlamada faydalı olmaktadır.

MIL-STD standartları, askeriye özgü ticari süreçler, prosedürler, uygulamalar ve yöntemler için tek tip mühendislik ve teknik gereksinimleri açıklamaktadır. Kendi içinde beş gruptur: arayüz standartları, tasarım kriterleri standartları, üretim süreci standartları, standart uygulamalar ve test yöntemi standartları. MIL-STD-962 standardı, savunma standartlarının içeriğini ve formatını belirlemektedir. MIL-SPEC standartları ise, askeriye özgü malzeme veya ticari unsurlar için temel teknik gereksinimleri açıklamaktadır. MIL-STD-961 standardı, savunma şartnamelerinin içeriğini ve formatını belirlemektedir.

EUROLAB ve Savunma Sanayi Ürün Testleri

EUROLAB, yılların birikimi ve tecrübesi ile, güçlendirilmiş elektronik cihazlardan kişisel koruyucu ekipmana kadar her türden askeri malzemenin, aracın ve ekipmanın testlerini hızlı ve kaliteli bir hizmetle gerçekleştirmektedir. Örneğin aşamalı artan stres seviyelerini kullanarak, yüksek hızlandırılmış ömür testleri yapmaktadır. Hızlandırılmış testler, geleneksel test yöntemlerinin genelde günlerce süren test süreleri aksine, birkaç saat içinde sonuç vermektedir.

EUROLAB diğer yandan yüksek hızlandırılmış gerilim taraması testleri yapmaktadır. Bu testler, bir askeri ürünün üretim aşamasına girdikten sonra önceden belirlenmiş parametreler kullanılarak spesifikasyonlarını kademeli olarak aşmak ve yukarı yönde tedarik edilen malzemelerin veya üretim adımlarının üründe bir zayıflamaya veya arızaya neden olup olmayacağını belirlemek için uygulanmaktadır. Bu test yöntemi, askeri uygulamalar bir ürün üretim hattından ayrılmadan önce çok önemli bir son savunma hattı görevi görmektedir. Bu şekilde ileride doğacak riskler önemli ölçüde azaltılmaktadır.

EUROLAB aynı zamanda askeri ürünler için kalite güvence testleri sunmaktadır. Bu testler ile üretici firmalar, sadece test sonuçları elde etmekle kalmamakta, aynı zamanda firmanın hak ettiği ilgi ve değeri görmektedir.

Kısaca EUROLAB, verimli pazar erişimi için firmalara, ürün performansını, kalitesini ve güvenilirliğini sağlamak açısından katı askeri standartlara uymalarına yardımcı olmaktadır. Askeri yükleniciler, alt yükleniciler, ekipman üreticileri ve savunma tedarik zinciri, performans, kalite ve güvenilirlikte katı düzenlemeler ile karşı karşıya olduğu için, savunma sanayyinde güvenlik ve güvenilirlik çok önemlidir. Bir ekipman, tüm test aşamalarında ve daha önemlisi gerçek kullanım sırasında beklenen performansı göstermelidir.

 Kaynak: https://www.laboratuar.com/

 Advertorial

26 Ara 2020 - 17:13 - Aile & Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?