Kazanılmış hakları heba etmeyin

İlahiyat Fakültesi mensupları, MEB’in pedagojik formasyon eğitimini kaldırmasına tepkili!

Bekir Şirin
Bekir Şirin Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Milli Eğitim Bakanlığı’nın pedagojik formasyon eğitimini kaldırması ve formasyon sertifikasının artık lisansüstü eğitimle elde edinilebilecek olması en çok ilahiyat fakültelerini etkileyecek. İlahiyatlardan pedagojik formasyonun esirgenmesi ve mevcut uygulamaların gerisine düşülmesi ile kazanılmış haklar ve yeniden alınmış haklar sıfırlanmış olacak. MEB’e geri adım atma çağrısı yapan ilahiyat fakültesi öğrencileri ise durumun adaletsizliğin, haksızlığın ve yolda bırakılmışlığın göstergesi olduğunu ifade etti.

Ülkemizdeki üniversitelerin eğitim fakültesi dışındaki birimlerinden mezun olan ve öğretmen olmak isteyen kişiler, pedagojik formasyon eğitimini tamamlamalarının ardından öğretmenlik görevine atanabiliyordu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim Terbiye Kurulu, geçen aylarda almış olduğu karar ile üniversitelerde formasyon uygulamasını kaldırdı. Bu bağlamda geçen aylarda açıklamada bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, pedagojik formasyon eğitiminin yerine lisansüstü düzeyde ‘Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı’nın getirileceğini duyurdu.

FORMASYON SERTİFİKASI ARTIK LİSANSÜSTÜ EĞİTİM İLE EDİNİLECEK

MEB’in almış olduğu kararın ardından çok sayıdaki öğretmen adayı sürecin nasıl işleyeceğini merak ederken konuya ilişkin detaylar büyük ölçüde netleşti. Buna göre MEB’in atmış olduğu adımla birlikte formasyon sertifikasının artık lisansüstü eğitim ile edinilebileceği ifade ediliyor. Konuya ilişkin olarak açıklamada bulunan Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanı Burhanettin Dönmez, “Formasyon kalktı, bundan sonra öğretmenlik meslek bilgisi tezsiz yüksek lisans (ÖMB-TZYL) programları açılacak. Adaylardan bu belgeler istenecek.” dedi.

2023 EĞİTİM VİZYON BELGESİYLE SERTİFİKAYA DAYALI PEDAGOJİK FORMASYON KALDIRILDI

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı’nın Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran imzalı pedagojik formasyon konulu resmi yazıda şu ifadeler yer aldı: “Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel, örgün ve yaygın eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanacakların atamalarına esas olan alanlar ile mezun oldukları yükseköğretim programları ve aylık karşılığı okutacakları derslerin belirlenmesine ilişkin iş ve işlemler ilgi karar ve eki çizelge doğrultusunda yürütülmektedir. Bakanlığımız 2023 eğitim vizyon belgesinde, sertifikaya dayalı pedagojik formasyon uygulaması kaldırılarak yerine lisansüstü düzeyde programların açılması hedefine yer verilmiştir. Bu bağlamda ilgi karar eki çizelgede yer alan bakanlık ve Yükseköğretim Kurulu iş birliği ile açılan açılacak olan ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisansı ya da pedagojik formasyon programı / pedagojik formasyon eğitimi sertifikası programını başarı ile tamamlayanlar ifadesi, ilgi karar doğrultusunda değiştirilmiş olup yükseköğretim kurumları tarafından sertifika düzeyinde yürütülen pedagojik formasyon sertifika eğitimi, ilgi karardaki geçerliliğini yitirmiştir.”

MEB’İN KARARI İLAHİYAT FAKÜLTELERİNİ ETKİLEDİ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın formasyon uygulamasını kaldırması yönündeki kararı ilahiyat fakültelerini de etkiledi. Hâlihazırda hazırlık eğitimiyle birlikte beş yıl olan eğitim süreci, alınan karar sonucunda formasyon almak isteyenler için altı yıla çıkacak. Pedagojik formasyon uygulamasının Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından kaldırılması sonrası ilahiyat fakültesi mensupları söz konusu duruma tepki gösterdi. Özellikle sosyal medyada duruma ilişkin olarak çok sayıda paylaşımda bulunulurken vatandaşlar, MEB’in geri adım atmasını talep etti. “#ilahiyat6yil” etiketi ile birlikte görüşlerini dile getiren sosyal medya kullanıcılarının bazı paylaşımları şu şekilde:

•İlahiyat okuyanların bütün ömür boyunca yapması gereken sadece okumak. 6 yıl üniversite oku, 2 yıl KPSS çalış. Söyle bana koca bir ömür nasıl geçer.

•Bu adaletsizliğin haksızlığın yolda bırakılmışlığın resmidir.

•Gün geçmiyor ki değişiklik olmadan uyanalım. Olur mu böyle şey?

İLAHİYAT FAKÜLTELERİNDE ZATEN PEDAGOJİ DERSLERİ VAR

Pedagojik formasyon uygulamasına dair Milli Eğitim Bakanlığı’nın adımının ardından Millî Gazete’ye açıklamalarda bulunan bir ilahiyat fakültesi mensupları, söz konusu kararın ilahiyat fakülteleri için çok kötü olduğunu ifade etti. İlahiyat fakültesi mensupları, MEB’in almış olduğu kararın ardından öğrenim süresinin altı yıla çıkacağını söyledi. Formasyon konusunda ilahiyat fakülteleri ile fen-edebiyat fakültelerinin eşdeğer olamayacağı da kaydedilirken gazetemize konuşan ilahiyat fakültesi mensupları, “Fen-edebiyat fakültelerindeki bölümlerin öğretmenlik karşılığı eğitim fakültelerinde var. Ancak ilköğretim ve ortaöğretimdeki zorunlu din kültürü ve ahlak bilgisi dersi, İHL meslek dersleri ve seçmeli din eğitimi derslerinin öğretmenleri sadece ilahiyat fakültesinde yetişiyor. Eğitim fakültelerinde bu alanlara öğretmen yetiştiren program/bölüm yok. Ayrıca fen-edebiyat, mühendislik vb. okullar ile eğitim ve ilahiyat fakültesi dışındaki yükseköğretim kurumları pedagoji dersleri ve pedagoji formasyonu açısından da eşit görülemez. Zira eğitim ve ilahiyat fakültelerinde pedagoji dersleri okutulmakta ve pedagoji formasyonu verilmekte, diplomalarında da bu açıkça belirtilmektedir; diğerlerindeyse bu dersler yok. Dolayısıyla İlahiyat fakülteleri diğer programların değil eğitim fakültelerinin benzeridir, paydaşıdır” ifadelerini kullandı.

KAZANILMIŞ HAKLAR SIFIRLANMIŞ OLACAK

İlahiyat fakültesi mensuplarının MEB’e yönelik tepkileri çok sayıda husus içerirken bu noktalardan biri de kazanılmış hakların yitirilecek olmasına dair. Bu bağlamda gazetemize konuşan ilahiyat fakültesi mensupları, “İlahiyatlardan pedagojik formasyonun esirgenmesi ve mevcut uygulamaların gerisine düşülmesi ile kazanılmış haklar ve hem de yeniden alınmış haklar imha edilmiş, sıfırlanmış olacak. Doğal olarak yapılacak her türlü itiraz hem MEB’i hem de YÖK’ü zora sokacak.” diye konuştu. Öte yandan karardan geri adım atılmaması halinde 2027’ye dek sürebilecek bir tartışmanın da fitili ateşlenmiş olacak. Zira kararın gereği geçmişe doğru yürütülemeyeceğine göre, sistem ilk olarak 2021-2022 eğitim öğretim yılında ilahiyat fakültesine başlayacak öğrenciler için uygulamaya konacak. Söz konusu öğrenciler hazırlık eğitimi görmese dahi 2024-2025’te mezun olacak. 2025-2026 döneminde ise MEB ve YÖK’ün belirlediği 6 eğitim fakültesinin birinden tezsiz yüksek lisans eğitimi alacak kişiler en erken 2027-2028 döneminde öğretmenlik atamasına katılabilecek.

17 Ara 2020 - 04:30 - Eğitim

Muhabir Bekir Şirin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

04

Philee - İlahiyat için 2021 den itibaren kazananlar için mi tezsiz yüksek lisans şartı getirilecek

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Aralık 16:46
03

Milligörüşçğler - Ülkenin asıl sorunu işsizlik, Rahmetli Erbakan hocamın hayali vardı Her şehire fabrika açacak herkes memleketinde çalışacaktı. Formasyonla işsizlik çözülmez ama insanların Türkiye şartlarında iş sahibi olma isteğinede engel çıkarmak doğru değil.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 17 Aralık 14:06
02

Yusuf Toygun - Türk Dil Kurumu bu halkın sırtından milyonlarca para alsın...Ne yeni kelimeler üretebilsin ne de batının kelimelerle gelen işgalene ses çıkarsın...Krallara layık maaşlar yeyin yatın ohhh mis!

"pedagojik formasyon" ne? Bu çocuk yetiştirme, eğitme, olgunlaştırma demekse ve bunu yozgatli halit emmi, siirtli muhsin amca veya trabzonlu mukime teyze bulmuşsa niye adı "pedagojik formasyon" ?

bu "pedagojik formasyonu" çanakkalemizi işgal edenler bulmuşsa bu usul enes yetiştirmek için mi bulunmuştur yoksa CORC yetiştirmek için mi?

Yanıtla . 2Beğen . 3Beğenme 17 Aralık 10:35
05

Egitim Fakultesi Madur - @ doğrusöyler 01 nolu yoruma cevabı: bencede herkes ögretmen olmak istiyor . neden egıtım fakultesi okumadınız o zaman hem egıtım fakultesi mezunlarının hakkını yıyorsunuz hemde haksızlıga ugramış edebiyatı yapılıyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Ocak 16:07


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?