Davutoğlu: İktidar 28 Şubat'ın artıkları ile koalisyon hükümetine döndü

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin kuruluşunun birinci yılında hükümete sert sözlerle yüklendi. Davutoğlu, iktidarın 28 Şubat artıklarıyla koalisyon hükümetine döndüğü söyledi.

İnternet Haber Merkezi
İnternet Haber Merkezi Tüm Haberleri
Video için play'e tıklayın

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Gelecek Partisi'nin kuruluşunun birinci yılında parti genel merkezinde açıklamalarda bulundu. Koronavirüs testi negatife döndüğünü söyleyen Davutoğlu yaptığı konuşmada, "Dün PCR testimin negatif çıkması ile birlikte bu zorlu süreci Allah’ın izni ve sevenlerimizin duasıyla atlatmış bulunuyorum." ifadesini kullandı.

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, "20 yıl önce Türkiye’yi iflasa götüren Bahçeli’den devr aldığımız iktidar anahtarını tekrar Bahçeli’ye teslim etti. 28 Şubat teorisyeni marjinal bir partinin ve onu her dönemde şaibeli ilişkiler içine girmiş liderinin eline verdi." dedi. 

Gelecek Partisi'nin birinci yılını kutlayan Davutoğlu, "Meşakkatli ama onurlu, zor ama huzurlu, badireli ama ahlaklı siyaset yolculuğumuz için özel bir gündeyiz. Gelecek Partisi’nin birinci yılına ulaşmasının bahtiyarlığını yaşamayı nasip eden Rabbimize hamd ediyoruz. 12 Aralık 2019’da doğumu gerçekleşen Gelecek Partisi bugün bir yaşına girdi. Bugünlere gelişimiz kolay olmadı." diye konuştu.

28 ŞUBAT'IN ARTIKLARI İLE KOALİSYON HÜKÜMETİNE DÖNDÜLER

Partisinin kuruluş sürecine ilgili açıklamalarda bulunan Ahmet Davutoğlu, "Eleştirileri ve çözüm önerilerini iyi niyetle yapmış ve AK Parti’nin girdiği yanlış yoldan dönmesini arzulamıştık. Maalesef bütün iyimser beklentilerimiz kibirli bir inkarla, bütün samimi çabalarımız hak tanımaz bir ihraçla sonuçlandı. Bizler de AK Parti’nin değişime kendisini, Türkiye’nin gerçeklerine, milletin arzularına hatta AK Partililerin beklentilerine bile kendisini kapattığını görerek milletimizle buluşma kararı aldık. AK Parti bir aile yönetimine, iktidar ise başta 28 Şubat artıkları olmak üzere Türkiye’nin ve milletin hayrına sicilleri boş ancak darbecilikten ekonomik iflasa sicilleri sabıkalı isimlerle koalisyon hükümetine döndü. 20 yıl önce Türkiye’yi iflasa götüren Bahçeli’den devr aldığımız iktidar anahtarını, 20 yıl sonra Sayın Erdoğan milletin bütün emeğini ve AK Parti’nin birikimini yok ederek tekrar Bahçeli’ye teslim etti. Bununla da yetinmedi rotayı da milletin üç nesildir süren özgürlük ve değer mücadelesini bu değerlere düşmanlığını hiç bir zaman gizlememiş 28 Şubat teorisyeni marjinal bir partinin ve onu her dönemde şaibeli ilişkiler içine girmiş liderinin eline verdi. 2 Eylül 2019’da ihraç istemiyle disipline sevk edilince 13 Eylül 2019’da arkadaşlarımızla birlikte istifa ederek yeni bir siyasi hareket başlatacağımızı ilan ettik. Böylece bu mücadelede üçüncü aşamaya geçerek Gelecek Partimizin geleceğinin işaret fişeğini çakmış olduk." ifadelerini kullandı. 

GELECEK PARTİSİ'NİN SAHNEYE ÇIKMASIYLA 23 PARTİ KURULDU

"Herkesin sustuğu, sindiği ve çekindiği bir dönemde meydana çıkarak doğruyu, hakikati ve hakkı dile getirdik." diyen Davutoğlu, "Biz korku duvarını yıktıkça Gelecek Partisi binası inşa edildi ve 12 Aralık 2019’da Gelecek Partisi kurularak milletimize taze bir soluk, yeni bir umut oldu. Korku düzenlerinden kibirli bir şekilde emin olanlar artık hakikati dillendiren bir kadronun milletimizle buluşacağını gördüler. Türkiye siyasetine Gelecek Partisi ile birlikte yeni bir soluk, yeni bir yaklaşım ve yeni bir tarz gelmiştir. Gelecek Partisi olarak biz bu korku duvarını aştığımız için 12 Aralık 2019’dan önce 2018’de sadece iki, 2019’da yine sadece iki parti kurulmuşken Gelecek Partisi’nin tarih sahnesine çıkarak korku duvarlarını birer birer yıkmasıyla birlikte son bir yıl içinde 23 yeni parti kuruldu. Gelecek Partisi’nin cesur ve samimi kadroları bütün bu baskıları göğüsleyerek korku duvarlarını yıkmasaydı bu partilerin kurulmasının önünü açan iklim değişikliği yaşanabilir miydi?" diye sordu. 

SEÇİMLERE GİRMEYE HAK KAZANDIK

Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle: 

Gelecek Partisi bugün bir yaşına girerken bir yandan iktidarın inşa ettiği anti-demokratik siyasi atmosferin diğer yandan Korona salgının zor şartları altında 1 Kasım’da genel kongremizi de yaparak seçimlere girme hakkına kavuşmuş durumdayız.

KOALİSYON İKTİDARI ARTIK MİLLETLE AYNI DÜNYADA YAŞAMIYOR

Bu koalisyon iktidarı millete sağır olduğu için milletin sesini duymamaktadır. Bu koalisyon iktidarı millete kör olduğu için milletin halini görmemektedir. Bu koalisyon iktidarı milletin derdini umursamadığı için milletin kanayan vicdanını hissetmemektedir. Bu koalisyon iktidarı her ne kadar Türkiye’de olsa da artık milletle aynı dünyada yaşamamaktadır. 

AK PARTİ'NİN VASİSİ BAHÇELİ, ROTA ÇİZENİ PERİNÇEK'TİR

Karşımızda ağır bir vesayet rejimi bulunmaktadır. Vasisi Bahçeli, rota çizeni Perinçek olan bu vesayet rejiminden Sayın Erdoğan’a sadece sözcülük kalmıştır. Hayaller koalisyonsuz Türkiye, gerçekler meşru bir koalisyonu bile aratan Bahçeli ve Perinçek vesayet rejimidir. Cumhurbaşkanı’nın vasisi gibi konuşan konuşanadır. Bu iktidarın içinde bulunduğu vesayet rejimi dünyası milletin ve Türkiye’nin içinde bulunduğu dünyadan tamamen kopmuştur. 

MİLLET İŞ DERDİNDE BUNLAR BİR KİŞİYE BEŞ MAAŞ VERME DERDİNDE

Millet iş derdindedir bunlar bir kişiye beş maaş verme derdindedir. Millet aş derdindedir, bunlar yandaş müteahhide daha fazla milletin kaynaklarını akıtma derdinde. Millet hak, hukuk ve adalet derdindedir bunlar ülkeyi askeri bir garnizona çevirme derdinde. Milletin feryadını duymayanlar bir anda dış mihrak talimatlarını duymuşlardır. Maalesef bizzat Sayın Erdoğan’ın kendi ifadeleriyle ülkemizde “küresel siyasi gelişmelere uygun olarak” bakan ve Merkez Bankası başkanı değiştirilmiştir. Bunu bizzat Sayın Erdoğan söyleyebilmiştir.

BU MİLLET BU ACİZLİĞİ, ONURSUZLUĞU HAK EDECEK NE YAPTI SİZE?

Yıllarca dış mihrak deyip durup, önlerine gelen herkesi dış mihrak uzantısı olarak suçlayıp sonra da küresel siyasi gelişmelere göre bakan değiştiriyoruz, politika değiştiriyoruz, hatta dış mihrak için reform bile yapmayı düşünüyoruz çizgisine gelmişlerdir. Hayaller tam bağımsız Türkiye, gerçekler bir odaktan başka odağa, bir eksenden başka eksene ne yaptığını bilmez şekilde savrulan Türkiye. Bu millet bu acizliği, bu onursuzluğu hak edecek ne yaptı size?

YERLİ HÜKÜMET BIDEN'A, PUTİN'E, TRUMP'A BAKIP ŞEKİLLENMEZ

Samimi bir iktidar, yerli bir iktidar, yerli bir hükümet Biden’a, Putin’e, Trump’a bakıp ülkesinin demokrasisini şekillendirmez. Milletine bakar, milletine. Bunlar milletin sesini unutalı çok zaman oluyor. Tam da bu yüzden sahici ve samimi olmayan bir şekilde demokrasiyi, adaleti ve hukuk devletini hatırlamaları bir seraptan başta bir şey değildir. 

DÜRÜSTÇE İFLASA SÜRÜKLEDİK DESİNLER

Önce ortaya çıkardıkları enkazın hesabını verecek cesareti göstersinler. Dürüstçe milletle yüzleşip biz batırdık, ülkeyi her anlamda iflasa sürükledik, dış mihraklar da elimize bir reçete verdi, size sunabileceğimiz tek şey işte bu acı reçete desinler. Erdoğan’ın ülkeyi getirip bıraktığı yer “acı reçete” yazan bir iktidardır. Evet Erdoğan millete aç karna içilmek üzere acı reçete yazacaklarını söylüyor. Nasıl olsa kendilerine bu acı reçetenin ucu dokunmayacak, nasıl olsa onların keyfi yerinde.

HELALİ-HARAMI ÖĞRENİN

Öncelikle yemeyi bırakın. Bir kişiye beş maaş düzenini bitirin. İsraf projelerini durdurun. Rantçı iş adamlarının milyarlarca liralık vergilerini silmeyi durdurun. Helali-haramı öğrenin. Kamu malının sizin malınız olmadığını bilin ardından da yazdığımız acı reçeteye bakın. Sabah demokrasi, öğlen adalet, akşam hukuk... Sabah akşam demokrasi, adalet ve hukuk ilacını için. Ondan sonra konuşmaya başlayın. Milletin size yazdığı reçete budur. 

BÖYLE PAYLAŞIMI KURT KUZUYA YAPMAZ

Geniş işsizliğin yüzde 30’a, enflasyonun yüzde 15’e, faizlerin yüzde 15-20’lere ulaştığı bir yerde siz nasıl millete acı reçete yazacaksınız. Millet zaten sizin zehir ettiğiniz hayatını çile ile yaşıyor. Yetmiyor bir de millete acı reçete mi yazıyorsunuz. Millete Erdoğan acı reçetesi. Milletin cebini ve kursağını boşaltan, Türk ekonomisini iflasa sürükleyen Berat Albayrak’a Erdoğan affı. Bu nasıl bir zulümdür, bu nasıl bir ahlaktır? Böyle paylaşımı kurt kuzuya yapmaz. Bu nasıl bir vicdansızlıktır. Sonra da kalkın hiçbir şey olmamış gibi yıllardır unuttuğunuz reform kelimesini telaffuz edin.

İÇİNDE HUKUK GEÇEN HER ŞEYDEN BU İKTİDAR RAHATSIZ OLUYOR

İçinde demokrasi, meclis, hukuk geçen her şeyden bu iktidar rahatsız oluyor. Onun için Gelecek Partisi’nin bu iktidara yazdığı reçeteden de rahatsızlar. Emin olun bu milletimizin bu iktidara yazdığı tek reçetedir. Artık minare kılıfa sığmamaktadır. Yıllar sonra hukuk dediniz ertesi gün genel başkan yardımcımız Ayhan Sefer Üstün’ün evini mafya artıkları kurşunladı. Çıkıp bir tek cümle söylediniz mi? Bu ucuz mafya artıklarınızın, ortağınız 28 Şubat artıklarının, çapsız medya silahşörlerinin bizleri korkutabileceğini, sindirebileceğini mi düşünüyorsunuz? Milleti ve bizi bu şekilde susturabileceğinizi mi düşünüyorsunuz?

ADALET DEDİNİZ ERTESİ GÜN MAFYA İLE TEHDİT ETTİNİZ

İşte yarım yamalak insan hakları dediniz ertesi gün Diyarbakır’da herkesin gözü önünde masum bir Kürt gencini kurşuna dizenler serbest kaldı, bu vahşetin fotoğrafını çeken gazeteciler de 20 yılla yargılanır hale geldi. Çıkıp bir tek cümle söyleyebildiniz mi? İnsan hakları dediniz, ertesi gün Diyarbakır’da yine kelepçe, yine soruşturma, yine 1990’lar manzaraları. Ağzınızdan seneler sonra adalet kelimesi çıktı ertesi gün affedip serbest bıraktığınız bir mafya lideri ortağınızla birlikte ana muhalefet partisi liderini ağza alınmayacak küfürlerle tehdit etti. Çıkıp bir tek cümle söyleyebildiniz mi?

HANGİSİ ERDOĞAN HANGİSİ İKTİDAR?

Faiz artırmanın ekonomiye nasıl zarar vereceğini söylediniz, ertesi gün faizler yüzde 15 çıkarıldı. Çıkıp bir tek cümle söyleyebildiniz mi? Hangisini savunuyorsunuz? Hangisi Erdoğan hangisi iktidar? Faizlere karşı çıkan Erdoğan faizleri artıran Erdoğan’a karşı.

YARGIDAN ÖNCE HÜKÜM VEREN ERDOĞAN

İnsan hakları reformu yapacağız diyen Erdoğan, karşısında kimi bulsa hain ve terörist diyerek yargıdan önce hüküm veren Erdoğan. Hukuk reformu yapacağız diyen Erdoğan, karşısında bu mafya düzeni devam edecek diyen ortağı. Millet sizin bu ciddiyetsizliğini hak edecek ne yaptı. Bu adımları kim atıyor? Siz mi atıyorsunuz yoksa görünen ve görünmeyen ortaklarınız mı?

YENİ FETÖ'LER Mİ ESİR ALDI

Biriniz reform diyor diğeriniz statüko, briniz hukuk diyor diğeriniz mafya, biriniz adalet diyor diğeriniz baskı. Bu nasıl bir iktidar fotoğrafı. Biz bu manzarayı iyi biliriz. Yeni FETÖ’ler mi esir aldı iktidarı. Rotanızı çizdiğini söyleyen Perinçek’e mi teslim oldunuz? Demokrasiye, hukuka, adalete, şeffaflığa müsaade etmeyiz mi diyorlar? Bizimle kurduğun ortaklığın diyeti hukuk devletinden ve adaletten uzak durmak mı diyorlar?

HAYALLER REFORM, GERÇEKLER MAFYA DÜZENİ

Aynı iktidarın içinde birinin yaptığını diğeri yıkıyor. Hayaller reform, gerçekler beşinci sınıf mafya düzeni. Hayaller tam bağımsız Türkiye, gerçekler Küresel güçlere uygun değişiklikler. Hayaller koalisyonsuz tek başına Erdoğan iktidarı, gerçekler eski Türkiye’nin bütün artıklarının yönettiği bir gizli koalisyon. Sayın Erdoğan millete acı reçete yazmayı bıraksın önce kendisine görünen ve görünmeyen ortaklarının yazdığı acı reçeteyi millete açıklasın.

YENİ DÖNEME TÜRKİYE İÇİN HAZIRIZ DİYEREK GİRİYORUZ

Bütün dünyanın durduğu ve endişeli bir şekilde geleceğini tekrar tekrar tefekkür ettiği 2020 yılı sonrasında küresel ve ulusal düzeyde yeni doğumlara şahitlik edeceğimizi şimdiden öngörebiliriz. COVID-19 salgını sonrası dünya ve Türkiye’nin farklı olacağını hepimiz görüyoruz. Gelecek Partisi olarak bu yeni döneme “Türkiye İçin Hazırız” diyerek giriyoruz. 

TÜRKİYE DEMOKRASİ AÇIĞI VERMEKTEDİR

Maalesef Türkiye, tarihin bu anına birçok başlıkta oldukça ciddi açıklarla yakalanmıştır. Dünyada görülmemiş bir finansman imkânı varken Türkiye ciddi bir finansman açığı yaşamaktadır. Dünyada ciddi bir şekilde popülist ve içe kapanmacı politikalardan çıkış tartışmaları tekrar başlarken Türkiye ciddi bir demokrasi açığı vermektedir.

TÜRKİYE CİDDİ İTTİFAK AÇIĞI VERMEKTEDİR

Dünyada güçlü bir dezenflasyon dönemi yaşanırken, faziler hemen her yerde sıfır veya eksideyken Türkiye en son geçen yüzyılda gördüğü enflasyonist döngüye girmiştir, faizler akıl almaz rakamlara, 15-20’lere çıkmıştır. Dünyada ittifak haritalarının güncellenmesi ve yeni jeopolitik iş birliği alanları tekrar gündeme gelmişken Türkiye oldukça ciddi bir ittifak açığı vermektedir.

Dünya yeni bir siyasal ve ekonomik sorgulama sürecine girmişken Türkiye ciddi bir özgür tartışma, istişare ve düşünme açığı vermektedir. Maalesef bütün bu açıkların hülasası Türkiye’nin 21. yüzyıl dinamiklerinden milletimizin hak ettiği ölçüde faydalanmasını engelleyebilir. 

PARLAMENTER SİSTEM GÖRÜŞMELERİNE DEVAM EDECEĞİZ

Türkiye’nin krizden başka bir şey üretemeyen devasa bir hükümet modeli sorunu varken hukuk devletini fiilen ilga eden Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemini görmezden gelemeyiz. Milletimizin yıllardır özlemini duyduğu tam demokratik güçlendirilmiş parlamenter sistem talebini göz ardı edemeyiz. Bunun için sadece Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemini eleştirmekle yetinmedik. Tam demokrasi için Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem önerimizi geliştirerek 9 Kasım’da kamuoyuna açıkladık ve bütün siyasi partilerden randevu talep ederek bu önerimiz çerçevesinde istişare sürecimizi başlattık. Talebimiz kabul eden Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti’den sonra rahatsızlığım dolayısıyla ara verdiğimiz görüşmelere önümüzdeki hafta kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Hala “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini eleştirenler alternatifini daha ortaya koyamadılar” diyenlere buradan sesleniyorum. Biz bu alternatifi en kapsamlı şekilde ortaya koyduk. Siz görmek istemeseniz de milletimiz görüyor. Öte yandan, gelir adaletsizliğinin her geçen gün büyüdüğü, bölgeler arası kalkınma sorunun arttığı, yolsuzluğun ve kaynak israfının sıradanlaştığı ve refah üretemeyen bir ekonomik yapımız varken işlevsel, verimli ve imtiyazsız bir ekonomik düzen arzusunu göz ardı edemeyiz.

# AHMET DAVUTOĞLU İLE İLİŞKİLİ:

12 Ara 2020 - 12:54 - Gündem

Muhabir İnternet Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

07

Vatandaş - Kimliğin adı vesayet

Askerisi gitti.

Sivili geldi.

Yani yerini yine vesayet doldurdu.

Yine adalet haklıdan değil güçlüden yana.

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 12 Aralık 15:53
06

İnsan - Geldiniz Ortadoğu'da ırak işgali ile müslüman coğrafyası yok Irak'a demokrasi yok Saddam yok Kaddafi yok Esad muhabbeti ile kan gölü oldu.Feto diye ülke millet perişan en azılı gavur bunları yapardı adalet yok yolsuzluk şatafat rant devleti çıkara kullanma ,istediğini yap et hesap sorgu yok...öyle kenara çekilmek yok... Aklınıza hayalinize gelmeyecek şiddette metod ve hallerle hesap var alayiniza topyekûn teoeden dibe,nemalanan kimler varsa.

Yanıtla . 6Beğen . 2Beğenme 12 Aralık 15:27
05

İnsan - fetö deyip herşeyin üzerini kapatamazsın.FETÖ DİYE MİLLETİN EVLADINA YAPTIKLARINIZIN BİN MİSLİNİ SİZE YAŞATMADAN ADALET OLMAZ.

Yanıtla . 8Beğen . 3Beğenme 12 Aralık 14:55
04

İnsan - yok soros,yok rache feller yok şu yok buu..hikayeleri ile insanları bir tarafa yönlendirip kendinizi en güzel insan konumunda sunup saltanat sürüp herşeyi yapıp millete bedel ödetmenin hesabının karşılığı alayınızın aile efradınız dna nız dahil dünya üzerinden silinip mal varlığınız el konulup fakire fukaraya dağıtılıp,bankalar dahil faiz dahil el konulup herşeyin dümdüz olduğu ama bu dümdüz olma esnasında millet değil nemalananların akla gelmeyecek şekilde cezasını çektiği bir dönem olmadan düzelme olmaz.

Yanıtla . 6Beğen . 2Beğenme 12 Aralık 14:54
02

İnsan - sende dahil ayırmaksızın geçmiş acımaksızın hesaba çekilecek.ergenekondan sonra erdoğanın adını koyduğu feto ile millet nasıl perişan oldu ise yani ergenekon ile perişanlık fetode nasıl şiddet derece olarak arttı ise topyekün geride kalanlar akp mhp bbp kimler varsa sorumlu kaymak yiyen tabaka patronu siyasisi bürokratı bir üst kademe şiddet ve feci şekilde acımaksızın akla hayale gelmeyecek derecede hesabı sorulur.adalet şimdi böyle,bir sonraki dönem yargılama bile olmaksızın hitlerin yaptığından öte bişeyleri yaşarsa kimse şaşırmasın.insanların içindeki birikimi,çaresizliği anlayamazsınız.eşi benzeri görülmemiş şekilde tarih boyu ibret olacak bundan sonra biraz daha meydanın boş olmadığını anlayacakları bir durum yaşanırsa şaşırmayın.tekrar söylüyorum aklınıza gelmeyecek herşey olabilir devran dönünce.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 12 Aralık 14:48
01

Ali - Bu konuda Davutoğlu haklı; yalnız "Açıklanan Kadro Yapısı" ile itirazın altını doldurması zor görünüyor.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 12 Aralık 14:32


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?