CAATSA ile doların yükselebileceği seviyeyi açıkladı! İşte rekor rakam

Avrasya Yatırım'dan Evren Devrim Zelyut, CAATSA yaptırımlarını değerlendirerek dolar kuru için önemli açıklamalarda bulundu. Peki, CAATSA yaptırımları sonrası dolar kaç lira olacak?

Haber albümü için resme tıklayın

Avrasya Yatırım'dan Evren Devrim Zelyut, CAATSA yaptırımlarını değerlendirerek dolar kuru için önemli açıklamalarda bulundu. CAATSA yaptırımları sonrası dolar kurunda şok bir rekor bekleyen Zelyut, yetkilileri kur dalgası için uyardı.

Dolar kuru, CAATSA yaptırımları sonrası kaç lira olacak? CAATSA yaptırımlarını TRump2un imzalaması ne anlam taşıyor? CAATSa yaptımları sonrası dolar kurunda tahmnini yükseliş ne olur? Yatırımcılar dolar kurunda ne kadar bir yükseliş ya da düşüş olacağını merak ediyor. Dolar çıkar mı düşer mi? Dolar kaç liraya kadar yükselir? CAATSA ek yaptırımları sonrası dolar kaç TL olacak? sorusunun cevabı...

Yaşanan dolar kurundaki hareketlilik, CAATSA ek yaptırımlarıyla ne olacağı merak konusu... Avrasya Yatırım'dan Evren Devrim Zelyut, CAATSA yaptırımlarını değerlendirdi. "Acil önlemler alınmazsa dolarda çift hane şoku vurabilir!" diyen Zelyut, dolardaki kirik eşiğe dikkat çekti. 

CAATSA'DAKİ 2 MADDEYE DİKKAT!

Avrasya yaptırım'dan Evren Devrim Zelyut, CAATSA yaptırımlarını değerlendirerek Türkiye üzerindeki etkilerini anlattı. Trump'un gider ayak neden CAATSA yaptırımlarını imzaladığını anlatan Evren Devrim Zelyut, " CAATSA yaptırımları, Trump bu yaptırımları imzaladı. Trump bu CAATSA yaptırımlarını imzalamak durumunda. Trump bir iş adamı ve onun bir takım yatırımları var. Bu yaptırımları korumak isteyecektir. Bir şekilde Demokratlar onun üzerine geleceklerdir. O yüzden burada yaptırımları imzalayıp bu işin içinden çıkmak istiyor. Ayrıca Biden yönetiminde Türkiye ile bir şekilde daha fazla uğraşması için erkenden imzalıyor.Bir de adını tarihe adını şöyle yazdırmak istemez; Trump yüzünden Amerikan ordusu maaş alamadı" Hiçbir başkan böyle bir şeyi istemez. Bu nedenle imzayı atmak durumunda kaldı. Trump'un Türkiye'ye yaptırım paketini imzalamasıyla beraber, kuvvetle muhtemel gelecek yaptırımların dozu birazcık düşük olacak. 12 tane madde var. bu ihtimallerde savunma sanayi müşteşarımız İsmal Bey'e yaptırım gelecek. Bir takım savunma firmalarımıza yaptırımlar gelecek. Ama 12 maddenin çok sert maddeleri de var. Bu sert maddeler uygulanırsa; işler gerçekten karışır. Hepimizin beklentisi aynı Avrupa Birliği'nin yaptığı gibi yaptırımların ötelenmesi. Birazcık daha yumuşak, birazcık daha pas vermek şeklinde olabilir." dedi.

CAATSA UYGULANIRDA TAM BİR FELAKET OLUR! ANCAK UYGULAMAYACAKLAR

Evren Devrim Zelyut, CAATSA yaptırımlarındaki 4. ve 5. maddesinin sıkıntılı olduğunu ifade ederek, "7. maddesinde 'Amerikan Başkanı, ABD'nin yetki alanı dahilinde döviz alım -satım işlemini yapmasını engelleyebilir' bu madde sıkıntı. Bunun uygulanacağını sanmıyorum. 8. madde; 'Amerikan Başkanı yetki dahilinde yaptırım uygulanacak kişinin faydasına olacak ödeme veya kredi aktarımını finansal kuruluşlar arasında aracılığıyla diğer finansal kuruluşlara yapılmasını engeller.' Bu madde de çok sıkıntılı bir madde. Yani, 'Bankacılık sisteminizi kilitlerim' diyor. Bu tam bir felaket... Ben bunun da uygulanacağını zannetmiyorum." diye konuştu.

DOLAR ŞOK DALGA GELİYOR! DOLAR KURU KAÇ LİRA OLUR?

Zelyut, konuşmasına şu şekilde devam etti; İki tane madde çok sıkıntılı. Bir, para dolaşımını engelleriz diyor, iki; uluslararası sistemden bir şekilde para akışları, kredi akışlarını engelleriz diyor. Daha açıklarsak; size borç vermeyiz diyorlar. Artık bankacılık sisteminizin, diğer bankalarla yapacağı işleri kilitleriz diyor. En önemli 2 madde bunlar. Ama bunlar şuan için çok uzak. Ancak sıkıntı şu; CAATSA'nın içinde bunlarda var. Bunlardan yumuşak olanları olabilir. Türkiye'nin bunlara muhatap olması hoş bir şey değil."

ACİL OLARAK DOLAR KURU İÇİN HAREKET EDİLMESİ GEREK! KURDA ÇİFT DALGA ŞOKU GELİYOR

Dolar kurundaki şok dalgayı önlemek için uyarılarda bulunan Evren Devrim Zelyut, "Önemli bir hata yapıyoruz; Dolarda neden çitf hane şoku karşımıza geliyor? Bu yaptırımlar açıklandıktan sonra Sayın Cumhurbaşkanı dedi ki; Avrupa Birliğiyle ilgili yaptırımlara, 'Bu bizi ırgılamaz' dedi. Azerbaycan dönüşü açıklamaları oldu... Buradan sayın cumhurbaşkanımızın bir takım danışmaları bizi dinliyorsa kendisini uyarmaları gerekir. Diyor ki; Sayın Cumhurbaşkanı, 'Ben bazı şeylere alıştığım için diyorum ki, Amerika'da devir teslim yapıldıktan sonra akışı çok daha iyi göreceğiz. Onun için bize düşen sabredeceğiz göreceğiz.' diyor. Sayın cumhurbaşkanımız 2012 yılında da Esad için 'Men dakka dukka' demişti. Yani, 'Eder bulur' demişti. Şimdi tekrardan Esad kontrolü sağlamaya başladı. Bunların hepsi hikaye oldu. Bizim bekleme gibi bir durumumuz yok. Dolar kurunda ciddi bir şok ile karşı karşıya gelebiliriz. Acil olarak hareket edip biden ile iletişim kurulmalı. Hatta Cumhurbaşkanımız bizzat Biden'i arayarak iletişim sağlamalı. Neden acil hareket edilmeli; çünkü dolarda çift hane şoku geliyor.

"DOLAR KURU 8,50 GÖRDÜ TEKRAR ZORLAYACAKTIR" HATTA 9,6'YA KADAR KUR ÇIKMASI MUHTEMEL..."

Dolar kurunun 8,50 seviyesini gördüğünü ve bu seviyeyi tekrar zorlayacağını dile getiren Evren Devrim Zelyut, "Bakın neden şundan dolayı; bir kere teknik olarak dolara baktığımızda 8 lira önemli bir seviye burayı denedi. Buranın üstüne çıkıp orada kalması demek; 8.50 ve duruma göre daha yukarılara doğru çift hanelere Türkiye'yi çok kısa sürede bir şokla taşıyabilir. İkinci nokta şu; Ödemeler dengesi riski krizi, dolar krizi riski hala iktisadi gerekçelerle bile var. 8 dolar kurundan yüzde 20 enflasyon hesabından yaptığımda; zaten doların çıktığı seviye 9,6 gibi bir rakam çıkıyor. Bunun üstüne siyasi riski koyarsanız, çift hane şoku karşısınıza gelir. " ifadesini kullandı.

"CAATSA UYGULANIRSA DLAR KURU YÜKSELİR! UYGULANMAZSA DOLAR 7,50 ÜZERİNDE KALIR"

Evren Devrim Zelyut, "CAATSA ile elbette Türkiye'yi boğacak değilsiniz. Ama şöyle bir durum var; CAATSA geçtiği anda yabancı yatırımcının Türkiye'ye bakış açısı değişecek. Yatırımcılar, Türkiye'yi daha fazla riski görecekler. Hiç kimseler parasını, Amerikan'ın yaptırım uyguladığı bir ülkeye getirmek istemez. Para girmediği zamanda otomatik olarak da dolar, TL kuru direk yukarıya doğru çıkar. Diğer bir nokta ise, Biden ile birlikte bu iş, daha da tırmayacak. Çünkü Biden'in tüm ekibi bize düşman. İşte bizim o yüzden o ekibi çatlatmak, o ekipten birkaçını yanımıza çekmemiz lazım. Bunlar yapılmazsa ise Biden ile işler daha sıkınıtlı bir hal alabilir. CAATSA'nın uygulanmadığını düşünelim; CAATSA'nın gölgesi bile, en hafif maddesi bile dolar kurunun 7.50 üzerinde kalmasına neden olacak. 7,50'nin üzerinde kalan dolar kuru ne demektir; Türk imalat sanayini, dış girdi yönüyle batırır, enflasyona neden olur. Enflasyon olduğunda lira değer kaybettiğinde, dolara talep artar. Yine bir şekilde biz bu dolar kurunun yukarıya doğru çıktığını görürüz." diye konuştu.

Evren Devrim Zelyut, dolar kurunun yükselişini önlemek için Biden ile görüşmelere başlanması gerektiğini ifade ederek, "Peki, çözüm ne? Yetkililer beklemeden bu işi çözmeli. Beklemek, dolar kurunun çift hane yapacak. Çözüm, Biden ile temasa geçirmeli. Sayın Cumhurbaşkanımızın, Biden ile görüşmesi gerek... Beklemeye gerek yok... Beklemek demek dolar kurunda çift haneye geçmeye neden olabilir. İkinci, Pentagon ve senatörler... Senatörlere karşı Türkiye'nin çok büyük bir çıkarma yapması lazım. ABD'de çok büyük bir oranda Türkiye aleyhine dönmüş senatörler var. Bu yüzden bizim senatörlerle tek tek hepsiyle konuşmamız ikna etmemiz lazım. Peki bu senatörle kimler görüşebilir? Birincisi, iş adamlarımızı harekete geçireceğiz. Uluslararası manada büyük iş adamlarımızı harekete geçireceğiz. İkincisi küresel çaptaki sanatçılarımızı bu adamlarla muhatap kılacağız. Üçüncüsü Türkiye'deki dini liderlerden rica edeceğiz. Bu dini liderler de gidecek yurt dışında Türkiye için gerekirse bu lobiyi yapacaklar. Ve en önemlisi Dışişleri bakanlığı yetkilileri ve diplomatlar tam saha pres yapacak. Tam saha pres yaparsak biz bu işten sıyrılırız. Aksi halde işler dönülmez bir hal alır." şeklinde konuştu.

HABER: MİLLİGAZETE İNTERNET SERVİSİ

Editörün notu: Haberde geçen iddia ve tahminler haber amacıyla verilmiştir, yatırım tavsiyesi değildir.

11 Ara 2020 - 20:14 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

12

Karakaetal - Felaket tellalları unutun o rakamları 6tl yazın bunu biryere sakın unutmayın

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 13 Aralık 13:15
11

Murtaza - Kendinizi okadar üzmeyin. Bu olmayacak. Bundan sonraki zamanlarda amerikanın korkunç dış ve iç borcu var. Bu doların sonunu getirecek

Yanıtla . 7Beğen . 14Beğenme 12 Aralık 21:32
08

Şahamettin Şahin - Yazıklar olsun İnsanları böyle karamsarlığa itmek Türk lirasına değiştirmesi için çalışmak çok ayıp çok ayıp insanları döviz alanına yönetmek için her şeyi yapıyorsunuz

Yanıtla . 20Beğen . 18Beğenme 12 Aralık 14:07
07

Catsaa - Bu adam 3 senedir her olayda dolar 10 TL olacak diyor ama hiç bir ongurusu tutmuyor ??

Yanıtla . 14Beğen . 15Beğenme 12 Aralık 13:34
10

Gerçekleri Kabul Edin - @Catsaa 07 nolu yoruma cevabı: Zaten olmadı mı 10 TL

Yanıtla . 7Beğen . 3Beğenme 12 Aralık 20:47
06

Behram - ABD hernekadar,pis ,pasaklı kovboyluktan gelsede,zavallı ilkel dinlerin ilkelleştirdiği kara Afrikalı zencileri köle olarak getirip zulümler yapmış bir ülke olsa da,bugüne ÜST DÜZEY BİR DEMOKRASİ SİSTEMİYLE GELEBİLMİŞ,para birimi dünya para birimi olmuş,dünyanın kontrolünü 2ci dünya savaşından sonra ele geçirebilmiş bir ülkeyse,,yaptırım yapar,bunu güçlü olduğu için kendinde bir HAK olarak görür..bizim gibi TIRMALIYAN ,yani gelişmeye çalışan ülkeler de,demokrasiyi getirebilsin,dünyanın birçok zenginini getirebilsin ve onların büyük,muazzam kapitalleri ile hem halkı refah içinde yaşasın,hem de ilim, bilim yapsın,ABD binde CAATSA gibi yaptırım denilen,İZZETİ NEFİSSİZ olaylara maruz kalmasın..zira abd li insan türk insanından daha zeki değil. Dünyayı bitiren covid e aşıyı iki türk buldu..AKLIN YOLU BİR dır arkadaşlar,sadece aklı ahlaken ve düşünsel olarak eğitmek önemli.

Yanıtla . 8Beğen . 8Beğenme 12 Aralık 12:13
02

Sakarya Lı - Amerika da akrabalarım diyorki...Bunlar yüzünüze güler arkanızdan bildiğini yapar. ..amarika lilar Türkleri sevmiyor hele Biden yönetimi hiç. Önlerine altın koysan alırlar seni gene ezerler...geçmiş olsun akp ye. .sizinle calismayacak onu bilin...

Yanıtla . 21Beğen . 18Beğenme 12 Aralık 07:45
05

Ab - @Sakarya Lı 02 nolu yoruma cevabı: Ticarette Asya Birliği kurulmuş

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 12 Aralık 11:18
04

Coşkun Kara - @Sakarya Lı 02 nolu yoruma cevabı: Ya nolur çalışsınlar köle olmaktan kurtulun artık bune rezillik siz 600 sene dünyaya hükmetmiş Osmanlı torunusunuz o dönemlere az kaldı Abd diye büyüttüğünuz bu devletin ilerleyen zamanlarda halini göreceğiz RTE

Yanıtla . 6Beğen . 10Beğenme 12 Aralık 08:48
03

Bedireddin - @Sakarya Lı 02 nolu yoruma cevabı: Senin tanrın Amerika mı?

Yanıtla . 0Beğen . 3Beğenme 12 Aralık 08:13


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?