Dolar - gram altında rekor yükseliş geliyor! İşte doların yeni fiyatı

Piyasa uzmanı Selçuk Geçer, dolar kuru ve altın ilgili yeni bir iddiada bulundu. Geçer, "Dolar, 9 liranın kırıp 10 lirayı zorlanmaya başlayabilir." dedi. 

Haber albümü için resme tıklayın

Piyasa uzmanı Selçuk Geçer, dolar kuru ve altın ilgili yeni bir iddiada bulundu. Geçer, " Türkiye'de iyi ihtimal kademeli bir yükseliş olursa önümüzdeki günlerde 8.80 seviyesine gidebilir daha sonrasında 9 liranın kırıldığını 10 liranın zorlanmaya başladığını göreceğiz." dedi.

Piyasa uzmanı Selçuk Geçer, altın ve dolar üzerine çarpıcı açıklamalarda bulundu. Altın ve dolar kurunda hareketlilik sonrası yükselişte olan altın ve dolar düşüşe geçmişti. Merkez Bankasının kararı ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifası sonrası dolar kurunda düşüş oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomik reform sözleri piyasaları hareketlendirdi ve sonrasında ise dolar kuru düşüşe geçti. Bir süre sonra dolar kurunda yükseliş meydana gelmesinde reform söylemlerinin yerine getirilmemesi kaynaklı olduğu iddia edildi.

Peki, dolar kuru ve altın fiyatları ne zaman düşecek ve yükselecek? Altın ve dolardaki yükselme trendi 2021 yılında devam edecek mi? Dolar ve altın yatırımcısı düşüş ve yükselişi yakından takip ediyor. Dolar kaç TL olacak? Altın fiyatlarında en etkili, altının ons değerini ne yükseltiyor?

GRAM ALTIN FİYATINDA REKOR BEKLENİYOR

Selçuk Geçer, önümüzdeki günlerde altın ve dolar kurunda ciddi bir yükseliş olabileceğinin altını çizerek, "Hem altın hem de doların yükseldiğini göreceğiz. Altın uluslararası gelişmelere bağlı olarak teşvik haberleriyle ve koronavirüsü çok hızlı bir şekilde yayılmasıyla yükseliyor. Türkiye'de makro ekonomik verilerin bozulmasıyla beraber dolar kurunda devalüasyonist etkilleri görmeye başlayacağız. İkisine bağlı olarak da gram altında rekor kırılacak. " dedi.

GEÇER'DEN MOODY'S'İN TÜRKİYE EKONOMİSİNE İLİŞKİN AÇIKLAMALARINA YÖNELİK DEĞERLENDİRME

Moody's'den Türkiye ekonomisine ilişkin açıklamanı değerlendiren Selçuk Geçer, " Merkez Bankası Başkanı görecden alındı yerine bir başkan başkan atandı. Hazine ve Maliye Bakanı istifa etti yerine bir bakan atandı. Cumhurbaşkanı, Merkez Bankası Başkanı, Hazine ve Maliye Bakanı söylem değiştirdi. Faiz artırımına gitti. Piyasaya güven vermeye çalıştı ama beklentiler gerçekleşmedi. Bütün bu değişimlere rağmen kırılganlık tüm hızıyla devam ediyor. Gerçek ve tüzel kişiler hala dolar alıyorlar, yabancı yatımıcının kaçışı hızlı bir şekil devam ediyor. Bunlar türkiye'de makro ekonomik kırılganlıkların devam ettiğini gösteriyor. Moody's'de bir ekonomik değişikliğe gitmiş görünsen de ama bu bizi tahmin etmiyor diyor. Uluslararası yatırımcıya inandırıcı gelmiyor. Bunu düzeltebilmenin tek bir yolu o da yapısal tehbirlere başvurmalısınız diyor. Böyle bir adım atılmadığına işaret ediyor. " diye konuştu.

"DOLAR KURUNU BASKILAMA ENFLASYONU DÜŞÜRMEZ"

Dolar kurunu baskılayarak enflasyonun düşmeyeceğini dile getiren Selçuk Geçer, "Dolar kurunu baskılayarak enflasyonu düşebileyeceğiniz zannedersiniz. İhracatınızı dibe vurur. Aynı zamanda ithalatınızı patlatırsınız. Bu yüzden dış ticaret açığında ciddi bir patlama var. Çünkü Avrupa Birliği, koronavirüs nedeniyle kapandı. Avrupa Birliği'nden yaptırımlar gelirse, ihracatımızın dip yapacağı anlamına gelir. Artık cari açığı sürdürebilir olması mümkün olmaz. Büyük bir devalüasyonu işaret eder. Ekonomi krizi ve finasal krizi işaret eder. Ekonomik krizi neden neden işaret eder çünkü reel sektörünüz çöker. Zaten yurt içinde talep azlığı var. Bir de yurt dışındaki talep eksikliği reel sektörü çökme noktasına getirir. " ifadesini kullandı.

"BBDK'NIN ALMIŞ OLDUĞU KARARLAR BATIKLARI ÖRTMEYE YÖNELİK"

BBDK'nın almış olduğu yeni kararlara ilişkin ise Selçuk Geçer, " Bu kararlar, batıkların üstü örtülmeye devam anlamına geliyor. Piyasalların batıklarının göstermemeye çalışılıyor. Bu kararların alınması ekonomiye birşey sağlamaz. Bankalar yeni krediler vermeyecekler. Yapılandırmaları mecburen kabul edecekler. Reel sektörün büyük bir sıkıntıya gireceğini gösteriyor. Reel sektör borçlarını ödeyemedikçe finasal bir krizler karşı karşıya kalacağız. Batık krediler bankacılık sektörünü ciddi anlamda skıntıya sokacak." şeklinde konuştu.

"Eğer makro ekonomik dengelerinizi bozarsanız bir sonraki adımda bütün finasal dengelerinizi bozulur" ifadesini kullanan Geçer, dolar kurunu baskılamanın sonuç vermeyeceğini öne sürerek "Faizi yükseltirsiniz, kuru bir miktar baskılarsınız makro ekonomik dengelerini düzeltmediğiniz için hem yüksek faiz ortamı hem dolar kuru şoku yaşarsınız. Böylece yüksek enflasyon ortamına girersiniz." dedi.

Toplanan gelirin yüzde 17'sini faize ödendiğini söyleyen Geçer, " 180 milyar liralık para faize gidecek. Sebebi ise doları baskılamak. Bir tarafta 130 milyar dolar harcandı, 2021 yılında ise 180 milyar liralık faiz ödemesi gerçekleştireceğiz." diyerek dolar kurundaki baskılamanın işe yaramayacağını iddia etti.

RİSK FAKTÖRÜNDEN DOLAYI YATIRIMCI ALTINA YÖNELİYOR

"Dünya genelinde ülkeler teşvik paketlerini açıklamaya başladı" diyen Selçuk Geçer, "Sıkıntılı bir süreç hakim. Aşı koronavirüsün önüne geçemiyor. Bu nedenle koronavirüsün yayılma hızından dolayı risk iştahı düştü. Yatırımcılar piyasalardan kaçmaya başladı. Altına yönelmeye başladı. İki nedenden dolayı, riskten kaçış ve hızla yeni yeni teşviklerin geliyor olması ve bundan sonraki günlerde de gelecek olması sebebiyle altının çıkacağını söylemiştik." dedi.

GRAM ALTIN FİYATLARI REKOR ÜSTÜNE REKOR KIRACAK

"İlk günlerde hızlı bir şekilde 1900 doların üzerine çıktığını göreceğiz sonrasında da teşfik haberleri ve risk artışıyla birlikte altının onsunun yeni rekor denemeleri yaptığını göreceğiz." diyen Geçer, "2021, 2020'den daha iyi olmayacak, kim ne derse desin. çok sor bir yıl bizi bekliyor. Altında önce 2300 sonra 2500 ve hatta sonrasında 3000 doları denemeye başlayacak. Gram altının fiyatının her geçen gün yukarı yönlü çıktığını ve yeni rekorlarla karşınıza çıktığını göreceksiniz. Paniğe kapılıyorsanız, ciddi zararlarla karşı karşıya kalabilirsiniz." ifadesini kullandı.

DOLAR KURU 9 LİRAYI KIRIP 10 LİRAYI ZORLAYACAK

Selçuk Geçer, dolar kuru üzerine yaptığı yorumda ise, "Dolar, Türkiye'de iyi ihtimal kademeli bir yükseliş olursa önümüzdeki günlerde 8.80 seviyesine gidebilir daha sonrasında 9 liranın kırıldığını 10 liranın zorlanmaya başladığını göreceğiz. Keza Euro'nun 11 - 12 lirayı, Sterlin'in 13- 14 lirayı zorladığını göreceğiz. Bütün kurlarda kademeli yükselişe bağlı olarak en iyi ihtimalle ciddi yükselişler yaşandığını göreceğiz." dedi.

Geçer konuşmasına şu şekilde devam etti; "Eğer iş kontrolden çıkarsa yani ödemeler dengesi bir kriz haline gelirse, bankacılık sektöre alacaklarını tahsil edemezse ve bunlar batık hanesine işlerse, reel sektördeki yıkım hızlanırsa, işsizlik artarsa, enflasyon aynı Venezuella'daki gibi kontrolden çıkarsa ve faiz arttırımı da işe yaramazsa -ki yaramama ihtimali çok yüksek- aynı zamanda bütçe dengeleri bozulursa ve devlet gelir elde etmekte zorlanırsa dolayısıyla bütçe açığı frenlenemezse yıl içerisinde bir kaç defa devilasyonist etkiler bile görebiliriz. 2018 Ağustos ayında olduğu gibi olmaz arka arkaya devilasyonist etkilerle kurun hızlı bir şekilde arttığını görebiliriz. İlk hedef 21 - 26 Aralık'ı olur sonrasını o gün geldiğinde konuşmamız gerekir. O gün geldiğinde doğru işler yapılırsa belki bir buçuk yıl daha kur frenlenir. O frenleme esnasında Türkiye doğru adımları atmazsa emin olun her 6 - 7 ayda bir yeni kur şokları ile karşılaşırız. Türkiye ekonomisi büyük bir ekonomik krize ve sonrasında hem finansal krize hemde ekonomik bunalıma doğru emin adımlarla ilerler. Çünkü dünyada işler çok iyi gitmiyor."

GRAM ALTIN İYİ İHTİMALLE 580 LİRA SEVİYESİNE ÇIKACAK

Geçer, dolar kuruna bağlı olarak gram altının 560 -580 lirayı göreceğini dile getirerek, "İyi ihtimali konuşacak olursak, yani doların önümüzdeki günlerde 8.80 cephesine ilerlediğini görürsek, altın ve onsun 1900 dolar sınırını kırıp 2000 dolar seviyesini zorlamaya başladığını gördüğümüz günlerde altının gramını 560 - 580 lira arasında görüyor olacağız." diye konuştu.

GRAM ALTIN KÖTÜ İHTİMALLE 1000 LİRA SEVİYESİNE GELECEK

"Devilasyonist etki devreye girdiğinde ve onsta rekor üzerine rekor geldiğinde gram altının 1000 liraları zorlamaya başladığını görmeye başlayacağız." diyen Selçuk Geçer, "Bu uzak bir ihtimal değil bu arada altının 250 liradan bu seviyeye geldiğini unutmayın. Biz bu seviyeye 250 liradan geldik, 250 liraya dönemeyiz ama bu seviyenin bir kez daha ikiye katlaması çok ama çok yüksek." şeklinde konuştu.

Editörün notu: Haberde geçen iddia ve tahminler haber amacıyla verilmiştir, yatırım tavsiyesi değildir.

11 Ara 2020 - 08:55 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

28

Drr - Selçuk geçer Dışında Başka Yorumcularıda dinlemek isteriz

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Aralık 22:59
25

Hld - Kesonlikle bu adama guvenipde yatirim yapmayin pisman olursunuz benden soylemesi

Yanıtla . 8Beğen . 7Beğenme 11 Aralık 00:25
24

Vatandaş - Bunların ipi dışarıda işleri güçleri manipülasyon yapmak kaos çıkarmaktır .

Yanıtla . 6Beğen . 8Beğenme 10 Aralık 20:56
23

Dolunay - Adamı 6 aydır takıp ediyorum....Dedikleri çıkıyor...Piyasa analizi yapıyor.. YATIRIM DANIŞMANLIĞI DEĞİL....

Yanıtla . 6Beğen . 8Beğenme 10 Aralık 20:17
21

Mars - Sanırım dolar 10 lira olursa çok mutlu olacaksın. Salyaların akıyor.

Yanıtla . 8Beğen . 8Beğenme 10 Aralık 18:50
12

Akile Durmaz - ya .litfen inanmayın bu adama milleti batırdı. biriside ben .son iki yıldır dolar 10 lira 15 lira diye diye milleti batırdı. iki yıldır her ay devalüasyon oluyir.ama sonuç. sifir .lutfen tutarlı birşeyler söylesin. onun yüzünden şu anda. herkes terste kalmış vaziyette .uzun bir sürede boyke kalacaklar .8.50 dolar 530 dan altin aldırdı milleti yazik değili mi. kul hakkı bu .kanmayın

Yanıtla . 39Beğen . 14Beğenme 10 Aralık 03:36
20

Burk - @Akile Durmaz 12 nolu yoruma cevabı: Son iki yılda dolar kaçtan kaça geldiyse battınız

Yanıtla . 4Beğen . 2Beğenme 10 Aralık 15:47
11

Faiz sebeptir.. - faiz artırdık üretimi ve yatırımı bitirme noktasına getirdik işi çok iyi biliyoruz..aaa oda ne döviz yine yükseliyor ama sorun değil çözümü biliyoruz!! hadi faiz artıralım.. böyle ekonomiyi beş yaşındaki çocukta yönetir..kediyle oynar gibi oynuyorlar,faiz artsın diye merkezin toplantıları yaklaştıkça dövizi haraketlendirip acemi yöneticileri telaşlandırıp faiz sarmalına itmek istiyorlar ve maalesef bu taktikleri tutuyor, hemen faiz artırılarak tuzağa düşülüyor..oysa üretim teşvik edilir, yatırımcı desteklenir,istihdama yönelik kolaylıklar sağlanırsa ve tüm dünya ülkeleri, Madagaskar ve Endonezya dahil faiz artırmazken hatta faiz indirirken, aşı haberleriyle ve teşvik programları ile parasal genişleme sürecinde risk durumunun azaldığı konjektürel ortama giriliyorken, faiz artışı yapmayı ekonomiyi bilmek olarak görenler faiz çığırtkanlığı yapmazsa ve birkaç ay bu doğrultuda net ve kesin duruş sergilenebilir ise, yani aslında şu faizciler faiz baronlarının istediklerini değilde, üretici ve yatırımcının ihtiyacı olanı yaparsa..yada yapabilirse! Ekonomi birkaç ay içinde olumlu yöne evrilecektir.

Yanıtla . 17Beğen . 4Beğenme 10 Aralık 03:10
10

Aaa - Yalanlar deryasi USD Mayisa kadar6.10 gelecek .çok yazan çok bilmez.

Yanıtla . 5Beğen . 13Beğenme 10 Aralık 02:32
19

Tayfun Akyol - @Aaa 10 nolu yoruma cevabı: Hayal etmek güzeldir böyle hayal edenlere hayran olmamak elde değil üretmeden çalışmadan kazanmak yerine faizle para alır yeriz borç yiyen kesesinden yermiş be güzel ekonomi 6.10 nasıl inecekmi dersiniz in defin mi iner bundan kolay ne var

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 10 Aralık 12:17
09

Telaki - Herkes Selçuk Geçere güvenip döviz alıyor sonları hayal kırıklığı olacak eminim. Bu komple teorileri ilk değil sonda olmayacak

Yanıtla . 16Beğen . 8Beğenme 10 Aralık 01:11
08

Yalandan Kim Ölmüş. - Bende bir tahminde bulunayım dolar 2050 yılına kadar 30 TL olabilir.

Yanıtla . 13Beğen . 4Beğenme 10 Aralık 01:00
17

Linda - @Yalandan Kim Ölmüş. 08 nolu yoruma cevabı: Yalanda olsa belki tutar?

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 10 Aralık 10:43
07

süleyman şah - salla salla vur duvara...mübarek sanki mağarada yaşıyoruz,müdahele eden yok,yahu merkez bankası var,hükümet var,tedbirler var...üretim var...ticaret var...varoğlu var...

Yanıtla . 15Beğen . 18Beğenme 10 Aralık 00:53
05

Şahamettin Şahin - Senin anlattıkların Türkiye'nin hayrına bir şey değil milleti galeyana getirmenin bir manası yok

Yanıtla . 16Beğen . 2Beğenme 10 Aralık 00:38
22

Dadaş - @Şahamettin Şahin 05 nolu yoruma cevabı: Aynen milleti galeyana getiriyor, nerde SPK buna iyi bir cezayı basacakki akıllansın

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 19:13
14

Mahir - @Şahamettin Şahin 05 nolu yoruma cevabı: tabii caniiimmm uciyoruz..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 09:24
03

Güzelyalı - Yorumlarınızı sayısal ifade anlamında çok abartılı buluyorum.Eminim ki elinde altın ve döviz bulunduranlar şu anda ellerini ovuşturuyorlardır.

Ülkem adına bu yorumlarınıza çok üzüldüğümü ifade etmek isterim.

Yanıtla . 12Beğen . 1Beğenme 09 Aralık 23:35
16

Ss - @Güzelyalı 03 nolu yoruma cevabı: kişilerdeki döviz ler bie şey ifade etmez devlet kazansın

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 10 Aralık 09:40
02

Ali Yalçın - Selçuk geçer böyle abartılı fiyat öngörüleri yaparak Youtu.be kanalına takipçi kazandırıp para kazanma derdinde yalanlarına abartmalrına inanmayın bunun üzülürsünüz sonra

Yanıtla . 15Beğen . 4Beğenme 09 Aralık 23:23
01

orhan - sayın selçuk bey genelde doğru söylüyor.üretmedikçe dollar 10 da olur 15de ekonomistlerin söylemesine gerek yok.görünen köy kılavuz istemez...

Yanıtla . 33Beğen . 16Beğenme 09 Aralık 22:20
13

Ayhan - @orhan 01 nolu yoruma cevabı: Daha ne üretsin Devlet okadar hainlik yapilmadina ragmen dolarin altinin ciknadi icin nerdeyse duaya cikacaklar baska Türkiye yok zillet toplulugunun sesi olmak bu ülkeye hainliktir er yada gec anlicaklardir ...

Yanıtla . 10Beğen . 12Beğenme 10 Aralık 04:10
06

Murat - @orhan 01 nolu yoruma cevabı: bu adam yalanci bunun dedikleri memleket elden gider butun orte halli ve fakirler yok olur sarlatan duzenbaz

Yanıtla . 8Beğen . 7Beğenme 10 Aralık 00:44


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?