Başyapıt bir kitap; İnancımızın Temel Esasları

Milli Görüş Hareketi Lideri ve efsanevi Başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan ile ilgili günümüze ışık tutacak ve yol gösterecek yeni bir kitap kaleme alındı.

Haber albümü için resme tıklayın

Yazar Dr. Sadık Küçükgünay’ın kaleme aldığı İnancımızın Temel Esasları adlı kitap, Erbakan’ın dilinden ‘İnancımızın temel esasları’nı tek tek örnekler ve çarpıcı anekdotlarla okuyucuların dikkatine sunuyor.

Yazar Dr. Sadık Küçükgünay tarafından yaklaşık 3 yıl süren ve bin 500 tane kaynak üzerinden titizlikle hazırlanan “İnancımızın Temel Esasları” adlı kitap MGV Yayınları tarafından yayımlandı. Kitap yayımlandıktan sonra büyük ilgi görürken, kitap Milli Görüş Lideri Prof Dr. Necmettin Erbakan’ın konuşmalarına bağlı kalınarak günümüz için çok önemli tespitler barındırıyor. Biz de Milli Gazete olarak kitapla ilgili çok merak edilen başlıkları yazar Küçükgünay’a sorduk. Küçükgünay ise kitapla ilgili çok çarpıcı detayları gazetemize anlattı.

“SADIK, YILMAZ BİR MÜCÂHİD OLUR”

Kitabın konusu nedir?

Kitabın konusu Erbakan Hocamızın ifadesiyle; üç tane sualin cevabını hepimiz çok açık, net ve kesin olarak bilmeliyiz. Bütün çalışmalarımız her şey bunun üzerine bina ediliyor. Bunu bir insan, açık ve berrak bir şekilde bilirse; sağlam bir temele oturur, sarsılmaz, sadık, yılmaz bir mücâhid olur, iyi insan olur.

SORULARIN CEVABI ERBAKAN HOCA’NIN DİLİNDEN

Nedir bu temel taşlar?

Demek ki bu üç sorunun cevabı her insan tarafından bilinmesi gereken temel taşlar, temel esaslardır. İyi insan olmak da böyle mümkündür. Bu temel esaslar, bu temel taşlar kitabın isminde “İnancımızın Temel Esasları” olarak ifade edilmiş ve Erbakan Hoca’nın dilinden yazıldığı için de; kitabın ismi: “Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın Dilinden İnancımızın Temel Esasları” olmuştur. Bu temel taşlar; yine Hocamızın ifadesiyle,  birincisi niçin çalışıyoruz? Ve niçin çalışmaya mecburuz? İkincisi nasıl çalışacağız? Ve son olarak üçüncüsü çalışıp ne yapacağız? Diğer bir ifadeyle üç tane sorunun cevabını verebilmeliyiz: Niçin? Nasıl? Ne?” İşte her insanın bilmesi, idrak etmesi, hatırlaması gereken bu temel taşlar, bu temel esaslar, bu soruların cevapları Erbakan Hocamızın dilinden bu kitapta “aklî, ilmî ve imânî yoldan” cevaplanmaya çalışılmıştır.

“İDDİA DEĞİL, İSPATTIR”

Erbakan Hoca’nın metodu nedir?

Erbakan Hoca’nın metodu iddia değil ispattır, iknadır. Dolayısıyla Hoca’nın konuşmaları kullandığı dil sade, anlaşılır bir dil, üslup ve kullandığı örnek vererek anlatımı ile her seviyeden insana hitap etmektedir. Zaten kitap okunduğu zaman herkese hitap eden bir dil ve anlatıma sahip olduğu da ayrıca görülecektir. Dolayısıyla, kitap her kesimden her seviyeden insanın okuyup anlayacağı bir kitaptır. Kitap ilmi bir kitaptır, temel kaynak eserdir. Hangi inanç ve zihniyete sahip olursa olsun her seviyeden insana hitap eden “ilmi, fikri, dini” bir kitaptır. Kitap Hoca’nın dilinden yazıldığı, O’nun ifadelerine, konuşmalarına mümkün olduğunca bağlı kalındığı için kitabı okurken adeta Hoca konuşuyor da okuyucu da O’nu dinliyor gibi hissederek okuyacaktır.

“GERÇEK TEK ÇÖZÜMDÜR”

Kitapta “Niçin çalışıyoruz” sorusunun birinci bölümde akli ve ilmi yoldan cevabı verilmeye çalışıldığını görüyoruz, burada ne anlam çıkarmamız gerekiyor?

Gerçek, Cenâb-ı Allah’ın sünnetullahıdır. Cenâb-ı Allah ne yaparsa gerçek odur. İlim, bu sünnetullahın kaideleri demektir. İslam, Cenâb-ı Hakk’ın insanlara dünya ve ahireti için gösterdiği yol demektir. Onun için İslam, ilim ve gerçek birbirini tamamlar. Bunların bir müşterek hususiyetleri vardır. O da üçünde de tezat olmaz ve gerçek tek çözümdürler. Bunlarda neden tezat olmaz? Çünkü Cenâb-ı Hak Kemal sıfatıyla muttasıftır. Tezat, noksanlık alametidir. Bunlar ise; Cenâb-ı Hakk’ın gönderdiği yol, Cenâb-ı Hakk’ın sünnetullahı, Cenâb-ı Hakk’ın sünnetullahının kaideleri olduğu için hepsinde kemal vardır ve bunlarda noksanlık yoktur. Yani tezat olamaz ve gerçek tek çözümdür. Siz, gerçeği kaldırıp onun yerine bir ikinci çözüm koyamazsınız. Koyarsanız o çözüm tutmaz. Gerçek arandığı zaman, eğer o hakikaten gerçek ise sonunda gelir İslam ile buluşur. Bunların hepsi Cenâb-ı Hakk’ın fiilleri olduğundan dolayıdır ki birbirlerini tamamlarlar, birbirlerini teyit ederler, birbirinin aynı olurlar. Bunlarda tezat olmaz ve bunlar tek çözümdürler.

İSLâM HAK’TIR BUNU ÖĞRENİYORUZ?

Kitapta “niçin?” Sorusunun cevabı; “Kendimizin ne olduğunu tanımak istiyorsak başımızı şu pencereden dışarı çıkarıp gökyüzüne bakmamız kâfidir” deniliyor. Gökyüzüne baktığımız zaman ne görüyoruz?

Varlık âlemini kâinattaki tabloları, manzaraları gerçeği görüyor ve tanıyoruz. Rabbimizi tanıyoruz. Kendimizi tanıyoruz. Rabbimiz insanı bu dünyada niçin imtihan ettiğini, insanın yaratılış sebebini, niçin mükellef olduğumuzu, bu imtihanın nasıl cereyan ettiğini öğreniyoruz. Hak nedir, batıl nedir? Bunu öğreniyoruz. Başka bir ifade ile insanın idrak dünyası içinde olan varlık âlemine gerçeklere kafamızı ve gönlümüzü veya karşımızdakinin kafasını ve gönlünü onların götürdüğü sonuca çeviriyor ve kendimiz veya karşımızdaki onların ötelerindeki gerçeği idrak etmeye çalışıyoruz. Böylece akli ve ilmi ispat ile, “niçin insanlığın saadeti için, hakkı hakim kılmak için, iyiyi, doğruyu, faydalıyı, adil olanı hâkim kılmak için çalışmak zorunda olduğumuzu, niçin Milli Görüşçü olmak zorunda olduğumuzu, Hak nedir, öğreniyoruz. Ve “İslam haktır, bunu öğreniyoruz.

“İLMİ, FİKRİ, DİNİ BİR ESERDİR”

Kitabınızın ilerleyen noktalarında, Cihad nedir? Cihad nasıl bir ibadettir? Neden saadet bütün insanlığa ancak Milli Görüş ile gelir? Bugün insanlığa saadet getirecek adil nizam nasıl kurulup yürüyecek?” gibi konulara değinmişsiniz. Okuyucularınız muhakkak bu başlıkları merak ediyordur. Okuyucularınıza son mesajınız nedir?

n Başta söyledim, tekrar vurgulamak istiyorum; kitap dikkatli bir şekilde okunduğu zaman da görüleceği gibi hiç tereddüt etmeden her seviyeden ve her kesimden herkese tavsiye edilebilecek bir kitaptır. Kitap ilmi bir kitaptır, temel kaynak bir eserdir ve özel de temel esaslar kaynak kitabıdır. Her insanın okuması hararetle tavsiye edilecek ilmi, fikri, dini bir eserdir.

30 Kas 2020 - 04:30 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.