Çekilirken yakıp yıkıyorlar

Ermeniler, 30 yıldır tarumar ettikleri Dağlık Karabağ’dan çekilirken de yeni vahşetler sergiliyor.

Furkan Erten
Furkan Erten Tüm Haberleri

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Leyla Abdullayeva, bölgedeki son gelişmeleri ve Ermenilerin çekilirken ortaya koydukları vahşeti Millî  Gazete’ye anlattı.

Azerbaycan, Dağlık Karabağ’ı işgalden kurtarmanın mutluluğunu yaşarken, Ermeniler yıllardır yaptıkları tahribatı bölgeden çekilirken de sürdürdü. 30 yıldır işgal ettikleri topraklarda mescitleri ve Azerbaycan’ın tarihi mekânlarını tarumar eden Ermeniler, Karabağ’ı terk ederken evleri ateşe verdi, arazilere mayın döşedi. Bölgedeki son gelişmeleri ve Ermenistan vahşetini değerlendiren Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Leyla Abdullayeva, Millî Gazete’ye özel açıklamalarda bulundu.

DAĞLIK KARABAĞ’DA ERMENİ VAHŞETİ...

Dört bölgenin işgalden kurtarıldığını, Ağdam ile Kelbecer şehirlerini ise Ermeni kuvvetlerinden teslim aldıklarını ve Laçin’in tamamen kontrolünü ele alacaklarını belirten Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Leyla Abdullayeva, gazetemize yaptığı açıklamada, “Karabağ arazisinde bulunan tarihi, medeni mirasımız, dini abidelerimiz, mescitlerimiz tarumar edildi. İşgal ettikleri topraklardaki Azerbaycan mirasını mahvettiler. Şimdi de bölgeyi terk ederken evleri yakıyorlar. Ağaçları kesiyorlar, tarım arazilerine zarar veriyorlar. Hatta mayın yerleştiriyorlar. Ermenistan’ın vahşiliğini izliyoruz” ifadelerini kullandı.

BATI DÜNYASI İKİYÜZLÜLÜĞÜNÜ YİNE GÖSTERDİ

Bölgedeki Ermenistan tahribatına ilişkin Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı adına uluslararası kurumlara mektuplar da gönderdiklerini söyleyen Abdullayeva, “Fakat Batı dünyası, Azerbaycan’a geri verilen topraklarda Hıristiyan mirasının korunması için açıklamalar yapıyor. Bunca zaman bizim dini mekânlarımızın tahrip edilmesine hiç kimse bir söz yazmamış, bir açıklama yapmamıştır” dedi.

Ermenistan işgalindeki topraklarını yaklaşık 30 yılın ardından kurtaran Azerbaycan’da Dağlık Karabağ’a dönmenin mutluluğu yaşanıyor. Ağdam ve Kelbecer şehirlerini işgalci Ermeni kuvvetlerinden teslim alan Azerbaycan ordusu, 1 Aralık itibariyle Laçin’in de tamamen kontrolünü ele alacak. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Leyla Abdullayeva ile bölgedeki son durumu, Ermenilerin terk ettikleri bölgelere verdikleri zararı ve Dağlık Karabağ’a dönen Ermenilerin statüsünü konuştuk.

“LAÇİN’İN TESLİM PLANINDA DEĞİŞİKLİK YOK”

Kelbecer’in Azerbaycan’a teslim edileceği tarihte değişiklik oldu. Ermenistan’ın çekilme planında bir değişiklik var mı?

Kelbecer 15 Kasım’da teslim edilecekti. Ermenistan insanların taşınmasının daha uzun süreceğini söyleyerek (coğrafi şartlar, insani ihtiyaçları düşünerek müsaade edildi) 10 gün daha izin istedi. 25 Kasım’da da Kelbecer’i Azerbaycan’a teslim ettiler. Bundan sonraki Laçin’in ise teslim planında bir değişiklik yok.

“4 BÖLGEMİZ İŞGALDEN KURTARILDI, 3 BÖLGE TESLİM EDİLDİ”

Leyla Hanım, bölgedeki son durum nedir?

27 Eylül’de başlattığımız operasyonla, Ermenistan’ın işgali altında olan toprakları geri aldık. 4 bölgemiz işgalden kurtarıldı. 10 Kasım tarihinde Azerbaycan, Rusya ve Ermenistan tarafından bölgedeki tüm savaşın durdurulması ve tam ateşkese bağlı bir beyanat imzalandı. Anlaşmada 30 yıla yakın Ermenistan işgali altında olan toprakların belli bir zaman içinde Azerbaycan’a geri verilmesi, buradaki Ermenistan işgali kuvvetlerinin bu topraklarını terk etmesi ile ilgili maddeler bulunuyor. Ateşkes anlaşması ile diğer 3 şehir Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin kontrolüne geçti. İlk olarak, Ağdam şehri geri verildi. 25 Kasım’da tarihinde de Kelbecer, Azerbaycan’a teslim edildi. 1 Aralık tarihinde de Laçin bölgesinin Azerbaycan’a verilmesi planlandı.

“TERK ETTİKLERİ BÖLGELERE MAYIN YERLEŞTİRİYORLAR”

Ermenilerin terk ettikleri Azerbaycan topraklarına zarar verdiklerini görüyoruz. Şehirleri yakıp yıkıyorlar mı? Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Hakikaten bu bir vahşiliktir. 30 yıla yakın işgal sürecinden bahsediyoruz. Ermenistan 30 yıla yakın, Dağlık Karabağ etrafındaki bu yedi bölgeye çok büyük zararlar verdi. Karabağ arazisinde bulunan tarihi ve medeni mirasımızı, dini abidelerimizi, mescitlerimizi tarumar etti. İşgal ettikleri topraklardaki Azerbaycan mirasını mahvettiler. Şimdi de bölgeyi terk ederken evleri yakıyorlar, yangın çıkartıyorlar. Ağaçları kesiyorlar, tarım arazilerine zarar veriyorlar. Hatta mayın yerleştiriyorlar. Bölgede şu an Ermenistan’ın vahşiliğini izliyoruz. Konuya ilişkin olarak Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı adına uluslararası kurumlara mektuplar da gönderdik. Fakat bugün Batı dünyası, Azerbaycan’a geri verilen topraklarda, Hıristiyan mirasının korunması için açıklamalar yapılıyor. Bunca zaman bizim dini mekânlarımızın tahrip edilmesine hiç kimse bir söz söylememiş, bir açıklama yapmamıştır. Böyle suni bir gündem oluşturuluyor, şişiriliyor. Oysa şu an bölgede yine Ermeni vahşiliği yaşanıyor.

“DAĞLIK KARABAĞ’DA YAŞAYAN ERMENİLER AZERBAYCAN VATANDAŞI OLACAK”

Rusya’nın, Dağlık Karabağ’a Ermenileri yeniden yerleştirdiği iddia ediliyor. Bu konuda için ne söylersiniz?

Üç taraflı imzalanan anlaşmada hem Dağlık Karabağ’ın hem de çevresindeki toprakların Azerbaycan kontrolüne geçtikten sonra tüm halkın geri dönmesi yazıyor. Dağlık Karabağ’da Ermenilerin yaşadığını hiç saklamadık. Sovyet zamanında da Ermeniler yaşamıştır. Önceden bu bölgede yaşamış Ermeniler yeniden burada hayatlarına devam edebilirler. Bizim mücadelemiz bu insanlarla değil, işgalci, kanun tanımaz Ermenistan rejimi ile. Azerbaycan’da yaşayan Ermeni asıllı insanlar bizim vatandaşımızdır. Şu an 30 bine yakın Ermeni asıllı vatandaşımız var. Karabağ’da yaşayanlar da bizim vatandaşımız olacak.

FRANSA PROVOKASYON YAPIYOR”

Fransız Senatosu, sözde Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’ni tanıyan bir karara imza attı. Bu kararı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Fransa Senatosu’nun kabul ettiği karar tamamen kasıtlıdır. Bu kararı reddediyoruz. Bizim için yok hükmündedir. Kararın hukuki hiçbir yanı da yok, siyasi bir karar. Fransız senatosunun taraflı bir kararı onaylaması provokasyon olarak kabul edilebilir. Arabuluculuk rolünü üstlenen bir ülke tarafından böyle bir kararın kabul edilmesi, bu ülkenin tarafsızlığı konusunda ciddi şüphe uyandırıyor. Beklentimiz uluslararası hukuka uygun kararlar verilmesidir.

28 Kas 2020 - 04:30 - Dünya

Muhabir  Furkan Erten


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.