Karamollaoğlu: İlk seçimde bu dönem bitecek

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, düzenlediği basın toplantısında gündemin sıcak başlıklarını değerlendirdi…

Muhammed Vefa
Muhammed Vefa Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Saadet Partisi Genel Merkezi’nde gerçekleşen basın toplantısında Karamollaoğlu, ekonomi, eğitim, dış politika ve güncel siyasi konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

“AİLE MEFHUMU KORUNMALIDIR”

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü dolayısıyla kadınların yaşadığı sıkıntılara değinen Karamollaoğlu, “Kadına şiddetle mücadelede takip edilen yolun isabetli olmaması sebebiyle sadece ülkemizde değil, tüm dünyada bir başarısızlık söz konusudur. Maalesef kadına şiddet azalmıyor, artıyor. Bu şiddetin önüne geçmek için almaya çalıştıkları hiçbir tedbir fayda vermiyor. Maalesef bu ülkemizde de böyledir. Bunu farklı mecralara kaydırmak isteyenlerin, aslında başarılı olunmadığını görmeleri ve daha ciddi tedbirler almaları icap eder. Israrla söylediğimiz iki konu birlikte ele alınmadıkça bunun çözülebileceğini görmüyoruz. Kadına şiddet müstakilen olarak ele alınmalıdır. Başka konularla karıştırılmamalıdır. Ancak kadına şiddet önlenirken, erkeğe de haksızlık yapılmamalıdır. Bu da çok önemli bir iştir. İkincisi ise aile mefhumunun korunmasıdır. Aile, bir kadın ve erkekten dünyaya gelir. Buna hep vurgu yaptık. Bu aile toplumun çekirdeğidir. Ve bu ailenin en önemli unsuru da kadındır” ifadelerini kullandı.

“İSTİKRARSIZ ÜLKEYE İTİBAR EDİLMEZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kendimizi Avrupa’nın ayrılmaz parçası görüyoruz” açıklamasına değinen Karamollaoğlu, “Avrupa Birliği olmazsa olmazımız demeye geldiler. Geçmişte kendilerini Şanghay’da başka bir gün de Şam’da namaz kılarken görüyorlardı. Sonra bir de baktık ki, bunlar hepsi bir yere bırakıldı. ‘Avrupa Birliği’nin vazgeçilmez bir üyesiyiz, Avrupa Birliği vazgeçilmez bir hedefimizdir denilmeye’ başlandı. Ama aldıkları cevap da belli! Siz istikrarsız olursanız, size itibar etmezler. Biz öncelikle kendi çevremizde mağdur olan ülkelere sahip çıkmalıyız. Bilelim ki BOP, Ortadoğu’yu tahrip etme projesidir. İsrail’in bu bölgeye hâkim kılınma projedir. Türkiye dış politikasını sağlam bir yere bağlamak istiyorsa önce mağdur olan ülkelerle bir araya gelmek zorundadır. Bunların başında da İslam ülkeleri vardır. D-8 durduk yere kurulmadı. Bu arkadaşlar D-8’leri ağızlarına bile almadılar. Siz asırlardır irtibatta olduğunuz ülkelerle irtibat kurmazsanız kimse itibar etmez. Bugün dünyada bir sömürenler, bir de sömürülenler var. Sömürülen ülkelere sahip çıkmalısınız” şeklinde konuştu.

“İSRAFTAN VAZGEÇMELİSİNİZ”

Bir ülkenin gücünün güçlü bir ekonomiye sahip çıkmasıyla olabileceğini söyleyen Karamollaoğlu, “Bu arkadaşlar savruluyor. Söylediğimiz hiçbir konuya itibar etmiyorlar. Bizim söylediklerimiz gerçek olduğu için önem taşıyor. Siz bugün yolsuzluğu ortadan kaldırmazsanız, israftan vazgeçmezseniz, rüşveti önlemezseniz Türkiye’de ekonomik kalkınmayı yapamazsınız. Burada harcadığınızı üretime aktarmalısınız. Üretmeden güçlenme olmaz. Üretmeden işsizlik azalmaz. Yeni yatırımlar yapmadan işsizlik düzelmez. Şimdi arkadaşlar, Batı’dan gelecek desteği bekliyor. Batı buraya gelmez. Korkutan ne biliyor musunuz? Elimizdeki bütün varlıkları kendi ellerine geçirdikleri zaman Türkiye’ye gelirler. Ağızlarından kaçırıyorlar. Onlar gelip, bu işi çözün diyorlar. Siz her şeyi onlara verirseniz o zaman gelirler. O zaman bu toprakların sahibi biziz derler. Bizi ayağa kaldırmak için değil, bizim imkânlarımızı kullanmak için gelirler. Bu gaflete kimse düşmemelidir” değerlendirmesinde bulundu. 

“TÜRKİYE’NİN İÇİ DÜZELMEDEN EKONOMİ DÜZELMEZ”

Döviz kurunda yaşanan dalgalanmanın devam ettiğini belirten Karamollaoğlu, “ Berat Albayrak istifa edince herkes sustu, bunu oyun sandılar. Berat Albayrak gidince dolarda düşüş yaşandı. Faizler arttı. Şimdi, döviz nasıl indi diyorlardı. Dolar adım adım yükseliyor. 8 lira seviyesini yeniden buldu. Türkiye’nin içini düzeltmeden ekonomiyi düzeltmiş olamazsınız. Bu en basit meseledir. Türkiye bu söylediğimiz noktaya gelmeden problemlerini çözemez. Arkadaşlarımız bu noktada en küçük eleştiriye tahammül edemiyorlar. Tavsiyelerin hiçbirine kulak vermiyorlar. Farklı fikir beyan edenleri susturuyorlar. İşte buna da şahit olduk” açıklamasında bulundu.

“CUMHURBAŞKANI TAMAMEN YALNIZLAŞTI”

* Bülent Arınç’ın istifasıyla ilgili de konuşan Karamollaoğlu, “Çok ama çok üzülüyorum. Cumhurbaşkanı tamamen yalnızlaştı. Çevresinde bir halka oluştu. Kendisi mi oluşturdu, başkası mı oluşturdu bilmem. Ama bu halka Cumhurbaşkanı’nın halkla olan münasebetini kesiyor. Haydi, oradan diyebilirler. Bu benim kanaatim. Tehditlere karşı mazlumların yanında olmadan memleketimizde adalet olmaz. Bu ülke hepimizindir. Kaos ortamından çıkmamız gerekiyor. Birbirimizle konuşmamız gerekiyor. Biz bu ortamı oluşturmadan ülkemize huzur gelmez” dedi. 

“İLK SEÇİMDE BU DÖNEM BİTTİ”

Karamollaoğlu, basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin tekrar tartışma konusu olduğuna” ilişkin sorusuna Karamollaoğlu, “Bu arkadaşlar sistemin doğru olduğunu düşünebilirler. Ortada bir gerçek var; vatandaş artık bunu savunanlara itibar etmiyor. Kamuoyu gösteriyor ki, ikisi birden yüzde 40’ın altına indi. Onun için erken seçim onların gönlüne göre olmaz ama başka şartlar ortaya çıkarsa olur. Bugünkü sistem Türkiye’yi bağladı. Kimse konuşamıyor. Konuşmanın da bir faydası yok. Meclis artık önemini yitirdi. Cumhurbaşkanı iyice yalnızlaştı. Etrafında müzakere edecek kimse kalmadı. Onun için Bahçeli tehdit edenlerin yanında durduğu için sadece kendisine zarar verir. Bu dönem bitti. Herkes biliyor. İlk seçimde bu dönem bitecek” şeklinde konuştu. 

“ASIL ŞİMDİ SES ÇIKARMANIZ GEREKİYOR” 

Adaletin bir yaklaşım olduğunun altını çizen Karamollaoğlu, “Bir hâkim anayasayı bile dinlemem diyor. Çünkü keyfilik var. Adalet böyle olduğu zaman Türkiye’de sağlanamaz. Fikir ve düşünce hürriyetine itibar etmezseniz adaleti sağlayamazsınız. AK Parti’nin içi karıştı. İktidardayken iki bölünme yaşandı. Birçok insan ayrıldı. Şimdi yenileri de gidiyor. Artık kimsenin söz söylemesine itibar etmiyorlar. Muhalefet partisi liderine mafya babaları tehdit savurduğu zaman karşı tavır sergileyemiyorlar. Böyle bir durum olamaz. Türkiye’de adalet, hukuk ve demokratik bir sistem var mı, yok mu? Anamuhalefet partisi tehdit edildiği zaman niye sesinizi çıkarmıyorsunuz? Asıl şimdi ses çıkarmanız gerekiyor. Biz demokrasiyi tehdit edenlere karşı çıkmazsak demokrasiyi bu ülkede yerleştiremeyiz” ifadelerini kullandı.

“İKTİDAR, EĞİTİMDE İSTİKRAR SAĞLAYAMADI”

Eğitimde yaşanan problemlere dikkat çeken Karamollaoğlu, “Bütün meslek grupları içinde öğretmenlik en önemli meslektir. Çünkü bütün meslek gruplarını da öğretmenler yetiştiriyor. Ama ne yazık ki, AK Parti iktidarı en büyük başarısızlığını eğitimde gösterdi. 19 yıl tamamlanacak yakında ama 19 yıllın içinde 8 milli eğitim bakanı değişti. Ne yapacaklarına tam olarak karar vermiş değiller. Bakanlar değiştikçe eğitim anlayışı da değişti. Eğitimde önem verdikleri konular da değişiyor. Böyle olunca siz eğitim meselesini bir yere kavuşturamıyorsunuz. Bundan dolayıdır ki hükümetin hakikaten eğitim meselesini özellikle bir ihtisas sahibi gruba emanet etmesi, başkalarının müdahale etmesine fırsat vermemesi gerekir. Maalesef iktidar eğitimde istikrarı sağlayamamıştır. Nurettin Topçu’nun ifadesiyle, bugün Milli Eğitim sistemimizin iki önemli eksiği var; bu eksikler eğitim ve sistemdir. Eğitimde maksat, gençleri hayata hazır hale getirmektir. Bizim, hayatın her alanına kalifiyeli insan yetiştirmemiz gerekir” diye konuştu. 

“O TABLETLER HİÇ KULLANILMADI”

Karamollaoğlu, Kovid-19 pandemisinin eğitim sistemini ciddi bir şekilde etkilediğini belirterek, “Okullarda yüz yüze eğitimin mümkün olmaması gerektiğini de görüyoruz. Ama esas mesele burada eğitim sistemini düşürmeden nasıl devam edebiliriz. İnternet ortamında eğitim verdiklerini düşünüyorlar. Evinde tablet bulunmayan öğrenci nasıl bu eğitimi takip edecek? ‘500 bin tablet dağıtacağız’ dediler. Bunun 1 milyonunu 19 sene önce dağıttılar. İhtiyaç yokken dağıttılar. O tabletler hiç kullanılmadı, işe yaramadı. Belki yüzde 10’u kullanılmıştır. Bir evde üç çocuk varsa her çocuğa ayrı tablet lazım. Bunu idrak etmeden olmaz. EBA’dan yapalım diyorlar, bunun için de üç tane televizyona ihtiyaç var” değerlendirmesinde bulundu.

“DEVLET ELİYLE KORSANLIKTIR”

Akdeniz’de Türkiye’nin bir yük gemisine Alman firkateynin yaptığı hukuksuz müdahalenin kabul edilemeyeceğini söyleyen Karamollaoğlu, şöyle devam etti: “Bunu şiddetle kınıyorum. Bu korsanlıktır. Hem de devlet eliyle korsanlıktır. Nasıl oluyor da, Alman firkateyni bir gemimizi durduruyor. Ve diyor ki; ‘ne taşıdığını görmek istiyoruz.’ Sana ne! Bu cesareti bizim politikalarımızın yanlışlıklarından alıyorlar. Biz ülkelerle ciddi bir politika yapsaydık, buna cesaret edemezlerdi. Her şeye rağmen hükümetin gösterdiği tepkiye destek veriyoruz. Alman hükümetini de kınıyoruz. Böyle bir dış politika anlayışı olamaz. Yarın uçağı da indirirler.”

26 Kas 2020 - 04:30 - Gündem

Muhabir  Muhammed Vefa


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

04

Adem Evliya - İnsanlara taze ekmek verebilecek kapasitesi olmayanların ellerindeki bayat ekmeği almaya çalışmaları akıl karı değil.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 26 Kasım 11:53
03

Düz Mantık - Cumhurbaşkanı devlet memurudur.Devlet memurlarınınn siyasi partilere üye olması yasaktır.Bu durumda cumhurbaşkanı siyasi parti üyesi olamaz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 10:26
01

Fazıl - Desenize CHP'li HDP'li dönem başlayacak! HAFAZANALLAH!

Yanıtla . 0Beğen . 6Beğenme 26 Kasım 06:41
05

Ts-61 - @Fazıl 01 nolu yoruma cevabı: Hayy, ağzınız bal yesin kardeşim. Bunlarda idrak sorunu var.! Hakça bir paylaşım için #SaadetMilliGörüş

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 27 Kasım 01:12
02

Fatih Hacıoğlu - @Fazıl 01 nolu yoruma cevabı: Hayır kardeşim Milli Görüş Dönemi başlayacak.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 10:11