Oğuzhan Asiltürk İstanbul kongre süreci hakkında konuştu

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, TV5'te yayımlanan ''Buyurun Başlıyoruz'' programının özel yayınında Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş’ın konuğu oldu.

Büyütmek için resme tıklayın

Mlli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş'ın TV5'te sunduğu ''Buyurun Başlıyoruz'' programının özel yayının konuğu olan  Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı ve Milli Görüş Vakfı Başkanı  Oğuzhan Asiltürk,  İstanbul il teşkilâtı ve kongre hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Oğuzhan Asiltürk'ün program konuşmasının tam metni şöyle:

Konuşmama başlarken, Âlemlerin Rabbi olan Allah’a, zâtının yüceliği ve saltanatının azametine uygun hamdle, hamdediyorum. Verdiği bütün nîmetlere şükrediyorum. Peygamberimiz Hz. Muhammed a.s.'a, ehli beytine, ashâbına da salât ve selam ediyorum.

Kıymetli izleyiciler, sizleri  de sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

*Millî Görüşün, en üst kuruluşu olan, Millî Görüş Vakfı’nın Başkanı  olarak, bu konuşmada, Millî Görüş nedir,  Millî Görüşçüler ne yapmak istiyorlar? Bunları anlatacak sonra İstanbul kongresini değerlendire- ceğim.

Millî Görüşün bu günlere nasıl geldiğini kısaca anlatarak başlıyorum.

İnsanlığın aşırı derecede bunaldığı ve zulümler içerisinde kıvrandığı bir dönemde, bundan elli sene önce, 1970 yılında, Millî Görüşçüler olarak, zulüm dünyasından kurtulmak ve saadet dünyâsına ulaşmak için, Millî Nizam Partisi adıyla siyâsi çalışmalara başladık.

Bu hedefe, ulaşabilmek için, Erbakan hocamız, bütün çalışmalarında hoşgörülü, birleştirici ve toparlayıcı olmaya çok dikkat etti. Saadet Partisinin Başbakanlığı alarak Türkiyeyi ahlâki ve mânevî değerlere yönlendirmesi, Erbakan hocamızın, olgun, herkesle iyi ilişkiler kuran çalışmalarıyla gerçekleşti. Millî Görüşçüler bu hassasiyete uyarlarsa başarı şansları yüksek olur.

Bizler, “Mü’minler kardeştir.” Âyetine inanan bir topluluk olduğumuz için, kardeşler arasında iyi ilişkiler olmasını arzu ederiz. Siyâsi çekişmelerin toplumda oluşturduğu olumsuz etkilerden uzak durarak, kardeşliğin sağlanmasına ve gelişmesine yardımcı olmaya çalışırız.

Değerli izleyiciler, bu konuşmamda sizin kalbinize, aklı seliminize hitap edeceğim. Lûtfen konuşmamı dikkatle  tâkip edin.

Peygamberimiz a.s. insanlara şefkat ve merhametle davranmamızı emrettiği için, hepimiz konuşmaları mızda, yaptığımız işlerde, bu emre uyarak, sertlikten kaçınmamız gerekir.

Millî Görüş Partilerini kuran, Erbakan hocamızın yönettiği partilerde, başta Erbakan hocamız olmak üzere, parti yöneticileri konuşmalarında ahlâkî ve mânevî değerlere öncelik ve önem verirlerdi. Dinleyenlerin kalplerine ve selim akıllarına hitap ederlerdi.

Erbakan hocamızın aramızdan ayrılmasından sonra, Saadet Partisi, iktidârı sâdece tenkit eden, savunması gereken ahlâki ve mânevî değerleri ihmal etmiş, diğer partiler gibi bir parti olarak algılanmaya başlandı.. Böyle olunca, ahlâki ve mânevî değerleri savunduğu için, Saadet Partisine gönül vermiş olanların desteği azaldı.

Saadet Partisi, günümüzde bu görüntüsünü değiştirerek, kuruluşundaki, aslî hâline dönme çalışmalarına başladı.

Erbakan hocamız, insanların kalbine ve aklı selimine hitap etmeye, ömrü boyunca devam etti. Yönetimin yaptığı bir hatâ ve yanlıştan dönmelerini isterken “Bunlar bizim kardeşlerimizdir” diye söze başlardı. “Biz onların da iyiliğini istiyoruz. Ancak şu şu konularda hatâ yapıyorlar. Şöyle şöyle yaparlarsa daha doğru olur. Kendileri de kazanır. Millet de kazanır.” derdi.

Böyle konuştuğu için dinleyenler, bu uyarıya tepki göstermezler, tam tersine saygı duyarlardı. Bugünlerde Saadet Partisi, kamuoyu desteğini tekrar kazanmaya yönelmiştir. Allah yardım eylesin.

Millî Görüşçülerin görevi, insanları iyi, güzel, doğru ve faydalıya, tek kelime ile ifâde edersek, hakka dâvet etmektir. Saadet Partisi dâhil, bütün Millî Görüşçü kuruluşların en önemli görevi, bu görevdir.

Bugün Saadet Partisi, kuruluşunda yüklendiği  görevi yerine getirirse, başarılı olacağının farkına varmış durumdadır.  Ben Millî Görüş Vakfı Başkanı olarak Partimizin çalışmalarını yakından takip ediyorum.

Her gecenin bir sabahı olduğu gibi her yanlışı düzeltmenin de bir yolu vardır.

Bu yol Allah’ın emir ve yasaklarına uyarak ve O’na tam teslim olarak yürünecek yoldur.

Şunu kalplerimize silinmez bir yazıyla yazmamız gerekir: Allah’a isyan ederek huzur bulunamaz, rahat edilemez, Allah’ın nîmetlerine kavuşulamaz.

Allah, kardeşliğe nasıl ulaşacağımızı Fussilet sûresinin 34. Âyetinde bizlere bildirmiş, âyeti okuyorum: “İyilikle kötülük bir olmaz. Sen (kötülüğü) en güzel bir şekilde önle, o zaman seninle arasında düşmanlık bulunan kimse sanki candan bir dost olur.

Bu, çok önemli uyarıyı uygularsak, kardeşler topluluğu hâline gelir, huzur içinde yaşarız.

Millî Görüş olarak bizi farklı yapan, yarım asırdır inandığımız bu temel esaslarımıza bağlılığımızdır. En önde dalgalanan bayrağımız da, ahlâki ve mânevî değerlerimizdir.

Temel esaslarımızdan uzaklaşırsak, Erbakan hocamızın dediği gibi, önce sıradan bir parti olur, sonra da hiç oluruz. Dâvâmızın sağa sola savrulmasına müsaade edemeyiz.

Şimdi Allah yolunda mücadele edenlere, Allah’ın destek olacağını bildiren İbrâhim sûresinin 46. Âyetini okuyacağım.

“Onların, dağları yerinden oynatacak kadar, güçlü düzenleri olsa da, bilesiniz ki Allah’ın dediği olur.”

Değerli kardeşlerim bizler Allah’a inanıyor ve O’na güveniyoruz. Bize güç veren dört âyetle konuşmama devam ediyorum.

1.Âyet: Kim Allah’a güvenirse, Allah ona yeter.         

2. Âyet: Zafer inananlarındır ve zafer yakındır.         

3. Âyet: Eğer inanıyorsanız, üstün gelecek olan sizsiniz.                                                               

4.Âyet: Âkıbet muttekîlerin, yâni Allah’tan sakınan- larındır.

Değerli kardeşlerim, Millî Görüş Vakfı Başkanı olarak Peygamberimizin a.s. “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olanıdır” tavsiyesine uyarak, Millî Görüşçüler nasıl hareket ederlerse insanlara daha faydalı olurlar, özet olarak anlattım.

Şimdi de önümüzde yapacağımız İstanbul kongresini değerlendireceğim. Bir partinin ülkesine  hizmet edebilmesi için o partinin bütün kuruluşlarının, Genel Başkana itaat etmesi gerekir. Genel başkanla uyumlu olmayan bir il teşkilâtı, Partisine zarar verir. Bu genel kuraldır.

Bu günden geriye doğru bakarsak, Saadet Partisinin yönetiminde bulunan bazı görevliler çok hatalı işler yaptılar. Bunu en iyi, ben biliyorum.

Bir ay kadar önce başta, Genel Başkan olmak üzere parti yetkilileri, bana gelerek, her konuyu seninle iştişâre ederek yapacağız diye söz verdiler.

Partide yapması gereken değişiklikleri kendilerine bildirdim. Kabul edip yerine getirdikleri için bundan sonra, ben de kendilerine yardımcı olacağım.

Bu durumda Millî Görüşçülere düşen görev, Partiye sâhip çıkmak ve daha iyiye gitmesine yardımcı olmaktır.

İstanbul il başkanı seçimine gelirsek, adayların, ikisi de bizim dâvâmızın insanıdır. Kişisel olarak her ikisine de değer veririz. Ancak, dâvâmızın siyâsi kuruluşu olan Saadet Partisinin, bütün Türkiye’de etkili olması, her ilin il başkanının, Genel Başkanın emrine uymasıyla mümkündür. Yukarıda sıraladığım sebeplerden dolayı, Genel Başkan kendisiyle uyumlu çalışacağını inandığı bir arkadaşını aday gösterdi. Genel Başkanın adayının il başkanı olması daha doğru olur.

Eğer kabul ederse, Abdullah Sevim kardeşimize Millî Görüş Vakfında bir görev teklif edeceğim. O görev Millî Görüş Vakfı’nın konumu itibariyle, partinin de üstünde bir görevdir. Umarım kabul eder.

Konuşmama son verirken hepinize teşekkür ediyorum. Allah’a emânet olun. Allah’ın rahmeti bereketi sizin ve bütün mü’minlerin üzerine olsun.

23 Kas 2020 - 20:03 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

Milligörüş[email protected] - “İşittik,itaât ettik”

Allah’ımız sizden razı ve memnun olsun inşaAllah,muhterem YİK başkanım.

Rabbimiz koşturmanızı bereketli kılsın, gücünüzü ve Azmi’nizi artırsın inşaAllah.

Fi emanillah.!

Yanıtla . 9Beğen . 8Beğenme 24 Kasım 01:08