Reklamı Kapat

Büyük skandalı CİMER belgeledi

Millî Gazete, hayvancılıkta yaşanan büyük bir skandalın perdesini araladı!

Sadettin İnan
Sadettin İnan Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Hayvancılıkta korkunç tablo! Yönetim zafiyetinden dolayı yurtdışından ithal edilen binlerce A kalite anaç hayvan hastalandırılarak zorunlu kesime gönderildi.

Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatifleri’nde yaşanan ve Millî Gazete’nin ortaya çıkardığı skandalın üstünü örtmek için Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’nden bile kaçırdılar. Ancak Tarım ve Orman Bakanlığı, bütün hesapları bozdu. Tarım Bakanlığı, CİMER’e verdiği cevapta, söz konusu hayvanların nakilleriyle ilgili olarak Boğazlıyan Tarım İlçe Müdürlüğü’ne hiçbir bilgi verilmediği ve hayvanlar nakledildikten sonra ikinci, üçüncü şahıslardan bilgi aldığını kaydetti.

Tarım Kredi Kooperatifleri’nin iştiraki olan Tareks Hayvancılık’ta yaşanan hayvancılık cinayetinin Türkiye’ye ve kuruma faturası ağır oldu. Yurtdışında yüz milyonlarca Euro ödenerek ithal edilen anaç hayvanlar, bilinçsiz bir şekilde bir yerden bir yere taşınmasından dolayı brusella hastalığına yakalanırken, birinci sınıf A kalite 2307 anaç hayvan zorunlu kesime götürüldü. Brusella hastalığı tazminatlı hastalıklar kapsamında olmasına rağmen yurtdışına ödenen döviz miktarı ve hayvancılığa verdiği zarar bir tarafa sadece Tareks Hayvancılık, bu cinayetten dolayı 12 milyon lira maddi zarara uğradı. Yurtdışına ödenen döviz miktarı hesap edildiğinde zarar milyonlarca lirayı buluyor.

MİLLÎ GAZETE’NİN HABERLERİNİ SANSÜRLEDİLER!

Çiftçi kuruluşunda yaşanan hayvancılık cinayeti, kamuoyundan ve siyasilerden sır gibi saklandı. Skandalın ortaya çıkmaması için Millî Gazete’nin haberlerine ise hukuksuz bir şekilde erişim engeli getirilerek yayından kaldırıldı. Gazeteye gönderilen tekzip metinlerinde ise konuyla ilgili kaçamak cevapların verilmesi dikkat çekerken, hastalıklı hayvanlarla ilgili olarak kamuoyuna hiçbir bilginin verilmemesi de manidar karşılanmıştı. Hayvancılık cinayetinin kamuoyundan sır gibi saklanması üzerine Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’nden (CİMER) bilgi edinme hakkı talebinde bulunduk. Konuyla ilgili olarak sorularımıza Tarım Kredi Kooperatifleri hiçbir bilgi vermeyerek, Tareks Hayvancılık’ta yaşanan hayvancılık skandalını CİMER’den de kaçırırken, Tarım ve Orman Bakanlığı ise bütün sorulara cevap verdi. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın verdiği cevaplar, yaşanan skandalın bütün boyutunu gözler önüne serdi. 

HAYVANLARIN HASTA OLDUĞU BİLİNDİĞİ HALDE KIRKLARELİ’NDEN YOZGAT’A TAŞINDI!

Hayvancılık skandalında maddi zarar bir tarafa, hastalığın yayılmaması için brusellalı hayvanların bir yerden bir yere taşınması kesinlikle yasak ve büyük suç olmasına rağmen Tarım ve Orman Bakanlığı’nın verdiği bilgilere, binlerce hayvanın hasta olduğu bilindiği halde Kırklareli-Lüleburgaz’dan, Yozgat-Boğazlıyan’daki çiftliğe taşındığını ortaya koydu.

1.680 ANAÇ HAYVAN 25 MART’TA TAŞINDI, ÜÇ GÜN SONRA SÖZLÜ OLARAK İHBARDA BULUNULDU!

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre, 1.680 anaç hayvan 25 Mart’ta Kırklareli-Lüleburgaz’dan Yozgat-Boğazlıyan’a taşındığı, taşındıktan 3 gün sonra Boğazlıyan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne sözlü olarak brusella ihbarında bulunulduğu ve alınan kan örneklerinden 3 Nisan’da bu hastalığın hayvanlarda olduğunun tespit edildiği belirtildi. Konunun uzmanı veteriner hekimler, hayvanların taşındıktan hemen sonra brusella ihbarının yapılmasının, bu hastalığın bilindiği halde hayvanların taşındığını gösteren en önemli delil olduğuna dikkat çektiler. Veteriner hekimler, brusella hastalığı bilindiği halde bu hayvanların 800 km bir mesafede bir yerden bir yere taşınmasının ülke hayvancılığı açısından tam bir felaket olduğunun altını çizdiler. 

HAYVANLAR GAYRİ RESMİ OLARAK TAŞINDI, BAKANLIK ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARDAN ÖĞRENDİ!

Yine brusella hastalığından dolayı kesilen hayvanların Kırklareli’nden Yozgat’a hiçbir izin alınmadan gayri resmi olarak taşındığı ortaya çıktı. Tarım ve Orman Bakanlığı, bu konuyla ilgili olarak CİMER’e verdiği bilgide, “Tareks Hayvancılık AŞ üst yönetiminin ani bir şekilde almış olduğu ikinci bir karar ile 1.680 adet sağmal ve düve cinsi büyükbaş hayvan 19-25 Mart 2020 tarihleri arasında yeniden Lüleburgaz’dan Boğazlıyan’a nakledilmiştir. Bu nakiller ile ilgili Boğazlıyan İlçe Müdürlüğü’ne öncesinde hiçbir bilgi verilmemiş, hayvanlar nakledildikten sonra ikinci, üçüncü şahıslardan bilgisi alınmıştır” denildi. Bu durum bile yaşanan skandalın boyutunu gözler önüne seriyor. Tarım Kredi Kooperatifleri, yaşanan skandalın ortaya çıkmaması için hastalıktan kesilen hayvan sayısını sır gibi saklarken, Tarım ve Orman Bakanlığı, brusella hastalığından dolayı tam 2.307 hayvanın zorunlu kesime gittiğini açıkladı. Tareks Hayvancılık’ın Kırklareli ve Yozgat’taki çiftlikleri hastalıktan ari çiftlikler olmasına rağmen brusella hastalığının 6 ay gibi kısa sürede yayılarak binlerce hayvanın zorunlu kesime gitmesi, çiftçi kuruluşunda yaşanan yönetim zafiyetini de ortaya koydu.

HASTALIĞI BÜTÜN ÇİFTLİKLERE BULAŞTIRDILAR!

Tarım ve Orman Bakanlığı, 634 anaç hayvanın 24 Ocak’ta Yozgat’tan Kırklareli’ne nakledildiğini, nakledilen bu hayvanlardan alınan kan örneklerinde brusella hastalığının tespit edilmediğini, ancak 25 Mart’ta 634 anaç hayvan dahil 1680 anaç hayvanın bu sefer tekrar Kırklareli’nden Yozgat’a taşındığını açıkladı. Bu bilgiler, Yozgat’tan taşınan hayvanlara brusella hastalığının Kırklareli’ndeki çiftlikte bulaştığını, Kırklareli’nden taşınan hayvanlarla birlikte de bu sefer Yozgat’taki çiftlikteki hayvanlara bulaştırıldığını gösteriyor. Yozgat’tan taşınmadan önce hayvanlarda bu hastalığın olmaması ve Kırklareli’nden 1.680 anaç hayvanın taşınmasına rağmen Yozgat’taki çiftlikte 2.307 hayvanın bruselladan dolayı kesime gitmesi Tareks Hayvancılık’ta yaşanan vahametin boyutunu gözler önüne serdi.

SORUŞTURMA AÇILMASI GEREKİRKEN SÜMENALTI EDİLDİ!

Tareks Hayvancılık, Kırklareli-Lüleburgaz’da çiftliği, geçmişte Ziraat Bankası’ndan kullandırılan usulsüz kredilerle ismi gündeme gelen Dursun Akdağ’dan yüzde 50 kar ortaklığı ile kiralamıştı. İddialara göre, yüzde 50 kar ortaklığı ile kiralanan çiftliğin karantina alınarak kapalı kalmaması için brusella hastalığı olan hayvanların ani bir kararla Yozgat’taki çiftliğe taşındığı kaydediliyor. Tareks Hayvancılık’ın genel müdürlüğünü yapan eski AKP Milletvekili Adem Tatlı, aynı zamanda bir veteriner hekim. Veteriner hekimin genel müdürlük yaptığı bir iştirakte, hastalıklı hayvanların bir yerden bir yere taşınması skandalı daha da anlamlı hale getiriyor. Hem hayvan hastalıkları bakımından hem de kurumu uğratılan zarardan dolayı buradaki yönetim zafiyetinin hesabı yetkililerden sorulması gerekirken, hayvancılık cinayeti sümenaltı edildi.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI’NIN HAYVANCILIK CİNAYETİYLE İLGİLİ CİMER’E VERDİĞİ BİLGİLER

Soru 1: 28.05.2018  tarihinden 2020 adet, 17.11.2018 tarihinde de 2.000 adet 12 ay ve üzeri dişi hayvandan alınan kan numunelerinden  negatif sonuç alınması nedeni ile 29.11.2018 tarihinde Tareks Hayvancılık AŞ adına Hastalıktan Ari İşletme Sertifikası tanzim edilmiştir.

Soru 2: Tareks Hayvancılık AŞ üst yönetiminin ani bir şekilde almış olduğu karar ile Devecipınar’daki sağmal hayvanların Lüleburgaz ilçesine taşınmasına karar verilmiş, bu kapsamda 21-24 Ocak 2020 tarihleri arasında 634 adet sağmal hayvan Lüleburgaz’daki Tareks Hayvancılık AŞ’nin işletmesine nakledilmiştir.

İşletmenin arilik sertifikası 1 (bir) yıl geçerli olup, sertifika tarihinden 1 (bir) yıl geçmeden sertifika yenileme testleri 20.11.2019 tarihinde yapılmış, 29.11.2019 tarihli Etlik laboratuvar sonuç raporunda 1.160 Adet hayvanda brucella hastalık sonucu negatif çıkmıştır. İşletmenin ariliği devam etmektedir.

Soru 3: Lüleburgaz’daki Tareks Hayvancılık AŞ’nin işletmesine Boğazlıyan’dan nakledilen 634 sağmal hayvandan, tekrar mahallinde kan numuneleri alınmış, 21.02.2020 tarihinde aynı hayvanlardan Lüleburgaz’daki işletmede de brucella hastalığı negatif bulunmuştur.

Tareks Hayvancılık AŞ üst yönetiminin ani bir şekilde almış olduğu ikinci bir karar ile 634 adet Boğazlıyan’dan giden hayvanlarında içerisinde bulunduğu toplam 1.680 adet sağmal ve düve cinsi büyükbaş hayvan 19-25 Mart 2020 tarihleri arasında yeniden Lüleburgaz’dan Boğazlıyan’a nakledilmiştir. Bu nakiller ile ilgili Boğazlıyan İlçe Müdürlüğü’ne öncesinde hiçbir bilgi verilmemiş, hayvanlar nakledildikten sonra ikinci, üçüncü şahıslardan bilgisi alınmıştır.

Soru 4: Hayvanların tamamının Boğazlıyan’daki işletmeye indiği 25.03.2020 tarihinden, 3 gün sonra 2 (iki) adet gebe hayvanda brucella şüphesi ile sözlü olarak yavru atma ihbarı üzerine ilçe müdürlüğü veteriner hekimleri tarafından numune alınarak Etlik Merkez Veteriner Kontrol Enstitü Müdürlüğü’ne gönderiliyor. 03.04.2020 tarihinde işletmede brucella hastalığının varlığı ilk olarak tespit ediliyor.

Hastalık çıkan hayvanın sürüden uzaklaştırılmasından hemen sonra işletmede bulunan 12 ay ve üzeri yaşa sahip 2.700 adet simental ırkı damızlık hayvandan Boğazlıyan İlçe Müdürlüğü veteriner hekimleri tarafından alınan kan numuneleri 27.04.2020 tarihinde Etlik Merkez Veteriner Kontrol Enstitü Müdürlüğü’ne gönderilmiş ve 21.05.2020 tarihli laboratuvar sonuç raporuna göre 585 adet hayvanda brucella hastalığı tespit edilmiştir.

Soru 5: Hasta hayvanların şarta tabii kesimleri 01-19 Haziran 2020 tarihleri arasında 585 adet, 01-25 Eylül 2020 tarihleri arasında 1.137 adet ve 26 Ekim 2020 - 04 Kasım 2020 tarihleri arasında 585 adet toplam 2.307 adet  ESK Yozgat Kombina Müdürlüğü’nde gerçekleştirilmiştir.

21 Kas 2020 - 04:30 - Ekonomi

Muhabir Sadettin İnan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

02

Vatandaş - Kesilen hasta hayvanların etlerini vatandaşa satıldımı yani insanlar bu etleri tükettimi, tüketti ise sonuçları ne olabilir bu konuya bir açıklık getirseniz daha faydalı olur

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Kasım 16:58
01

İnsan Değiller - Bunu yapan insan değildir,Fravun bile olsa bu kadar eziyetle can almazdı,bunlar müslüman görünüp inançsızlık ve canavarlıkta sınır tanımayan iblisi dahi geçmiş varlıklardır.

Yanıtla . 12Beğen . 1Beğenme 21 Kasım 09:44


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Covid-19 aşısı bulunursa yaptırır mısınız?