Bilişim suçları nelerdir?

Günümüzde bilişim teknolojilerinin hızla gelişmekte olan yapısının bir sonucu olarak bu alanda gerçekleşen ihlallerin de aynı oranda arttığı söylenebilir. Suç teşkil eden bu ihlaller ceza hukukunun yanında teknik bilgi gerektirdiğinden “bilişim hukuku”nun uygulama alanına girmektedir.

Günümüzde bilişim teknolojilerinin hızla gelişmekte olan yapısının bir sonucu olarak bu alanda gerçekleşen ihlallerin de aynı oranda arttığı söylenebilir. Suç teşkil eden bu ihlaller ceza hukukunun yanında teknik bilgi gerektirdiğinden “bilişim hukuku”nun uygulama alanına girmektedir.

Yazımızda bilişim suçları, suçların maddi ve manevi unsurlarının neler olduğu, faile verilecek ceza miktarları gibi önemli hususları açıkladık. İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla günümüzde oldukça sık karşılaşılan bu suçları açıkladığımız yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

TCK’da Düzenlenen Bilişim Suçları

Siber suçlar olarak da bilinen bilişim suçları bilişim sistemleri vasıtasıyla işlenen suçlardır. Türk Ceza Kanunu’nda “Bilişim Alanında Suçlar” kısmında düzenlenen bilişim suçları ise şunlardır:

Bilişim sistemine girme suçu

Bilişim sistemini engelleme, bozma veya erişilmez kılma, bilişim sistemi verilerini yok etme veya değiştirme suçu

Banka ya da kredi kartlarının kötüye kullanılması suçu

Yasak cihaz veya programların üretilmesi ve ticareti suçu

Yukarıda belirtilen suçların unsurları yazının devamında tek tek açıklanmıştır.

Bilişim Sistemine Girme Suçu

Türk Ceza Kanunu m.243’te düzenlenmiştir. Uygulamada en sık karşılaşılan bilişim suçu türüdür. Zira bu suç başka bir suç işlemek için araç suç olarak da işlenebilmektedir. Bilişim sistemine girme yetkisi bulunmayan bir kimsenin hukuka aykırı bir biçimde bilişim sistemine girmesiyle suç oluşur.

Bilişim sistemine hukuka aykırı girmek için mutlaka şifre kırma gibi durumların varlığı söz konusu değildir. Fail şifreyi bilse bile bilişim sistemi sahibinin rızası olmadan bilişim sistemine girerse suçun unsurları oluşur. Görüldüğü üzere bilişim sistemi sahibi rıza verirse fiil hukuka uygun hale gelir.

Bilişim sistemine erişimin cezalandırılması için bilişim sahibinin verilerinin ele geçirilmesi gerekmeyip hukuka aykırı olarak bilişim sistemine girmek veya orada kalmaya devam etmek suçun oluşması ve cezalandırılması için yeterlidir. 

Bilişim sistemine girme suçunun temel hali için bir yıla varan hapis cezası ile adli para cezası öngörülmüştür. Suçun konusunu oluşturan bilişim sistemine ücret karşılığı giriliyorsa bu durumda öngörülen ceza yarı oranda indirilir.

Bilişim Sistemini Engelleme, Bozma ya da Erişilmez Kılma, Bilişim Sistemi Verilerini Yok Etme veya Değiştirme Suçu
Türk Ceza Kanunu m.244’te düzenlenen bu bilişim suçu içerisinde seçimlik hareketler barındıran bir suçtur. Suçun oluşması için gerçekleşmesi gereken seçimlik hareketler şunlardır:

Bilişim sisteminin engellenilmesi veya erişilmez kılınması: Bu seçimlik harekette fail bilişim sistemi sahibinin bilişim sistemine girişini engellemekte veya erişilmez kılmaktadır. Örneğin sosyal medya hesaplarının şifresini değiştirmek suretiyle bilişim sisteminden yararlanan kişinin erişiminin engellenmesi. Bu halde fail hakkında 1 yıldan 5 yıla varan hapis cezası söz konusu olacaktır.  

Bilişim sisteminin bozulması: Fail bu seçimlik harekette ise bilişim sisteminin teknik altyapısını bozarak bilişim sisteminin işleyişinin aksamasına neden olmaktadır. Bu seçimlik harekete verilecek ceza ise 1 yıldan 5 yıla varan hapis cezası olacaktır.  

Bilişim sistemindeki verilerin yok edilmesi veya değiştirilmesi: Bilişim sistemi üzerinde yer alan verilerin fail tarafından kısmen veya tamamen yok edilmesi ya da değiştirilmesi seçimlik hareketlerdir. Bu durumda faile 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası hükmedilmesi söz konusudur.

TCK m.244’te düzenlenen bu bilişim suçunun kamu kurumlarına ya da bankalara ait bilişim sistemi üzerinden işlenmesi durumu nitelikli hal kapsamındadır. Bu durumda öngörülen ceza yarı oranında arttırılacaktır.

Banka ya da Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması Suçu

Türk Ceza Kanunu madde 245’te düzenleme alanı bulan bir bilişim suçudur. Bu suçun oluşması için failin banka ya da kredi kartını hukuka aykırı olarak ele geçirerek kullanması yahut bir başkasına kullandırarak yarar sağlaması gerekir. Bu durumda fail üç yıldan altı yıla varana hapis cezası ile cezalandırılmakta ve hakkında beş bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur. Bu suçun; eşe, altsoy ya da üstsoya, birinci derece kayın hısımlarına, evlat edinene yahut aynı konutta birlikte yaşayan kardeşe işlenmesi durumunda ceza verilmez.

TCK m.245/2’de ise başkalarına ait banka hesabıyla ilişkilendirilerek sahte kart üretmek, kartın sahte olduğunu bilerek satmak, devretmek, satın almak veya kabul etmek fiilleri düzenlenmiştir. Bu fiillerin gerçekleşmesi halinde ise 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası ve 10 bin güne varan adli para cezası söz konusu olur.

Sahte olarak banka veya kredi kartı üretme, kullanma ve bu şekilde menfaat elde etme durumunda ise fail hakkında 4 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası veya 5 güne kadar adli para cezası hükmolunur.

Yasak Cihaz veya Programların Üretilmesi ve Ticareti Suçu

TCK m.245/A’da düzenlenmiş bir bilişim suçudur. Suçun oluşabilmesi için suçun konusunu oluşturan cihaz, program ya da şifre gibi güvenlik kodlarının imal veya ithal edilmesi, sevk edilmesi, depolanması, nakledilmesi, kabul edilmesi, satılması yahut satın alınması, bulundurulması fiillerden herhangi birinin gerçekleştirilmesi gerektiğinden seçimlik hareketli bir suçtur. 

Bu seçimlik hareketlerden birini gerçekleştiren faile 1 yıldan 4 yıla varan hapis cezası veya beş bin güne kadar adli para cezası uygulanmaktadır.

Bilişim Ceza Davası

Bilişim suçları şikayete tabi suçlardan değildir. Yani şikayet söz konusu olmasa da bilişim suçu işlendiğini cumhuriyet savcısı öğrenirse kendiliğinden harekete geçerek soruşturma başlatacaktır. Savcılık makamı bilişim suçu mağdurunun şikayeti üzerine suç işlendiğini öğrenir ve dava açılırsa mağdurun şikayetini geri alması davanın seyrini değiştirmeyecektir.

Bilişim suçunun işlendiği bilgisine sahip kişiler cumhuriyet savcılığına ihbarda bulunabilirler. Cumhuriyet savcısı ihbar üzerine de soruşturma başlatabilir. Soruşturma sonucunda savcılık makamı yeterli suç şüphesine ulaşırsa iddianame düzenler ve görevli mahkemeye verir.

Bilişim suçlarına bakmakla görevli mahkeme asliye ceza mahkemesidir. Davaya bakmaya yetkili mahkeme ise bilişim suçunun işlenmiş olduğu yerde bulunan asliye ceza mahkemesidir. Buna göre bilişim suçlarına ilişkin ceza yargılaması suçun işlenmiş olduğu yerde bulunan asliye ceza mahkemesinde yapılacaktır.

Bilişim Suçlarının Tespiti

Bilişim Hukuku içerisinde teknik detayları içeren bir hukuk dalıdır. Bu sebeple bilişim suçu soruşturması sıradan bir ceza soruşturmasından farklılıklar içermektedir. Bilişim suçlarının ispatı için farklı teknik imkanlar mevcuttur. 

Bilişim suçunun failinin tespiti için IP tespiti gibi adli bilişim işlemleri söz konusu olabilmektedir. IP adresinin delil niteliği ve diğer teknik bilgi içeren ispat yöntemleri için bir bilişim avukatına danışılmalıdır.

Bilişim Suçlarında Bilişim Avukatının Önemi

Bilişim suçları kendi içinde oldukça teknik bilgiler içermektedir. Bu teknik bilgiler ışığında söz konusu fiilin suç teşkil edip etmediği belirlenmektedir. Bu sebeple ceza hukuku bilgisinin yanında bu teknik bilgilerin de bilinmesi gerekmektedir.

Bu sebeple gerek delillerin değerlendirilmesi gerek yargılamanın daha sağlıklı yapılabilmesi için alanında uzman bir bilişim avukatı ile çalışmak çok önemlidir. Bilişim suçları neticesinde fail hakkında hürriyeti bağlayıcı cezalar söz konusu olduğundan tecrübe sahibi bir bilişim avukatı ile çalışmanızı tavsiye ederiz. 

Advertorial


26 Eki 2020 - 12:53 - Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Covid-19 aşısı bulunursa yaptırır mısınız?