Reklamı Kapat

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bizim Sünnilik, Şiilik diye bir dinimiz yoktur

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün Müslümanlar mezhep temelli kavgalarla tüm enerjilerini tüketiyorsa bunun en büyük nedeni Efendimizin 'Sıkı tutunun' buyurduğu Kur'an ve sünnetten uzaklaşmamızdır." dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından online olarak düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı ( İİT) Üye ve Gözlemci Ülkeleri Diyanet İşleri Bakanları/Başkanları/Başmüftüleri İstişare Toplantısı'na video mesaj gönderdi. Erdoğan, "Şayet bugün Müslümanlar Irak'tan Yemen'e etnik ve mezhep temelli kavgalarla tüm enerjilerini tüketiyorsa bunun en büyük nedeni Efendimizin 'Sıkı tutunun' buyurduğu Kur'an ve sünnetten uzaklaşmamızdır." ifadelerini kullandı. Müslüman ülkeler arasındaki sorunlara değinen Erdoğan, "Irkçılık, kavmiyetçilik, mezhepçilik ve terör fitnesi, İslam alemini içeriden çökerten sorunlar haline gelmiştir. Ölenin de öldürenin de 'Allah-u Ekber' dediği bir tabloyu bizim kabul etmemiz, içimize sindirmemiz asla mümkün değildir. " diye konuştu. 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İslam'ın yükselişinden rahatsız olanlar, bizzat kendilerinin sebep olduğu krizleri öne sürerek, dinimize saldırmaktadır. İslam ve Müslüman karşıtı söylemler, günümüzde Batılı siyasetçilerin başarısızlıklarını örtmek için başvurdukları en kullanışlı aparatlardır. Yakın zamanda gündeme getirilen 'Fransız İslam'ı', 'Avrupa İslam'ı', 'Avusturya İslam'ı' gibi kavramlar, bunun en son örnekleridir." dedi.

GÖRÜŞ AYRILIKLARIMIZI BİR KENARA BIRAKALIM İSTİŞARE EDELİM

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu anlamlı toplantının icrasında görev alan herkese teşekkür ediyor, istişarelerimizin ülkelerimiz, İslam ümmeti ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Rabb'imiz, hayat rehberimiz Kur'an-ı Kerim'de, 'Onların işleri aralarında şura iledir.' buyuruyor. Peygamber Efendimiz ise bir Hadis-i Şeriflerinde, 'Allah istişareyi ümmetim için bir rahmet kıldı.' diyor. İçinden geçtiğimiz bu sancılı ve imtihanlarla dolu dönemde, Müslümanlar olarak birbirimizi daha fazla dinlememiz, daha sık fikir alışverişinde bulunmamız gerektiğine inanıyorum. Bu tarz toplantılar, birbirimizi daha iyi anlamamıza imkan vermenin yanı sıra meselelerimizi özgürce konuştuğumuz çok kıymetli platformlardır. Bilhassa inancımızda 'Peygamberlerin varisleri' olarak tavsif edilen siz alimlerimizin bir araya gelmesi, görüş teatisinde bulunması çok önemlidir. Görüş ayrılıklarımızı bir yana bırakıp, çeşitli zeminlerde istişare kültürünü yaygınlaştırdığımız ölçüde sıkıntılarımıza çözüm üretebiliriz."

KARDEŞLİĞİMİZİ GÜÇLENDİREN KARARLARA İMZA ATALIM

Farklılıklardan ziyade ortak noktalara, ortak meselelere yoğunlaşıldığı müddetçe sorunların üstesinden gelinebileceğini belirten Erdoğan, katılımcılara şöyle seslendi:

"'Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır.' ikazına uygun şekilde saflarımızı sıklaştırdığımız, birbirimize kenetlendiğimiz sürece dünya ve ahiret saadetine kavuşabiliriz. Buradaki her bir kardeşimin tecrübesinin, tavsiye, tespit ve eleştirilerinin, şahsım başta olmak üzere Türkiye'deki tüm dostlarınız için çok değerli olduğunu özellikle belirtmek istiyorum. Sizlerden omuzlarınızda taşıdığınız yükün ağırlığıyla mütenasip olarak, yolumuzu ve ufkumuzu aydınlatan, cihanşümul kardeşliğimizi güçlendiren kararlara imza atmanızı istirham ediyorum."

ÖLENİN DE ÖLDÜRENİN DE ALLAH-U EKBER DEDİĞİ TABLOYU KABUL EDEMEYİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Müslümanların terörden açlığa, cehaletten gelir adaletsizliğine, iç kavgalardan tefrikaya pek çok çetrefil sorunla yüzleştiğini belirterek, şunları söyledi:

"Yemen'den Suriye'ye, Afganistan'dan Libya'ya gönül coğrafyamızın birçok bölgesinde maalesef kan, gözyaşı ve istikrarsızlık kol geziyor. Asırlar boyunca insanlığa ışık tutan ilim, hikmet ve barışla anılan kadim İslam beldelerinden, bugün ne yazık ki feryatlar yükseliyor. Dünya genelinde her gün ortalama bin Müslüman kardeşimizi teröre veya şiddete kurban veriyoruz. Bilhassa ırkçılık, kavmiyetçilik, mezhepçilik ve terör fitnesi, İslam alemini içeriden çökerten sorunlar haline gelmiştir. Ölenin de öldürenin de 'Allah-u Ekber' dediği bir tabloyu bizim kabul etmemiz, içimize sindirmemiz asla mümkün değildir. 'Haksız yere bir insanı öldürmeyi tüm insanlığı öldürmek' olarak kabul eden bir dinin mensupları katliam yapmaz, yapamaz. Peygamber Efendimiz bir Müslümanın nasıl olması gerektiğini tanımlarken 'Müslüman, diğer Müslümanların dilinden ve elinden selamette olduğu kişidir' diyerek, gayet net sınırlar çizmiştir.

BİZİM NE SÜNNİLİK NE DE ŞİİLİK DİYE BİR DİNİMİZ VARDIR

Şayet bugün Müslümanlar kardeş kavgasına tutuşmuşsa bunun sebebi Veda Hutbesi'ndeki 'Benden sonra küfre ve sapkınlığa düşüp birbirinizin boynunu vurmayın.' emrine riayet edilmemesidir. Şayet bugün Müslümanlar Irak'tan Yemen'e etnik ve mezhep temelli kavgalarla tüm enerjilerini tüketiyorsa bunun en büyük nedeni Efendimizin 'Sıkı tutunun' buyurduğu Kur'an ve sünnetten uzaklaşmamızdır. Daha önce ifade ettiğim gibi bizim ne Sünnilik ne de Şiilik diye bir dinimiz vardır; bizim dinimiz İslam'dır. Müslüman olmak, alemlere rahmet olarak gönderilen kutlu Nebi'ye ümmet olmak bize şeref olarak yeter. Allah'a kulluğun dışında bir paye arayan kimse büyük bir gaflet içindedir. Biz üstünlüğün malda, mülkte, ırkta değil; takvada olduğuna inanıyor, böyle iman ediyoruz."

HAK VE HAKİKATİN GERİ ÇEKİLDİĞİ YERİ BATIL İŞGAL EDER

İslam toplumlarını içten içe kemiren fitnelerin ortadan kaldırılmasında, siyasilerle beraber özellikle alimlere çok önemli görevler düştüğünü belirten Erdoğan, "Bunun için öncelikle Allah'ın ipine sımsıkı sarılacak, fitneye düşmeyecek, kardeşliğimize asla halel getirmeyeceğiz. Emperyalistlerin bizi Şii-Sünni, siyah-beyaz, Türk, Kürt, Arap, Farisi diye bölmesine müsaade etmeyeceğiz. Birbirimizi etnik kimliğinden, kabilesinden, ırkından dolayı değil; sadece ve sadece Allah için, Allah'ın rızası için seveceğiz. Günlük siyasi tartışmaların ümmet bilincimizi gölgelemesine, aramızdaki kardeşlik hukukunu zedelemesine asla izin vermeyeceğiz. Unutmayalım ki 'Kainat boşluk kabul etmez.' Hak ve hakikatin geri çekildiği yeri hemen batıl işgal eder." diye konuştu.

PASİF, PISIRIK, KORKAK, İDDİASIZ BİR MÜSLÜMAN PROFİLİ HEDEFLENİYOR.

Müslümanların içinde bulunduğu bu üzücü manzaranın, emperyalistlere ve İslam düşmanlarına cesaret verdiğini ifade eden Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"İslam'ın yükselişinden rahatsız olanlar, bizzat kendilerinin sebep olduğu krizleri öne sürerek, dinimize saldırmaktadır. İslam ve Müslüman karşıtı söylemler, günümüzde Batılı siyasetçilerin başarısızlıklarını örtmek için başvurdukları en kullanışlı aparatlardır. Yakın zamanda gündeme getirilen 'Fransız İslam'ı', 'Avrupa İslam'ı', 'Avusturya İslam'ı' gibi kavramlar, bunun en son örnekleridir. Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un başını çektiği bu tür girişimlerin esas gayesi, İslam'la ve Müslümanlarla hesaplaşmaktır. 'Aşırılıkla mücadele' kisvesi altında terörle mücadeleden ziyade; zulme tepki vermeyen, zalime ses çıkarmayan pasif, pısırık, korkak, iddiasız bir Müslüman vatandaş profili hedefleniyor."

DİNİN DEVLETİN ELİYLE KONTROL EDİLDİĞİ BU SİSTEM TOTALİTERLİKTİR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dinin sadece evde yaşandığı, sokakta, iş yerinde, çarşıda, sosyal hayatta dine, dini prensiplere ve dini sembollere müsaade edilmediği İslam karşıtı bir sistemin kurulmak istendiğini vurgulayarak, "Dinin devlet eliyle kontrol edildiği, baskı altına alındığı, çok daha vahimi, biçimlendirilmeye çalışıldığı bu sistemin adı demokrasi değil, totaliterliktir. Hiçbirimizin, hiçbir Müslüman ülkenin böyle bir hadsizliğe rıza göstermesi mümkün değildir. Dışarıdan sistemli şekilde yürütülen saldırılar, içerden bu saldırılara zemin hazırlatan hatalar, dinimizin ruhuna asla nüfuz edemeyecektir." diye konuştu.

# RECEP TAYYİP ERDOĞAN İLE İLİŞKİLİ:

20 Eki 2020 - 15:23 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

10

Burhan - Bunlar ırkçılıkda bir numara işlerine nasıl geliyorsa pusulayı o yöne doğru gösterirler.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Ekim 22:33
09

sancak - doğru senin için sünnilik yok, senin için akpli olanlar ve olmayanlar var.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 21 Ekim 02:35
08

Kral - peki ya aldatanın ve aldananın da "Allahu Ekber" dediği tabloyu nasıl kabul edeceğiz.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 21 Ekim 01:58
07

Memed - Hakkı batıl ile sunan medya ile ayakta kalmayı bırak,millete görüntü verip icraatta ortak oynadığın kâfir musriklerden uzak dur paslaşma,borcu bitirmeden Borçla bişey yapmak faiz devam etsin demektir önce borc temizlensin faizden millet kurtulsun.Batili yok et önce. Kisaca haram ile HAK yolunda olunmaz.Beni konuşturma bildiklerinle amel et madem bu kadar konuşuyorsun demekki biliyorsun İslam i o zaman İslam üzere yaşa İslam üzere görevini ifa et.Oraya gidip o ilin futbol takımının atkısı,tersaneye gidip gemici kıyafeti,Amerika'ya gidip öyle buraya böyle milletede görüntüyü öyle verme...dedimya beni konusturma

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 20 Ekim 22:39
06

Memed - Mütevazi olacak müslüman,sıradan yaşayacak.Zengin olması buna engel değil.Takva gereği böyle olmalı.İlk once helal haramı kul hakkını iyi idrak edecek kendinden nefret ettirmeyecek reklam peşinde değil Cenab i ALLAH in rızası peşinde niyetinde samimi dünyaya tamah etmeyen gelip geçici fani olduğunu herşeyin kayıtlı olduğunu Cenab i ALLAH in huzurunda hesap olduğunu bilerek yaşayacak.Kusaca Kur'an i Kerim ve sünnete uygun yaşamak mesele zaten böyle yaşamak demek İslam..Peki k var böyle?Lafa geldimmi tamamda Kafiri dost müttefik edinmeyen,ekonomiyi borsayı ecnebi modeline uyarlamayan,Faiz kul hakkı yolsuzluğa adaletsizliğe bulaşmayacak bir durum altyapı sistem varmı şuan...Bu sistem ile evliya olsan orda duramazsin.Borç varken borçla yatırım yapmak faiz devam etsin demek.Faiz olmaması için ince borç olmayacak.Borcu sıfırlama dan kasada fazla para olmadan faiz bitmez...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Ekim 22:30
05

Asr I Saadeti Özlüyor - Karma materyalist eğitimden dindar nesil çıkmaz?

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Ekim 19:04
04

Yahya Yayla - ses başka görüntü başka laf başka icraat başka şimdi bu bop projesi ile ırakı libyayı yemeni suriyeyi bu kavgaya sokan küresel siyonizim abd ve israili yanın da kim vardı...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Ekim 17:59
03

Ahmet - Çok çelişkili konuşma yapmış. islam bilgisi olmayan doğru söylüyor sanır. madem her allahuekber diyen bizdendi ayrılık yoktu çeşitli isimdeki ayrılıklar yüzünden birbiri ile savaşırken enerjisi tükeniyordu. fetö de yıllarca allahuekber demedi mi. hocam demediniz mi madem her allah diyen bizen niye terörist ilan ettiniz. demek ki her ALLAH diyen bizden değilmiş. şunu çekinmeden ehli sünnet velcemaat dışı olan fırkalar sapık deyin bitsin.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Ekim 17:29
02

Riyasız - Fetva güzelde tatbikî söyleyende yok.

Mukaddes Kitabımız Kur'an-ı Kerim ve Din-i Mûbin-i İslam hep güncel ve güncel olmaya da kıyamete kadar devam edecek. Tabi anlamak isteyene.

“Davud! Biz seni ülkede hükümdar yaptık, sen de insanlar arasında adaletle hükmet, keyfine / nefsinin hevesine uyma ki, seni Allah yolundan saptırmasın.” (Sad, 38/26).

Azim olan Allah doğru söyledi.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Ekim 17:05
01

Ahmet C. - Devam et İslam'ın yeniden yorumlanması projesi devam et. Eski kitapların hepsinde geçen ehli sünnet inancı şimdi nasıl oluyorsa siyasi bir konuşmada hiçe sayılıyor. 2-3 yıl önce yine aynı şeyi söylemişti. Meseleyi doğru anlamak lazım. İslam ülkeleri şii sünni diye ayrıldıkları için fitneye düşerek birbirlerini parçalamıyorlar. Ehli sünnet inancından uzaklaşıp batıl fırkalara saptıkları için Allah cezalarını veriyor.

Yanıtla . 9Beğen . 2Beğenme 20 Ekim 16:25


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Covid-19 aşısı bulunursa yaptırır mısınız?