Reklamı Kapat

Toplama kampında bir anne! Acılı evlat feryat edip yardım istedi

Çin zulmüne maruz kalarak hayatları perişan hale gelen mazlumlardan biri de Suriye Tursun. Çin zindanlarındaki Uygur kadının oğlu Jevlan Shirmehmet ailesi için yardım çağrısında bulunuyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Çin zulmü nedeniyle perişan bir halde olan mazlumların feryadını duyurmaya devam ediyoruz. Zalim Çin güçlerinin zulmü ile karşı karşıya olan Suriye Tursun'un oğlu Jevlan Shirmehmet, Milli Gazete İnternet Haber Merkezi'nden Bekir Sıtkı Şirin'e açıklamalarda bulundu. Kendisinin ve ailesinin içinde bulunduğu zor duruma dair konuşan Shirmehmet, mazlumlar için yardım çağrısı yaptı.

Oğlu Jevlan Shirmehmet’in Milli Gazete İnternet Haber Merkezi'ne anlatıkları ışığında Uygur Türkü Suriye Tursun ve ailesinin acı hikayesi şu şekilde:

TÜRKİYE’YE ZİYARETİN ARDINDAN ZULÜM BAŞLADI

2011 yılında öğrenim görmek amacıyla Türkiye’ye gelen Uygur Türkü Jevlan Shirmehmet ve ailesi Çin zulmüne maruz kaldı. 1964 doğumlu Uygur Türkü Suriye Tursun, çalıştığı kurumdaki yıllık iznini kullanarak 2013 yılında Türkiye’de eğitim gören oğlu Jevlan Shirmehmet’i ziyarete geldi. Türkiye’de oğlunu ziyaret etmesinin ardından zalim Çin güçlerinin insanlık dışı uygulaması ile karşılaşan Uygur kadın, eşi ve çocuğu ile birlikte 2018 yılında toplama kampına atıldı.

Ailesi Çin zulmüne uğrayan Shirmehmet, 2018’in başında ailesi ile iletişiminin kesildiğini ve 2019’da aldığı acı haberle ailesinin toplama kampına atıldığını öğrendiğini söylüyor. Ailesine yöneltilen suçlamanın Türkiye’de öğrenim görmesi ile ilgili olduğunu kaydeden Shirmehmet, 2018’in başında annesi, babası ve kardeşinin “teknik eğitim” adı altındaki toplama kampına atıldığını aktarıyor. Shirmehmet aile fertlerinin üniversite mezunu olduğunu belirterek “teknik eğitime” ihtiyaçları olmadığını da vurguluyor.

2019 yılının sonlarına doğru babası ve kardeşinin serbest bırakıldığını belirten Shirmehmet, annesinin ise 5 yıllık bir ceza aldığını aktarıyor.

ÇİNLİ DİPLOMATTAN SHİRMEHMET’E GERÇEK DIŞI İTHAMLAR

Jevlan Shirmehmet, üniversite eğitimi gördüğü Türkiye’de annesi tarafından ziyaret edilmesi ve bu ziyaretin ardından ailesinin toplama kampına atılması ile ilgili olarak geçtiğimiz sene Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu’na başvurduğunu fakat ancak iki ayı aşkın bir sürenin ardından cevap alabildiğini söylüyor. Shirmehmet’in aktardığına göre 12 Şubat 2020’de kendisini arayan Çinli diplomat, babasının ve kardeşinin Shirmehmet ile görüşmeyi reddettiğini iddia etti.

Öte yandan söz konusu görüşmede gerçek dışı ithamlarda bulunan Çinli diplomat, Shirmehmet’in Mısır ve Türkiye’de Çin’e karşı olan bölücü teşkilat üyeleriyle iletişime geçtiğini savundu. Mısır’a hiç gitmediğini ve Türkiye’de de bölücü bir teşkilatın üyesiyle görüşmediğini söyleyen Shirmehmet, Çinli diplomat ile gerçekleştirdiği görüşmeye dair şu ifadeleri kullanıyor:

“Ben hiç Mısır’a gitmedim, Türkiye’de de sadece okulumla ilgilendim ve herhangi bir teşkilat üyesini de tanımıyorum. Çinli diplomat ısrarla bana yapmadığım işi yaptığımı, görmediğim insanları gördüğümü kabul edersem babam ve kardeşimle iletişim kurabileceğimi söyledi. Annemin durumunu soruduğumda ise “Annen galiba ‘teröre yardım’ suçundan dolayı cezalandırıldı diye düşünüyorum” diyerek cevap verdi. Annem 30 senelik devlet memuru, hayatı buyunca sadece işi ve ailesiyle ilgilenen fedakâr ve iyi bir anne, babama iyi bir eş oldu, çalıştığı kurumdaysa iyi bir memur olarak hayatını sürdürdü. Eğer bir suçu varsa o da benim Türkiye’de öğrenim görmem ve beni ziyaret etmek için 2013 yılında Türkiye’ye seyahate gelmesidir.

“BİR İNSAN İŞLEMEDİĞİ SUÇU, YAPMADIĞI İŞİ, TANIMADIĞI İNSANLARI NASIL SÖYLEYEBİLSİN?”

Ben görüştüğüm diplomattan mahkeme ve savcılık kararını vermesini talep ettim. Kendisine talebimle birlikte bu konuyla ilgili avukat tutup kararı temyize götüreceğimi söylediğimde, kendilerinin bana talep ettiği belgeleri veremeyeceğini ve bu şekilde de anneme yardımcı olamayacağını söyledi. Çinli diplomat ancak Türkiye ve Mısırdayken neler yaptığımı açıklayıp, yapmadığım suçu kabul ettiğimde anneme faydası olacağını söyledi. Bir insan işlemediği suçu, yapmadığı işi, tanımadığı insanları nasıl söyleyebilsin? Böyle bir zulüm, böyle bir hukuksuzluk dünyanın hiçbir yerinde görülmemiştir.”

BABASI, KARDEŞİ VE AMCASINI ARATIP SUSMASINI İSTEDİLER

Jevlan Shirmehmet, toplama kampında bulunan annesi ile ilgili olarak özellikle sosyal medyada etkin bir mücadele vermeye çalışıyor. Maruz kaldıkları zulmü dünyaya duyurmaya gayret eden Shirmehmet, Çin güçlerinin susması için yaptıklarını Milli Gazete İnternet Haber Merkezi’ne anlattı. Çin güçlerinin babası, kardeşi ve amcasının tarafından kendisini arattığını kaydeden Shirmehmet, “Çin, babam, kardeşim ve amcama beni aratarak annem için başlattığım kampanyayı durdurmam içine beni ikna etmeye çalıştı. Annemin tutuklanmasının sebebinin benim Çin’e karşı örgütlerle temasa geçmiş olmamdan kaynaklandığını söylediler. Ancak dediğim gibi ben Türkiye’de sadece okulu ve işiyle ilgilenen Uygur Türkü bir gencim.” diyor.

TÜRK MAKAMLARINA BAŞVURSA DA GERİ DÖNEN OLMADI

Milli Gazete İnternet Haber Merkezi’ne konuşan Jevlan Shirmehmet, yaşadıkları acı durumla ilgili olarak Türk makamlarına da başvurduğunu fakat kendisine bir geri dönüş olmadığını söylüyor. Shirmehmet, TBMM’ye, Dışişleri, İçişleri ve Adalet Bakanlıklarına ve CİMER aracılığıyla Cumhurbaşkanlığına dilekçe gönderdiğini ifade ederken girişimlerinin yanıtsız kaldığını kaydediyor.

Shirmehmet konuya ilişkin olarak şu sözleri sarf ediyor:

“Türk makamlarına başvuruda bulundum. Arkadaşlarımızla birlikte TBMM'ye dilekçe göndererek ailemizin durumunu ilettik. Ailemizin kurtarılması için yardım talebinde bulunduk. Ayrıca Dışişleri Bakanlığına da bir dilekçe gönderdik. Türk vatandaşı olan iki arkadaşa cevap geldi. Ben Türk vatandaşı olmadığım için herhangi bir cevap alamadım. İçişleri Bakanlığına ve Adalet Bakanlığına da dilekçe gönderdim ancak hiçbir haber alamadım. Arkadaşım aracılığıyla CİMER ile Cumhurbaşkanlığına da kendi durumumu belirterek dilekçemi ilettim. Oradan da bir cevap alamadım.”

“BU FACİAYI YALNIZCA BEN VE AİLEM YAŞAMADIK”

Jevlan Shirmehmet, maruz kaldıkları zulmü anlatırken bu acı durumla sadece kendilerinin değil çok sayıda Uygur Türkünün de karşılaştığını belirtiyor. Kendisi gibi Türkiye'de okuduğu ve yaşadığı için bir sürü insanın ailesinin toplama kampına atıldığını söyleyen Shirmehmet şu ifadeleri kullanıyor:

“Ben Türkiye'de okuduğum için Türkiye'de yaşadığım için ve aynı şekilde benim gibi Türkiye'de okuduğu ve yaşadığı için bir sürü insanın ailesi toplama kampına atıldılar, Çin'in karanlık zindanlarında işkence çekiyorlar. Çin, bu insanları 'teröre destek olmak'la suçluyor. Yani benim annem Türkiye'ye geldiği için, ben Türkiye'de okuduğum için ailem toplama kampına atıldı. Çin Konsolosluğu'ndan konuyla ilgili olarak beni aradıklarında teröre destek olmuş olabileceğimi söylediler. Yani benim Türkiye'de okumam bir terör eylemi, annemin beni ziyaret etmesi teröre destek anlamına geliyor. Bu Türkiye Cumhuriyeti ile halkına yapılmış bir hakaret.
Bu faciayı yalnızca ben ve ailem yaşamadık. Çok sayıda Uygur aynı durumda. Toplama kampında şehit edilmiş bir öğretmen arkadaş var. Kendisi Ankara Üniversite'sinde yüksek lisans yapmıştı sonrasında Urumçi'de Maarif Üniversitesi'nde öğretmenlik yapmıştı. Türkiye'de okuduğu için terör eylemi ve bölücülük suçlamasıyla toplama kampına atıldı ve orada şehit edildi. Yani böyle acı durumlar çok.
Ben Türkiye'den bu zulümleri Çin'e sormasını istiyorum. Benim ailem ve bir sürü arkadaşımın ailesi Türkiye'de okudukları için aileleri Türkiye'ye gitmelerine izin verdiği için şu anda 'teröre destek', 'terör eylemi', 'teröre teşebbüs' ve 'bölücülük' gibi suçlamalar sonucunda toplama kampında işkence görüyor. Bu Türk halkına yapılmış bir hakaret. Çin bu durumun bedelini ödemeli.”

“ÇİN ALENEN  BİR SOYKIRIM YAPIYOR”

Ailesinin ve Uygurların yaşadığı mazlumiyete ilişkin olarak yürek parçalayan sözler sarf eden Jevlan Shirmehmet, Çin’in Uygur Türklerine yönelik akıl almaz suçlamalarını da anlattı. Shirmehmet, Uygur Türklerini düşman ilan eden Çin tarafından alenen bir soykırım uygulandığını kaydederek şu ifadeleri kullanıyor:

 “Geçen sene Doğu Türkistan'da bir yetkili şunu dedi: "Bu insanları biz eğitiyoruz, dil öğretiyoruz, yazı öğretiyoruz, kanun öğretiyoruz. Çünkü bunlar suç işleme potansiyeline sahip." O kadar gelişmişler ki bir insanın ne zaman ya da ne kadar bir suç  işleyebileceğini öngörüyorlar. Bu bahanelerle Uygurları toplama kampına atıyorlar. Böyle bir saçmalık olur mu? Bu hangi hukukta var? Çin alenen  bir soykırım yapıyor. Çin alenen hızlandırılmış bir asimilasyon politikası uyguluyor ve alenen Uygur Türklerini düşman ilan etmiş durumdalar.”

MAZLUM UYGUR TÜRKLERİ İÇİN ÖNEMLİ ÇAĞRI

Jevlan Shirmehmet, zalim Çin’in toplama kamplarında bulunan annesi ve zulme maruz kalan tüm Uygurlar için feryadında Uygurların İslam dünyasının bir parçası olduğunu belirterek yardım çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve devlet yetkililerine de seslenen Shirmehmet şu ifadeleri kullanıyor:

“Uygurlar Türk ve İslam dünyasının bir parçasıdır. Bunu unutmayalım. Şu anda Çin bu parçayı koparıyor. Çin zulüm ediyor. Çin'e karşı dur denilmesi, Çin'e karşı dimdik durulması, Çin'in bu soykırımı durdurması için ses çıkarılması her insanın mecburiyetidir. Bu her şeyden önce insan olmanın gereğidir çünkü burada bir insanlık suçu işleniyor. Buradaki insanlar Müslüman, Müslümanlar bu zulme karşı durmalı. Buradaki insanlar Türk, Türkler bu zulme karşı durmalı. Türkler soykırıma, hukuksuzluğa, tecavüze, zulme uğruyor. Buna birlikte dur demeliyiz.
Ben Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere tüm devlet yetkililerinden anneme yardım etmesini, masum annemi Çin’in karanlık zindanlarından kurtarmasını ve ailemle iletişim kurmama yardımcı olmasını rica ediyorum.”

Doğu Türkistan'da yaşanan Çin zulmüyle ilgili diğer özel haberlerimizi aşağıdaki haber başlıklarına tıklayarak okuyabilirsiniz:

'Çin zulmü altında 1 yıl 3 ay 10 gün' başlıklı haberi okumak için tıklayınız.

'"Çin’e karşı tavır alın, Müslümanlara sahip çıkın"' başlıklı haberi okumak için tıklayınız.

'Çin zindanlarından acı haber! Ekrem Mehmet'in yürek parçalayan öyküsü' başlıklı haberi okumak için tıklayınız.

'Feryat edip Erdoğan'a seslendi! "Kardeşime ve kızına sahip çıkın"' başlıklı haberi okumak için tıklayınız.

01 Ağu 2020 - 13:58 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

04

Yüksel - Yürek yakıyor Uygur haberleri

Devekuşu gibi kafasını kuma gömenler utansın

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Ağustos 01:22
03

Keko - yerli ve milli olan hukumetimiz,iyi parti tarafından verılen "uygur önersini"kardeşçe reddeddıler,nıyesini artık akp li arkdaşlara sorun,nıye reddedıldı dıye

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 02 Ağustos 12:09
02

Mutasavvıf - Az sabret kardeşim kanal İstanbul yapılsın Çin liler orada boğulacak

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Ağustos 11:01
01

Arslan - cini darma duman edecek olan amerikadir yakinda goreceksiniz,allah boyle istiyor.zalimi,zalime.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Ağustos 18:37


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Fındık fiyatları hakkında ne düşünüyorsunuz?