Reklamı Kapat

Gencim, işsizim, dertliyim

Türkiye, yapay gündemleri günlerce, haftalarca tartışırken, halkın gerçek gündemlerine ise sıra hiç gelmiyor.

Muhammed Vefa
Muhammed Vefa Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısıyla birlikte halkın gündeminden hiç düşmeyen işsizlik, özellikle de gençleri vuruyor.  Resmi verilere göre bile her dört gençten birinin işsiz olduğu ülkemizde, gençler de en önemli sorun olarak işsizliği görüyor.  Yapılan bir araştırmaya göre, 18-24 yaş arası gençler, Türkiye’deki gençlik, en önemli sorunlar olarak “işsizlik”, “madde bağımlılığı”, “internet bağımlılığı” ve “ahlaki yozlaşma”yı sayarken, verilen yanıtlar yaşanan travmayı da gözler önüne seriyor.

GELECEK HEDEFİ OLARAK “İŞ SAHİBİ OLMAYI”  DÜŞLÜYORLAR!

Adamor Toplum Araştırmaları Merkezi, gençlerle ilgili 26 ilde 2 bin 190 kişiyle yaptığı Türkiye Endeksi araştırmasıyla gençlerin sorunlarını ortaya koydu.

Adamor tarafından yapılan araştırmaya göre, 18-24 yaş arası gençlerin dörtte biri yaşadıkları hayattan zevk alamadıklarını ve mutlu olmadıklarını belirtirken; gelecekten umutlu olmadığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 28,4 olarak belirlendi. Gençlere en önemli gelecek hedeflerinin sorulduğu araştırmada, gençlerin yüzde 27’si “bir iş sahibi olmak”, yüzde 20,5’i “iyi bir eğitim almak”, yüzde 18,1’i “zengin olmak”, yüzde 7,9’u “devlet memuru olmak”, yüzde 7,7’si ise “yurt dışında yaşamak” cevaplarını verdi.

Ekonomide son birkaç yıldır yaşanan ve krizin de ötesine geçen buhran hali, pandemi süreciyle de birleşince işsizlik her geçen gün yükseliyor, gençlerdeki geleceğe yönelik karamsarlık da artıyor. Dünyayı kasıp kavuran koronavirüsün etkisiyle ekonomideki durgunluk zirveye vururken, ülkede genç işsizlik yüzde 24’lere dayandı. Gençler uzun kuyruklarda iş bulma ümidiyle beklerken, Adamor Toplum Araştırmaları Merkezi gençlerle ilgili 26 ilde 2 bin 190 kişiyle yaptığı Türkiye Endeksi araştırmasıyla gençlerin sorunlarını ortaya koydu. Adamor tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de yaşayan 18 – 24 yaş arası gençlerin dörtte birinin yaşadıkları hayattan doyum almadıklarını ve mutlu olmadıklarını belirtti. Yine aynı yaş periyodunda, gençlerin yüzde 41,7 gelecekte pek çok şeyin daha iyi olacağına inanırken, gelecekten umutlu olmadığını söyleyenlerin oranı ise yüzde 28,4 olarak belirlendi. Gençlerin en önemli gelecek hedeflerinin sorulduğu araştırmada, gençlerin yüzde 27’si bir iş sahibi olmak, yüzde 20,5 iyi bir eğitim almak, yüzde 18,1 zengin olmak, 7,9 devlet memuru olmak, yüzde 7,7’si ise yurt dışında yaşamak olarak cevapladı. Söz konusu durum gençlerin gelecekle ilgili düşüncülerini ortaya koyarken, işsizliğin geldiği boyutu da gözle önüne serdi.

MADDE BAĞIMLILIĞI SORUNU BÜYÜYOR

Araştırmada 18-24 yaş arasındaki gençlere göre, Türkiye’deki gençliğin en önemli sorunları işsizlik, madde bağımlılığı, internet bağımlılığı, ahlaki yozlaşma ve kaliteli eğitime erişememe olarak değerlendirildi.  ‘Gençliğin en önemli sorunları nedir’ diye sorulan araştırmada, gençlerin yüzde 56,5’i işsizlik demesi gençlerde oluşan işsizlik travmasını ortaya koydu.  En önemli sorunlarından diğerleri ise yüzde 43,9 ile madde bağımlılığı, yüzde 28,8 ile internet bağımlılığı, yüzde 27,7 ile ahlaki yozlaşma geldi. Söz konusu tabloda işsizliğin yanında madde bağımlılığındaki artış gençlik noktasında alarm çanlarının çalmasına sebep oldu.

GENÇLER, AHLAKİ YOZLAŞMADAN ŞİKAYETÇİ

Araştırma yapılan 18-24 yaş arasındaki gençlere göre, Türkiye’deki gençliğin en önemli sorunları “işsizlik”, “madde bağımlılığı”, “internet bağımlılığı”, “ahlaki yozlaşma” ve “kaliteli eğitime erişememe” olarak değerlendirildi.  ‘

*‘Gençliğin en önemli sorunları nedir’ diye sorulan araştırmada, gençlerin yüzde 56,5’inin işsizlik demesi gençlerde oluşan işsizlik travmasını ortaya koydu.  Gençliğin en önemli sorunlarından diğerleri ise yüzde 43,9 ile madde bağımlılığı, yüzde 28,8 ile internet bağımlılığı, yüzde 27,7 ile ahlaki yozlaşma oldu. Türkiye’nin kalabalık gündeminde bu maddelerin neredeyse hiç konuşulup tartışılmaması ise kaygıları artırıyor.

511 BİN 247 ÇOCUK SUÇA SÜRÜKLENDİ

* Manevi kalkınmanın bir türlü hayata geçirilemediği ülkemizde kayıp nesil sayımız günbegün artış gösteriyor. TÜİK’in, 2019 yılında yayımladığı suça sürüklenen çocuk sayısındaki rakam, tehlikenin boyutlarını gözler önüne serdi. TÜİK verilerine göre geçen yıl güvenlik birimlerine suça sürüklenme nedeniyle getirilen çocuk sayısı bir önceki yıla göre yüzde 5,8 artarak 511 bin 247’ye çıktı.

Türkiye’de geçen yıl güvenlik birimlerine suça sürüklenme nedeniyle getirilen çocuk sayısı bir önceki yıla göre yüzde 5,8 artarak 511 bin 247’ye çıktı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2019 yılında güvenlik birimine gelen veya getirilen çocuklara ilişkin istatistikleri yayımladı.

BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE YÜZDE 5,8 ARTTI

Buna göre, geçen yıl güvenlik birimlerine gelen veya getirilen çocuk sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 5,8 artışla 511 bin 247 olarak kayıtlara geçti. Söz konusu çocukların yüzde 50,1’ini 15-17, yüzde 25,2’sini 12-14, yüzde 24,7’sini ise 11 yaş ve altı gruptakilerin oluşturduğu görüldü. Güvenlik birimine gelen veya getirilen çocukların yüzde 65,4’ü erkek, yüzde 34,6’sı kız çocukları olarak kaydedildi.

YÜZDE 55’İ YARALAMA VE HIRSIZLIK

Çocukların yüzde 46,1’inin mağduriyet, yüzde 32,9’unun suça sürüklenme, yüzde 15,1’inin bilgisine başvurma, yüzde 3,4’ünün kayıp (bulunan), yüzde 2,5’inin diğer nedenlerden dolayı güvenlik birimlerine geldiği veya getirildiği tespit edildi. Güvenlik birimine gelen veya getirilen çocukların karıştığı olayların 168 bin 250’si suça sürüklenme nedeniyle gerçekleşti. Bu kapsamda çocuklardan yüzde 31,7’sine yaralama, yüzde 25,6’sına hırsızlık, yüzde 8,1’ine Pasaport Kanunu’na muhalefet, yüzde 6,9’una göçmen kaçakçılığı, yüzde 4,6’sına ise uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak, satmak veya satın almak suçları isnat edildi.

SUÇ MAĞDURU ÇOCUKLARIN ÇOĞU ERKEK

Güvenlik birimlerine mağdur olarak gelen 235 bin 931 çocuğun yüzde 87,5’ini suç mağduru, yüzde 12,5’ini takibi gereken olay mağduru çocuklar oluşturdu. Suç mağduru çocuklardan yüzde 53,8’inin erkek, yüzde 46,2’sinin kız çocuğu, takibi gereken olay mağduru çocukların ise yüzde 56,2’sinin erkek, yüzde 43,8’inin kız çocuğu olduğu görüldü. Güvenlik birimlerine suç mağduru olarak gelen 206 bin 498 çocuktan yüzde 57,6’sının yaralama, yüzde 15,2’sinin cinsel suçlar, yüzde 11’inin aile düzenine karşı suçlardan mağduriyet yaşadığı belirlendi. Bu çocukların yüzde 3,5’inin tehdit, yüzde 2,7’sinin kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, yüzde 2,1’inin de hırsızlık suçlarından mağdur olduğu kayıtlara geçti.

22 Tem 2020 - 04:30 - Ekonomi

Muhabir Muhammed Vefa


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

07

Mehmet - iyi ki hayallerimizi görmüyorlar.

hayal denizime onların gemileri yollarıma jipleri giremez.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Temmuz 02:03
06

Selim - bir de şehirden kaçıp dağlarda yaşamayı arzulayanlar var onları da ekleyin.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Temmuz 01:56
05

Vatandaş - akp beslemelerini ve yandaşdaşlarını zengin etsinde vatandaş sürünsün akp nin vatandaş diye bir dertleri yok dünyanın bütün nimetlerini kendilerine hak vatandaşa haram görüyorlar allah bu akp den milleti bir an önce kurtarsın amin

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 22 Temmuz 18:21
04

Secmen Izleyici - ey genc nesil sen oy kullanmayi ögrenmessen daha cok sürüneceksin iste secim yapiyoz oy kulaniyoz neyi tartisiyoz issizlik ekonomi hangisini tartisiyoz kara borsaya oy veriyoz 18 senelik akp iktidari hangi fabrikayi kurdu kac kisi is sahibi oldu sadece eldeki hazir fabrikalari kimini satti kimini kapatti sen geclerde issizlikden dert yanmak kadi

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 22 Temmuz 12:11
03

BirUmut - İşsizlik, kronik hale geldi gibi..! Özel sektör ise, köle sektörü gibi. Kimsenin de, umurunda değil..! Yazık.!

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 22 Temmuz 11:22
02

Abdullah - Siyonizm bu ülkeyi sürekli tali yollar çıkararak her daim aldatıyor. Bunlar gider başkası gelir. Sonuç yine aynı. Tek çare Milli Görüş başka kurtuluş yok.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 22 Temmuz 08:53
01

Berat - Derdime derman olmak isteyen bir yönetim yok, oy istiyorlar iş vermiyorlar, fabrikaları kapattilar....

Gündemleri sadece kendileri!

Muhalefetle birbirlerine sataşiyorlar, laf yetiştirmeye çalişıyorlar ama " üniversite mezunlarımıza nasıl bir istihdam oluştururuz " gündemlerinde dahi yok! Siz bize iş imkani oluşturmayacaksaniz kim sorumlu! Yönetemuyorsunuz bari onurunuzla gitmeyi bilin!

BIRAKIN VE GİDİN, ARTIK HAVLU ATMA ZAMANI GELMEDİMİ?

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 22 Temmuz 05:30


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Covid-19 aşısı bulunursa yaptırır mısınız?