Reklamı Kapat

Karamollaoğlu: 920 bin kişi hayatında ilk kez ihtiyaç kredisi kullandı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘İslam ekonomisi’ çıkışını değerlendirdi.

Muhammed Vefa
Muhammed Vefa Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, olağan basın toplantısında gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Partisinin Balgat Eğitim Merkezi’nde gerçekleşen basın toplantısında Karamollaoğlu, konuşmasına Bursa ve İstanbul’da gerçekleşen sel felaketine değinerek başladı. Hayatını kaybedenlere Allah’tan (celle celaluhu) rahmet dileyen Karamollaoğlu, yakınlarına ise sabırlar diledi. Yağmurun, Allah’ın kullarına bir bereket vesilesi olduğunun altını çizen Karamollaoğlu, yağmuru felakete dönüştürenin ise rant hırsı olduğunu kaydetti. İklim değişikliklerinin insanların etkisi olmadan düşünülemeyeceğine vurgu yapan Karamollaoğlu, “Bu sel felaketi çarpık yapılanmanın şehrin ranta kurban edilmesinden dolayıdır. İstanbul ve Bursa şehirleşmede örnek olması gerekirken, estetiği bozulmuş hale gelmiştir. Cenab-ı Hak bizi başka felaketlerden uzak tutsun” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘İslam ekonomisi’ çıkışını değerlendirerek, “Faiz, bir dünya gerçeği diyenler şimdi, ‘İslam ekonomisine’ geçelim diyor. Salgın sürecinde milleti faizli kredilere kim mahkûm etti? Bunun cevabını öğrenmek istiyoruz. 920 bin kişi hayatında ilk kez ihtiyaç kredisi kullandı. Bu şartlarda çıkıp İslam ekonomisine geçmemiz gerekiyor demenin mantığı nerede. Bir şeyin başına İslam ekleyince İslam olmaz” tepkisinde bulundu.

ACELECİLİKTEN KAYNAKLANAN BİR HATA VAR

Hafta sonu YKS’ye girecek 2,5 milyon öğrencinin olduğunu hatırlatan Karamollaoğlu, “Bütün öğrencilere başarılar diliyorum. Korona salgın süreci hayatımızı etkiledi. İmtihan tarihinin öğrencilerin psikolojisi dikkate alınmadan değiştirilmesi ne yazık ki öğrencilerimizin psikolojisini etkiledi. Ben kendi torunlarımdan biliyorum. Burada acelecilikten kaynaklanan bir hata var. İktidarı yerden yere vuracak noktaya da götürmek istemiyorum ama iktidarın bu konuda oluşturduğu etkiyi söylemek istiyorum. Bu kararlar pişmanlığa neden oluyor. Gençlerimize bir kez daha sesleniyorum; Kendinizi bu durumdan psikolojik olarak kurtarın. İnşallah herkes gönlünden geçen puanı alır” diye konuştu.

ADALET HERKESE LAZIM

Avukatların savunma yürüyüşünün polis zoruyla engellendiğini de hatırlatan Karamollaoğlu, “Daha sonra ise avukatların Ankara’ya girmelerine izin verildi. Bir taraftan engelliyorsunuz ardından izin veriyorsunuz. Kimse unutmamalı ki adalet herkese lazım. Yürüyüş bir anayasal haktır. Yarın bu haklardan bugün iktidar olanlar da muhalefete düştüklerinde yararlanmak isteyebilir. Tabi akıllarından muhalefet konusu hiç geçmiyor olabilir. Bu sefer de iktidarda kalabilmek için her yolu deneyebilirler. Bu engellemeleri doğru bulmadığımızı ifade etmek istiyorum” dedi.

BAROLARDA KUTUPLAŞMA MEYDANA GELEBİLİR

Temel Karamollaoğlu şöyle devam etti:

“Bir takım çelişkileri de ifade etmekte fayda görüyorum. Bugün iktidarda bulunan arkadaşlar, avukatlara yeşil pasaport vermeyi bir zaman gündeme getirmişlerdi. Aynı avukatların bugün Ankara’ya girmesine engel oluyorlar. Yeşil pasaportlu avukatlar Ankara’ya giremiyorlar. Bu ciddi bir çelişki. İktidar öyle bir noktaya geldi ki artık yürüyüşlere bile tahammül edemiyor. Biz şahsen çoklu baro tartışmalarını da doğru bulmuyoruz. Yani burada da bir kamplaşma meydana gelecekse, farklı barolar farklı türküler söylemeye başlayacaklarsa, yandaş baro, karşıt baro gibi durumlar ortaya çıkacaksa bizim bugüne kadar ısrarla üzerinde durduğumuz kutuplaşma burada da meydana gelebilir. Bir düzenlemeye ihtiyaç var mı? Onun da var olduğu kanaatindeyiz. Baroların yönetiminde farklı düşünce ve kanaatte olan kesimlerin de temsilcilerinin bulunabileceği bir düzenleme yapılmalı.”

LİBYA’DA İSABETLİ BİR POLİTİKA YÜRÜTÜLÜYOR

Karamollaoğlu, son dönemde Libya’da yaşanan gelişmelere de değinerek, “Şuan iktidarın Libya’da takındığı tavır isabetli bir tavırdır. Libya’yı bölünme tehlikesine götüren ve BM nezdinde meşru olmayan Hafter ve yandaşlarının bir an önce bu savaştan çekilmesinin Libya’nın geleceği için büyük önem arz ettiği kanaatindeyiz.  Libya, Kuzey Afrika’da nüfusu fazla olmayan ama petrol zengini olan bir ülkedir. Batılıların Libya’ya önem vermesinin tek sebebi ise petrol kaynaklarıdır. Fransa’nın küstahça ortaya çıkıp bir takım açıklamalar ve kışkırtmalarda bulunmalarını telin ediyorum. Fransa sömürgeci mantığını her zaman önde bulunduran bir ülke olmuştur. Fransa önce kendi geçmişiyle yüzleşmelidir… BM’nin Libya’da kabul ettiği bir hükümet var. Mısır gibi ülkeler oraya destek vermek istiyorsa meşru hükümetle anlaşarak yapmalıdır. Bizim hükümetimiz de Libya meşru hükümetinin kendisine yaptığı davetle orada bulunmaktadır.  Bu izlediği politika isabetli bir politikadır” diye konuştu.

LİYAKATSİZ ATAMALARI ELEŞTİRDİ

Son dönemde tartışmaların odağında bulunan liyakatsiz atamaları eleştiren Karamollaoğlu, şöyle devam etti:

“Bildiğiniz gibi üzerinde en çok durduğumuz konu liyakat konusudur. Ülkemizin problemlerini çözeceksek liyakate önem vermeliyiz. Bir tayinde bulunulacaksa o işin ehli o işe getirilmelidir. Bu iktidar en çok bu noktada zaafa uğruyor. Hadiseleri ters düz edip, meseleleri tersten okutarak fotoğrafı başka gösteriyor. Vatandaşlara gösterdikleri fotoğraf bu değil. TÜİK’te 10 bölge müdürü değişti. Vatandaş işsizlikten kırılıyor. İktidar işsizlik azaldı diyor. Allah akıl versin demekten başka bir şey diyemiyoruz. Gerçekleri gizleyerek, ülkenin problemlerini çözemezsiniz. Vatandaşın iktidara güveni kalmadı. Bunu göremezseniz tedbir alamazsınız. Bunun size zararı olur. Şimdi, bu güveni kaybettikleri için seçim de kaybedersek iktidarda nasıl kalırız sevdasına düştüler. Korkunun ecele faydası yok. Siz kahramanlık türkülerini ne kadar söylerseniz söyleyin tarih gerçekleri yazar.” 

BİR ŞEYİN BAŞINA İSLAM EKLEYİNCE İSLAM OLMAZ

İktidarın her alanda ciddi kafa karışıklığı yaşadığını söyleyen Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İslam ekonomisi çıkışına değinerek, “Faiz, bir dünya gerçeği diyenler şimdi, ‘İslam ekonomisine’ geçelim diyor. Ben, faiz bir dünya gerçeği’ sözünü kulaklarımla duydum. Bu nasıl olacak peki, bu ne perhiz ne lahana turşusu demekten kendimizi alamıyoruz. İktidar trajikomik bir görüntü veriyor. Salgın sürecinde milleti faizli kredilere kim mahkûm etti? Bunun cevabını öğrenmek istiyoruz. 920 bin kişi hayatında ilk kez ihtiyaç kredisi kullandı. Bu şartlarda çıkıp İslam ekonomisine geçmemiz gerekiyor demenin mantığı nerede. Bir şeyin başına İslam ekleyince İslam olmaz. Ben göreve başlarken, İslamist değilim, Müslüman’ım dedim. Müslüman yalan söyleyemez, rüşvet alamaz.  İslamcı nasıl olur onu da adama sormak lazım. İslam ekonomisinden bahsedecekseniz israftan vazgeçmelisiniz. Yolsuzluk ve israfın kökünü kazıyacaksınız. Kamu malına yetim malına sahip çıkar gibi sahip çıkmalısınız.  Arkadaşlara soruyorum, bütçeden faize ne kadar para verdiniz. 18 yıldır faize ödenen para 1 trilyon 400 milyar lira olmuş. Bugünkü bütçenin iki misli ediyor ” şeklinde konuştu. 

HERKESİN 7 YIL ÖNCEKİ TWEET’LERİNE BAKALIM

Karamollaoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun 7 yıl önce yaptığı paylaşımlardan dolayı verilen cezasına değinerek, “Bu işte biraz gariplik var. Birincisi, bu tarih 23 Haziran’a denk geldi. Bu tarihte iktidar partisinin büyük bir rakamla İstanbul’u kaybetmesidir. Ama daha da garip olan şu; 7-8 yıl önce atılan ‘Tweet’leri eğer siz ceza-i müeyyide olarak kullanmaya kalkar, bu Tweet’lerle Fethullah Gülen arasında irtibat kurmaya teşebbüs ederseniz şu an iktidar partisinin ne milletvekilleri ne de il başkanları arasında ceza almayacak bir kişi kalmaz. Çıkarsınlar bütün Tweet’leri. Övgüler yağdırdılar. Bakanları övgüler yağdırdı. Bunlar suç değil ama 7-8 yıl önce CHP’li olduğu için bir hanımın attığı Tweet onun ağır bir ceza almasına sebep oldu. Allah’tan korkun. Birazcık gerçeklerle yüzleşin. Özellikle hâkimlere ve savcılara sesleniyorum; sen bir insanın 8 yıl önce attığı Tweet’i şuan gündeme getiriyorsan iktidar partisinin Tweet’leri ne olacak?” ifadelerini kullandı.

TÜRKÖNE ÇIKIŞI! NEDEN SADECE BİR KİŞİ?

Karamollaoğlu, basın toplantısının son bölümünde ise soruları yanıtladı. Bahçeli’nin tutuklu bulunan Mümtazer Türköne ile ilgili çıkışını değerlendiren Karamollaoğlu, “Sayın Bahçeli’nin ifadelerini değerlendirmekte aciz kalıyorum. Yani niye bir kişi. Neden bir kişi. Neden bütün dosyalar eğer bir yerde ciddi bir hata varsa yeniden ele alınmıyor. Aslında bu kargaşa dönemindeki mahkeme kararlarının belki tamamının gözden geçirilmeye ihtiyacı olabilir. Ama bir kişinin nasıl olmuş da Sayın Bahçeli’nin zihnine bu iş düşmüş onu da merak ettim” dedi.

İKTİDAR MİLLİ ŞUURLA MI HAREKET EDİYOR!

Bankalara milli şuur çıkışı ile ilgili de gelen bir soruyu yanıtlayan Karamollaoğlu, “Sayın Albayrak bir ekonomist gibi değil de başka bir zihniyetle bankaları yönetiyor kanaatindeyim. Milli şuur ile yönetmek ne demek önce onu tarif edecek. Sonra kim hareket etmiyor onu ortaya koyacak. Kendisi milli şuurla mı hareket ediyor faiz politikalarında, yatırım politikalarında, fabrikalar satılırken, yıkılırken, yok edilirken. Önce onu bir tarif etmesi icap eder. Siz arsa rantını ülkenin üretime dönük sanayi yatırımının önüne koyarsanız bu milli yaklaşım değildir, milli duygu değildir. Bütün fabrikalar gitti. Tarıma halen el uzatamıyorlar. Bütçe’de tarıma verilmesi gereken yüzde biri kadar parayı halen veremediler. Kim vermedi, kendisi vermedi. Şimdi bankalar böyle hareket etsin deniyor, bankalar kârlarından başka bir şey düşünmüyor. Ne milli duygu. Ancak bankaların kârı rant üzerinedir, emek üzerine değildir” ifadelerini kullandı.

ABD’NİN VE SİYONİZM’İN GÜDÜMÜNDEN KURTULUN

Karamollaoğlu, Suriye’nin kuzeyindeki terör şebekelerinin birlikte hareket etmelerine yönelik bir işbirliği yapmalarına ilişkin de, “Terör konusunda anlaşamazsak bu birlikteliklerin faydası değil zararı olur. Arkadaş ABD’nin güdümünden çıkmadan Ortadoğu’ya barışı getirecek bir hareket olmaz. Mutlaka Amerika’nın güdümünden çıkacak. Bunları bir araya getiren ve ayrıştıran da ABD ve emperyalist güçlerdir. Kim veriyor silahları. Silahı veren politikayı da belirliyor. Onun için bu konuda açık ve net olarak tavsiyede bulunuyorum. Amerika’nın, Siyonizm’in etkisinden kurtulmadan kendilerine de bölgeye de bir huzur gelmez. Biz, Güneydoğu’daki kardeşlerimize de diğer illerimize göç eden kardeşlerimize de aynı mesafedeyiz. Geçmişte tavrımız neyse, bugün hiç değişmedi. Onların temel hakları elbette korunmak mecburiyetinde. Ama biz Amerika’nın, Avrupa’nın, Siyonizm’in, güdümüne girmiş kim olursa olsun onlarla da birlikte bir araya gelip problemlerin çözülebileceğine ihtimal de vermiyoruz” dedi.

LİYAKATSİZ ATAMALARI ELEŞTİRDİ

Son dönemde tartışmaların odağında bulunan liyakatsiz atamaları eleştiren Karamollaoğlu,  “Bu iktidar en çok bu noktada zaafa uğruyor. Hadiseleri ters düz edip, meseleleri tersten okutarak fotoğrafı başka gösteriyor. Vatandaşlara gösterdikleri fotoğraf bu değil” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, şöyle konuştu:

“TÜİK’te 10 bölge müdürü değişti. Vatandaş işsizlikten kırılıyor. İktidar işsizlik azaldı diyor. Gerçekleri gizleyerek, ülkenin problemlerini çözemezsiniz. Vatandaşın iktidara güveni kalmadı. Bunu göremezseniz tedbir alamazsınız. Bunun size zararı olur. Şimdi, bu güveni kaybettikleri için seçim de kaybedersek iktidarda nasıl kalırız sevdasına düştüler.”

# TEMEL KARAMOLLAOĞLU İLE İLİŞKİLİ:

25 Haz 2020 - 04:30 - Siyaset

Muhabir Muhammed Vefa


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

02

Bayram Yıldırım - bizim millet de suçlu

hava atabilmek için kredi çekip araba, pahalı cep telefonu, dev ekran TV alıyorlar

sonra başlıyor geçim sıkıntısı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Haziran 14:55
01

Ts - milleti çökertmeye kendilerine muhtaç çaresiz bıraktırıyorlar başka planları var diz çöktürmeye uğraşıyorlar.hukuksuzluk hat safhada kanunlar kendilerine göre karar veriyorlar.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 25 Haziran 08:08


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Fındık fiyatları hakkında ne düşünüyorsunuz?