Reklamı Kapat

Karaduman'dan 'Yüksek Öğrenim Kredileri' ile ilgili kanun teklifi

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, TBMM Başkanlığına "Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanunu"nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi verdi.

İnternet Haber Merkezi
İnternet Haber Merkezi Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Saadet Partisi Konya Milletvekili ve Gençlik Kolları Başkanı Abdulkadir Karaduman, TBMM Başkanlığına 351 sayılı "Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanunu"nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi verdi.

KYK BORÇLARININ FAİZLERİ SIFIRLANIP YAPILANDIRILSIN

Saadet Partisi Milletvekili Abdulkadir Karaduman, ön lisans, lisans, lisansüstü öğrencilerine, öğrencilik dönemleri ile sınırlı olmak üzere temin edilen kredilerin geri ödenmesi/tahsil edilmesi konusu ciddi bir sorun haline geldiğine dikkat çekti. Kanun teklifi ile KYK borçlarına “gecikme zammı” adıyla uygulanan faizlerin sıfırlanması, geliri olmayanın borcunun faizsiz ertelenmesi ile ödenebilir şekilde yapılandırılması amaçlanıyor.

Karaduman'ın TBMM'ye verdiği kanun teklifi ve gerekçesi şöyle:

"Eğitim ve öğretim masraflarını karşılamaya yetecek kadar ekonomik geliri olmayan öğrencilerimizin, eğitim ve öğretim hayatını kolaylaştırmak için sağlanan kredi imkânının mevcut durum itibarıyla; öğrencilik dönemi için imkân olarak görülse de öğrencilik hayatından sonrası için adeta bir çileye dönüştüğü gerçeği ile karşı karşıyayız.

Kanun’un “Amaç” başlıklı 2. maddesinde belirtildiği üzere işbu kanunun amacı öğrencilerin yükseköğrenimini kolaylaştırmaktır. Bu amaç, Türkiye Cumhuriyeti’nin niteliklerini ifade eden ve değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen, Anayasa’nın 2. maddesinde belirtilen Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal bir devlet olmasının tabi sonucudur. İşbu kanunla kredi imkânı sağlanırken Anayasa’nın ilgili hükmü doğrultusunda hareket edilir. Kredilerin geri ödenmesi konusunda ise Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal bir devlet olduğu ilkesi göz ardı edilerek kar amacı güden bir kuruluş gibi hareket edilmektedir.

Esasında 4160 sayılı Kanun’un 5-e maddesi ile kaldırılan işbu kanunun 15. maddesi ile kredilerin ödenmesi konusunda sosyal devlet ilkesi göz önüne alınmış ve kredinin faizsiz olması düzenleme altına alınmıştır. Ancak daha sonra yapılan yasal düzenlemeler ile kredinin faizsiz olması mevzuattan kaldırılarak Devlet İstatistik Enstitüsünün TEFE artışları kullanılan krediye ilave edilmesi suretiyle tahsil edilmesi yoluna gidilmiştir.

6111 sayılı Kanun ile yapılan değişiklikle ödemenin askerlik dönemine rastlaması durumunda TEFE uygulanmadan askerlik döneminin sonuna kadar erteleneceği hüküm altına alınmıştır. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum ve işsizlik oranı nazara alındığında, mezun olduğu ya da herhangi bir sebeple öğrenimi bıraktığı halde henüz bir geliri olmayan vatandaşlarımızın da bu şartları devam ettiği sürece askerler ile aynı muafiyete sahip olmaları gerekmektedir.

Mevcut düzenlemede; Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın hesaplanan endeks artışından ilave edilen miktarın yarısına kadar indirim yapma yetkisi olup, indirim uygulandıktan sonra öğrencilerin ödeyecekleri bakiye kredi borcu, öğrencilerin eğitim süresince aldığı toplam kredi miktarının 3 katını geçmemektedir. İşbu kanun teklifi ile, Bakanlığın indirim yapma yetkisi baki kalmak kaydıyla, öğrencilerin ödeyecekleri kredi borcunun eğitim süresince aldığı kredi miktarının 2 katını geçmeyecek şekilde değiştirilerek makul düzeye getirilmesi amaçlanmaktadır."

MADDE GEREKÇELERİ

Madde 1 – Yükseköğrenim dönemi herhangi bir nedenle sona ermiş vatandaşların, ekonomik gelir elde etmediği süre ile sınırlı olarak, ödemekle yükümlü olduğu kredi miktarının artmasının önüne geçmek amaçlanmıştır.

Madde 2 – Sosyal devlet olma ilkesi doğrultusunda öğrenim süresince, ihtiyaca binaen verilen kredilerin ödenme aşamasında; devlet için kazanç kapısı, borçlu için kaldırılması güç bir yük olmasını engellemek amaçlanmıştır.

Madde 3 – Kredi borcunun gecikme zammı altında ezilen ve borcu ödeme konusunda acziyet içerisinde olan vatandaşlara makul bir ödeme planı çıkartılarak ödeme kolaylığı sağlamak amaçlanmıştır.

Madde 4 – Yürürlük maddesidir.

Madde 5 – Yürütme maddesidir.

YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURT HİZMETLERİ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

 MADDE 1 – 16/8/1961 tarihli ve 351 sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanununun 16 ıncı maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

 “Borçlunun, müracaatı esnasında; Sosyal Güvenlik Kurumu veya sosyal güvenlik kuruluşu niteliğindeki başka kuruluşlarla ilişkisinin bulunmaması halinde, ilgilinin talebi ile borcunu ödemesi kredi alma süresinin bitiminden itibaren TEFE uygulanmadan ve birer yıllık sürelerle uzatılır.”

MADDE 2 – 351 sayılı Kanunun 16 ıncı maddesinin yedinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

 “Her halde öğrencilerin ödeyecekleri bakiye kredi borcu, öğrencilerin eğitim süresince aldığı toplam kredi miktarının 2 katını geçemez.”

 MADDE 3- 351 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

 “GEÇİCİ MADDE7– Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce takibe alınmış olan borcunu altı ay içerisinde Kuruma başvurarak ödeme taahhüdünde bulunanlar ile bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte kredi borcunu ödeme zamanı henüz başlamamış olanların gecikme zammı terkin edilir.”

 MADDE 4 – Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

 MADDE 5 – Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kaynak: milligazete.com.tr

# ABDULKADİR KARADUMAN İLE İLİŞKİLİ:

19 Haz 2020 - 17:12 - Siyaset

Muhabir İnternet Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 2019-2020 Cemil Usta Sezonu Süper Lig şampiyonu sizce kim olur?