Reklamı Kapat

“Bizimle görüşmeden arsa almayın”

Talas Emlak Gayrimenkul Danışmanlığı Firması Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Talas’tan yatırımcılara önemli tavsiyeler: “Bizimle görüşmeden arsa almayın”

Nedim Odabaş
Nedim Odabaş Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

En cazip yatırımın arsa olduğunu, yıllar geçtikçe değerini hiç kaybetmeyen arsanın yatırımcısına her zaman kazandırdığını ifade eden Hasan Hüseyin Talas, “Arsa, bakir bir yapıya benzer.  Bakir alandan yapıya açılan güzel bir şehir olur. İmarı çıkar, yol yapılır, bina yapılır, elektrik, su, doğalgaz, ulaşım vs. gelir. Bu ve benzeri sebeplerden dolayı değeri sürekli yükselir. Bir daire değerine alınan arsadan yerine göre 3, yerine göre 10 daire elde edilir. Yeni olarak alınan bir daire yıllar sonra eski bir daire olarak elde kalır iken, arsa 3 ile 10 arası kazanç sağlar. Arsa her zaman gelişmeye müsaittir” diye konuştu.

Emlak şirketlerini 1992 yılında kurduklarını, 2 yıllık bir faaliyet sonunda zarar ettiklerini gördüklerini belirten Hasan Hüseyin Talas, “Bu dönemde niye zarar etmiştik? Bu sektör insanları kullanmaya müsait bir sektör. Bana müşteri getir sana şunu vereyim. Dolayısıyla sektörle ilgisi alakası olmayan bir çok insanın sektörde faaliyet gösterdiğine ve arzulamadığımız garip bir komisyonculuk döneminin ortaya çıktığına şahit olduk. Biz hak edilmeyen bir kazancın tavan yaptığı bu döneme ayak uyduramazdık. Zira bir gayrimenkulün değeri neyse, o fiyata satılması gerektiği gerçeğiyle hareket etmekteydik. 100 bin liralık bir yer neden 110.000 liraya verilsin? Ben sanayide yetişmiş bir insanım, usta çırak rahle-i tedrisatından geçmişim. Biz karşı komşumuza bile müşteri gelse ona fiyat vermemeyi prensip edinmişiz. Ayrıca insani, ahlaki ve dini sebeplerden dolayı aradaki fazla fiyat farkını uygun göremezdik. Bu sebeple 2 yıllık dönemde zarar ettiğimizi görünce, yeniden bir planlama yaparak “ İstanbul’da en ucuz arsayı biz vereceğiz, en ekonomik şartlarda vereceğiz” diye kendimize yol haritası çıkardık. Yer aldık, parselasyon yaptık, kampanya yaptık; fiyatları uygun tuttuk, vadeleri uzattık ve müşterinin menfaatlerini artırdık.  Bizden daha  ucuz arsa bulma imkanını ortadan kaldırdık. Böylece piyasada en ucuz arsayı veren firma konumuna geldik.  O günlerde 12 ay vadeli 1100 dolara sattığımız yerler, doların yükselmesine rağmen bugün ortalama 14.000 dolar değerindedir. Halen Arnavutköy, Çatalca ve Trakya Bölgesi’nde çalışmalarımıza devam etmekteyiz” dedi.

           

ARSA BAKİR BİR YAPI SERGİLER

“Şu anda Arnavutköy ve Çatalca Bölgesi’nde faaliyetlerimize devam ediyoruz. Aşağı yukarı 28 senedir aynı yerdeyiz. “Ne faiz, ne döviz, ne borsa, en değerli yatırım arsa” sloganı bize aittir. Ama bu sloganı çalıp kullananlar olmuştur.  Ben her zaman şunu söylerim. Arsa bakir bir yapı sergiler, her zaman değeri artar. Bina ise yaşlanmış bir insana benzer. Bakir alanlar imar gelip yapıya açılınca güzel bir şehir olur. Yollar ve binalar yapılır, elektrik, su, doğalgaz, ulaşım vs. gelir. Bu ve benzeri sebeplerden dolayı değeri sürekli yükselir. Bir daire değerine alınan arsadan yerine göre 3, yerine göre 10 daire elde edilir. Yeni olarak alınan bir daire yıllar sonra eski bir daire olarak elde kalır iken, arsa 3 ile 10 arası  kazanç sağlar. Arsa her zaman gelişmeye müsaittir ve daha çok kazandırır.” Fakat şu iki noktayı ayırmamız gerekiyor. Arsada iki tür artış vardır; bir talep artışı, iki değer artışı. Talep artışı doğru bir artış değildir. Yani bir malı 50 kişi istemiş, fiyatı 50 lira olmuş. Değer artışı önemlidir, değer artışı olan yerlere yapılan yatırımlara dikkat çekilmelidir. İnsanlar 40-50 yıllık birikimleriyle geliyorlar, vebale girmek istemeyiz. Bu sebeple müşterilerimize değer artışı olacak yerleri ısrarla önererek bize inanıp güvenenlerin daha çok kazanmasını sağlıyoruz. Şu anda Arnavutköy dünyanın en büyük havalimanının yapıldığı bir nokta. Tabi bu havalimanı bölgeye ve Çatalcaya’ya çok büyük bir değer artışı sağlayacaktır. Olmazsa olmaz dediğimiz şeyler var. Dünyanın en önemli insanları bu havalimanına inecekler. Buraların bu şekilde kalması mümkün değil. İhtiyaca binaen yeni şehir planlaması yapılarak modern bir şehrin bölgemizde kurulması düşünülmektedir.  Örneğin, bir yere hastane yapılıyor değeri 10 kat artıyor, postane yapılıyor 15  kat artıyor. Devletin yapacağı bir yatırımın etrafında kurulacak yeni birimler, elbette bu bölgede bulunan gayrimenkullerin değerini de doğal olarak çok arttıracaktır. Değer artışı oraya yapılacak yatırımlarla paralel şekilde değerine değer katar. İnsanlarımızın kesinlikle böyle bölgelerden yatırım yapmalarını tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

GELİŞMEYE MÜSAİT YERLERDEN YATIRIM YAPILMALI

Arnavutköy’ün bile 40 yıl önce sıradan bir köy olduğunu belirten Talas, “Bugün koskocaman bir ilçe olmuştur ve büyük yatırımlar ile çok modern bir ilçe olacağı görülmektedir. Arnavutköy’ün köy olduğu dönemde “bir hacı amcamız emekli parasıyla Arnavutköy’den tarla alıyor. Oraya bir ev yapıyor. 90’larda imar gelince 40 tane parselasyon çıkıyor.  Oranın değeri şu anda yaklaşık 15 milyon TL. Ben Türkiye’nin çoğu yerini gezdim, gözlemledim. Maalesef birçok yerdeki artışın nedeninin değer artışı değil, talep artışı olduğunu gördüm. Adamın tek kriteri geçen sene bir tanıdığının  aldığı yerin, hemen üstüne kar koyarak satılması. Bu çok yanlış. Kardeşim sen bir köyden yer aldın. Orası ne zaman imar görecek, elektrik gelecek, altyapı gelecek, ne zaman yapılaşma olacak. Ona göre değerlendirerek yatırım yapılmalı. Yani köyün, köy olarak uzun yıllar kalacağı belliyse ki çoğu öyle yatırım yapılıp gelişme sağlanmayacaktır. Her ne kadar burada fiyatlar artmış olsa da bu taleplerden dolayı yapılmış yanlış bir artıştır. Hızla arttırıldığı için bir süre sonra duruşa hatta düşüşe geçebilir.  Bir ilin veya bir ilçenin kenarından olursa, gelişmeye, yerleşmeye ve kısa bir sürede imara açılmaya müsait bir yer olursa buralara yapılan yatırımlara değer artışı diyoruz. İşte Arnavutköy’ün en büyük avantajı burada bulunmaktadır. Yapılan ve yapılacak büyük yatırımlar sayesinde en ücra köşesi bile şehirleşmeye açık hale gelmiştir ve gelecektir. Çünkü İstanbul, bir şekilde genişleyerek bu bölgeye doğru gelecek ve yeni bir şehirleşme ortaya çıkacaktır. Arnavutköy olur, Çatalca olur bir şekilde gelişmeye müsait olan yerlerden yatırım yapmak, bunu doğru şekilde analiz etmek gerekir” açıklamasını yaptı.

MÜŞTERİLERİMİZİN MENFAATİ ÖNCELİKLİDİR

Talas Emlak’ın sloganlarından birisinin de “Bizimle görüşmeden arsa almayın” olduğunu vurgulayan Talas, “Bizimle görüşen 10 kazandı, görüşmeyen ise 5 kazandı. İnsanlarımız ömründe büyük harcamaları kimisi bir kimisi birkaç sefer yaptığı için pazardan 100 liralık alışveriş yaparken 1 saat gezer fakat 50.000- 100.000- 1.000.000 liralık bir alışverişi yapacağında her nedense pazar alışverişi kadar araştırma yapmaz. Herhalde eline geçen  paranın çokluğunun o an verdiği cesaretle havaya girerek kendisine doğru yatırımı önereni değil de yalakalık, dalkavukluk yapanı hizmet ettiğini sanarak ömründe eline bir ya da birkaç sefer geçen fırsatı, doğru değerlendiremeyerek aldanır. Aslında bu fırsatı çok iyi değerlendirip bu konuda acele etmeden etrafın telkinine değil bilirkişilere ulaşarak bilgi edinip yatırım yaptığı zaman çok çok fazla kazanır. Bizim için buraya gelen müşterilerimizin menfaati, en az bizim menfaatimiz kadar değerlidir, hatta daha önceliklidir. Bizim ticaret anlayışımız bu şekildedir.” değerlendirmesini yaptı.

ARNAVUTKÖY TÜRKİYE GENELİNDE YATIRIMDA İLK SIRADA OLMASI GEREKEN YERDİR

Arnavutköy ve civarının  yatırımcılar için bir cazibe merkezi olmaya devam ettiğine dikkat çeken Talas, “Kanal İstanbul yapılır veya yapılmaz. Bana göre yapılma ihtimali %50’dir. Ama yeni bir şehir olmak zorunda. İstanbul’da yerleşecek yer kalmadı, hızla bu bölgeye doğru büyüyecek. Bir numaralı yapılacak yatırım Arnavutköy ve Çatalca civarındaki arsalardır. Çatalca’nın her alanı değil. Arnavutköy, şu anda yatırım yapılacak en önemli yer olarak değerini koruyor” değerlendirmesini yaptı.

17 Haz 2020 - 04:30 - Gündem

Muhabir Nedim Odabaş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 2019-2020 Cemil Usta Sezonu Süper Lig şampiyonu sizce kim olur?