Reklamı Kapat

Saadet'ten salgının turizm sektörüne etkisine yönelik 19 maddelik rapor

Saadet Partisi Ekonomik Kalkınma Politikalar Kurulu, "Covıd-19 Salgınının Turizm Sektörüne Etkisi, Mevcut Sorunlar ve Alınması Gereken Tedbirler" konulu raporunu kamuoyu ile paylaştı.

İnternet Haber Merkezi
İnternet Haber Merkezi Tüm Haberleri
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Saadet Partisi Ekonomik Kalkınma Politikalar Kurulu, "Covıd-19 Salgınının Turizm Sektörüne Etkisi, Mevcut Sorunlar ve Alınması Gereken Tedbirler" konulu bir rapor hazırladı. Rapora ilişkin partisinin Balgat Eğitim Merkezinde basın açıklaması düzenleyen Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Fatih Aydın, turizm sektörü için alınması gereken önlemleri 19 maddede açıkladı.

ALINAN TEDBİRLER TEDRİCİ OLARAK HAFİFLETİLMİŞTİR

Koronavirüs salgını sürecinde gayret gösteren sağlık çalışanları ve kolluk kuvvetlerine teşekkür eden Fatih Aydın, “Ülkemiz koronavirüs salgını sonrası 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle normalleşme sürecine geçmiştir. Bu dönemde alınan tedbirler tedrici olarak hafifletilmiştir. İnşallah Türkiye olarak salgının sona erdiği, ikinci bir dalganın yaşanmayacağı bir döneme girmişizdir. Salgınla mücadelede geçen üç ay boyunca işçimiz, çiftçimiz, esnafımız, memurumuz, işverenlerimiz ve önemli sektör temsilcilerimiz ciddi fedakârlıklarda bulunmuş ve topyekün bu mücadelede ellerinden geleni yapmışlardır. Bir yandan üretim ve hizmetlerin aksamaması için gayret sarf ederken diğer yandan salgının yayılmaması için her bir vatandaşımız azami özen göstermiştir.” ifadelerini kullandı.

'TURİZM ÇALIŞANLARI İŞE BAŞLAYAMADI'

Milletin fedakârlıklarıyla yürütülen süreçte ülke ekonomisinde tüm sektörlerin ciddi manada etkilendiğine dikkat çeken Saadet Partili Aydın, “Bu sektörlerin başında Türkiye ekonomisinin önemli bir unsuru olan Turizm gelmektedir. 2020 yılı Türkiye’de turizm sektörü için rekorlarla dolu bir yıl olarak beklenmekteydi. Ancak senenin başında ortaya çıkan pandemi sonrası ülkemizde ilk vakanın tespiti ile beraber oteller de kapatılmıştır. Bütün bir kışı evinde oturup, sezon başında işe başlama hayaliyle geçiren turizm çalışanlarının tamamına yakını işe başlayamamış, başlayanların ise deneme süreleri içerisinde tek taraflı olarak sözleşmeleri feshedilmiştir.” dedi.

'TURİZM SEKTÖRÜ İLE BERABER YAN SEKTÖRLERDE ETKİLENDİ'

“Turizmde yaşanan olumsuzlukla beraber, başta bu sektör çalışanları ile birlikte, taşımacılar, gıda tedarikçileri, tekstil, kimyasal ürün üreticileri ve daha birçok sektörü olumsuz bir şekilde etkilemiştir.” diyen Aydın şunları kaydetti:

“Sezon öncesi yapılmış birçok sipariş anlaşması iptal edilmiş, satış umuduyla yapılan stoklar üreticilerin ve tedarikçilerin depolarında kalmıştır. Ayrıca bu malların önemli bir miktarı ihraç edilebilecek ürünler iken, getirilen uçuş yasakları sebebiyle bu imkân da ortadan kalkmıştır. Sektörün kendi dinamiği ve özelliği gereği üretim yapan özellikle çarşaf, havlu ürünleri üreten tekstil sektörü bu ürünlerini başka türlü değerlendirme imkânı da bulamamıştır. Erken rezervasyonların iptallerinden doğan iade ödemeler dolayısıyla, otellerin kullanımına yıllık %7,5 faiz ile destek kredisi verileceği açıklanmıştır. Bazı belgeleri vermek istememesi ve destek kredisi faizinin yüksekliği nedeniyle bu krediye hemen hemen hiç bir otel başvurmamıştır.
Bakanlık 4 büyük tur operatörüne toplam 120 milyon doları bulan destek paketi vereceğini duyurmuştur. Bu destekler hibe ya da teşvik değildir. Tamamen faize dayalı bir kredi desteğidir. Ötelenen ödemelerin bile faizi ile birlikte ötelendiği ifade edilmektedir. Yaşanan krizin derinliği sebebiyle alınan bu tür tedbirlerin sadece “günü kurtaracağı” ve alınan kredinin vadesi geldiğinde yaşanacak güçlüklerden dolayı “ödenemeyeceği” dile getirilmektedir. Bu zor süreçten en çok etkilenen kesimlerden biri olan turizmciler hükümetin aldığı önlemlerin yetersiz olduğu kanaatindedir. Hükümet, en kolay olanı seçmiş ve her zaman olduğu gibi turizmcilerimize de bankaların yolunu adres göstermiş, insanlarımızı bankaların vicdanına havale etmiştir. Özellikle 1 Nisan 2020 itibariye bu yıl alınması düşünülen “Konaklama Vergisi”nin 1 Ocak 2021 tarihine ertelenmesi sektörün tepkisini çekmiş, var olmayan konaklamanın oluşmayan vergisinin ocak ayına ertelenmesinin sektörün derdine derman olmaktan uzak siyasi bir manevra olduğu görülmektedir.
Turizm sektörünü desteklemek için Hükümet son olarak kamu bankalarının Tatil Destek Tüketici Kredisi altında 10 bin TL’ye kadar 9 ay ödemesiz 36 ay vadeli kredi paketini açıklamıştır. Ancak sağlanan kredinin faizi aylık %0.67 oranına denk gelmekte ve bugün yapılan tatilin ödemesi 2024 yılına kadar sürmektedir.
1 Haziran 2020 tarihinden itibaren yaklaşık üç aydır kapalı olan oteller ve turistik tesisler kapılarını müşterilere açmaya başlamıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın TSE ve akreditasyon kuruluşlarıyla, gönüllü uygulanan 'Sağlıklı Turizm Belgesi' programı başlatılmıştır. Yeni dönem güvenli ve hijyenik turizm dönemi olacaktır ve turizm sektörünün eski günlerine ulaşması 2021 yılını bulacaktır.”

TURİZM SEKTÖRÜNÜN HÜKÜMETTEN BEKLENTİLERİ

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Aydın, turizm sektörünün hükümetten beklentilerini şöyle sıraladı:

• KDV, ÖTV, Muhtasar gibi konularda yeni desteklerin verilmesi ya da en azından faizsiz bir şekilde ertelenmesi,

• Konaklama vergisinin ve Turizm Geliştirme Ajansı kesintilerinin en az 2 yıl süre ile ertelenmesi,

• Kamuya ait her türlü vergi, borç, aidat vb. ödemelerin kısa vadeli ödemeler şeklinde erteleme değil uzun yıllara yayılan bir ödeme planı şeklinde düzenleme yapılması,

• “Seyahat acentası belge devri imkanı”nın mevcut yeni düzenleme ile “70 TL ye devredilmesi uygulaması”nın iptal edilerek günün koşullarına göre yeniden düzenlemesi. Bu sayede kıymetlenen seyahat acentası belgelerinin seyahat acentalarının bankalardan alacak oldukları krediler için teminat olarak kullanılmasının sağlanması,

• Seyahat acentası destek unsurlarının seyahat acentalarının yapısı göz önüne alınarak uygulanması için gerekli önlemlerin alınması,

• Alınan önlemlere ek olarak bankacılık kayıtlarına ilişkin sicil affı getirilmesi,

• Turizm karayolu taşımacılığında da KDV oranının %18’den %1’e çekilmesi,

• Turizm sektörüne uzun vadeli, kolay erişilebilir kredi olanaklarının sağlanması, çalışanın korunması ve yetişmiş insan gücünü kaybetmemek amacıyla sene sonuna kadar istihdam desteği sağlanması,

• Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’ndan kaynaklı turizm payı ödemelerinin 2020 sonuna kadar alınmaması,

• Havayolları, seyahat acentaları ve tüketiciler arasındaki sorunların adil çözümü için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün görevlendirilmesi.

TURİZM SEKTÖRÜ İÇİN 19 MADDELİK ÖNLEM

Aydın, sektör temsilcileri ve uzmanları ile yapmış oldukları istişare ve çalışma neticesinde Saadet Partisi’nin turizm sektörü için alınması gereken önlemleri 19 maddede açıkladı:

1. Sağlık Bilim Kurulu benzeri bir yapı olarak “Turizm Bilim Kurulu” acilen kurulmalıdır. Bu kurul, içinde bulunan akademisyen, STK ve Bakanlık temsilcileri ile birlikte sektörün nabzını tutmalı ve Dünya’daki gelişmeleri takip ederek alınması gereken tedbirler ile ilgili güncel tavsiye niteliğinde kararlar almalıdır.

2. Eximbank, Kredi Destekleme Fonu vb. kaynaklar sektörün hizmetine sunularak yaşanan nakit akışı darboğazının giderilmesi sağlanmalıdır.

3. Her ne sebeple olursa olsun şirket iflasları yasaklanmalı, zor durumda kalan işletmelere “kayyum” atama yoluyla hayatta kalması sağlanmalıdır. Bu gibi zor durumda olan şirketlere kayyum destekli verilecek devlet güvenceleri ile uzun vadede tekrar kendi ayakları üzerinde durabilmesi sağlanmalıdır.

4. Kötü durumda olan turistik işletmelerinin hayatiyetlerini sürdürmeleri bakımından şirket evlilikleri ve birleşmeleri kolaylaştırılmalı ve teşvik edilmelidir. Bu yolla sağlanacak finansal destek ile kötü durumdaki işletmelerin faaliyetlerine devam etmesi sağlanmalıdır.

5. Haziran başında açılması planlanan otellerin dış pazarlardan turistlerin gelmesi en iyi ihtimalle Temmuz ortası olacağı öngörülmektedir. Bu süreçte, sektörün beklentisi iç pazar turizm hareketlerinin oluşması yönündedir. Pandemi nedeniyle kullandırılan yıllık izinler, tüm sektörlerin ekonomik olarak negatif etkilenmesi, ortaya çıkan beklenmedik sürpriz işsizlik nedeniyle bu beklenen iç pazar hareketinin beklenenden çok daha az olacağı öngörülmektedir. Bu sebeple iç pazardaki potansiyel pazarı harekete geçirebilmek için devlet tarafından faizli tatil kredisi değil, FAİZSİZ “Tatil Desteği” uygulamasına “ACİLEN” geçilmeli ve kullandırılmalıdır. İç pazara sağlanacak bu destek turizm pazarının yanında diğer tüm sektörlere olumlu olarak yansıyacaktır.

6. İşlerin iyi gittiği günlerde ihmal edilen iç pazarın korunması için kriz sonrası uygulanmak üzere tüm konaklama işletmelerinde özel bir kontenjan uygulanmasının yolu açılmalıdır. Bu konuda iç teşvik amaçlı olarak iç pazar turistlerinden KDV alınmaması önemli bir teşvik unsuru olacaktır.

7. Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konumu sebebiyle turist gönderen ülkelerden ülkemiz ile ulaşımın %98’i uçaklar ile karşılanmaktadır. Bu sebeple uçak yoksa turist yok demektir. Bunun için acilen ülkeye turist getiren tüm tur operatörleri, verilecek koltuk başı teşvikler ile desteklenmelidir.

8. THY’nin verimsiz olan ve sırf prestij amaçlı işletilen hatları ACİLEN iptal edilmelidir. Bu iptaller sonucu oluşan fazla kapasite ile potansiyel turist gönderen ülkelerden turizm destinasyonları olan şehirlerimize tarifeli seferler konulması sağlanmalıdır.

9. Karayolu ile ulaşımı mümkün olan komşu ülkelerden turist hareketliliğine destek olmak amacıyla, vize kolaylığı, mazot desteği vb. teşvikler uygulamaya konulmalıdır.

10. Sürdürülebilir turizm ve çevre ön plana çıkmakta olup, her geçen gün bu turizm türüne talepler artmaktadır. Bu sebeple çevre temelli sürdürülebilir turizm projeleri ve alternatif turizm türleri desteklenerek sezonun 12 aya yayılması için gereken tedbirleri alınmalıdır.

11. İptaller nedeniyle avansların geri istenmesi önemli bir sorundur. Burada, bazı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi iptallerde iade yerine kupon uygulaması gündeme alınmasında fayda vardır.

12. Turizm işletmelerinin önemli bir kısmı indirimli KDV oranı uygulaması nedeniyle genellikle devletten KDV alacaklısı durumundadır. Bu nedenle KDV iade sisteminin hızlı çalışması çok önemlidir. Turizm sektörü için KDV iade sistemi, bazı dokümantasyon gereklerinin ertelenmesi yoluyla hızlandırılabilir.

13. Mecliste bekleyen TÜRSAB yasasının varsa eksiklikleri giderilerek acilen yasalaştırılması sağlanmalıdır.

14. Yıllardır sektörün ihtiyacı olan “Turizm Meslek Yasası” ACİLEN çıkartılmalıdır.

15. Otellerin pazarlanmasından vazgeçilerek “Destinasyon Pazarlamasına” geçilmeli, bununla ilgili destinasyon imajını güçlendirici faaliyetlere ağırlık verilmelidir.

16. TGA (Tanıtma ve Geliştirme Ajansı) daha etkin olarak kullanılmalı, yıllık olarak planladığı tanıtım stratejilerinin sektör ile paylaşımını yaparak buna paralel hareket etmeleri sağlanmalıdır. Yeni hedef pazarlar belirlenmeli ve bu pazarlara yönelik tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine ivedilikle geçilmelidir. Sağlık turizmdeki avantajımız nedeniyle “Güvenli ve Sağlıklı” imajı pekiştirilmelidir.

17. Endüstri 4.0 kapsamında hızlanan Turizm 4.0 çalışmaları pandemi krizi sayesinde ivme kazanmış ve “Akıllılık” kavramı tüm sektörde ön plana çıkmıştır. Bu sebeple “Akıllı Turizm”, “Akıllı Destinasyon”, “Akıllı Şehir”, “Akıllı Oteller" gibi uygulamalara hız verilmelidir.

18. Turizme yatırım yapmaya gönüllü yatırımcılar yaşanan bu kriz döneminde finansal destek sağlanarak teşvik edilmelidir. Yatırımlarının devlet güvencesi altında olduğu ve elde ettikleri karları makul ölçülerde kendi ülkelerine transfer edebileceklerinin güvencesi verilmelidir.

19. Turizm okullarından mezun olanların sektörde çalışma oranları %11 gibi düşük bir oran olup, hizmet sektörünün en değişmez ana unsuru yetişmiş işgücüdür. Bu sebeple var olan personelin sektörde devamlılığının sağlanması ve turizm okulları mezunlarının sektörde kendine yer edinebilmesi için sezonluk çalışan personelin askı döneminde işsizlik sigortalarından yararlanması sağlanmalıdır.

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayınız...

# SAADET PARTİSİ İLE İLİŞKİLİ:

05 Haz 2020 - 13:39 - Siyaset

Muhabir İnternet Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 2019-2020 Cemil Usta Sezonu Süper Lig şampiyonu sizce kim olur?