Reklamı Kapat

Fetih ruhu tüm dünyaya yayıldı

Dünyanın dört bir yanından fetih sevdalısı gençler İstanbul’un Fethi’nin 567. yıldönümünü sanal ortamda büyük bir coşku ile kutladı...

Ankara Bürosu
Ankara Bürosu Tüm Haberleri
+10
Haber albümü için resme tıklayın

Her yıl Fetih coşkusunu stadyumlarda omuz omuza yaşayan on binlerce AGD’li genç, bu yıl koronavirüs tedbirleri nedeniyle fiziken bir arada olamasa da yürekleri ile bir arada olup bu coşkuyu kutladı. Bir ilk olarak sanal ortama taşınan Fetih coşkusu, sadece Türkiye’nin dört bir yanında değil, tüm dünyadaki Fetih sevdalılarının gönlünü bir araya getirdi. Ankara Atatürk Spor Salonu’nda sosyal mesafeye uygun olarak sınırlı sayıda katılımcı ile yapılan program TV5, AGD TV ve Kanal 42 televizyonlarından ve AGD’nin sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayınlanarak başta 81 il olmak üzere tüm Türkiye’deki ve Ortadoğu’dan Avrupa’ya, Amerika’dan Afrika’ya gönlü İstanbul’un Fethi ile beraber atan yüz binlere ulaştı.

Bu yıl koronavirüs salgını kapsamında alınan tedbirler neticesiyle İstanbul’un Fethi’nin 567’nci yıldönümünde stadyumları dolduramayan Anadolu Gençlik Derneği, bir ilke imza atarak ‘Fetih Ruhu’nu sanal ortama taşıdı. Önceki yıllarda sloganlarıyla, doldurdukları statları titreten on binlerce fetih sevdalısı genç, bu sefer de sosyal medyayı sarstı. On binlerce genç hem yayını sonuna kadar izlerken hem de yüz binlerce paylaşım ve gönderimde bulundu.

BİZİM RUH KÖKÜMÜZÜ OLUŞTURUYOR

Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Mehteran Takımı’nın gösterimleri ile başlayan programda Fetih kutlamalarına yayın ile katılan Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, bu yıl hem İstanbul’un Fethi’nin 567’nci yılını hem de Milli Görüş Hareketi’nin 50’nci yılını kutladıklarını dile getirdi. İstanbul’un Fethi’nin, Mekke ve Kudüs fetihleri gibi insanlık tarihinin en önemli olaylarından biri olduğunu belirterek sözlerine devam eden Asiltürk, “Bu fetihler ruh kökümüzü, aslımızı, özümüzü, kendimizi tanımamıza vesile olmaktadır. Aynı zamanda yeni büyük fetihleri yapabilmemiz için kalbimizi heyecan ile doldurmaktadır” dedi.

SULTAN FATİH, EN GÜZEL GENÇLİK ÖRNEĞİDİR

Fetih kutlamalarını neden “İstanbul’un Fethi ve Gençlik” adı ile kutladıklarını da açıklayan Asiltürk, şunları kaydetti: “Çünkü Sultan Fatih en güzel gençlik örneğidir. Bugün de imanlı gençler Fatih Sultan Mehmet Han’ı gençliğin en güzel örneği olarak kabul etmektedirler.”

BAŞTA MİLLETİMİZ OLMAK ÜZERE TÜM İNSANLIĞI ZULÜMDEN KURTARMALIYIZ

Başta milletimiz olmak üzere tüm insanlığı zulüm ve haksızlıktan kurtarmak için yeni bir fethe ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Asiltürk, “Bu nedenle fethi her yıl olduğu gibi bu yıl da her zamankinden daha büyük bir şevk ve aşkla kutlamaktayız. Milletimizi hak, adalet ve kardeşlik ortamına kavuşturabilmek, ahlaki ve manevi değerlerimizi tam anlamıyla yaşayabilmek için yeni bir fetih heyecanıyla çalışmaya mecburuz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

İNANÇ, AZİM VE SEBAT DEMEKTİR

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ise Fetih ile ilgili yaptığı değerlendirmesine, “İstanbul’un Fethi, bize inanç, azim ve sebatın önemini hatırlatan bir büyük tarihi olaydır” sözleri ile başladı. Fethin sadece kendine güven ile yapılacak bir başarı olamayacağını belirten Karamollaoğlu, “Plan ve hazırlık yapmak. Ama bunları da işi ehline vererek yapmanın başarıdaki rolü büyüktür” dedi.

DÜNYADAKİ KARGAŞAYI GENÇLER BİTİRECEK

“Bugün içine düştüğümüz buhran ve acılardan kurtulmak istiyorsak Fatih Sultan Mehmet Han’ın, inancını, azmini ve sebatını bugün için taşımamız gerekir” diyerek sözlerini sürdüren Karamollaoğlu, “Büyük başarılar, bu özellikler bir toplumda sağlanamadan yaşanmaz. Bunun için dünyamız büyük bir kargaşanın içine sürüklenmiş durumda. Bu kargaşanın üstesinden ancak gençlerimizin inancı, azmi ve kararlılığı ile gelebiliriz” diye konuştu.

Fetih yürüyüşünü başlatan İslam Ümmetine ikinci Yalta Konferansı hedefini gösteren Millî Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan da dualarla yâd edildi.

KALPLERİN İSLAM’A, TEVHİDE AÇILMASIDIR

AGD/MGV Genel Başkanı Salih Turhan gerçekleştirdiği konuşmasında, “Fetih, kalplerin İslam’a, tevhide açılmasıdır. Fetih, insanın merhametle ve adaletle buluşmasıdır” dedi.

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmek için çok büyük kararlılık ortaya koyduğunu ancak bu kararlılığın altının boş bir cengâverliğe değil, planlı, hazırlıklı bir devlet adamlığına dayandığını belirten Turhan, “Çünkü fetih sadece istemekle olmaz, aynı zamanda ciddi hazırlıklar da gerektirir. Fatih Sultan Mehmet de fetih için gerekli planları en güzel şekilde yapmıştır. Anadolu Hisarı’nın karşısına çok kısa zamanda Rumeli Hisarı’nı diktirmiş, donanmayı güçlendirmiş, Edirne’de devrin en güçlü toplarını döktürmüş, Doğu’dan ve Batı’dan gelebilecek tehlikelere karşı önlemler almıştır. Bütün bunlarla yetinmemiş, gemileri karadan yürütüp Haliç’e indirmiştir” diye konuştu.

TURHAN: FETHE KARARLILIKLA YÜRÜNDÜ

AGD/MGV Genel Başkanı Salih Turhan ise gerçekleştirdiği konuşmasında, “Fetih, kalplerin İslam’a, tevhide açılmasıdır. Fetih, insanın merhametle ve adaletle buluşmasıdır” dedi. Fatih Sultan Mehmet’in, İstanbul’u fethetmek için çok büyük kararlılık ortaya koyduğunu ancak bu kararlılığın altının boş bir cengaverliğe değil, planlı, hazırlıklı bir devlet adamlığına dayandığını belirten Turhan, “Çünkü fetih sadece istemekle olmaz, aynı zamanda ciddi hazırlıklar da gerektirir. Fatih Sultan Mehmet de fetih için gerekli planları en güzel şekilde yapmıştır. Anadolu Hisarı’nın karşısına çok kısa zamanda Rumeli Hisarı’nı diktirmiş, donanmayı güçlendirmiş, Edirne’de devrin en güçlü toplarını döktürmüş, Doğu’dan ve Batı’dan gelebilecek tehlikelere karşı önlemler almıştır. Bütün bunlarla yetinmemiş, gemileri karadan yürütüp Haliç’e indirmiştir” diye konuştu.

İSTANBUL’UN FETHİ’NDEN BAHSEDERKEN, PEYGAMBERİMİZ’DEN, EYÜP EL ENSARİ’DEN SÖZ ETMEYEN ANLATIM EKSİK KALIR

İstanbul’un Fethi’nden bahsederken bazı önemli hususlara değinilmesini, aksi takdirde ‘Fethin’ anlamanın eksik olacağını kaydeden Turhan, “Efendimiz’in hadisinden söz edilmeyen her anlatım eksiktir. Hendek Harbi’nden bahsedilmeyen her anlatım eksik kalır. Eyüp El Ensari’den, Akşemseddin Hazretleri’nden, Ulubatlı Hasan’dan bahsedilmeyen her anlatı eksik kalır” ifadelerini kullandı.

AYASOFYA, İSLAM ÜMMETİNİN VAKFIDIR

İstanbul Fethi denilince akla gelen en önemli sembolün ise Ayasofya Camii olduğunu dile getiren Turhan, şunları kaydetti: “Ayasofya Camii İstanbul’un Fethi’nin sembolüdür. Ayasofya Camii, İslam’ın küfre galebesinin sembolüdür. Ayasofya Camii, İslam’ın Avrupa’daki zaferinin nişanesidir. Ayasofya Camii üç buçuk kişinin keyfine kalmış bir yapı değil, Fatih Sultan Mehmet Han’ın tüm İslam ümmetine vakfıdır. Kıyamet kadar cami olarak kalması vakfiyesine yazılmıştır.

AYASOFYA’NIN YENİDEN AÇILMASI GAYRETİ İÇİNDEYİZ

Ayasofya’yı bu amacın dışında kullananlara da en ağır telin ve kınama yine bu vakfiyeye yazılmıştır. Burada hep birlikte Ayasofya Camii’nin açılması, Mescid-i Aksa’nın kurtarılması, Kudüs’ün özgürlüğüne kavuşması, İslam Birliği’nin kurulması, ‘Yeni Bir Dünya’nın kurulması için canla başla çalışmanın gayreti içerisindeyiz.”

AYASOFYA MAHZUN...

Fethin sembolü Ayasofya mahzun, Ayasofya hüzünlü, Ayasofya mağdur… Üzerinden neredeyse yüz yıla yakın bir zaman geçmesine rağmen zincirlere vurulan Ayasofya, Anadolu Gençlik’in iradesi ve azmiyle, tıpkı Haliç’e vurulan zincirler gibi parçalanacağı günlere yaklaşıyor… Anadolu Gençlik’in ümmet sevdası, birlik ve dirlik ruhuyla zincirleri kırarak Ayasofya’nın minarelerinden o davudi sesi haykırması yakın…

YENİ FETİHLERE İHTİYACIMIZ VAR

Fetih programı, gönderilen videolu mesajlar ile devam etti. Milli Gençlik Vakfı eski Genel Başkanı Nevzat Laleli, mesajında, “Şimdi yeni fetihlerin yapılması gerekmektedir. Bunun için de 1975’te kurulan MGV ve devamı olan AGD 45 yıldır bir ‘Fetih Gençliği’ yetiştirmeye çalışıyor. Bu gençlik tüm insanlığı zulümden kurtarıp onları adil bir düzene kavuşturacaktır inşallah” dedi.

TONGÜÇ: “MİLLİ GÖRÜŞ FETHİN MANASINI GELECEK NESİLLERE TAŞIMAK İÇİN HEP GAYRET ETMİŞTİR”

AGD/MGV eski Genel Başkanı İlyas Tongüç ise mesajında, “Milli Görüş Hareketi, her yıl fethi kutlamış ve fethin manasını gelecek nesillere aktarmak için elinden gelen gayreti göstermiştir” ifadelerini kullandı.

SİRACUL HAK: “SELEFLERİMİZİN BAŞARILARININ DEVAMINI RABBİM BİZLERE NASİP ETSİN”

Programa İslam coğrafyasından önemli isimler de videolu mesajlar gönderdi. Pakistan Cemaat-i İslami Başkanı Siracul Hak, mesajında, “Fethin 567’nci  yılı kutlu olsun. İnşallah seleflerimizin elde ettiği başarıların devamını Rabbim bizlere nasip etsin” dedi.

ABDURRAHİM ŞEYHİ: “FETİH KUTLAMALARI İSLAM TOPLUMUNA BİR HEDİYEDİR”

Fas Islah Hareketi Başkanı Abdürrahim Şeyhi ise mesajında, “Fetih kutlaması İslam toplumuna bir hediyedir” diyerek, fetih kutlamalarını başlatan Milli Görüş Hareketi lideri merhum Necmettin Erbakan’ı rahmet ve minnetle andı.

HEDİYELER SAHİPLERİNİ BULDU

Programın sonunda ise basılan Fetih biletleri üzerinden bir çekiliş gerçekleştirildi. Katılımcılar biletin altındaki kodla program öncesinde gerçekleşen çekilişe dâhil oldular. Çekiliş hediyeleri ise fotoğraf makinesi, drone, tablet ve üç kişiye olmak ayrı ayrı olmak üzere 300 TL değerindeki akıllı bileklik oldu.

TÜM DÜNYA BİR OLDU

Ankara Atatürk Spor Salonu’nda sosyal mesafeye uygun olarak sınırlı sayıda katılımcı ile yapılan program TV5, AGD TV ve Kanal 42 televizyonlarından ve AGD’nin sosyal medya hesapları üzerinden canlı yayınlanarak başta 81 il olmak üzere tüm Türkiye’deki ve Ortadoğu’dan Avrupa’ya, Amerika’dan Afrika’ya gönlü İstanbul’un Fethi ile beraber atan yüz binlere ulaştı.

YÜZ BİNLER İZLEDİ

4 saat 15 dakika süren ve yüz bine yakın izlenmeye ulaşan programda sanatçılar Savaş Talha Kaçar, Yusuf Karaburç, Ahmet Hakan Karagül, Osman Gündüz, Harun Beyaz ve Grup Anadolu Gençlik üyeleri, söyledikleri ezgiler ile kalpleri heyecanla doldurdu.

HATIRA BİLETLERİ BASILDI

Bu yıl Fetih programına hatıra bileti (e-Bilet) uygulamasıyla katılımcılara program sonrası yapılan çekilişe dâhil olmalarını sağlayan Anadolu Gençlik Derneği, fetihte heyecan ve coşkuyu üst seviyeye çıkardı. 5 farklı hatıra bileti tasarlayan AGD, hepsinde de farklı mesajları katılımcılara ulaştırdı. Fetih Sûresi’nin 1. ayeti, merhum Başbakan Necmettin Erbakan’ın ve Necip Fazıl Kısakürek’in sözlerinin üzerinde bulunduğu bilette Sultan Fatih’in İstanbul’u fethederkenki çeşitli görselleri de tasarımda yer aldı.

31 May 2020 - 04:30 - Gündem

Muhabir Ankara Bürosu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 2019-2020 Cemil Usta Sezonu Süper Lig şampiyonu sizce kim olur?