Reklamı Kapat

Kudüs’e dokun berekete ortak ol

Mirasımız Derneği Genel Başkanı Muhammet Demirci, bu Ramazan temalarını açıkladı.

Nedim Odabaş
Nedim Odabaş Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Mirasımız Derneği olarak 2020 Ramazan ayında da yine “Kudüs’e dokun berekete ortak ol” teması ile çalışma programımızı hazırladık. Yıl boyu devam eden çalışmalarımızın yanında geçen yıl Ramazan ayında yapmış olduğumuz çalışmaları da artırarak devam ettireceğiz..Ayrıca ilaveten bu yıl Ramazan öncesi Ramazan’a hazırlık olması için büyük bir “Ramazan kumanyası” dağıtımı yapıp ihtiyaç sahibi Kudüslü Müslümanların Ramazan’da rahatlamalarına vesile olacağız inşallah.

Yüzyılın Planı diye Filistin’in yok edilmesi, zulüm ve işgal planı konusunda  neler söyleyeceksiniz? Müslümanların bu bağlamdaki birliği ve dirliğinin sağlanması, zulümlere direnişin ortaya konulması için ne tür adımlar atılmalı?

Yüzyılın Planı olarak bilinen, temelinde Filistin’in işgali ve Kudüs’ün Yahudileştirilmesinin yattığı bu plan bilinmesi gerekir ki bir anlaşma planı değildir. Çünkü bir anlaşmanın anlaşma olarak geçerli olması için, anlaşma yapmak isteyen tarafların karşılıklı olarak ortak bir metin üzerinde mutabakat sağlamaları gerekir. ABD ve İsrail’in yapmış olduğu anlaşmada Filistin tarafı yok ama onun yerine ABD ve İsrail’in Filistin adına anlaştıkları bir dayatma ve işgal planı var. Türkiye Cumhuriyeti, 400 yıl o topraklara hükmetmiş, Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya hizmet etmiş Osmanlı İmparatorluğu’nun devamı olması dolayısıyla tarihin ona yüklemiş olduğu sorumluluk içerisinde söylenilmesi gerekenleri söylemiştir. Ama ne yazık ki söylenenlerin hiçbir yaptırım gücü yoktur. Bilinen bir şey var ki o da merhum Necmettin Erbakan Hocamızın da dediği gibi ‘’İsrail ancak güçten anlar.’’ Yani sözün eyleme dönüşmesi ve İslam ülkelerinin gerek fert ve gerekse toplum bazında İsrail’e karşı topyekün bir birlik oluşturmaları lazımdır. Bu başlangıç olarak fert bazında ilk önce İsrail mallarına karşı ekonomik boykot devamında da ülkeler bazında ekonomik ambargolar uygulanarak yapılabilir. Gerek ülkemizin gerekse İslam Ülkelerinin içinde bulunduğu şartlar ne yazık ki tek bir ses ve tek bir yumruk olmamızın önüne geçmektedir. 1969 yılında, ilk çıkış gayesi Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın özgürlüğü için mücadele etmek olan İİT (İslam İşbirliği Teşkilatı) ve buna bağlı olan 57 ülke ne yazık ki yıllardır söylemden eyleme geçememişler hatta bazı konularda kendi aralarında bile ihtilafa düşmüşlerdir. Yine 1997 yılında Prof. Dr. Necmettin Erbakan tarafından kurulan D-8 diye bilinen temelinde İslam Birliğini sağlamayı amaçlayan kuruluş bile yıllardır bir sembol olmaktan öteye gidememiştir.

Hepimiz Ömer, Selahattin olacağız

Çözümün ilk adımı fert olarak kendimizle başlar. Bizler ilk önce fertler olarak genelde İslam dünyasını, özelde Filistin, Kudüs ve Mescid-i Aksa’yı iyi tanıyacağız. Sonra etrafımızdan başlayarak tanıtılması için gayret gösterecek toplumu harekete geçireceğiz. Bu konudaki STK ve benzeri kuruluşlar ile yapılması gerekenleri dile getirecek ve Devletin de bu konuda adımlar atmasına vesile olacağız. Yani yeni Ömer’ler yeni Selahattin’ler beklemeyi bırakacak hepimiz bir Ömer, hepimiz bir Selahattin olacağız ki İslam Birliği sağlansın Kudüs ve Mescid-i Aksa özgürlüğüne kavuşsun ve bütün dünyaya huzur ve saadet gelsin. Bu olabilir mi? Elbette olabilir bunun yolu da bu şuur ve bilinçle çalışmaktan geçer.

Ramazan sevgi, şefkat, cömertlik ve dayanışma ayıdır

Ramazan ayı sosyo ekonomik olarak müminleri nasıl inşa etmektedir? Bu ayda cömertlikte “rüzgar” gibi olan Peygamberimizİ (s.a.v.)’i nasıl örnek almalıyız? Sadaka ve zekatlarımızı vermekte nasıl acele etmeliyiz?

Ramazan ayı güzel ahlak, sevgi, şefkat, cömertlik ve dayanışma ayıdır. Peygamber Efendimizin Ramazan ayında yoğun infakta bulunması bu ayın en önemli özelliğini gösterir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) bir hadis-i şerifinde ‘’insanları en çok cennete girdiren takva ve güzel ahlaktır’’ buyurmaktadır. Dolayısıyla Mübarek Ramazan ayında tebessüme, yardım etmeye, zulme karşı olmaya, sinirlenmemeye ve sabretmeye daha çok dikkat etmeli, iyiliklerimizi çoğaltmalıyız. Ramazan ayının en büyük özelliği sahur ve iftar arasında aç kalmaktır ki; Huşu içerisinde ibadet etmenin en büyük yardımcısı da açlıktır. Bu ayda yemek ve içmek de israf etmek(haddinden fazla yemek) açlık prensibine aykırıdır. Dolayısıyla aşırı dolu bir mideyle ibadet ayı olan Ramazan’da huşuvasfına ulaşmak zor olacaktır. Cami ve cemaate devam edebilme anlayışı Müslüman’ın her daim uygulaması özellikle Ramazan ayında daha çok dikkat etmesi gereken bir haslet olmalıdır. Unutmayalım ki; Allah bir nimeti verir, bizler o nimetin kıymetini bilmez isek Allah nimetini çeker elimizden alır. Buna verilebilecek en güzel örneklerden birisi ise cami ve cemaate devam edebilme durumumuzdur. Bizler yeterince caminin kıymetini bilmeyip cemaatle namaza koşmadığımız için Rabbimiz koronavirüs belasıyla elimizden bu nimetleri aldı. Hatta camileri kapattırdı. Bu Ramazan ayında bunun idrakine vararak namazlarımızı teravih namazı başta olmak üzere, camide ve cemaatle kılmaya özen göstermeliyiz.

Küdüs’te ailem var, Kudüs’te kardeşim var

Mirasımız Derneği, ilk kıblemiz, Resulullahın (s.a.v.) miraç noktası Mescid-i Aksa ve Kudüs ile ilgili geçtiğimiz Ramazan ayında ne gibi projelere imza attı? Bu yıl neler yapmayı planlıyor?

Özellikle şunu belirtelim ki; Kudüs şehrinde bizim adımıza nöbet tutan, orada var olma mücadelesi veren 350.000 Kudüslü Müslüman var. %85’i yoksulluk sınırları altında yaşayan Kudüslü Müslümanlara Ramazan ayında yardım etmek bizim için büyük bir fırsattır. Kudüslülerin özellikle Mescid-i Aksa’daibadet etmelerine, nöbet tutmalarına,  Oruç tutmalarına yardımcı olmak için infakta bulunmak her Müslümanın üzerine düşen bir vecibedir, bir görevdir. Mirasımız Derneği geçtiğimiz Ramazan ayında yapmış olduğu çalışmaları ‘’Kudüs’e dokun berekete ortak ol’’ teması ile işledi. Önce Ramazan öncesi Kudüslü Müslümanların neye ihtiyaçları var ve biz bunlardan neleri yapabiliriz diye bir ön çalıma yapıldı. Neticesinde 2019 Ramazan ayında gerek ülkemizden gelen yardımlar gerekse kısmi de olsa yurt dışından gelen yardımlarla Kudüs ve civarında şu çalışmalarda bulundu. ‘’Kudüs’te ailem var’’ projesi; yıl boyu devam eden bu proje Ramazan ayında da devam etti. İhtiyaç sahibi Kudüslü ailelere 1.000’er lira nakit yardım yapıldı. ‘’Kudüs’te kardeşim var’’ projesi;  yıl boyu devam eden Kudüslü yetimlere Ramazan ayında da 120’şer lira yardım yapıldı. Yıl boyu yapılan ‘’Kumanya dağıtımı’’ çalışmaları Ramazan ayında katlanarak devam etti. Kudüslü ihtiyaç sahibi ailelere gerek dağıtım merkezlerinde gerekse bizzat evlerine gidilerek kumanya yardımı yapıldı. ‘’İftar organizasyonları’’ ile Mescid-i Aksa’da iftar sofraları kuruldu. Kudüs şehrinde evlere, Müslümanlara ait hastanelerde refakatçilere ve Kudüslü yetimlere iftar dağıtımı yapıldı. Ramazan ayının son on günü Mescid-i Aksa’da itikafa giren Müslümanlara sahur yemeği dağıtımı yapıldı. ‘’Kudüslü çocuklara bayramlık’’ kıyafet ve ‘’bayram harçlığı’’ dağıtımı yapıldı. Mirasımız Derneği olarak 2020 Ramazan ayında da yine ‘’Kudüs’e dokun berekete ortak ol’’ teması ile çalışma programımızı hazırladık.  Yıl boyu devam eden çalışmalarımızın yanında geçen yıl Ramazan ayında yapmış olduğumuz çalışmaları da artırarak devam ettireceğiz. Ayrıca ilaveten bu yıl Ramazan öncesi Ramazan’a hazırlık olması için büyük bir ‘’Ramazan kumanyası’’ dağıtımı yapıp ihtiyaç sahibi Kudüslü Müslümanların Ramazan’da rahatlamalarına vesile olacağız inşallah. Cenab-ı Hak mübarek Ramazan ayını başta ülkemiz Müslümanları olmak üzere Ümmet-i Muhammed’in birliğine, dirliğine vesile eylesin. Gerek ülkemiz gerekse tüm Müslümanlar üzerindeki bela ve musibetleri kaldırsın. Gayretimiz artırıp yapılan hayru hasenatı kabul eylesin. Amin.

14 May 2020 - 04:30 - Ramazan

Muhabir Nedim Odabaş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?