Üniversiteler ne zaman açılacak? YÖK'ten kritik açıklama

YÖK Başkanı Yekta Saraç, koronavirüsü sebebiyle kapalı olan ve eğitimin uzaktan devam ettiği üniversitelerle ilgili açıklamada bulundu. İşte detaylar

Haber albümü için resme tıklayın

Koronavirüsü sebebiyle kapalı olan ve eğitimin uzaktan devam ettiği üniversitelerle ilgili YÖK'ten açıklama geldi. YÖK Başkanlığı, yaptığı açıklama ile sınavların dijital ortamda ya da alternatif yöntemlerle gerçekleştirileceğini duyurdu.

SINAVLAR NASIL YAPILACAK?

YÖK Başkanı Yekta Saraç, twitter hesabından yaptığı açıklamada üniversitelerde sınavların nasıl yapılacağını duyurdu.

Saraç; “Üniversitelerimizde okuyan öğrencilerimize yönelik “sınavlar” konusunda önemli bir karar aldık. Salgın süreci ve Sağlık Bakanlığının görüşlerine ilişkin değerlendirmelerimiz neticesinde üniversitelerimizde dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer bütün sınavların “yüz yüze gerçekleştirilmemesine” karar verdik. Üniversitelerimizdeki sınavlar, şeffaf ve denetlenebilir olma şartıyla, “dijital imkanlar” veya “ödev, proje gibi alternatif yöntemler uygulanarak” yapılacak. Buna ilişkin ek duyuruları üniversitelerinizden takip edebilirsiniz. Bu süreci rektörlerimizle birlikte “öğrenci merkezli” götürmeye ve değerli öğrencilerimizin salgından en az şekilde etkilenmesine çalışıyoruz.” açıklamasında bulundu.

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

YÖK Başkanı Saraç ayrıca üniversitelerin ne zaman açılacağına dair de bilgiler verdi.

YÖK Başkanı Saraç'ın açıklamaları şöyle:

Üniversitelerimizde akademik takvimler bu tarihten sonra belirlenebilir ve bahar döneminde uzaktan öğretimle verilemeyen özellikle uygulama derslerine ilişkin süreçler; kademeli ve koruyucu önlemler alınarak, makul düzeyde öğrenci sayısı ile 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren yukarıda geçen önkoşulun gerçekleşmiş olması şartıyla kurgulanabilir.

Üniversitelerimizin senatoları ‘kendi koşullarını dikkate alarak’ kendilerine en uygun takvimi belirleyebilecektir. Dönem sonu sınavları ve öğrenci başarısının değerlendirilmesi, ilgili yükseköğretim kurumunca belirlenen ‘hukuki açıdan şeffaf, açıklanabilir ve denetlenebilir ilkeler’ doğrultusunda yapılacaktır.

“ÖĞRENCİ MERKEZLİ BİR YAKLAŞIM”

Elbette akademik takvim belirlenirken öğrencilerimizin önemli bir kısmının yurtlarından ayrılmış olması, seyahat imkânları, psikolojik durumları ve derse uyum sağlayabilmenin sosyal koşullarının hazır olup olmaması gibi etkenlerin yanı sıra aynı zamanda eğitim öğretim süreçlerinin büyük kısmının dijital imkânlarla yürütülüyor olması ve yeniden örgün öğretime döndürülmesinin zorlukları gibi hususların da göz önünde tutulması gerektiği ortadadır. Özellikle bu yaşanılan süreçte üniversitelerimizin öğrenci merkezli bir yaklaşımı benimsemesi gerekmektedir. Bu vazgeçilmemesi gereken esastır.

Öte yandan üniversitelerin 15 Haziran’dan itibaren önümüzdeki dönemin akademik takvimini belirlerken bazı hususlara da dikkat çekildi. YÖK'ün eskiden olduğu gibi öğrenciyi merkez alacağı belirtiliyor. Normalleşme adımlarının atılığı bu son süreçte öğrencilerin tedirgin eilmeyecek tarzda adımlar atılacağı da belirtildi. 

12 Mayıs 2020 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?