Reklamı Kapat

Şafak Ertan Çomaklı kimdir?

Şafak Ertan Çomaklı, Anadolu Üniversitesi Rektörlüğünden Mayıs 2020'de sağlık sorunları nedeniyle istifa etti. İstifa sonrası hayatı ve kariyeri merak edilen Şafak Ertan Çomaklı kimdir?

Haber albümü için resme tıklayın

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, sağlık sorunlarından dolayı istifa kararı aldı. Şafak Ertan Çomaklı istifa kararı sonrası hayatı ve kariyerine dair bilgiler merak konusu oldu. Peki, Şafak Ertan Çomaklı kimdir? Şafak Ertan Çomaklı kaç yaşında ve nereli? Sorularının cevapları biyografi haberimizde...

ŞAFAK ERTAN ÇOMAKLI KİMDİR?

Şafak Ertan Çomaklı, 1975 yılında Mehmet Nuri-Zekiye Çomaklı çiftinin çocukları olarak Erzurum’da dünyaya geldi. Çomaklı, Erzurum Aziziye Koleji mezunudur.

Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, Dokuz Eylül Üniversitesinde Maliye ve Mali Hukuk alanında lisans ve yüksek lisansını tamamladı.

Uludağ Üniversitesinde doktorasını Maliye Mali Hukuk anabilim dalında tamamladıktan sonra yine aynı alanda doçentlik ve profesörlük kadrolarında bulundu.

Kamu maliyesi alanında çalışmalarında özellikle vergi kaçakçılığı ve terörün finansmanı üzerinde yoğunlaştı. Uluslararası alanda terörün finansman yöntemleri üzerinde İspanya, İtalya, Belçika, Almanya, Katar, Avusturya, Çekya, Kosova, Bosna Hersek, Suudi Arabistan, Kazakistan gibi ülkelerin Polis Akademilerinde uluslararası polis eğitimleri, işbirlikleri ile yüksek lisans jüriliği ve devleti temsilen üst düzey görevlerde bulundu.

Özellikle son yıllarda terörün kamusal alanda olan etkilerinin yanı sıra terörizmin mali ve personel boyutu üzerinde çalışmaları bulunmaktadır.

Çomaklı, Polis Akademisi Başkanlığında polis ve komiser yardımcısı alım ve eğitimi ile rütbe terfi süreçlerinin planlamasında yer aldı.

Şafak Ertan Çomaklı, 2018 Eylül ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Eskişehir Anadolu Üniversitesi Rektörü olarak atandı.

Şafak Ertan Çomaklı kronikleşen sağlık sorunlarını gerekçe göstererek, 8 Mayıs 2020 tarihinde bir milyon öğrencinin online olarak katıldığı sınavlara ilişkin düzenlediği basın toplantısında Anadolu Üniversitesi Rektörlüğünden istifa etti. Anadolu Üniversitesi bünyesinde görev alan akademisyen ve öğrenciler istifa haberinden duydukları üzüntüyü dile getirip görevine devam etmesi yönünde destek ve çağrı mesajları paylaştı.

Ulusal ve uluslararası çok sayıda çalışması bulunan Şafak Ertan Çomaklı iyi derece İngilizce bilmekte olup, evli ve üç çocuk babasıdır.

Şafak Ertan Çomaklı akademik görev geçmişi:

Yönetim Kurulu Üyeliği, Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakültesi, 2010

Anabilim Dalı Başkanlığı, Atatürk Üniversitesi İİBF Siyaset ve Sosyal Bilimler, 2006 - 2009

Fakülte Kurul Üyeliği, Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakültesi, 2009

Mali Hukuk ABD Başkanı, Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakültesi, 2010

Yönetim Kurulu Üyesi, Atatürk Üniversitesi Adalet Meslek Yüksek Okulu, 2010

Anabilim Dalı Başkanlığı, Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Mali Hukuk, 2010

Doktora Burs Ödülü, Milli Prodüktivite Merkezi, 2004

Şafak Ertan Çomaklı’nın kitapları:

Vergi Hukuku (Genel İlkeler ve Esaslar) - Baskı Yılı, 2013

Vergi Hukuku (Genel Esaslar ve Mevzuat) - Baskı Yılı, 2010

Vergilemede Anayasal Prensipler - Baskı Yılı, 2011

Modern Toplumun Yazılı Beklentileri Vergilemede Anayasal Prensipler - Baskı Yılı, 2018

Kamu Maliyesi - Baskı Yılı, 2013

Türk Vergi Hukukunda Fail Kavramı - Baskı Yılı, 2018

# BİYOGRAFİ İLE İLİŞKİLİ:

10 Mayıs 2020 - Biyografi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?