Reklamı Kapat

Katılımcıların yüzde 80'i başarısız oluyor: Üç soruluk IQ testi...

Sosyal medyada yayılan ve katılımcıların yüzde 80'inin başarısız olduğu üç soruluk IQ testi internette araştırılıyor. İşte üç matematik sorusundan oluşan IQ testi ve doğru cevabı...

“Üstün zekâlılar topluluğu” olarak bilinen Mensa, dünya çapında 100'den fazla ülkede 120 bine yakın üye barındırıyor. Ve bu kurumun IQ testine göre 140 puan, “dahi” kriterine uyuyor.  Ancak farklı IQ testleri de mevcut. Bundan 14 sene önce uygulanmaya başlayan, ancak günümüzde yayılmaya başlayan 3 soruluk IQ testi, sıkıcı ve uzun testlerden daha farklı.

MIT profesörü Shane Frederick'in hazırladığı ve yüzde 80'den fazla başarısızlık oranına sahip bu test, üç matematik sorusundan oluşuyor.

En prestijli üniversitelerden eğitim almış kişiden üniversite okumamış kişiye kadar 3 bin katılımcının bulunduğu testte başarı oranı sadece yüzde 17. Yaptığınız tek yanlış, başarı oranınızı yüzde 66,6'ya düşürüyor.

Sorular şöyle:

 • 1) Bir beyzbol sopası ve beyzbol topu toplamda 1,10 liraya satılıyor. Sopa, toptan 1 lira daha fazla. Topun fiyatı ne kadar?
 • 2) Beş makine, beş dakikada beş adet parça üretebiliyorsa 100 makinenin 100 adet parça üretmesi ne kadar sürer?
 • 3) Bir gölde bir nilüfer yaprağı bulunuyor. Bu nilüfer yaprağı, her gün kendi boyutunun iki katı büyüklüğe ulaşıyor. Nilüfer yaprağının tüm gölü kaplaması 48 gün alıyorsa gölün yarısını kaplaması kaç gün alır?

Sorulara göz attıktan sonra kafanızda belli cevaplar oluştuysa muhtemel yanıtların şöyle olması ihtimal dahilinde:

 • 1) 10 kuruş
 • 2) 100 dakika
 • 3) 24 gün

Eğer siz de bu cevapları verdiyseniz soruları yanlış yapan yüzde 83'lük dilimdesiniz.

Haberde aktarılana göre, cevaba ulaşmak için biraz bakış açımızı değiştirmek gerekiyor.

Doğru cevaplar şöyle: 

 • 1) 5 kuruş
 • 2) 5 dakika
 • 3) 47 gün

Peki, soruların çözüm yolları nasıl?

Burada da madde madde şu yolları izlemeniz gerekiyor: 

 • 1) Topun fiyatı X olsun. Sopa da X+1 fiyata satılıyor. Yani sopa ve topun fiyatının toplamı X+(X+1). Bu da 1,1 TL'ye (1 lira 10 kuruş) denk geliyor. Denklemimizi düzenlediğimiz zaman 2X+1=1,1 oluyor. İki taraftan da 1 çıkarttığımızda 2X=0,10 TL oluyor. Yani X olan topun fiyatı 5 kuruşa denk geliyor.
 • 2) Beş makinenin beş tane parçayı yapması beş dakika sürüyorsa bir makinenin bir parçayı yapması da beş dakika sürer. 100 makineniz beraber çalışıyorsa bir makinenin bir parçayı yapması beş dakika alacağı için 100 parçanın yapılması beş dakika sürer.
 • 3) Elimizde her gün kendi büyüklüğünün iki katına çıkan bir nilüfer yaprağı var. Başka bir deyişle bu yaprak bir sonraki gün iki katı boyuta ulaşıyorken bir önceki gün de yarı boyutuna düşüyor diyebiliriz. Bu sebeple 48. günde tüm gölü kaplayan nilüfer yaprağı, 47. günde gölün yarısını kaplıyordu.

10 Mayıs 2020 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?