Reklamı Kapat

Doları 7 lirayı geçmesin derken Merkez Bankası'nın rezervleri eridi

Merkez Bankası başta olmak üzere hükümet tüm enstrümanlarıyla dolar kurunda 7 TL seviyesinde kalması için çaba gösteriyor.

Haber albümü için resme tıklayın

21 Nisan’dan bu yana 6,97 seviyesi ve üzerinde olan Dolar/TL kuru o günden beri 7 liranın altında. Piyasaya dolar enjekte ederek yapılan bu müdahale aynı zamanda Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin yeterliliğini de gündeme getirdi. Özellikle dış basında çıkan haberler ekonomiyi spekülatif ataklara daha dayanıksız hale getiriyor. Peki Merkez’in rezervleri gerçekten ne durumda?

Dış basında konuşulan ne brüt ne de net rezervler. Çünkü net rezervlerin içinde Merkez’in kendi varlığı gibi gösterdiği swap işlemlerinden doğan yükümlülükleri bulunuyor. Bunlar Çin ve Katar Merkez Bankası’ndan takas anlaşmalarıyla edinilen borçlardan oluşuyor. Ancak Merkez, bu borçları varlığına eklerken yükümlülüğüne eklemiyor. Böylece net rezervler olduğundan büyük görünüyor. Bu nedenle swap sözleşmelerinden edinilen tutarların ne büyüklükte olduğu önem kazanıyor. Merkez Bankası’nın swap sözleşmelerinden emaneten elde ettiği 35 milyar dolarlık rezervi bulunuyor. Bunun da Merkez’in gerçek rezervi olmadığı varsayılırsa, Banka’nın gerçekte net rezervi eksiye düşüyor.

DÖVİZ REZERVLERİ YÜZDE 33 ERİDİ

Öte yandan brüt rezervler altın ve döviz rezervler toplamından oluşuyor. Merkez Bankasının toplam rezervleri erimekle birlikte özellikle bu dönemde daha acil ihtiyaç duyulan döviz rezervlerindeki erime daha sert. Altın ve döviz rezerv tutarları yandaki gibi…

DÖVİZ REZERVLERİ

2019 yıl sonu:81,2 milyar dolar
17 Nisan 2020: 53,9 milyar dolar

 ALTIN REZERVLERİ

27 Aralık 2019: 25 milyar dolar
17 Nisan 2020: 33,6 milyar dolar

BRÜT REZERVLER 18 MİLYAR DOLAR AZALDI

Merkez Bankası altın ve döviz cinsinden iki tip rezerv tutuyor. Öte yandan bu rezervlerin içinde bankalara yatırılan mevduatların zorunlu karşılıkları da bulunuyor. Tüm bunlar dahil edildiğinde Merkez Bankası’nın brüt rezervleri ortaya çıkıyor. Brüt rezervler sadece bu yıl içinde yaklaşık 18 milyar dolar eridi. Yıl sonu ve bugünün rezerv tutarları yandaki gibi…

BRÜT REZERVLER

2019 yıl sonu: 106,3 milyar dolar
(döviz + altın)
17 Nisan 2020: 87,9 milyar dolar
(döviz + altın)

NET REZERVLER 26 MİLYAR DOLARA GERİLEDİ

Bankalardaki mevduatların zorunlu karşılığı her ne kadar Merkez’in rezervine dahil edilse de günün sonunda bu paralar Merkez’in değil. Bu nedenle brüt rezervlerden zorunlu karşılıklar için ayrılan tutar düşüldüğünde net rezervler ortaya çıkıyor ve böylece gerçek Merkez Bankası rezervleri bulunuyor. İlk koronavirüs vakasını duyurulduğu 11 mart haftasından 17 nisana dek net rezervler yüzde 30 eriyerek 25,9 milyar doları buldu.

-NET REZERVLER

2019 yıl sonu:
41,1 milyar dolar
Koronadan önce (6 Mart 2020):
37,1 milyar dolar
Koronadan sonra (17 Nisan 2020):
25,9 milyar dolar

30 Nisan 2020 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Onur - Allah’ım... bunların elinden bizi kurtar YaRabbil Alemin. Şu içinde bulunduğumuz Ramazan ayının hürmetine. Şu insanlara şuur ver, akıl ver, feraset, basiret ver YaRab.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 30 Nisan 23:09
01

Secmen Izleyici - hani bir sarki söylerler hep sözlerin yalandir gelde beni inandir akp iktidar oldugu günden bu yana sadece soygun ekonomisi uyguladi hangi sahada iyi calisma yapabildi bir aciklama yapilsa bir televizyonda gerci bu da cesaret ister canli yayinda karsisinda mualefet olacak palavra atamiyacak toplumu kandirmayacak

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 30 Nisan 20:51


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?