Ramazan ayı ömür takvimimizin en önemli günleridir

Necmettin Nursaçan hocamızla Ramazan’ın faziletlerini ve nasıl ihya edilmesi gerektiğini konuştuk.

Haber albümü için resme tıklayın

En çabuk kabul olan dua, müminin mümine gıyaben yaptığı duadır. Bu kutlu Ramazan bizi birbirimize duacı ederse ne büyük kazançtır. Ömrümüzde Ramazan’lar sayılıdır. Aynın diğer günler gibi haberimiz olmadan akıp gidecek mi? Ramazan’a özel evimizde program uygulayamaz mıyız? Her gün sahura kalkacağız, teheccüd kılacağız, seher vaktinde Sevgili Peygamberimizi tanıtan kitabı kızımız veya oğlumuz okuyacak, biz de dinleyeceğiz. Sabah namazını evimizde cemaatle kılacağız. Namazdan sonra Haşir Sûresi’nin son ayetlerini okuyacağız, bazen anlamına da bakacağız.

Müminler Ramazan ayını nasıl ihya etmelidirler hocam?

Ömür takvimimizin en önemli günleridir Ramazan ayı. Aynı çiçekte iki arı, birisi bal arısı diğeri yaban arısı. Aynı ağaçta iki dal. Biri kupkuru, diğeri yemyeşil. Aynı ırmağın kenarında iki ceylan, biri misk ceylanı diğeri gübre ceylanı. Aynı ırmağın sahilinde iki kamış. Biri şeker kamışı, diğeri kaval kamışı. En önemli kaygımız Yüce Rabbimizin huzurunda vereceğimiz hesaptır. Bir ömrün hesabı, ömür içinde özel önemi olan gençliğin hesabı, servetin hesabı, ne öğrendim, öğrendiğimle ne yaptım bunlar sorulacak. İftar duamızın bir cümlesi de şöyledir: “Ya Vasia İğfirli velivalideyye velilmüminine yevme yekumul hisap” Rahmeti bol mevlam. Hesap gününde beni, ana babamı, bütün mü’minleri bağışla. En çabuk kabul olan dua, mu’minin mü’mine gıyaben yaptığı duadır. Bu kutlu Ramazan birbirimize duacı ederse ne büyük kazançtır. Ömrümüzde Ramazanlar sayılıdır. Aynın diğer günler gibi haberimiz olmadan akıp gidecek mi? Ramazana özel evimizde program uygulayamaz mıyız? Her gün sahura kalkacağız, teheccüd kılacağız, seher vaktinde Sevgili Peygamberimizi tanıtan kitabı kızımız veya oğlumuz okuyacak, biz de dinleyeceğiz. Sabah namazını evimizde cemaatle kılacağız. Namazdan sonra Haşir Sûresi’nin son ayetlerini okuyacağız, bazen anlamına da bakacağız. Akrabalarımızla iftar sofrası da düşünebiliriz. İftara beş dakika kala sofrada toplanacağız. İftar duasını okuyacağız. Teravih namazı erkeklere mecburi olduğu gibi hanımlara da mecburidir. İhmal etmemeliyiz. Kutlu Nebi şöyle buyuruyor: “Cenab-ı Hak Ramazan’da orucu farz kıldı, ben de teravih namazını mesnun olarak meşru kıldım. Sevabına inanarak, mükafatını bekleyerek orucu tutup teravihi kılan kişi Ramazan’dan çıkarken anasından doğduğu gibi olur.”

Kur ‘an sahiplerine şefaat eder

Kur’an ayında Kur’an’la münasebetimiz nasıl olmalı?

BU mübarek ayda Sevgili Peygamberimiz Cibril ile beraber Kur’an okurlardı. Cibril-i Emin okur Peygamberimiz dinler, Peygamberimiz okur Cibril dinlerdi. Her Ramazanda hatim yaparlardı. Allah elçisi “Allah ile konuşmak isteyen Kur’an okusun”. Kur’an okuyun ve ağlayın”, “Kur’an sahiplerine şefaat eder” buyurmuşlardır. Yüce Rabbimiz Enfal Suresi (2-4) ayetlerinde şöyle buyurmaktadır: “Mü’minler ancak Allah anıldığı zaman yürekleri titreyen, kendilerine Allah’ın ayetleri okunduğunda imanlarını artıran ve yalnız Rablerine dayanıp güvenen kimselerdir” “Onlar namazlarını dosdoğru kılan ve kendilerine rızık olarak verdiğimizden (Allah yolunda) harcayan kimselerdir” “İşte onlar gerçekten mü’minlerdir. Onlara, Rableri katında yüksek mertebeler, bağışlanma ve cömertçe verilmiş rızık vardır.” Bu mübarek ayda nefis muhasebesi yapmalıyız. Kur’anla yüzleşmeliyim. Allah ve kullarına karşı yapmam gerekenleri yapıyor muyum? Kötü alışkanlıklarım nelerdir, onlardan vazgeçmeli, tövbekar olmalıyım. (Furkan Suresi) 73 ayetinde Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Onlar kendilerine Rablerinin ayetleri hatırlatıldığı zaman onlara kör ve sağır kesilmezlerler.” Hz. Aişe (r.a.) annemize Peygamber Aleyhisselamın ahlakı nasıldı sorusuna “Onun ahlakı Kur’andı” cevabını vermişti. Bizim mutluluğumuz, huzurumuz, Allah’ın kelamını hayatımza geçirmektir.

Kur’an yaşayan mucizedir

Kadir Gecesi Kur’an’ın indirildiği gece. Kadir Gecesi’nde neler yapmalıyız? Bu gecenin feyİz ve bereketinden nasıl yararlanmalıyız?

Kur’an ayetleri dalga dalga cihan ufuklarını aydınlatmaya başlamıştır. Bin aydan daha hayırlı olduğu ifade edilmiştir. HAkmımızda vuku olacak programları görevli meleklere teslim edilmektedir. Necmettin Ömer en Nesefi diyor ki “Bize Kadir Gecesinin faziletlerin anlatıp durma, kadrini bilirsen her gece Kadir Gecesidir.” Ahmet Remzi Efendinin dediği gibi, “Müjde mü’minler, İhsan-ı Rahmandır gelen. Şanını tazim edin, mahfı gufrandır gelen, Iydi ekber her günü, Kadr-i mübarek her gece, Ne mutlu ehli imana lütf-ı sübhandır gelen.” Çeşme akıyor, testiyi altına tutmazsam, çeşmenin akmasından faydalanamam. Kadir gecesi yılda bir gecedir. Kadir gecesine kutsallık veren en önemli faktör Kur’andır. Kur’an elimizdedir. Yaşayan mucizedir. Hayatında Kur’ana dönrüş günü olursa Kadir Gecesini değerlendirmiş olurum..

Müslümanlar bir vücut gibidir

Son zamanlarda yüreğimizi yakan olaylar yaşadık. Elazığ depremi, çığ olayları, korona belası. İslam coğrafyasında akan kan ve gözyaşı bize neleri hatırlatır? Müslümanların birliği ve dirliği açısından neler söylersiniz?

Sevgili Peygamberimiz güneş tutulduğunda iki rekat namaz kılmıştı. Namazdan sonra da, “Böyle şeyler gördüğünüzde Allah’ı çok anın, istiğfar edin, dua edin, sadakalar verin” buyurmuşlardı. “Andolsun, senden önce bir takım ümmetlere de peygamber gönderdik. (Peygamberlerini dinlemediler) sonunda, yalvarsınlar, tövbe etsinler diye onları şiddetli yoksulluklar ve darlıklarla yakaladık”Hiç olmazsa onlara azabımız geldiği zaman yakarıp tövbe etselerdi ya fadak (onu yapmadılar) kalpleri katılaştı. Şeytan da yapmakta oldukların zaten onlara süslü göstermişti derken onlar kendilerine hatırlatılanı unuttuklarında önce üzerlerine her şeyin kapılarını açtık, sonra kendilerine verilenle sevinip şımardıkları sırada, onları ansızın yakaladık da bir anda tüm ümitlerin kaybedip yıkıldılar” Sevgli Peygamberimiz, “Müslümanların derdiyle dertlenmeyen onlardan değildir” buyurmuşlardır. Süleyman Çelebi de, “İlahi layık kullar ile hem demet, Ehli derdin sohbetine mahrem et” der. Müslümanlar bir vücut gibidir. Müminler birbirinin derdini duymalıdırlar, ne yapabiliriz, açılan yaraları nasıl sarabiliriz, akan kan ve gözyaşını nasıl dindirebiliriz diye düşünmelidirler. Yüce Rabbimiz, Ehl-i İslam’ın derdini duyan ve gerekli devayı sunan bahtiyar kullarından eylesin.

NEDİM ODABAŞ / MİLLİ GAZETE

30 Nisan 2020 - Ramazan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?