Reklamı Kapat

Türkiye'den ABD'de yayınlanan o rapora tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu 2020 Yılı Raporu'nda Türkiye'ye ilişkin bölüme tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu 2020 Yılı Raporu'nda Türkiye'ye ilişkin bölüme tepki göstererek, "Rapor, geçmiş yıllarda olduğu gibi asılsız, kaynağı belirsiz, müphem iddialar içermekte; zorlama iddialarla münferit olayları dini özgürlüklerin ihlali gibi göstermeye çalışmaktadır." ifadesini kullandı.

Aksoy, "ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu 2020 Yılı  Raporu"nun Türkiye'ye ilişkin bölümü hakkındaki soruya yazılı yanıt verdi.

Komisyon tarafından, dini özgürlükler konusunda, ABD yönetimine  tavsiyelerde bulunmak amacıyla her yıl yayımlanan "Uluslararası Dini Özgürlükler  Raporları"nda Türkiye'ye ilişkin bölümlerin "yanlı ve objektiflikten uzak" bir  dille kaleme alınmasının her yıl görülen, alışılmış bir tablo olduğunu belirten  Aksoy, şu ifadeleri kullandı:

"Ancak, komisyonun, bu yılki raporunda ülkemizi ABD Dışişleri  Bakanlığının 'dini özgürlükleri ağır şekilde ihlal eden veya ihlal edilmesine göz  yuman' ülkeler için belirlediği 'Özel Gözlem Listesi' için önermesi, raporun  arkasında yatan kasıtlı zihniyetin ve hangi odakların etkisiyle yazıldığının açık  göstergesidir. Rapor, geçmiş yıllarda olduğu gibi asılsız, kaynağı belirsiz,  müphem iddialar içermekte; zorlama iddialarla münferit olayları dini  özgürlüklerin ihlali gibi göstermeye çalışmaktadır. Bu yanlı ve temelsiz  yaklaşım, raporun inanılırlığına gölge düşürmektedir."

"FETÖ elebaşısını 'din adamı' olarak nitelendirmek, 15 Temmuz'u  görmezden gelmektir"

Aksoy, Türkiye'nin, dini azınlıklar için dahil dini özgürlüklerin  korunmasına verdiği önemin hükümet yetkililerince en üst düzeyde dile  getirildiğine değinerek, Türk makamlarının, vatandaşlarının dini özgürlüklerine  zarar verilmesine müsaade etmeyeceğini açık şekilde ortaya koyduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye Ermenileri Patriğine 24  Nisan tarihli mektubunda verdiği mesajların bunun en güzel kanıtı olduğuna işaret  eden Aksoy, "FETÖ'nün elebaşının raporda 'ABD'de yaşayan bir din adamı' olarak  nitelendirilmesi ise Türkiye'de demokrasiye yapılan hain darbe girişimini ve 251  masum vatandaşımızın şehit edilmesini bilerek görmezden gelmek demektir."  değerlendirmesinde bulundu.

Sözcü Aksoy, ABD makamlarını, Türkiye'nin FETÖ konusunda ilettiği  delilleri ciddiyetle incelemeye ve bu örgütün ABD'deki gerçek yüzünün ortaya  çıkarılması için etkin iş birliği yapmaya etti.

Aksoy, şunları kaydetti:

 "Türkiye, Barış Pınarı Harekatı alanı dahil, Suriye'nin kuzeyinde  terörün her türlüsüyle mücadele etmektedir. Ülkemizin Suriye sınırından  kaynaklanan meşru güvenlik kaygıları ve Barış Pınarı Harekatı'nın meşruiyeti,  esasen 17 Ekim 2019'da yapılan Türkiye-ABD Ortak Açıklaması ile de bizatihi ABD  tarafından tanınmıştır. Hal böyleyken, Barış Pınarı Harekatı alanının 'işgal  bölgesi' olarak nitelenmesi çelişkili ve tutarsız bir yaklaşımdır. Bu raporu  hazırlayanlar öncelikle terör örgütü PKK/YPG'nin, etnik temizlik dahil insanlığa  karşı işlediği suçları ifşa etmelidir. Bu terör örgütü daha dün Afrin'de  aralarında çocukların da bulunduğu 60'tan fazla sivili katletmiştir."

"Raporun amacı, dini özgürlükler ve hakların korunması değil"

Öte yandan, Aksoy, komisyonun, dünya genelinde dini özgürlükleri  tehdit eden trendlere yer vermesi beklenen bu raporunda, İslam karşıtlığı, din  temelli ayrımcılık ve yabancı düşmanlığının Batı'da ve ABD'de yükselen artışı  hakkında tek bir kelime bile etmemesinin ise raporun amacının dini özgürlükler ve  hakların korunması olmadığını açıkça ortaya koyduğunu bildirdi.

Sözcü Aksoy, açıklamasında, "Geçmişte de İslam'a karşı önyargıyla  suçlanmış söz konusu komisyonun, bu raporu objektif kriterlerden ziyade, kendi  temelsiz gündem ve önceliklerine göre Türkiye düşmanı odakların etkisiyle kaleme  aldığı açıktır. Bu raporu hazırlayanlara aynaya bakmalarını ve özeleştiri  yapmalarını tavsiye ediyoruz." ifadelerine yer verdi.

29 Nisan 2020 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?