Karamollaoğlu'ndan Ankara Barosu'na sert tepki: Hiç mi ders almadınız?

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, cuma hutbesi sonrası hedef alınan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a destek verdi. Karamollaoğlu, Ankara Barosu'na da sert tepki gösterdi.

Emre Gürbüz
ÖZEL HABER Emre Gürbüz Tüm Haberleri
Video için play'e tıklayın

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, gündeme ilişkin düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Karamollaoğlu, konuşmasında koronavirüs ile mücadele, ekonomik kriz ve Diyanet İşleri Başkanı'na saldırılmasına değindi. Karamollaoğlu, "Diyanet İşleri Başkanlığının cuma hutbesi üzerinden yeni kutuplaşmalara zemin oluşturacak tartışmalar açmak kabul edilemez bir durumdur. Toplumun değerleriyle çatışarak yol almaya çalışanlara sesleniyorum. Bugüne kadar yaşanan hadiselerden hiç mi ders almadınız? Barolar kendi işini yapmalı adaletin tesis edilmesi için uğraşmalıdır. Keşke baro bu konuda gayret ortaya koyacağına, infaz yasasında gayret ortaya koysaydı. Diyanet İşleri’nin görevi bu milletin inancıyla alakalı konuları gündeme getirmektir. Bundan dolayı Diyanet İşleri Başkanına saldırmayı doğru görmüyoruz." dedi. 

Saadet lideri Karamollaoğlu, koronavirüs salgınında hayatını kaybeden vatandaşlar başta olmak üzere Afrin’deki terör saldırısında hayatını kaybedenler ile polis tarafından kalbinden vurulan 17 yaşındaki Suriyeli Ali için taziye dileklerinde bulundu.

SAĞLIK ÇALIŞANLARININ TALEPLERİNE KARŞILIK VERELİM

Basın toplantısında konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Bildiğiniz üzere ülkemiz hala koronavirüs salgının etkisi altındadır. Lakin son günlerde açıklanan rakamlar bize ümit vermekte, önümüzdeki süreçte salgının etkisini yitireceği intibaı uyandırmaktadır. Yeter ki tedbiri elden bırakmayalım, sağlık uygulamalarında aksaklık meydana getirmeyelim, sağlık çalışanlarının taleplerine karşılık verelim. Hakikaten çok ciddi bir mücadele verdiler, fedakârca davrandılar. Bu bütün dünyada böyle oldu ama bizim ülkemizdeki sağlık çalışanlarının gayretlerini unutmamız mümkün değil. Şüphesiz bu başarıda en önemli husus sağlık çalışanlarının ehil kadrolardan oluşmasıdır. Bu da bize gösteriyor ki işi ehline vermediğiniz zaman problemler daha çabuk çözülüyor. Bu konu iktidar tarafından her sahada dikkate alınırsa ülkemizde problemler ciddi manada çözülecektir.” ifadelerini kullandı.

ALİ'NİN KALBİNDEN VURULMASINI GEREKTİREN BİR DURUM OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM

Afrin’deki terör saldırısına ve Suriyeli Ali’nin bir polis tarafından kalbinden vurulmasına da değinen Karamollaoğlu, “Dünya koronavirüs salgının etkisinde olağanüstü bir dönemden geçerken ne yazık ki hepimizi derinden üzen olaylar da yaşanmaktadır. Dün Afrin’de PKK’nın düzenlediği hain saldırı neticesinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyor, bu vahşi saldırıyı ve faillerini lanetliyorum. Bazı fasılalarla gergin bir dönemden geçiyoruz. Bu dönemde halkımızın hassas davranması özellikle güvenlik güçlerine yardımcı olması gerekir ancak güvenlik güçlerinin de daha titiz davranması icap eder. Bundan dolayı 17 yaşındaki kalbinden vurularak hayatını kaybeden Ali’ye Allah’tan rahmet diliyorum. 17 yaşında bir gencin kalbinden vurulmasını gerektiren bir durum olduğunu asla düşünmüyorum. Bu vesileyle Ali’ye Allah’tan rahmet, acılı ailesine sabır diliyorum.” şeklinde konuştu.

MECLİSİN İKTİDARI DENETLEME GÖREVİ MAALESEF KALDIRILDI

Karamollaoğlu, TBMM’nin kuruluşunun 100. Yılına ilişkin, “Sivas ve Erzurum kongreleri sonrası Milli Mücadele meclisin kontrolünde yürütüldü. Meclisimiz dualarla açıldı ve duvarına istişarenin önemi yazıldı. Geldiğimiz noktada TBMM’nin etkinliği azaldı. KHK’larla meclisten geçmeden birçok kararlar alınabiliyor. Hala meclis öyle çalışmalara girebiliyor ki bir konu olgunlaşmadan dahi alelacele kanunlaşabiliyor. TBMM’nin görevi hukukun üstünlüğünü sağlamak ülkede barış ortamını tesis etmektir. Meclisin bir de iktidarı denetleme görevi vardır maalesef bu görev ortadan kaldırıldı.” dedi.

TEDBİRLER ALINMAZSA EKONOMİK TSUNAMİ GELİYOR

Türkiye’nin en ciddi probleminin ekonomi olduğuna dikkat çeken Karamollaoğlu, “Salgın sebebiyle işyerlerinin büyük bir kısmı kapandı. Esnafının büyük çoğunluğu işçi çıkarmak zorunda kaldı sonra buna bir önlem getirildi. İşyerini açamayan berberler, kafeler, tezgahını açamayan pazarcılar, günlük yevmiye ile çalışan işçiler, işyerini açtığı halde siftah edemeyen terziler, konfeksiyoncular. Her meslek grubunun mağdur olduğu çok sıkıntılı bir dönemden geçiyoruz. Daha da endişe verici olan ise salgın sonrası oluşacak ekonomik tablo. Bakınız çok açık bir şekilde ifade ediyorum eğer gereken tedbirler alınmaz veya gecikirse ekonomik bir tsunami geliyor. Şu an zaten büyük bir problem var, insanımız geçim sıkıntısı çekiyor. İşsizlik aldı başını gidiyor, zaten 4,5 milyon işsiz vardı şimdi işsizlik yüzde 20’lerin üzerine çıktı belki şu an 8-9 milyon işsiz var.” değerlendirmesinde bulundu.

İKTİDARA 3 ÖNEMLİ UYARI

Ak Parti iktidarına üç uyarıda bulunan Karamollaoğlu, şöyle konuştu:

“Şunu biliyoruz ki insanımız ihtiyacını karşılayacak bir gelire sahip değiller. Bundan dolayı biz iktidarı 14 maddelik bir tavsiye ile gelecek tehlikelere karşı uyardık. Şu anda bir numaralı meselemiz insanların günlük ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Bir evin faturalarının ödenmesi, gıdanın sağlanmasıdır. Biz en önemli konu olarak herkese 1000 lira verilmesini teklif etmiştik bunun herkese verilmesi gerektiği kanaatindeyiz. İkinci önemli konu ise esnafımız, esnaf borçlarını faturalarını ödeyemiyor. Şimdi bankalara gidin kredi alın diyorlar, tamam da bu kredi yüzde kaç faizle veriyorsunuz esnafımız ne zaman geri ödeyecek. Esnafımızın sırtına kredi ile yüklenen yük yüzde 9 muhterem arkadaşlarım dünyada faiz şu an yüzde 0’lar civarında. Bu ne demek 6 ay sonra esnafımız yüzde 6-7 faizle borcunu ödemek zorunda kalacak esnaf borcunu ödeyemeyecektir. Üçüncü konu ise Türkiye’nin önemli kurumları borsada değer kaybederse bunları dışarıdan satın almak isterler. Buna kesinlikle fırsat verilmemelidir. Bunlar bizim milli değerlerimizdir.”

İKTİDAR BU DÖNEMİ FIRSAT BİLİP ÇİFTÇİNİN ELİNİ TUTMALIDIR

“Tarım ve gıda bir numaralı meselemiz” diyen Karamollaoğlu, “Şimdi çay mevsimi geldi çay toplanacak, yaklaşım 150 bin insan çalışması lazım. Bununla alakalı tedbirler muhakkak almalı, sadece çay değil yazlık ekim yapan her yerde çiftçiye mazot, tohumu, gübreyi destekle verilmelidir. Gerekli tedbirler alınmazsa tarımda ithalata mecbur kalırız. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Çok daha küçük olan Avrupa ülkeleri bizim ihracatımızın on misli ihracat yapabiliyor. Onlar bizden akıllı mı hayır! Onların iktidarları çiftçiyi ayakta tutuyorlar. İktidar bu dönemi bir fırsat bilip çiftçinin elini tutmalıdır.” ifadelerine yer verdi.

MASKE MUAMMASI ÇÖZÜLMELİDİR

Maskeyle ilgili de konuşan Saadet lideri Karamollaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mesaj geliyor maske alıyorsunuz, bana şu ana kadar hiç mesaj gelmedi. Ülkemizde hala maske alamayan, aldığı halde elindeki maskeler tükenen milyonlarca vatandaşımız var. Dün bir uçak dolusu yardım malzemesi Amerika’ya gönderildi. Daha önce de İngiltere’ye, İtalya’ya, İspanya’ya da yardım malzemesi gönderdik ama iktidar diyor ki “bizi alkışlayın, bizimle gurur duyun, Amerika’ya bile yardım yapıyoruz.” Tamam, sizinle gurur duyalım ama şu soruyu da soralım; Suriye’ye ne gönderdin, İdlib’e hangi yardımı yaptın? Şu anda İran ciddi bir ambargonun altında, Arakanda ki durum içler acısı, Filistin çok kötü durumda. Biz kendi ihtiyaçlarımızı ve mağdur ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayamaz Batı’ya yardım ettik diye övünürsek bu boş bir tesellidir. Bizim şu an dünyaya hava atacak durumumuz kalmadı merkez bankası kaynakları tükendi. Maske muamması bir an önce son bulmalı vatandaşımızın mağduriyeti giderilmelidir.”

TOPLUMUN DEĞERLERİYLE ÇATIŞANLAR HİÇ Mİ DERS ALMADINIZ?

‘İslam’da zina ve eşcinsellik haramdır’ diyen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a saldırılmasının doğru olmadığını savunan Karamollaoğlu, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Birliğe, beraberliğe en fazla ihtiyaç duyduğumuz bu zor günlerde Diyanet İşleri Başkanlığının cuma hutbesi üzerinden yeni kutuplaşmalara zemin oluşturacak tartışmalar açmak kabul edilemez bir durumdur. Aile hayatının kutsallığı, neslin muhafaza edilmesi gibi kurallar çalmamak, rüşvet yememek, devlet malına el uzatmamak, adil davranmak, insan öldürmemek bizim inancımızın temelini oluşturur. Buradan bu ülkede toplumun değerleriyle çatışarak yol almaya çalışanlara sesleniyorum. Bugüne kadar yaşanan hadiselerden hiç mi ders almadınız? Bu toplum partisi, düşüncesi ne olursa olsun asgari müşterekleri özümsemiş bir toplumdur. Bu milletin değerlerini inançlarını küçümseyemezsiniz. Bu tavırla bir yere varmanız mümkün değildir.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI'NA SALDIRMAYI DOĞRU GÖRMÜYORUZ

İktidarın yanlış yaptığı o kadar konu var ki bunları ele almadan sadece belli konularda iktidarla mücadele ediyorum derken milletle çatışmanız kimseye fayda sağlamaz. Barolar kendi işini yapmalı adaletin tesis edilmesi için uğraşmalıdır. Keşke baro bu konuda gayret ortaya koyacağına, infaz yasasında gayret ortaya koysaydı. Burada şu hususu da vurgulamak istiyorum, Diyanet İşleri’nin görevi bu milletin inancıyla alakalı konuları gündeme getirmektir. Bundan dolayı Diyanet İşleri Başkanına saldırmayı doğru görmüyoruz.

SİZ İKTİDARIN BÜTÜN ZAFİYETLERİNİ ORTADAN KALDIRDINIZ

Özellikle bu çevrelere sesleniyorum siz iktidarın bütün zafiyetlerini ortadan kaldırdınız, milletle mücadeleye girdiniz. İktidarın istediği havayı siz oluşturdunuz. Bu millet içinde farklı görüşler her zaman vardır. Bu sebeple geçmişteki yanlış tavrı devam ettirmeye çalışmak ancak kutuplaşmayı körükler. Bu milletin inancıyla herkes barışmak mecburiyetindir. Biz değerlerimizi ihya ettiğimiz zaman güçleniriz, huzura kavuşuruz ama siz bu değerleri yok saymaya kalkarsanız bu ülkeye zarar verirsiniz.

DİYANETİN ÇAĞRISININ MUHATABI İKTİDARDIR

Bir sürü laf ediliyor tamam da bugün İstanbul Sözleşmesini imzalayan iktidar. Diyanetin çağrısının muhatabı iktidardır. Eğer biz bu konularda milletimizin değerleri ile kavga içine girmeden problemlerimizi çözmeye kalkarsak, barış olur huzur olur kalkınma olur.”


# TEMEL KARAMOLLAOĞLU İLE İLİŞKİLİ:

29 Nisan 2020 - Siyaset

Muhabir Emre Gürbüz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Ts-61 - Ağzınıza sağlık Syn. Başkanım. Rabbimiz teala ömrünüze bereket versin. İstanbul sözleşmesini imzalayan akp iktidardır, ama bunu destekçileri bir türlü anlamak istemiyorlar. Sanki bu yasayı başkaları imzalamış gibi ona buna saldırıyorlar.! Bu iktidar daha ne yapacak ki bunlar doğru yola gelecek?

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 30 Nisan 02:38
02

Toprak - Otoyolları ve köprüleri kullananlara işleten şirketler beş maske versin

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 30 Nisan 00:22
01

nodul - dünyayı kurban ederim sesi çağlar ötesinden gelen ol mübarek şahsa herşeyim yoluna feda ya rasullallah.s.a.v.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 29 Nisan 23:31


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?