Bill Gates kimdir?

Bill Gates adıyla tanınan William Henry "Bill" Gates III kimdir? İşte hayatı ve kariyeri

Kurucusu olduğu Microsoft ile her yıl dünyanın en zenginleri listesinde ilk sıralarda yer alan Bill Gates'in gerçek adı William Henry "Bill" Gates III'tür. Kurduğu vakıf ile koronavirüs salgını için aşı çalışmalarını başlatan Bill Gates, kimdir? İşte hayatı ve kariyeri

BİLL GATES KİMDİR?

William Henry "Bill" Gates III ya da daha çok bilinen adıyla Bill Gates, kurucusu olduğu Microsoft ile her yıl dünyanın en zenginleri listesinde ilk sıralarda yer alan bir isim.

Gates, 28 Ekim 1955 tarihinde Seattle, Washington'da avukat bir babayla öğretmen bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi.

Gates, henüz 12 yaşındayken özel bir okulda ilk kez informatik (bilişim) kurslarına gitti. Okul arkadaşı Paul Allen ile birlikte boş zamanlarını çoğunlukla bilgisayar yazılımları üzerinde çalışarak geçiriyordu. Yakınlarındaki bir şirketin büyük bilgisayarını para ödemeden kullanabilmek için, iki arkadaş yazılım hataları buluyorlardı. Bu şekilde bilgisayar konusunda uzmanlaşan ikili, 1972'de Traf-O-Data adında ilk şirketlerini kurdular. Bu şirket bir trafik sayım ve kontrol sistemi için yazılımlar üreterek 20.000 dolarlık satış yaptı. Gates, bir yıl sonra TRW adlı silah işletmesinde staj yaptı.

1970'li yılların ortasında kişisel bilgisayarlar henüz ilk aşamadaydılar. Gates ve Allen'ın, MITS şirketinin Altair'i için 1974'te geliştirdikleri yazılım dili BASIC sayesinde bilgisayar kullanıcıları programlarını kendileri yazabiliyorlardı. MITS şirketi genç araştırmacılardan pazarlama ruhsatını satın alarak kendilerine sistemi daha da geliştirmeleri için sipariş verdi. Gates bunun üzerine eğitimini bırakarak Allen ile birlikte Albuquerque/New Mexico'da Microsoft adlı şirketi kurdu.

Gates 1979'da yalnızca 13 çalışanıyla yaklaşık 3 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi.

S-DOS (Microsoft Disc Operating System - Diskli İşletim Sistemi) 1980'li yıllarda dünya çapında 120 milyon kopya ile satış rekorları kırdı. Bu arada 1000 çalışanı olan şirket, 1980'li yılların ortasından sonra Avrupa'da şubeler kurdu.

Microsoft'un yazılım alanındaki kesin başarısı, Apple şirketinin kendilerine verdikleri siparişle gerçekleşti.

Macintosh adını verdikleri örnek oluşturacak nitelikteki bilgisayar için çeşitli uygulama sistemleri geliştirildi. Gates şirketini 1986'da anonim şirkete çevirdi.MS-DOS işletim sisteminin grafik bir iyileştirmesi olan Windows'un geliştirilmesi çalışmalarına Gates 1985 yılında başladı. 1987 yılında Windows'u piyasaya sürdükten üç yıl sonra bir pazarlama kampanyasıyla başarılı oldular. Microsoft bu sistemi sürekliyazılım elemanlarıyla genişletiyordu. Microsoft 1993'te, yıllık ciro: 36 milyar dolar; borsa değeri: 140 milyar doların üstündeki değeriyle tartışmasız piyasanın lideriydi.

Ağustos 2019 tarihi itibarıyla 110 milyar dolar net değer ile dünyanın en zengin insanı oldu ve bu miktarın 35 milyonunu bağışladı.

Gates, Microsoft şirketin teknik danışmanlığını yapıyordu. Hayır işlerine daha çok vakit ayırmak istediği için Microsoft'un başkanlığından Mart 2020'de istifa etti. Bill Gates, 1994 yılından bu yana Melinda Gates ile evlidir ve Jennifer Katharine Gates (d.1996), Rory John Gates (d.1999), Phoebe Adele Gates (d.2002) adında da üç çocuğu bulunuyor.

28 Nisan 2020 - Biyografi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?