Reklamı Kapat

Elektro gitar nasıl çalınır? Elektro gitar hakkında bilinmesi gerekenler

Elektro gitarlar için belirli çalınım tekniği egzersizleri yapılarak tekrar ve sürekli çalışmalar ile sabır doğrultusunda ilerlenmelidir.

Elektro gitar nasıl çalınır?

Elektro gitar çalma noktasında öncelikli olarak kesinlikle zor bir durum olmadığını ve bu alana gereken ilgi ile çalışmanın verilmesi halinde ortaya çıkan emek sonucunda rahatlık ile öğrenilebilineceği bilinmelidir. Gitar türleri arasında şekil ve yüksek ses özellikleri ile ön plana çıkan elektro gitarların çalınması noktasında belli başlı teknikler bulunmakta olup her insan kendi birikimleri doğrultusunda farklı yöntemler geliştirebilmektedir. Elektro gitarlar için belirli çalınım tekniği egzersizleri yapılarak tekrar ve sürekli çalışmalar ile sabır doğrultusunda ilerlenmelidir. Teori de nota bilgisi pratikte ise egzersizler ve müzik kulağı oldukça önemlidir.

Gitar çalmaya direkt olarak elektro gitarla başlıyor olmanız öncelikle sizleri endişelendirmemeli, farklı çalınım tekniğine sahip olan elektro gitar çelik telli ve pena yardımı ile çalınabilirken bunun yanı sıra tercihe göre tırnak uzunluğu ile orantılı olarak bazı kullanıcılar tarafından pena görevi gördürülerek parmak ile de çalınabilmektedir. Elektro gitarlarda klavyedeki icra rahatlığı oldukça önemli olup sap donanımları ise rahatsız etmeyecek düzeyde olmalıdır. Çalınımlar sırasında metronom ile çalışmak oldukça önemli olacaktır. Çalışılan şeye odaklanılarak doğru bir şekilde akor basılması ortaya çıkan çalışmanın verimliliğini daha da arttıracaktır. Elektro gitarlara ek olarak yanlarında temin edilecek olan amfi ve pedallar ile ayrıca akort etmeye yarayan dijital tunerlerde oldukça faydalı olacaktır.

Bilgisayar, tablet veya telefonlar aracılığı ile de farklı uygulamalar akort sorununu halledebilmeniz mümkün olabilmektedir. Elektro gitar icrası noktasında parmaklarınızı alıştırarak, notaları birebir keşfederek ve hissederek armonileri ton ve tını özelliklerini yaşayarak basılan notaların hangi perdelerde olduğunu öğrenebilirsiniz. Pena yardımı ile belirli vuruş teknikleri öğrenilerek teller üzerine aşağı ve yukarı doğru hareketlerle hafif tempolarda icralar gerçekleştirilebilirken, nota sistem özelliği olan tablature sistemi ile çalınımlar noktasında yararlanabilirsiniz.

İsteğinize göre müzik kurslarını veya profesyonel enstrüman eğiticilerini tercih edebildiğiniz gibi eğer kendi başınıza öğrenmek istiyor iseniz bu alanda çalışmalar ile meydana getirilmiş olan kılavuz eğitici kitapları ve cd leri yani farklı disk playerleri temin edebilirsiniz. Yine bunların yanı sıra farklı kaynak olarak sosyal video platformlarında olan eğitici video serilerini izleyerek bu yolda öğrenimlerini gerçekleştirebilir ve ihtiyaçlarınıza karşılıklar üretebilirsiniz. Elektro gitarı hangi amaçla öğrenmek istediğiniz konusu sizlere öğrenme süreniz noktasında oldukça yardımcı olacaktır. Enstrüman çalmak insanın ruhuna iyi gelmekte ve sosyal yaşamda mutlu olmasını sağlamaktadır.

Elektro Gitarları İncelemek İçin: https://www.yonkamuzikmarket.com/elektro-gitarlar

Elektro gitar hakkında bilinmesi gerekenler, belli başlı olarak elektro gitarlar çelik tel donanımlarına sahip olarak farklı ağaç yapılarında üretilmekte olup telli müzik aletleri arasında yer almaktadır. Elektro gitarlar; burgu, klavye, perde, sap, köprü, tel, eşik manyetik ekipmanlar, ses ve ton ayar özelliklerinin bulunduğu sistem donanım ve bölümlerinden meydana gelmektedir. Seslerin manyetik cihazlar ile elektrik akımına dönüşümünün sağlandığı ve amfiler yardımı ile oluşan akımdan ses elde edilen bir gitar türü olan elektro gitar değiştirilebilir sinyal özellikleri sunmakta iken günümüzde pop, caz, r&b, heavy metal ve rock n roll gibi birçok müzik türünde kullanılmaktadır.

Elektro gitarların vuruş ve çalınım teknikleri arasında tapping, pinch harmonic, hammer on, pull off, legato, bending, pre bending, vibrato, slide, palm muting, whammy ve sweep picking gibi vb. teknikler bulunmaktadır. Elektro gitarlar kendi içerisinde boş ve katı gövdeli elektro gitarlar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Boş gövdeli elektro gitar; Gitar donanımında bulunan boşluk bölge sayesinde ses yankılanmasına olanak tanıyan yükselticiye gerek duyulmadan da sesin çıkarıldığı kıvrımlı üst yüzeye sahip bir gitar türüdür. Manyetik aparatlarında dahili olabildiği oyulmuş veya preslenmiş bir ağaçtan imal edilebilen bir gitar türüdür.

Katı gövdeli elektro gitar; Masif bir gövde yapısında olarak ses verimi noktasında yüksek çıkışlar ve geri besleme ile ses özelliklerinin sağlandığı fonksiyonel birçok özelliğe sahip olan bir gitar türüdür.

Kullanım alan ve amacınıza uygun olan elektro gitar türlerini farklı marka ve modeller doğrultusunda uygun fiyat ve performans aralıkları ile garanti avantajlarından faydalanarak güvenilir yerlerden temin edebilirsiniz.

Elektro Gitarlar ve Daha Fazlası İçin: https://www.yonkamuzikmarket.com/

Advertorial

25 Nisan 2020 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?