Reklamı Kapat

Mustafa İşcan yazdı! 22 soruda kısa çalışma ödeneği

Milli Gazete yazarı Mustafa İşcan Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili merak edilenleri 22 soruda cevapladı.

Büyütmek için resme tıklayın

Sosyal Güvenlik uzmanı ve Milli Gazete yazarı Mustafa İşcan, son günlerde en çok merak edilen soruları köşesinde cevapladı. İşcan, Kısa çalışma ödeniğinin detaylarını 22 soruda açıkladı.

İşte Mustafa İşcan'ın o yazısı...

"Değerli okurlar, 8 Nisan tarihindeki kısa çalışma ödeneği yazımdan sonra sizlerden gelen konu ile alakalı sorulardan seçmiş olduğum 22 soruda kısa çalışma ödeneğini konusunu işleyeceğim.

1-FAALİYETİ TAMAMEN DURAN İŞYERLERİNDE KAÇ İŞÇİ İÇİN KISA ÇALIŞMADAN YARARLANILABİLİR?

Kısa çalışma ödeneğinin azami süresi 3 ay olup, talebin uygun bulunması durumunda işçilerden prim ödeme şartlarını sağlayanlara ödeme yapılacak. İşçilerin tamamı için uygun görüldüyse prim şartını taşıyanlar yararlanabilir.

2-İŞ YERİNİN KISA ÇALIŞMA YAPMASI İÇİN ASGARİ ÇALIŞAN SAYISI ŞARTI VAR MI?

Kısa çalışma uygulamasından yararlanmak için asgari çalışan sayısı şartı bulunmuyor.

3-KISA ÇALIŞMA YAPTIRMAK İÇİN İŞÇİNİN ONAYI ALINMASI GEREKLİ MİDİR?

Kısa çalışma kararı işveren tarafından alınır. Mevzuatımızda işçilerin onayının alınmasına ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır.

4-KISA ÇALIŞMADAN YARARLANABİLMEK İÇİN FAALİYET NE KADAR AZALTILMALIDIR?

İş yerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az 3’te bir oranında azaltılması, süreklilik koşulu aranmadan iş yerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması gerekiyor.

5-İŞİN 1/3 ORANINDA AZALMASI NE DEMEK? HAFTADA 2 GÜN ÇALIŞMA BU KAPSAMA GİRER Mİ?

Haftalık çalışma süresinin en az 1/3 oranında azalması demek 6 iş günü çalışmanın yapıldığı işyerinde 2 gün çalışılmaması demektir.

6-SGK VE MALİYEYE BORCU OLAN, KISA ÇALIŞMADAN YARARLANABİLİR Mİ?

Evet, yararlanabilir. Kısa çalışma ödeneği hak sahipliğinin belirlenmesinde SGK’ya bildirilen primler esas alınmaktadır.

7-İŞKUR’DA VERİLEN KISA ÇALIŞMA YAPACAK İŞÇİ LİSTESİNDE DEĞİŞİKLİK (AZALTMA, ARTIRMA VEYA İSİM DEĞİŞTİRME) YAPMAK MÜMKÜN MÜ? MÜMKÜNSE BUNUN İÇİN BİR SON TARİH VAR MI?

Uygunluk tespiti tamamlandıktan sonra yeni işçi için talepte bulunulabilir. Ancak bu durum yeni talep anlamına gelir.

8-KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ HACZEDİLEBİLİR Mİ?

Kısa çalışma ödeneği nafaka borçları dışında haciz veya başkasına devir veya temlik edilemez.

9-KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ALINAN SÜRE İÇİN ÖDENEN PRİMLER NELERDİR?

İşçinin kısa çalışma ödeneği aldığı süre için genel sağlık sigortası primleri ödenmektedir. Söz konusu dönemde kısa ve uzun vadeli sigorta primleri aktarılmaz.

10-SALGIN NEDENİYLE FAALİYETLERİMİ DURDURDUM, UYGUNLUK TESPİTİ İÇİN HANGİ EVRAKI GÖNDERMELİYİM?

Cumhurbaşkanlığı, bakanlıklar, ilgili kurumlar tarafından faaliyeti durdurulan iş yerlerinin uygunluk tespitinde “işletme ruhsatı” belgeler yeterli olacak. İşverenin yönetimsel kararı kapsamında faaliyeti durdurulan veya azaltılan iş yerlerinde incelemelerde “yönetim kararı” gibi belgeler yeterli olacak.

11-BİR İŞÇİ DOĞRUDAN KENDİ KISA ÇALIŞMA İÇİN BAŞVURUDA BULUNABİLİR Mİ?

Hayır, kısa çalışma başvurusunu işverenin yapması gerekiyor.

12-BUGÜN BAŞVURU YAPANIN, BAŞVURUSU NE KADAR SÜREDE TAMAMLANIR?

Hızlı sonuçlanması için koronavirüsten olumsuz etkilenildiğine dayanak teşkil eden belgelerin başvuruya eklenmesi önem taşıyor.

13-MÜFETTİŞİN YAPACAĞI UYGUNLUK TESPİTİ NE DEMEKTİR?

İş müfettişleri tarafından yapılan inceleme faaliyetlerini ifade ediyor. Örneğin Covid-19 salgınından olumsuz etkilenilmiş ise bu durumun tespiti anlamını taşıyor.

14-BAŞVURUMU YAPTIM, MÜFETTİŞ NE ZAMAN GELİR?

Covid-19 kapsamında yapılan kısa çalışma başvurularının uygunluk tespitinde tüm incelemeler mahalline gidilmeden ilgili başvuru evrakı ve ekleri üzerinden, tespit tutanağı düzenlemeden gerçekleştirilecek.

15-BAŞVURU OLUMLU KARŞILANIRSA ÜCRETİ İŞVEREN Mİ, YOKSA ÇALIŞANLAR MI ALIYOR?

Kısa çalışma ödeneği, çalışmadığı süreler için işçinin kendisine ve aylık olarak ödeniyor.

16-KISA ÇALIŞMA TALEBİ ONAYLANAN İŞYERİNİN İŞÇİLERİ NE ZAMAN ÖDEME ALIR?

Ödenek çalışmadığı süreler için işçinin kendisine ve aylık olarak her ayın 5’inde ödenir.

17-BAŞVURU KABUL EDİLİRSE, PERSONEL NE KADAR MAAŞ ALABİLİR?

Kısa çalışma ödeneği sigortalının son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ı kadar yatırılıyor. Ödenek miktarı aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150’sini geçemeyecek. Bu kapsamda en düşük (bin 752 ) lira ile (4 bin 380 ) lira aralığında ödeme yapılacak.

18-YABANCI İŞÇİLER İÇİN ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ALINABİLECEK Mİ?

İşsizlik sigortası yasası kapsamında işsizlik sigortası primlerinin yatırılmış olması hâlinde yararlanabilirler.

19-İŞLETMELER KISA ÇALIŞMA UYGULANAN DÖNEMDE İSTİHDAM TEŞVİKLERİNDEN YARARLANMAYA DEVAM EDECEK Mİ?

İstihdam teşvikleri arasında kısa çalışma uygulamasından yararlanmama gibi bir koşul bulunmuyor. Dolayısıyla kısa çalışma ödeneğinden yararlanan iş yeri istihdam teşviklerinden yararlanabilir.

20-KISA ÇALIŞMADA İŞÇİ ÇIKARTABİLİR MİYİM?

TBMM’de kabul edilen yasa uyarınca, koronavirüs nedeniyle kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmek için işverenlerce kısa çalışma süresi içinde İş Kanunu 25/II. maddede düzenlenen, “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri” dışında işçi çıkarılmaması gerekiyor.

21-KISA ÇALIŞMAYI HAK ETMEYENE MÜRACAAT EDİLİRSE NE OLUR?

Kısa çalışma uygulanacak işçi listesine yazılan çalışanların ödenekten yararlanma şartlarını sağlayıp sağlamadıkları İŞKUR tarafından kontrol edileceğinden, işverenlerce kısa çalışma uygulanacak çalışanların listeye yazılması yeterli olacaktır. Kısa çalışma ödeneğinin süresi 3 ayı aşmamak üzere kısa çalışma süresi kadardır. Koranavirüs kaynaklı başvurularda bu 3 aylık sürenin ilk yedi günü için İş Kanunu’nun 40. maddesi uyarınca işverenlerce yarım ücret ödenmesi gerekir.

22-KISA ÇALIŞMA SÜRESİ YILLIK İZİN VE KIDEM SÜRESİNE SAYILIR MI?

Kısa çalışma süreleri İş Kanunu’nun 55/j bendi uyarınca yıllık izin süresinin hesabında çalışılmış gibi sayılmaktadır. Kısa çalışma sürelerinin kıdem tazminatına esas sürelerin hesabında dikkate alınacağına dair Yargıtay kararları bulunmaktadır."

25 Nisan 2020 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Mkl46 - Merhaba. İki önemli sorum olacak cevaplarsanız sevinirim. 1. Olarak kısa çalışma ödeneği almak için ücretsiz izine ayrılmak gerekir mi? İş veren yararlanmak için izin dilekçesi imzalatmak gerek diyor. 2.Olarak kısa çalışma ödeneği içerisinde doğum yapan kişi sgk'dan doğum sonrası ücret almasına engel bir durum var mıdır? Sağlık sigortası yattı için. Teşekkürler.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Nisan 03:35


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?