TTB, koronavirüse yakalanan sağlık çalışanı sayısını açıkladı

Türk Tabipleri Birliği koronavirüs tanısı konan sağlık çalışanlarının sayısını açıkladı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, korona virüsü nedeniyle Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun yaşamını yitirdiği 1 Nisan 2020 tarihinden bugüne kadar, 14’ü hekim 24 sağlık çalışanının yaşamını yitirdiğini, yüzde 38’ini hekimlerin oluşturduğu 3 bin 474 sağlık çalışanının koronavirüs tanısı aldığını açıkladı.

Türk Tabipleri Birliği koronavirüs tanısı konan sağlık çalışanlarının sayısını açıkladı. Covid-19 pozitif tanısı konan 3 bin 474 sağlıkçının bin 307’sini hekimler oluştururken, sağlık çalışanlarına pozitif tanısının en yoğun şekilde konulduğu il, 2 bin 5 kişiyle İstanbul oldu.

İstanbul’da 2 binin üzerinde pozitif vaka var

Türkiye’nin 44 ilinde kamu ya da özel sağlık kurumu ayırt edilmeden tüm sağlık kurumlarını kapsayan rapora göre, tanı almış hekim sayısına 37 ilde ulaşıldı. Tanı almış hekim sayısının en yüksek olduğu iller İstanbul, Ankara, Kırklareli, İzmir ve Adana olarak belirlendi. İstanbul’da 960’ı hekim olmak üzere toplam 2 bin 5 sağlık çalışanının Covid-19’a yakalandığı raporda ifade edilirken, bu illeri sırasıyla 12 sağlık çalışanı ile Diyarbakır, 11 ile Kırklareli, 11 ile Antalya, 10 ile Bursa, 9 çalışan ile Samsun izledi.

Rapora göre Covid-19 pozitif tanısı konan 3 bin 474 sağlıkçının bin 307’sini hekimler oluştururken 2 bin 167 kişi ise diğer sağlık çalışanları olarak kayıtlara geçti.

‘Sağlık Bakanlığı açıklamayınca açıkladık’

“Türkiye’de Covid-19 Tanısı Almış Sağlık Çalışanlarının Sayısı Artıyor” başlığıyla yayınlanan raporda, “Tedavi gören bütün hekim ve sağlık çalışlarının bilgisine sahip olan Sağlık Bakanlığı veri açıklamayınca Türk Tabipleri Birliği olarak kendi sınırlı olanaklarımızla ve ‘en az sayı olarak açıklanabilecek’ rakamları tespit etmeye çalıştık. Bu çalışmada Türk Tabipleri Birliği tarafından, Tabip Odaları aracılığıyla, illerde ulaşılabilen sağlık kurumlarından hasta sağlık çalışanı sayıları derlenerek, Covid-19 salgınında genel durum değerlendirilmeye çalışılmıştır” denildi.

22 Nisan 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?