Reklamı Kapat

Korona gölgesinde Ümmetin Ramazan’ı - Endonezya Müslümanları

Millî Gazete, Ramazan-ı Şerif’in teşrifini hasretle bekleyen İslam coğrafyasını mercek altına alıyor. Yazı dizimizin ilk bölümde Endonezya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu İmam As'ari konuğumuz oldu.

Abdussamet Karataş
RÖPORTAJ Abdussamet Karataş Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Korona gölgesinde ümmetin Ramazan'ı yazısı dizisi 
1. Bölüm Endonezya Müslümanları Ramazan hilalini neşeyle karşılıyor

Doğu Türkistan’dan Filistin’e, Endonezya’dan Nijerya’ya çok sayıda Müslüman ülkeden temsilciler, Ramazan-ı Şerif’e ve korona sürecine ilişkin ülkelerindeki son durumu Millî Gazete’ye anlattı. 

174 milyon nüfusuyla, İslam dünyasının en yoğun nüfuslu ülkesi olan Endonezya, Asr-ı Saadet döneminde Müslüman tüccarların vesilesiyle İslam’la tanışan nadide güzellikte bir ülke. Endonezya halkı, sıkı sıkıya bağlı bulunduğu İslam inancı ve bidât bulaşmamış gelenekleriyle İslam dünyasında müstesna bir yere sahip. Koronavirüsün yayıldığı yer olan Çin’e coğrafi yakınlığı sebebiyle Covid-19 salgınından olumsuz etkilenen İslam ülkelerinin başında gelen Endonezya’da bu Ramazan, geçmiş Ramazanlara göre buruk yaşanacak. Geçtiğimiz Aralık ayında ülkemize atanan Endonezya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu İmam Asâari, Endonezya kültürüne özgü Ramazan yaşantısını ve koronavirüsün Endonezya’yı nasıl etkilediğini Millî Gazete’den Abdussamet Karataş’a anlattı.

25 YILLIK TECRÜBEMLE ÜLKEME HİZMET EDİYORUM

Sayın Başkonsolos, Millî Gazete okurları için kendinizi tanıtır mısınız?

Benim adım İmam As’ari. 2019’un Aralık ayında Endonezya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu olarak atandım. Türkiye’deki görev alanım İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi’ndeki 9 şehirde, Bursa, Tekirdağ, Kocaeli, Kırklareli, Çanakkale, Edirne, Balıkesir ve Yalova illerinde yoğunlaşıyor. 25 yıllık tecrübemle sevgili ülkem Endonezya’ya hizmet ediyorum. Endonezya Dışişleri Bakanlığı’na bağlı olarak çeşitli görevler yaptım. En son denizaşırı görevim, 2011-2014 yılları arasında Endonezya’nın Lahey’deki (Hollanda) büyükelçiliğinde protokol ve konsolosluk müşavirliğiydi. İstanbul Başkonsolosluğu görevine atanmadan önce Endonezya Cumhuriyeti Siyasi, Hukuki ve Güvenlik İşleri Koordinasyon Bakanlığı’nda Amerika ve Avrupa’dan sorumlu bakanlık asistanıydım.

ENDONEZYA KÜLTÜRÜNDE RAMAZAN BÜYÜK ÖNEME SAHİP

Sayın Başkonsolos, sizi tanımaktan onur duyduk. Peki Endonezya halkı Ramazan’ı nasıl karşılayacak? Endonezya kültürüne özgü Ramazan yaşantınızdan bahseder misiniz?

Dünyadaki en büyük Müslüman nüfusa sahip ülke olarak Endonezya için Ramazan gerçekten büyük bir öneme sahip. Endonezya halkı Ramazan hilalini her yıl çok neşeli bir şekilde selamlıyor. Ramazan ayına özel hoş geldin kutlamaları, Endonezya’daki bölgeler ve etnik kökenler arasında değişiklik gösteriyor. Ülkemizde Ramazan geldiğinde en genel ve en kolay fark edeceğiniz şey, çocukların her gece teravih namazı sonra havai fişekler altında oynadıkları oyunlardır. Endonezya’nın birçok yerinde bulabileceğiniz bir diğer tanınmış kültür ise kabir ziyaretleridir. Bu, Endonezya Müslümanları için çok anlamlı olan ahirete göç etmiş ailelerini veya sevdiklerini ziyaret etme eylemidir. Ramazan’dan önceki haftaya kadar süren bu ziyaretler, Endonezyalılara sadece ölenleri hatırlatmakla kalmıyor, aynı zamanda ahireti hatırlamaları için de fayda sağlıyor.

ENDONEZYA’DA BU RAMAZAN, TOPLU İBADETLER KISITLANDI

Birçok İslam ülkesinde bu Ramazan, koronavirüs salgını nedeniyle biraz durgun ve hüzünlü geçecek. Endonezya’da son durum nedir? Ramazan ayına özel olarak hangi tedbirler alınıyor?

Covid-19 salgını nedeniyle Endonezya Müslümanları da dâhil olmak üzere dünyadaki milyonlarca Müslüman, Ramazanlarını öncekilerden çok farklı geçirecekler. Kutsal Ramazan ayına bir haftadan kısa bir süre önce, Endonezya’da 6700’den fazla Covid-19 vakası vardı. Virüs yayılımı ile mücadele için bir önlem olarak, Endonezya hükümetine bağlı Diyanet İşleri Bakanlığı oruç ayı boyunca geçerli olacak bazı yönergeler yayınladı. Bu yönergeler, insanlara sahur ve iftar yemeklerini evde yemelerini, Ramazan gecesi namazları teheccüd, teravihlerin yanı sıra bayram namazlarını da evlerinde kılmalarını öneriyor. Bu yeni politikalar ve kısıtlamalarla birlikte, toplu iftarlar da bu yıl yapılamayacak.

MÜSLÜMAN ÜLKELER OLARAK İŞBİRLİĞİNİ ARTIRMALIYIZ

Endonezya’yı temsil eden bir diplomat olarak İslam dünyasına son mesajınız nedir?

Covid-19’un yayılmasıyla birlikte, İslam dünyası şimdi yeni bir meydan okuma ile karşı karşıya. Covid-19’un yeni ve sarsıcı bir gelişme olduğunu kabul ediyoruz, bu nedenle İslam ülkeleri arasında bilgi paylaşımını ve işbirliğini en üst düzeye çıkarmalıyız. Uluslararası uygulamaları artırarak, Müslümanlar arasında işbirliğini güçlendirerek koronavirüs salgınının zararlarına karşı birlikte durmalı ve birbirimize yardım etmeliyiz. Şimdi bütün dünyadaki insanlar için acil durumlara yoğunlaşmalı, toplantılarımızı ihtiyacı olan insanlara yardım etmek ve etkili sonuçlar almak üzerine kurgulamalıyız.

Yarın: Nijerya Müslümanlarının renkli Ramazan kültürü

22 Nisan 2020 - Ramazan

Muhabir Abdussamet Karataş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?