Reklamı Kapat

Cevher Dudayev kimdir?

Cevher Dudayev, 21 Nisan 1996‘da düzenlenen bir suikast sonucu şehit oldu. Bağımsız Çeçenistan için bir mihenk taşı olan Şehit Cevher Dudayev kimdir? İşte hayatı...

Cevher Dudayev, Rusya‘nın 11 Aralık 1994 tarihinde Çeçenistan‘a karşı başlattığı askeri harekete karşı halkına “Cihad” emrini verdi. Böylece Çeçenistan karşı saldırılara geçti. Dudayev‘in önderliğindeki Çeçen halkı, iki yıla yakın bir süre devam eden bağımsızlık mücadelesi verdi. Çeçenistan'ın efsane lideri Şehit Cevher Dudayev kimdir? İşte Cevher Dudayev'în hayatı ve hafızalara kazanan sözleri...

CEVHER DUDAYEV KİMDİR?

Çeçenistan‘ı özgürlüğe kavuşturan Çeçen direnişinin efsanevi lideri Şehit Cevher Dudayev, Çeçenistan‘ın Yalho köyünde doğdu. 23 Şubat 1944‘te Sibirya‘ya sürgün edilenlerin arasına katıldığında henüz, annesinin kucağında, 15 günlük bir bebekti. 1989‘da Estonya‘da stratejik hava kuvvetleri filoları komutanlığında görev yaparken Baltık Ülkeleri‘nde başlayan bağımsızlık hareketlerinin kuvvet kullanılarak bastırılması için Moskova‘dan emir aldı. Ancak bu emri yerine getirmedi ve adı isyancı generale çıktı. Moskova bu itaatsizliği hazmedemedi ve Dudayev, ceza olarak askeri birliği ile birlikte Grozni‘ye sürgüne gönderildi. 1990 yılının Mayıs ayında görevinden istifa etti. Rusya bu “isyancı” komutanın önderlik edeceği birçok olaya gebeydi. Kasım 1990‘da toplanan Çeçen Halkının Kurultayı‘na davet edildi ve sonradan “Çeçen Milli Kongresi” adını alan bu halk meclisinin icra kurulu başkanlığına seçildi.

ÇEÇENİSTAN CUMHURBAŞKANI OLDU

19-21 Ağustos 1991‘de Gorbaçov‘a karşı girişilen başarısız darbe teşebbüsü sırasında darbecilerin karşısında yer aldı. Sonrasında, darbecilerle işbirliği yapan Çeçen-İnguş Cumhuriyeti Hükümeti‘ni düşürmek için başlatılan halk hareketinin başına geçti. Aydınlar ve tüm Çeçen halkı kendisini destekledi. 27 Ekim 1991‘de yapılan seçimlerde %85 oranında oy alarak Çeçenistan Cumhurbaşkanlığı‘na seçildi.

“TÜRKLERE İHANET EDEN BELASINI BULUR”

Cevher Dudayev 21 Nisan 1996‘da bir suikast sonucu şehit oldu ve şu sözleri hafızalara kazındı:

“Üzerimdeki üniformam kefenim, şehadete talibim. Şehitliği rütbe ve şeref kabul ediyorum. Kanımın son damlasına kadar ülkemin bağımsızlığı ve milletimin hürriyeti için savaşmaya hazırım.”
“Türkleri çok seviyorum. Dostluklarına güvenilir, düşmanlıklarından korkulur”
“Savaşa karşıyım ancak haksızlığa karşı savaşmak karakterimdir!”
“Gururla söylemek istiyorum ki, Çeçenler tarih boyunca Türklere bağlı kalmışlar ve tarihin hiçbir döneminde ihanet etmemişlerdir.”
“Türkiye hem Türk dünyasının, hem de İslâm âleminin ümit ışığıdır. Bu ışığın sönmesi hem İslâm âleminin, hem de Türk dünyasının karanlığa gömülmesi demektir!”
“Ne yazık ki, bazı İslâm ülkeleri, emperyalist güçlerin oyununa gelerek Türklere ihanet etmişlerdir. Türklere ihanet ederek arkadan vuranlar belasını bulmuştur. Bugün bazı İslâm ülkelerindeki çıkmazlar ve sıkıntılar, bu tarihi hatanın bedelidir.”
“Rusizm, ırkçılık ve Faşizmden daha beter yeni bir ideolojidir.”

21 Nisan 2020 - Biyografi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?