Ahmet Hakan 'rastgele test' iddialarını Koca'ya sordu!

Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan, sosyal medyada gündeme gelen “rastgele test” iddialarına yönelik Sağlık Bakanı Koca'yla yaptığı görüşmeyi köşesine taşıdı.

Bugünkü köşesinde yine gündeme dair konuları ele alan yazar Ahmet Hakan, 'rastgele test' iddialarına açıklık getirdi.

Koca'yla telefonda görüştüğünü belirten Hakan, "Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı aradım. Bu soruyu sordum.Bakan Koca şöyle dedi:'Herkese test yaklaşımını Singapur, İsrail, Güney Kore gibi ülkeler uyguladı. Biz böyle bir yöntemi benimsemiyoruz. Bizim yöntemimiz şu: Müracaat eden, bulgusu olan kişiyi tespit ettiğimiz anda o kişinin temaslılarını tarıyoruz, hatta temaslıların temaslılarını da tarıyoruz. Yani noktasal bir yaklaşımla test yapıyoruz. Bununla daha iyi sonuç alırız.' " yazdı.

Ayrıca Hakan, Koca'ya sorduğu "Peki 'herkese test' modeli neden benimsenmiyor?" sorusunada aldığı cevabı okurlarıyla paylaştı, "Herkese test yaklaşımını Singapur, İsrail, Güney Kore gibi ülkeler uyguladı. Biz böyle bir yöntemi benimsemiyoruz. Bizim yöntemimiz şu: Müracaat eden, bulgusu olan kişiyi tespit ettiğimiz anda o kişinin temaslılarını tarıyoruz, hatta temaslıların temaslılarını da tarıyoruz. Yani noktasal bir yaklaşımla test yapıyoruz. Bununla daha iyi sonuç alırız.”

İşte Koca'nın o yazısı;

Sağlık Bakanı Koca: Diş hekimleri de sahada

Sosyal medyada bir paylaşıma rastladım.

Bir vatandaşımız...
Sağlık Bakanlığı’ndan bir ekibin evlerine geldiğini, hiçbir temas ya da semptom olmadığı halde kendilerine test yapıldığını öne sürüyordu.
*
Bunun adı: “Rastgele test”.
Gerçekten de böyle bir durum söz konusu olabilir mi? Rastgele test modeline mi geçildi?
*
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı aradım. Bu soruyu sordum.
*
Bakan Koca şöyle dedi:
*
“Herkese test yaklaşımını Singapur, İsrail, Güney Kore gibi ülkeler uyguladı. Biz böyle bir yöntemi benimsemiyoruz. Bizim yöntemimiz şu: Müracaat eden, bulgusu olan kişiyi tespit ettiğimiz anda o kişinin temaslılarını tarıyoruz, hatta temaslıların temaslılarını da tarıyoruz. Yani noktasal bir yaklaşımla test yapıyoruz. Bununla daha iyi sonuç alırız.”
*
Peki “herkese test” modeli neden benimsenmiyor?
Bakan Koca, bu soruya şu yanıtı verdi:
*
“Herkese test yaptığınızda negatif çıkanlar, büyük bir rahatlık duygusu içine giriyorlar. Oysa bu kişilerin üç gün sonra pozitif çıkma ihtimali var. Bu durum da bulaşıcılığın yayılmasını arttırabilir. Biz şunu söylüyoruz: Herkes kendisini pozitif gibi görmeli. Ona göre önlem almalı.”
*
Peki temaslılar, temaslıların temaslıları nasıl taranıyor?
Bakan Koca, “Şu anda İstanbul’da dolaşan ekip sayısı 1300’e çıktı. Her ekipte üç kişilik uzman var. Araçları var... Türkiye genelindeki uzman sayısı ise 5600... İddia ediyorum, bu büyüklükte güçlü bir tarama, dünyanın hiçbir yerinde yok. Halk sağlığı uzmanları, bunu örnek vaka olarak incelemeliler” cevabını verdi.
*
Bu arada Sağlık Bakanı, bir bilgiyi daha verdi.
Tarama işlemlerinde diş hekimleri de görev alıyorlarmış. Gönüllü olarak. Bine yakın diş hekimi şu anda sahadaymış.

20 Nisan 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?