Davutoğlu: Gezi olaylarını çevre olayı görüp süreci yönetebilirdik

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, katıldığı programda Gezi Parkı olaylarına ilişkin soruya cevap verdi. Davutoğlu, "Bir çevre olayı olarak görülüp süreci yönetebilirdik." dedi.

İnternet Haber Merkezi
İnternet Haber Merkezi Tüm Haberleri
Davutoğlu: Gezi olaylarını çevre olayı görüp süreci yönetebilirdik
Video için play'e tıklayın

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Youtube'da Onuncu Köy programında konuştu.

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, konuşmasında yakın tarihte yaşanan olaylarla ilgili çarpıcı ifadeler kullandı.

GEZİ OLAYLARINI YÖNETEBİLİRDİK ANCAK BU YAPILMADI

Gezi parkı olaylarına bütünü ile çevre veya terör hareketi denilemeyeceğini savunan Davutoğlu, "Gezi olaylarının çıkışı bir komplonun veya bir darbe girişiminin sebebi demek değildir. Ben o dönem Başbakan Erdoğan'a da söyledim. Bir çevre olayı olarak görülüp biz o türbülansta çok rahat bir açılım yaparak süreci yönetebilirdik ancak bu yapılmadı." dedi.

Davutoğlu'ndan olay sözler: Ak Parti'yi bölünmekle karşı karşıya... 

'GEZİ PARKI OLAYLARI TERÖRİZE EDİLDİ'

Davutoğlu, konuşmasının ilgili kısmında şunları söyledi:

"2013 yılının hem Türkiye hem de bölge için kırılma yılı. 2013 yılında bölgemizdeki bazı demokratikleşme hareketleri birilerini rahatsız etti. O dönemde Türkiye’deki Gezi olayları ile Mısır’daki darbe bir ay arayla gerçekleşti. O dönem kendi meselelerini tartışarak çözen ve bu rüzgârı arkasına almış olan bir Türkiye vardı. Ama bu şu demek değil Gezi olaylarının çıkışı bir komplonun veya bir darbe girişiminin sebebi demek değil. Ben o dönem Başbakan Erdoğan'a da söyledim. Bir çevre olayı olarak görülüp süreç yönetilebilseydi biz o türbülansta çok rahat bir açılım yaparak, yönetebilirdik ancak bu yapılmadı ve sonradan anlaşıldı ki özellikle polisin içerisine yuvalanmış FETÖ'cüler ve bir takım tahrik eden terör unsurları o barışçıl çevre hareketinin mahiyetini değiştirdi. Biz hükümet olarak en başında ben Dışişleri Bakanı olarak Taksim Dayanışma Platformu Başkanı ile de konuştum. Mesele suhuletle çözülsün diye. Bütünü ile bir terör hareketi denilemez ancak ikinci aşamada terörize edilmesinden dolayı bütünü ile de çevre hareketi denilemez." 

OSMAN KAVALA'NIN CEZAEVİNDE TUTULMASI DOĞRU DEĞİL

Gezi parkı olaylarının finansörü iddiasıyla tutuklu yargılanan Osman Kavala hakkında konuşan Ahmet Davutoğlu, "Ben Kavala hakkında net bir hükümde bulunamam ama son mahkeme süreci konusunda kamu vicdanının rahatsız eden husus bir suçlamadan beraat ettikten sonra, suni bir suçlamanın yapılmasıdır.  Eğer o suçlama vardıysa daha önceden olmalıydı. Dolayısı ile insanların suçu tespit edilmeden suçlanmaması gerektiğine inan birisi olarak Kavala’nın suçu tespit edilmeden cezaevinde tutulmasını doğru görmedim görmem." ifadelerini kullandı.

# AHMET DAVUTOĞLU İLE İLİŞKİLİ:

19 Nisan 2020 - Siyaset

Muhabir İnternet Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?