Sağlık çalışanlarının özlük hak talebi

Sağlık çalışanları, yetersiz malzeme, yetersiz beslenme, düzensiz çalışma saatleri gibi konuları hem sosyal medyada hem de basın aracılığıyla dile getirdi.

Ali Çağlar Tınbek
Ali Çağlar Tınbek Tüm Haberleri

Sağlık Personel Sendikası’ndan yapılan açıklamada, pandemi süreci boyunca sağlık çalışanları arasında adam kayırma olduğu ve hak edene hakkının verilmediği açıklanırken, hakkını aramak isteyen veya çalışma koşullarında malzeme eksikliği olduğunu ifade eden sağlıkçılara ise soruşturma açıldı.

HAKKINI ARAYANA SORUŞTURMA AÇILIYOR

Sağlık çalışanlarının hakkını aradığı için soruşturma başlatıldığını iddia eden Sağlık Personel Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yakup Uğur, “Pandemi sürecinde hastanelerde pandemi klinikleri oluşturuldu. Bu kliniklerde gönüllü hemşireler çalışmalarına devam ediyor. Başta sendika yetkililerimiz olmak üzere, birçok üyemiz de pandemi kliniklerinde çalışmaya gönüllü oldu. İlk günden itibaren sağlıkçılarımız canla başla şikâyet etmeden çalışmalarına devam etmektedir. Bu zorlu çalışma koşulunda sağlık çalışanlarının sorunlarını her şartta dile getirmeye devam ediyoruz. Öncelikle belirtmek isteriz ki, sağlık çalışanları pandemi sürecinde hiçbir zaman ücret beklentisine girmemiştir. Sağlık çalışanlarının bu süreçte en önemli beklentileri özlük haklarıdır” dedi.

“ÖZLÜK HAKLARIMIZI İSTİYORUZ”

‘Sağlık çalışanları olarak halimizden şikâyetçi değiliz. Biz özlük haklarımızı istiyoruz’ diyen  Yakup Uğur, “Bizler ülkemize ve vatandaşımıza yardım etmekten asla şikâyetçi değiliz. Ancak bu mesleği icra ederken bizlere devlet tarafından bazı özlük haklar tanınmaktadır. Bu zor günlerde en ön safta mücadele eden arkadaşlarımızın haklarını savunuyoruz. Bu konu üzerine birkaç maddeye dikkat çekmek istiyorum. Üniversite hastanelerinde görev yapan sağlık personelleri tayin ve becayiş haklarını almak istiyor. 4/B sözleşmeli sağlık personelleri kadrolu personel olmak istiyor. Bilindiği üzere Sağlık Bakanlığı’nda görev yapan sağlık personelleri 3 yıl sonra kadrolu olabiliyor. Ancak YÖK’e bağlı üniversitelerde görev yapan personeller ise süresiz sözleşmeli olarak görevlerine devam ediyor. Sağlık personelleri gerek ek ödeme sisteminde, gerekse özlük haklarında adaletli olunmasını bekliyor. Pandemi sürecinde özellikle pandemi kliniklerinde görev yapan çalışanlarımız salgın taşıyıcısı olmamak için ailelerinin yanına dahi gidemiyor. Yetkililerin bir an önce pandemi kliniklerinde görev yapan sağlık çalışanları için düzenleme yapması gerekir” şeklinde konuştu.

 

20 Nisan 2020 - Gündem

Muhabir Ali Çağlar Tınbek


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?