Reklamı Kapat

Çocuğa 'bırak o tableti' demeden önce alternatif sunun

Çocukların evden çıkamadığı bu günlerde, tablet ve telefonla daha fazla zaman tüketmesinin kontrol edilmesi gerektiğini belirten uzmanlardan kritik tavsiyeler...

Çocukların evden çıkamadığı bu günlerde, tablet ve telefonla daha fazla zaman tüketmesinin kontrol edilmesi gerektiğini belirten Psikoloji Uzmanı Dr. Süleyman Kahraman, ''Çocuk ekrana bakmayacaksa evin içinde o kadar saat nasıl zaman geçirecek? 'Bırak artık o elindeki tableti' gibi bir ifade kullanıyorsanız, o zaman ona alternatifleri sunmanız ve onu motive etmeniz gerekiyor'' dedi.

Beykent Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Kahraman, salgın döneminde teknoloji kullanımı ve ebeveynlik üzerine değerlendirmelerini paylaştı.Dr. Kahraman, ebeveynlerin okulların kapalı olması ve çocukların sokağa çıkmasının yasaklanmasıyla belki de hiç olmadığı kadar çocuklarıyla aynı kapalı ortamda zaman geçirdiğini hatırlatarak, ''Okulların uzaktan eğitime geçmesi ve birçok ebeveynin evden çalışması veya işine gidememesi, evde teknoloji kullanımını artırdı.

Teknoloji kullanımını kastederken genelde TV izleme, bilgisayar, tablet ve telefondan sosyal etkileşimde bulunma, oyun oynama, video izleme, internette gezinti yapma, ders çalışma, oyun konsollarını kullanma gibi etkinlikleri sayabiliriz. Bu etkinliklerin tamamını bundan sonra bahsedilecek konular için ‘ekran süresi’ kavramıyla nitelendirebiliriz'' diye konuştu.

ANNE BABALAR ZORLANIYOR

Kahraman, 'ekran süresi' artışının aile üyeleri arasında çatışmaya yol açabileceğini ise şu sözlerle ifade etti:

"Örneğin aile iletişimi ve çatışma miktarı açısından farklı yansımalardan bahsedebiliriz. Kimi ailelerde insanlar çok fazla birlikte zaman geçirmelerine rağmen daha az birbirleriyle iletişim kuruyorlar çünkü aile üyeleri ayrı ayrı ekranlarda kendilerince ‘takılıyorlar’. Kimilerinde ekran kullanım tercihleri veya ekran imkânlarının kısıtlı olmasıyla aile üyelerinin kaynakları paylaşımı konusunda çatışmalar çıkabiliyor. Ebeveynler çatışma durumlarını çözmekte ve çocuklarının sorunsuz ve verimli zaman geçirmelerinde nasıl ebeveynlik yapacaklarını bilemiyorlar.''

BAZI EBEVEYNLER DAHA BİLİNÇLİ

Çocukların ekranlarda geçirdikleri sürenin artması bazı ebeveynler için evde rahatça zaman geçirebilmeleri açısından olumlu olarak görüldüğünü söyleyen Kahraman, ''Çocuk ekranda vakit geçirirken ebeveynler için sorun çıkarmamış oluyor. Hatta bazı ebeveynler sırf bu yüzden çocukları daha da fazla ekran süresi için teşvik edebiliyor. Çocuklarının ekran sürelerinin artmasından rahatsızlık duyan ebeveynler de var. Onlar kişilik gelişimi açısından ve zihinsel açıdan çocuklarının olumsuz etkilenebileceklerini göz önünde bulundurup, daha kısıtlayıcı ve bilinçli yaklaşımlar sergiliyorlar'' tespitinde bulundu.

MUTLAKA MOTİVE EDİN

Kahraman, salgın döneminde artan teknoloji kullanımına ilişkin anne babalara şu tavsiyelerde bulundu:

''Şu kritik soruyla başlayalım: ‘Çocuk ekrana bakmayacaksa evin içinde o kadar saat nasıl zaman geçirecek?” Öncelikle ekran süresini azaltmak istiyorsak çocuklara ekran dışında zaman geçirebilmeleri için imkânlar sağlamalıyız. Bu imkânlar, bireysel oyunlar, grup oyunları, oyuncaklar, yaratıcılık etkinlikleri, eğlenceli başka etkinlikler, programlar, deneyler, okuma saatleri, drama saatleri, aile grup zamanları, ev işleri, yeni öğrenme fırsatları gibi seçenekleri kapsıyor. Ebeveynlerin bahsettiğimiz bu “imkânları” genişletmek için kendi aile durumlarına göre araştırmaları önem arz etmektedir. Çocuğa, “Bırak artık o elindeki tableti!” gibi bir ifade kullanıyorsanız, o zaman ona alternatifleri de sunmanız ve onu motive etmeniz de gerekiyor aksi halde tarafların sinir harbi yaşamasından başka bir şey olmuyor. Özellikle ekran süresi dışında çocuk ebeveynleriyle birlikte eğlenceli zaman geçirebilecekse zaten bu çocuk için oldukça tercih edici olabilir.''

19 Nisan 2020 - Aile & Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Karadavud.78bb@gmail.c - Teknoloji dijital çağ; çocuk Eğitimi ve öğretim metotları üzerinde yeni yazılımları geliştirici çalışmaları acilen yapmali!!!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Nisan 13:07


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?