Reklamı Kapat

Erdoğan'ın eski danışmanı Özgenç: Hukuksuzlukları dile getirin

Bir dönem Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve AKP'nin hukuk danışmanı olarak da görev yapan hukukçu Prof. Dr. İzzet Özgenç, "Hukuksuzlukları gündeme getirin" çağrısı yaptı.

Türkiye'nin çok hızlı bir biçimde hukuk çizgisinin dışına çıktığına dikkat çeken Özgenç, son dönemlerde açılan bazı dava ve soruşturmalardan hareketle, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyelerine seslendi.

Sosyal medya hesabından paylaştığı yazısında, kurulun hukukçu üyelerine çağrıda bulunan Özgenç, "Etkin inisiyatif alın, hukuksuzlukları gündeme getirin" ifadelerini kullandı.

Karar TV'de de konuşan Özgenç, hukukta bilinçli yanlışlıklar yapıldığını ve Erdoğan'ın bile bunları düzeltecek durumda olmadığını söyledi.

Türkiye'nin hukuk dışına çıktığının altını çizen Özgenç, kurul üyelerine seslendi ve üyelerden bu konuda daha fazla sorumluluk almalarını beklediğini kaydetti.

Özgenç'in yazısı şöyle:

"Malum, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu'nun mevcut üyelerinin bildiğim kadarıyla hepsi hukukçu kimliğine sahip bulunmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere, bu Kurul, icrai karar alma yetkisini haiz değildir.
Ülkemizde, hukukun dışına çıkılma yönünde hızlı bir süreç yaşanmaktadır. Normal şartlarda bir Cumhuriyet savcısının soruşturma başlatmaması gereken hadiseler dolayısıyla, sonuçsuz kalacağı daha baştan açık seçik ortada olmasına rağmen, çeşitli soruşturma işlemlerinin yapılması, ibretlik bir durumdur.
"Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu'nu şahsen tanıma ve özellikle kamu görevlisi sorumluluğu bilinciyle birlikte bazı çalışmalar yapma şerefine nail bulunduğum Sayın Üyelerinin bu hukuk dışılıkların farkında olmaması ve Kurul toplantılarında bu hususları dile getirmemeleri mümkün değildir.
Buna rağmen, Türkiye'nin "hukuk devleti" olma vasfının sorgulanmasını gerekli kılan bu hukuksuzlukların devamı karşısında, Sayın Üyelerden yapılan yanlışlara işaret zımnında istiarî mütalaa dermeyanına nazaran daha etkin inisiyatif kullanmaları, bir vatandaş olarak beklentimizdir.
Anlayışla karşılanması dileklerimle."

19 Nisan 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?