Reklamı Kapat

İnsan doğa ile savaşında kaybetmeye mahkûmdur

AGD/MGV Genel Başkanı Salih Turhan, Mobydick romanı üzerinden günümüz dünyası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu…

Ankara Bürosu
Ankara Bürosu Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Anadolu Gençlik Derneği Şube Üniversite Başkanları Toplantısı fakülte, bölüm ve sınıf temsilcileri katılımlarıyla online yapıldı. Toplantıya katılan Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Milli Gençlik Vakfı (MGV) Genel Başkanı Salih Turhan, Amerikalı yazar Herman Melville’in dünyaca ünlü romanı MobyDick üzerinden yaptığı tahliller ile günümüz dünyası hakkında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

İnsanın doğa ile olan savaşı anlatan romanın korona günlerine daha bir anlam kazandığını belirten Turhan, “İnsanoğlu doğa karşısında ne kadar güçlenirse güçlensin, doğayla savaşını kaybetmeye mahkûmdur, doğaya ya da doğal yaşama yapılan her müdahale insanoğlunu sona bir adım daha yaklaştırmaktadır” dedi.

KAPTAN AHAB, KİBRİ İLE HERKESİ MAHVEDİYOR

Romanda, içi kin ve öç alma arzusuyla dolu Kaptan Ahab’ın hikâyesinin anlatıldığını belirterek sözlerine başlayan Turhan, “Kaptan Ahab’ın kini o kadar şiddetli ki, kendiyle beraber yanındakilerin de mahvına sebep olmak umurunda değildir. Zihnini kılıçtan keskin ve tehlikeli düşüncelerle dolduran kaptan aynı zamanda karizmatik, inatçı, bir diktatör kadar vicdansız ve sert bir adamdır. Direnişin tek kişide vücut bulmuş halidir o.  Bir konuşmasında, içindeki büyüklenmenin devasa boyutlarını ifşa eder. Beni güneş küçük düşürse, güneşi vururum, der ve kendini dünyanın, hatta evrenin merkezine yerleştirerek gerçekliğin sınırlarını ortadan kaldırır” dedi.

ROMAN, KAPİTALİZMİN ANATOMİSİNİ GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR

MobyDick’in yazıldığı dönemdeki kapitalist anlayışın anatomisi ve fizyolojisinin bugünde aynen devam ettiğinin altını çizen Turhan, “Bu günün Amerikan toplumunu anlamak için o günlerde yaşanan benzer mücadeleyi Melville’in satır aralarında okuyoruz. Yine kan, gözyaşı, vahşi kapitalizm vardır toplumun işleyişinde ve metanın elde edilmesine giden yolda. Sınıf mücadelesinin evrelerini Amerika, günümüz Amerika’sı olmadan önce temellerinin atıldığı yılları anlamak, Amerikan toplumunun kültürel kodlarının işleyişini anlamamızı kolaylaştıran kitaplardandır” ifadelerini kullandı.

19 Nisan 2020 - Gündem

Muhabir Ankara Bürosu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?