Ekmeğimizi neyle alacağız?

Ankara Valiliği tarafından yayınlanan, koronavirüs salgını ile mücadele konusunda alınan tedbirlerin yer aldığı genelge ile cadde ve sokaklarda kâğıt ve atık toplayıcılığı yasaklandı.

Ahmet Sesli
Ahmet Sesli Tüm Haberleri

Ankara Valiliği tarafından yayınlanan, koronavirüs salgını ile mücadele konusunda alınan tedbirlerin yer aldığı genelge ile cadde ve sokaklarda kâğıt ve atık toplayıcılığı yasaklandı. Alınan yasak sonrası geçimini kağıt toplayarak sağlayan kağıt toplayıcıları ise kara kara geçimlerini nasıl sağlayacaklarını düşünmeye başladı.

Sokak Atıkları Toplayıcılar Derneği (SATDER) Genel Başkanı Recep Karaman, koronavirü salgınıyla mücadele kapsamında sokaklarda katı atık toplamanın yasaklandığını belirterek, “Bizim tek geçim kaynağımız sokaklardan topladığımız katı atıklardı. Ankara Valiliğinin kararını destekliyoruz ancak bize geçimimizi sağlayacak bir desteğin de sağlanması gerekiyordu. Kiralarımızı, faturalarımızı nasıl ödeyeceğiz? Ekmeğimizi neyle alacağız kara kara onu düşünüyoruz” dedi.

YASAK ALINDI AMA ALTERNATİF BİR YOL BULUNMADI

Konu ile ilgili gazetemize konuşan Sokak Atıkları Toplayıcılar Derneği (SATDER) Genel Başkanı Recep Karaman, yasağın hem kendi sağlıkları için hem de toplum sağlığı açısından olumlu olduğunu kaydetti. Karaman, yasak ile kağıt ve atık toplayıcılarının geçimlerini ellerinden alındığını ve buna yönelik bir alternatifin de geliştirilmediğini belirtti.

GERİ DÖNÜŞÜMDEKİ İSTİHDAMDA ETKİLENECEK

Kağıt ve atık toplayıcılarının Türkiye’nin geri dönüşüm sanayisinin bel kemiği olduğunu dile getiren Karaman, “Türkiye’de yıllık 3,5 milyon ton kağıt geri dönüşüme gönderiliyor. Bunun yüzde 80’ini biz sağlıyoruz. Bizim çalışmamız engellenirse, geri dönüşüm sanayisinde de sorunlar yaşanır ve istihdam etkilenir. Bunun için yasaktan önce yapılması gereken şey, bizlere kendimizi virüsten koruyacak koruyucu ekipmanların verilmesidir” ifadelerini kullandı.

BİNLERCE AİLE GEÇİMİNİ TOPLAYICILIKTAN SAĞLIYOR

Ankara’da 4 ila 5 bin ailenin geçimini kağıt ve atık toplayarak sağladığına dikkat çeken Karaman, “Çoğu arkadaşımız ‘sabah yiyecek ekmeğimiz yok’ diyerek bizi arıyor. Bu ailelerin başka geçim kaynakları yok. Biz dernek olarak bu sorunu yetkililere bildiriyoruz. Ancak şu ana kadar desteklerden yararlanan aile sayısı çok çok az. Bu süreçte özellikle Türk-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Sayın Ergün Atalay’a çok teşekkür ediyoruz. Çünkü 700 ailenin bir aylık gıda yardımını karşıladılar. Ayrıca Plastik Sanayicileri Derneği’ne de teşekkür ediyoruz. Onlar da bin 200 ailenin gıda yardımını karşıladı”

18 Nisan 2020 - Ekonomi

Muhabir Ahmet Sesli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?