Alaattin Çakıcı kimdir?

Alaattin Çakıcı infaz yasası kapsamında 16 Nisan 2020'de tahliye oldu. Adından sık sık söz ettiren Alaattin Çakıcı'nın yurtdışına çıktığı iddia edildi. Peki hayatı merak edilen Alaattin Çakıcı kimdir

Alaattin Çakıcı kimdir?
Haber albümü için resme tıklayın

Alaattin Çakıcı, TBMM'de Ak Parti ve MHP oylarıyla kabul edilen infaz yasası kapsamında 16 Nisan 2020 tarihinde tahliye edildi. Yeraltı dünyasının isimlerinden Alaattin Çakıcı Ankara Sincan Cezaevi'nde yattı. Çakıcı, yattığı süre denetimli serbestliği karşıladığı için doğrudan koşullu salıverilme ile tahliye edildi. Sık sık adından söz ettiren Alaattin Çakıcı'nın hayatı zaman zaman merak ediliyor. Yeraltı dünyasının isimlerinden Alaattin Çakıcı kaç yaşında nereli gibi sorularının cevapları Alaattin Çakıcı kimdir biyografi içeriğimizde...

ALAATTİN ÇAKICI KİMDİR?

Alaattin Çakıcı 20 Ocak 1953 yılında Ali ve Şakire Çakıcı çiftinin dört çocuğundan biri olarak memleketi Trabzon'un Arsin ilçesine bağlı Fındıklı köyünde dünyaya geldi. Babası Ali Çakıcı kan davası nedeniyle  İstanbul’a göç etti. Çakıcı ailesi Kağıthane Gültepe semtinde yaşayamaya başladı. Baba Ali Çakıcı Gültepe'de kahvehane işletmeciliği yaptı. 

Alaattin Çakıcı gençliğinde birkaç yaralama olayına karıştı. İstanbul’da ilk olarak bir çiçekçinin öldürülmesinde azmettirici olarak yargılandı ve mahkumiyet aldı. 

1980 yılında sağ-sol davasında babası Ali Çakıcı, kardeşi Gençağa Çakıcı ile beraber Ülkü Ocakları saflarında yer aldı.  18 Eylül 1978 yılında solcular tarafından amcasının oğlu Necati Çakıcı hedef oldu ama ölümden döndü. öldürüldü. Kız kardeşi Gamze Çakıcı Gültepe Harmantepe'de kendilerine ait bir büfesi yakılmak istendi. Alaattin Çakıcı da 1979 yılında saldırıya uğradı. 5 Mayıs 1980 yılında ise babası Ali Çakıcı DEV-SOL mensubu kişilerin saldırısında hayatını kaybetti. 

Alaattin Çakıcı 1980 Askeri Darbesi sonrası tutuklandı. MHP ve ülkücü kuruluşlar davasında yargılandı ve 41 kişinin ölümünden sorumlu tutuldu. Aleyhinde somut delil bulunamaması nedeniyle 1982 yılında serbest bırakıldı. Cezaevinden tahliye edildiği 1980 yılı sonrası yeraltı dünyasında ismi anıldı. 

Çakıcı'nın MİT tarafından ASALA'yakarşı Lübnan ve Yunanistan'da kullanıldığı iddiaları ortaya atıldı. 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren "Devlet bu tür adamları yararlı olacaksa kullanır" ifadesini kullandı.

1990 yılında Maksim Gazinosu’nda  havaya ateş etmekten yakalandı. Ortaköy Memo’s ta bir kişinin yaralanması nedeniyle tutuklandı.

1991 yılının Ağustos ayında , Ali Şen’in oğlu Adnan Şen’in de bulunduğu gruba masadan kalkmalarını söyledi ve grubun direnmesi üzerine Adnan Şen'i darp etti araya Sakıp Sabancı’nın Turgut Özal’ı sokmasıyla iki taraf barıştırıldı. 

1994 yılında Emlakbank Genel Müdürü Engin Civan’ın, işadamı Selim Edes’den aldığı rüşveti geri ödememesi üzerine paranın tahsilatı için Çakıcı’nın eşi Uğur Kılıç’tan Semra Özal’ın ricası ile Alaattin Çakıcı görevlendirildi. Engin Civan’ın ödeme yapmayı kabul etmemesi üzerine 19 Eylül 1994 tarihinde Fulya civarında 4 kurşunla vurularak yaralandı. Dündar Kılıç savcılıkta aradaki hatırlı kişinin Semra Özal olduğunu söyledi.

Alaattin Çakıcı, İnterpol aracılığıyla kırmızı bültenle her yerde aranmaya başlandı.

Bir yandan Engin Civan’ın yaralanmasına, diğer taraftan Ocak 1995’de eski karısı Uğur Kılıç’ı öldürtmeye azmettirmekten aranan Çakıcı, Şubat 1995 tarihinde gazete ve televizyonlara “bülten” şeklinde faks çekerek Dev-Sol lideri Dursun Karataş’ı öldüreceğini bildirdi.

Erol Evcil ile Cavit Çağlar’ın arasında bulunan iplik ticaretinden doğan problem için devreye giren Alaattin Çakıcı, Erol Evcil’in 2,8 milyon dolara aldığı fabrikayı Cavit Çağlar’a 10 milyon dolara sattı. Bu paranın 4,5 milyon doları Alaattin Çakıcı’ya ödendi.

Borsacı Adil Öngen'in kurşunlanmasıyla ilgili davaya katılan Çakıcı, yurtdışında Millî İstihbarat Teşkilatı adına çalıştığını ve hep devleti koruduğunu ama "piyon gibi" kullanıldığını söyledi. Millî İstihbarat Teşkilatı'nın eski Yurtdışı İstihbarat Başkanı Nuri Gündeş, NTV'de derin devlet konusunun tartışıldığı canlı yayında Alaattin Çakıcı'dan söz ederken, "Dinliyorsa yanaklarından öperim; eğer devlete bir hizmeti varsa..." diye konuştu. Ardından Şişli Cumhuriyet Savcılığı, programda organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’dan söz eden Nuri Gündeş hakkında “suçluyu övmek” suçundan soruşturma başlattı.

Alaattin Çakıcı, 1972 yılından beri Gönül Kurtuluş ile evlidir. Ali Çakıcı adında oğlu ile Aytül ve Betül adlarında kız çocukları vardır.

Alaattin Çakıcı, Gönül Kurtuluş'tan boşanıp "kabadayı" Dündar Kılıç’ın kızı Uğur Kılıç ile 20 Mayıs 1991 tarihinde Trabzon’da evlendi. 4 Kasım 1994 tarihinde boşandı. 20 Ocak 1995 tarihinde Alaattin Çakıcı konuşmak için Uğur Kılıç’ı Uludağ'da otele davet etti ve orada Alaattin Çakıcı’nın adamı üç kurşunla Uğur Kılıç’ı öldürdü. Uğur Kılıç’ı öldürttüğü iddiasıyla yargılanan Alaattin Çakıcı, önce ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Çakıcı’nın bu cezası ağır tahrik ve sanığın duruşmalardaki iyi hali gözününde bulundurularak 19 yıl 2 aya indirildi. Alaattin Çakıcı yurtdışına kaçtı. Çakıcı'nın yurtdışında kaldığı süre içinde Belçika, ABD, İtalya, Güney Afrika, Fransa, Brezilya, Singapur ve Japonya'da dolaştığı belirlendi.

Daha sonra yine ilk eşi Gönül Kurtuluş ile evlendi.

Alaattin Çakıcı, 17 Ağustos 1998'de Türk ve Avusturya özel kuvvetleri birlikte düzenlenen bir operasyonla modacı Canan Yaka ile sanatçı Selçuk Ural'ın kızı Aslı Ural'la birlikte Fransa'nın Nice kentinde yakalandı. Çakıcı'nın üzerinden Nedim Caner adına düzenlenmiş kırmızı bir pasaport ve 17 bin dolar çıktı. 

Alaattin Çakıcı 14 Aralık 1999 tarihinde Kartal cezaevine konuldu. Uzun bir yargılamadan sonra 29 Kasım 2002 tarihinde serbest bırakıldı.

Alaattin Çakıcı, cezaevi günlerinde Erol Evcil’den kaynaklı olarak Nuri Ergin'le ters düştü. Medya önünde karşılıklı hakaretler edildi. 15 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan Karagümrük Spor Kulübü Lokali'ne yönelik 26 Mart 2000 tarihinde düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili davada, "çıkar amaçlı suç örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan üç yıl dört ay, müessir fiile azmettirmekten de 14 yıl dokuz ay cezaya çarptırıldı. Yargıtay çete suçundan verilen cezayı onarken müessir fiile azmettirme cezasında usul eksikliği buldu.

7 Nisan 2004 tarihinde Yargıtay 1. Ceza Dairesi Karagümrük Baskını davasından 3 yıl 4 aylık hapis cezasını onayladı. 5 Mayıs tarihinde İstanbul DGM, Çakıcı için cezasının onaylanması sebebiyle yakalama emri çıkarttı ancak Çakıcı 3 Mayıs 2004 tarihinde yurtdışına kaçtı. 14 Temmuz 2004 tarihinde Avusturya’nın Graz kenti yakınlarında, yakalandı. Çakıcı’nın üzerinden emekli MİT görevlisi Faik Meral’e ait pasaport çıktı. 14 Ekim 2004 tarihinde Tekirdağ F Tipi Cezaevi’ne konuldu.

15 Temmuz 2016 tarihinde Bolu F Tipi Cezaevi’ne nakledildi. Burada kaldığı süre boyunca sürekli hastaneye kaldırılan Çakıcı, Mart 2017 tarihinde İzzet Baysal Devlet Hastanesi Köroğlu Ünitesi’nde bağırsak fıtığı operasyonu geçirdi. Tedavisi tamamlanan Çakıcı’nın, Bolu F Tipi Cezaevi’nden Kırıkkale’nin Keskin ilçesindeki F Tipi Cezaevi’ne nakledildi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Mayıs 2018 yılında Alaattin Çakıcı'yı tedavi gördüğü Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi’nde ziyaret etti. Çakıcı'da yaptığı yazılı açıklamada, desteklerinden dolayı Bahçeli'ye teşekkür etmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle 10 ay hapis cezası verilmişti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Haziran 2018 genel seçimleri için Ak Parti ile MHP arasında kurulan ittifak sonrası yaptığı balkon konuşmasında Bahçeli'nin adını zikretmemişti. Cezaevindeki Alaattin Çakıcı, seçimden bir gün sonra kaleme aldığı bir mektupla Erdoğan'a şu sözlerle seslenmişti:

"Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk turda yeni oluşumun başkanı seçilmesinde en büyük etken sayın Bahçeli ve yol arkadaşlarıdır... Devletimizin sigortası olan ülkücüler ile ilgili bir kelime dahi etmedi... Devletin sahibi sen değilsin!.. Unutma! Sen yolcusun, Ülkücüler ve Türk Milliyetçileri, her etnik mozaiğe mensup vatan sevdalıları da hancılardır! Annene, babana dua ettiğin gibi sayın Bahçeli'ye ve onun yol arkadaşlarına da dua et. Elinden ne gelirse de bana istediğini yapabilirsin...Sokak çocuğu, sokak çetesi olmadığımı da o beyninin derinliklerine sok."

16 Haz 2021 - 11:06 - Biyografi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.