Op. Dr. Bülent Polat koronavirüs tedavi yöntemlerini açıkladı!

Çocuk Kalp Sağlığı ve Cerrahisi, Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Bülent Polat, twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaç ve yöntemleri bir bir açıkladı.

Grup Florence Nightingale Hastanesinde görevli Çocuk Kalp Sağlığı ve Cerrahisi ve Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr.Bülent Polat'tan twitter hesabından yaptığı seri paylaşımlarla koronavirüs ve tedavi yöntemleri ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

İşte Polat'ın dikkat çeken twitleri;

 

"1-Önce ortalıkta bir VİRÜS var.Resimlerinden tanıdığımız o meşum virüs:) 2-Bu virüs HÜCRE içine girecek. 3-Hücre içinde kendini ÇOĞALTACAK,hücre ölümüne neden olacak. 4-SİTOKİN FIRTINASI. Bağışıklık hücrelerinden virüsleri yok etmek için iltihap oluşturucu maddeler salgılanacak.

Hastalıkta virüs kadar,bağışıklık sisteminin şaşırarak abartılı tepki vermesi büyük hasar oluşturur. Hastalık bu 4 aşamanın toplamının bir tezahürüdür. O halde tedavide de her bir aşamaya yönelik silahlar bulmalıyız. İdeal düzeyde olmasa da böyle ilaç ve yöntemlere sahibiz.

1.Aşama için: Daha henüz hücreye girmemiş virüsü hücre dışındayken yok edecek yöntem PLAZMA vermektir. Hastalığı geçirip bağışıklık kazanmış bir insanın kanı alınır,plazması ayrılır ve hastaya verilir.Bu plazma içindeki antikorlar direkt virüsü yok edeceklerdir.

2.Aşama için: Virüsün hücre içine girmesini engelleyebiliriz.Burada 2 ilaç çok umut vericidir. -Hidroksiklorokin(Plaquel),virüsün hücreye girerken oluşturduğu keseciği yok ediyor. -Camostad isimli ilaç da virüsün ACE-2 alıcısına bağlanmasını önleyerek hücreye girişi engelliyor.

3.Aşama için: Virüsün hücre içindeki aktivitesi ve çoğalmasını engelleyerek yok eden ilaçlardır,antiviral grubu diyoruz,hep -vir ile biterler. -Remdesivir -Favipravir (Avigan) -Lopinavir (Kaletra) -Darunavir (Prezista) Bunlardan ilk ikisi Ebola virüs,son ikisi AİDS ilaçlarıdır.

4.Aşama için: Bu grup ilaçlar,vücudun o abartılı bağışıklık sistemi saldırısını,sitokinleri bloke ederek önlemeye çalışırlar. Virüsü öldürmek için gözü dönmüş bir şekilde ortalığı kasıp kavuran vücuda “Ya sen de bi dur allasen,bi raad ol” diyerek sakinleştirmeye yöneliktirler:)

Bunlara bağışıklık sistemi düzenleyicisi,immunomodülatör ilaçlar diyoruz,aslında antikorlardır. -Tocilizumab (Actemra): İnterlökin-6 isimli sitokini bloklar. Farelere ürettiriyoruz bunu. -Anakinra (Kineret): İnertlökin-1 isimli sitokini engeller. E.Coli bakterisine ürettiriyoruz.

Bütün bunları okuyarak hem ortalıkta çok isimleri dolaşan ilaçlara hakim olmak hem de yeni çıkacak ya da çalışılan maddelerin etki mekanizmalarını anlamak daha kolay olacaktır. Herkes bir gün COVID uzmanı olacak:)

Bu seriye eklemem gerekenler var: 1-Bahsedilen bu ilaçlardan hiçbiri hastalıktan korunmak için yani proflaktik olarak kullanılmaz,etkili değiller ya da bilinmiyor. En azından şimdilik diyelim. 2-Grip virüsü için kullanılan Oseltamivir (Enfluvir,Tamiflu) ilacı da var tabii.

Hastalığın başlangıç döneminde Plaquenil ile birlikte kullanıyoruz,ancak COVID için etkinliği tartışmalı. 3-Azitromycin isimli antibiyotiği de kullanıyoruz. Hem sekonder bakteri enfeksiyonlarını önlemek hem de solunum sistemi enfeksiyonlarındaki farklı etkinliği nedeniyle...

4-Aşı yapıldığında,işte asıl korunma o zaman olacak demektir. Aşı ile vücuda virüsün bir antijeni verilerek bağışıklık sisteminin antikor oluşturması sağlanır ve bu antikorlar virüs vücuda gelir gelmez hemen yok eder."

09 Nisan 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?