Karaduman'dan infaz yasası önerisi! Somut delil olmayanları kapsamalı

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman, kamuoyunda infaz yasası olarak bilinen düzenleme hakkında dikkat çeken bir öneride bulundu.

Haber albümü için resme tıklayın

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdülkadir Karaduman, silahlı terör örgütü üyesi olduğuna dair haklarında somut delil bulunmayan ve şiddete bulaşmayan kişilerin infaz düzenlemesinden yararlanması gerektiğini söyledi.

Karaduman, mektubunda, “Olağan süreçte BDDK’nın denetim ve gözetimi altındaki bankaya para yatırmayı terör suçu saymak, Milli Eğitim Bakanlığınca faaliyetine izin verilen okul ya da dershanede eğitim görmek ve buralarda çalışmış olmayı terör suçu saymak, son derece yanlıştır” dedi.

Karaduman, mektubunda, “Bütün davranışlarımızda halkımıza ve nihayetinde Allah’a hesap vereceğimizi unutmamalıyız” ifadesine yer verdi.

Karaduman’ın milletvekillerine gönderdiği mektupta şu ifadelere yer verildi:

"Sayın Milletvekili;
Olağanüstü günleri yaşadığımız bu dönemde, halkın temsilcileri olarak üzerimize düşen mesuliyet her zamankinden daha fazladır. Bugünkü öncelikli mesuliyet, her insanın en temel hakkı olan “yaşama hakkı”nı müdafaa etmektir. Koronavirüs salgını ile birlikte cezaevlerindeki hastalık riski düşünülerek infaz düzenlemesi sürecinin ivedilikle sonuçlandırılması önem arz etmektedir. Bu konuda üstlendiğimiz görev, büyük bir öneme sahiptir.
Hazırlanan infaz düzenlemesinin, hukuki temeli olmayan bazı sebeplerden dolayı içeride tutulan binlerce mahkûmu kapsamayacağını görmekteyiz. Adil yargılanma hakkı ve hukuk önünde eşitlik gibi temel ilkeler hepimiz içindir. Adaleti üstün tutmak inancımızın ve insanlığa karşı sorumluluğumuzun gereğidir.
BDDK’nın denetim ve gözetimi altındaki bankaya para yatırmayı terör suçu saymak, Milli Eğitim Bakanlığı’nca faaliyetine izin verilen okul ya da dershanede eğitim görmek ve buralarda çalışmış olmayı terör suçu saymak son derece yanlıştır.
Aynı şekilde; tatbikata götürülmek üzere otobüslere bindirilen ve hain darbe kalkışmasına dair en ufak bir malumatı olmayan askeri lise öğrencilerinin müebbet hapis cezasına çarptırılması büyük bir yanlıştır.
Siz de takdir edersiniz ki yargı düzenlemesi; silahlı terör örgütü üyesi olduğuna dair haklarında somut delil bulunmayan, şiddete bulaşmadığı halde tutuklanan ve hüküm giyen kişileri de kapsamalıdır.
Hukuk, siyasi mensubiyetine ve kimliğine bakmaksızın bütün insanlara eşit muamelede bulunan bir kurumdur. Adil yargılanma hakkı ve hukuk önünde eşitlik hakkı Anayasa ile güvence altına alınmıştır.
Bütün davranışlarımızda halkımıza ve nihayetinde Allah’a hesap vereceğimizi unutmamalıyız. Bizlerin bu noktada yapması gereken kamuoyunu dinlemek ve adaleti üstün tutma yönünde duruş sergilemektir."

09 Nisan 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

05

abdullah - silahla yakalanmayan terör örgütü üyesi olamaz , hiç silahı olmayan nasıl terör örgütü üyeliğinden yargılanır

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 09 Nisan 15:46
04

Orhan Yavuz - ``Bir Devleti zulm yıkmaz ama Adaletsizlik yıkar.`` • Temel Karamollaoğlu ▪

☆ Müminlerin Halifesin Ömer bin Hattab'tan Şam Valisi Sad bin Ebî Vakkas a : ``Camiyi yık ama Adaleti yıkma.`` ♢

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 09 Nisan 13:57
03

Erdem - Lütfen somut delili falan bırakınız. Mahsuru yoksa şunu, bizim gibi avam tabakasının anlayabileceği şekilde kısa ve öz olarak iki kelime ile açıklayamazmısınız sayın vekilim!

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 09 Nisan 11:55
02

abdullah - hakkaniyetli bir mektup ama tek kişi yönetiyor hepsini o ikna olmadı mı hiç bir şey olmaz

Yanıtla . 8Beğen . 1Beğenme 09 Nisan 09:31
01

Ercan - Dershaneye gidenler imtihani kazanmak içinmi vatana ihanet içinmi gitti?

Kendi damadina berat a catana ihanet dersi verilmişmi?

Herkers iliyorki fetönün at tarafi ya ibadet yada imtinlarini kazanmsk ićin gittiler!

Suçsuz insanlari hapse tikmak asil insanlik burada bitmiştir, ayrica dershanelere bizzak kendiniz yönlendirdiniz!

Bu ihanetse sizde azmettirici siniz!

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 09 Nisan 09:25


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?