EBA dışındakilere itibar edilmesin

Eğitim-Bir-Sen, yaptığı uyarı ile öğretmenlerin EBA gibi güvenli platformları tercih etmeleri, EBA dışındaki sistemlere karşı dikkatli olunması uyarısında bulundu.

Ankara Bürosu
Ankara Bürosu Tüm Haberleri

Koronavirüs  sebebiyle okulların uzaktan eğitim modeline geçmesi beraberinde bazı sakıncaları da getirdi. Dijital sistemlerde yer alan onaysız ve güvensiz platformlar üzerinden bazı öğretmenlerin öğrencileriyle online eğitim yapması sendikayı harekete geçirdi. Eğitim-Bir-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı’na başvuruda bulunarak, öğretmenlerin ve idarecilerin bu konuda uyarılması gerektiğini belirtti.

Sendika tarafından yapılan açıklamada, 30 Nisan’a kadar verilen arada eğitimlerin EBA TV ve uygulamaları üzerinden yapılması gerektiğinin altı çizilerek, “Söz konusu uygulama Bakanlık tarafından yürütülmektedir. Ancak illerde bazı eğitim kurumlarının inisiyatifiyle ya da bazı mülki idare amirliklerinin talimatıyla EBA TV ve eba.gov.tr haricinde bazı web tabanlı platformlar veya akıllı telefon uygulamaları üzerinden uzaktan eğitim faaliyeti verilmek istenildiği veya öğretmenlere bu yönde talimatlar verildiği bilgisi sendikamıza iletilmektedir” bilgisine yer verildi.

ÖĞRENCİLERİN KİŞİSEL VERİLERİ TOPLANIYOR

Bakanlık tarafından tavsiye edilmeyen sistemlerin hem hukuki hem de öğrenciler açısından büyük sakıncalar barındırdığı da ifade edildiği açıklamada, “Söz konusu haricî platform ve uygulamaların kişisel verilerin ihlali başta olmak üzere, telafisi mümkün olmayan zararlara yol açması muhtemel hukukî sorunlar barındırdığı; öğretmenlerin kendi kişisel verileri üzerinden kullanılabilen programların gerek öğretmenlerimiz gerekse katılımcı olan öğrenciler yönünden hukukî sorumluluk doğurma potansiyeli taşıdığı açıktır” uyarısı yapıldı.

BAKANLIK UYARILARDA BULUNMALI

“Doğrudan öğretmen-öğrenci etkileşimine açık bir yüz yüze eğitim faaliyeti talep edilmesi hâlinde, bunun kontrolünün, Bakanlık uhdesinde olmayan haricî uygulamalar/platformlar yerine, Bakanlıkça teknik altyapısının hazırlandığı ve desteklendiği eba.gov.tr eklentisi veya Bakanlık tarafından geliştirilecek yeni bir dijital ortam üzerinden yapılması gereklidir” denilen açıklamada bakanlığa çağrıda bulunularak, güvensiz platformlar için il idareleri ve öğretmenlerin uyarılması gerektiği kaydedildi.

08 Nisan 2020 - Eğitim

Muhabir Ankara Bürosu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?