Yeryüzüne inen zemzem: Nisan yağmurları...

Bolluk, bereket ve şifa getirdiğine inanılan Nisan yağmurları Nisan ayının 14'ünde başlıyor. Peki Nisan yağmurları ne anlama geliyor ve faydaları nelerdir...

Halk arasında "yağmur ayı" veya "yağar ay" olarak da bilinen Nisan yağmurları Rûmî takvime göre nisan ayında yağan yağmurlara verilen isimdir. Milâdî takvime göre 13 Nisan'da başlayıp 12 Mayıs'ta sona erer.

Anadolu'da "şifalı" olarak kabul edilen nisan yağmurlarını biriktirme geleneği yerine getirilmeye devam ediyor. Uzmanlar, nisan yağmurlarıyla birlikte taşınan maddelerin yer yüzüne düştüğünü, bu yağmurların ise içme ve kullanma sırasında bu özellikleri sebebiyle yarar sağladığını, cilde ve saça etkileri olduğunu belirtiyor. Peki, nisan yağmurları ne zaman toplanır? Selçuklular döneminde nisan yağmurunun hikmeti neydi?

Meyve ağaçlarının çiçeklenip birçok sebzenin de fidesi yetiştüği bu ayda tarımda alınacak verim, önemli ölçüde nisan yağmurlarına bağlıdır.

Nisan yağmuru ne zaman toplanır?

Rumi Takvime göre, Nisan ayının 2. yarısından 13 Mayıs’a kadar yağmur sularının temiz kaplarda toplanarak biriktirilmesi daha sonra kullanılması adet haline gelmiştir.

Selçukluda Nisan yağmurları

Nisan yağmurları dîvan şiirinde de "ebr-i nisan" (nisan bulutu) mecazi manada bolluk ve bereket ayı olarak ta ifade eder.

Selçuklulara başkentlik yaptığı dönemde Konya'da nisan yağmurlarının kaplarda toplanıp hastalara şifa olarak dağıtılırdı

Nisan yağmurları "nisan taşı" denen kaplarda toplanırdı. Çiftçilerin tohum olarak kullandıkları buğday ve arpalar bereket olsun diye nisan tasına konur ekim ayında da tohumlar buradan alınarak diğer tohumların arasına konarak ekilirdi.

Mevlana'nın, şiirlerinde bahar yağmurlarının bereketliliği ve bedene tazelik verdiğinin yer aldığını vurgulayan uzmanlar, Mevlana'nın "Güz yağmurundan kaçabildiğince kaç, çünkü güz yağmuru yaprakları döktüğü gibi seni de hasta eder. Ama bahar yağmuru nasıl tabiatı canlandırıyorsa senin de dimağını (beyin) ve bedenini o şekilde canlandırır" dediğini anımsatıyor.

NEDEN YARARLI?

İlkbaharda tabiatın canlanmaya başlamasıyla birlikte bitki ve ağaçların çiçek tozları, reçine, eterik yağları (bitki kaynaklı, ağır kokulu yağlar) ve çiçek polenlerinin rüzgar ve hava akımlarıyla atmosfere karıştığını bildiren uzmanlar bu nedenle nisandaki yağmur yağışı sırasında, havadaki bu zerrecikler yağmurla birlikte yer yüzüne düştüğünü bu özellikleri nedeniyle önemli yarar sağladığını belirtiyor.

Ancak hava kirliliğinin yoğun olduğu kentlerde, havada asılı bulunan çeşitli karbon ve kükürt partikülleri ile birlikte çok sayıda zararlı kimyasal madde parçacıkları da yağmur sularına karışıyor. Bu nedenle havası kirli yerlerde yağmur suları faydadan çok zarar veren bir durumun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Havanın temiz ve kirletici unsurların olmadığı yerlerde yaşayanlar, nisan yağmurlarını temiz kaplarda toplayarak kullandıkları takdirde, sağlık açısından bir tehlikeden söz edilemez.

07 Nisan 2020 - Aile & Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?