Saadet Partisi'nden AKP'ye IBAN TV göndermesi! Sosyal mesafeli devlet

Saadet Partisi, Ak Parti hükümetinin kriz sürecindeki ekonomik tedbirlerini, IBAN TV'den sosyal devlet değilde sosyal mesafeli devlet olarak tanımladı.

İnternet Haber Merkezi
İnternet Haber Merkezi Tüm Haberleri
Video için play'e tıklayın

Ak Parti hükümetinin koronavirüs salgını için yardım kampanyası başlatması sonrası Saadet Partisi sosyal medya hesaplarından dikkat çeken bir video paylaşımında bulunuldu. 'Sosyal mesafeli' devletin sosyal devletten farklarını IBAN TV adı verilen oluşumla videoda anlattıldı.

Saadet Partisi, Siyasal İletişim Ofisi (SİO) hazırladığı bir video ile iktidarın koronavirüs önlemleri kapsamında Milli Dayanışma Kampanyası başlatmasını eleştirdi. “IBAN TV” olarak sosyal medya hesaplarından paylaşılan videoda, “sosyal devlet” vurgusu yapıldı. 

Paylaşımda, şu ifadelere yer verildi:

"Ülkece uzaktan eğitime geçtiğimiz şu dönemde, sosyal devlet ve sosyal “mesafeli” devlet farklarını gelin hep birlikte IBAN TV’den izleyelim. Videonun sonundaki soruya da cevap vermeyi unutmayınız."

Devletin tanımına değinilen videoda sosyal refah ve sosyal devlet tanımlarına yer verilirken, devletin vatandaşlardan hizmet aldığı için vergiler anlatıldı.

"Öncelikle devletin tanımına bakacak olursak toprak bütünlüğüne bağlı olarak siyasal bakımdan örgütlenmiş millet veya milletler topluluğunun oluşturduğu tüzel varlıktır. Sosyal refah, iç düzen, halk sağlığı için uğraşır, bundan meşruiyet kazanır."

SOSYAL DEVLET TANIMI

Videoda, son günlerde duyduğumuz yeni bir terim denilen ‘sosyal mesafeli’ devletin tanımı da anlatıldı:

"Sosyal Devlet ise, ekonomik ve toplumsal yönden yurttaşlarının tümüyle ilgilenen, onların yaşam düzeyi, sosyal güvenliği vb. konularında gereken önlemi alan devlet olarak ifade edilebilir.

Peki devlet tüm bu sorumluluklarını nasıl gerçekleştirir?
Elbette halktan toplanan vergiler ile. Ülkemizde yaklaşık 300 kalem vergi mevcuttur. Bunlardan bazıları; gelir vergisi, eğlence vergisi, haberleşme vergisi, deprem vergisi gibi yer yer komik yer yer gerekli vergilerle. Anlayacağınız üzere devlet her harcamanızdan kendisine düşen payı yine size hizmet etmek için almaktadır."

SOSYAL MESAFELİ DEVLET

Video paylaşımında, "Sosyal Mesafeli Devlet" tanımı şöyle tarif edildi:

"Halka ilgileniyormuş gibi yapıp yükü tekrar halkına yükleyen devlettir. Kriz durumunda büyük işletmelere yardımcı olur ancak büyük bir kalabalığı görmezden gelir. Esnafı faizle kredi almaya teşvik eder. Faturaları iptal etmez, ancak sayaç okumadan önceki kullanıma göre ortalama bedel çıkartır. Nakit yardım beklenirken, IBAN numarası paylaşır."

DOĞRU OLDUĞUNU DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ CEVABI YORUM ALTINA YAZIN

Videonun sonunda yer alan soruda ise, "Tüm bu bilgiler ışığında dersimizi pekiştirmek adına bir soru soralım. Bir ülkede salgın hastalık yaşanmaktadır. Salgından korunmak adına halk evinden çıkmamaktadır. Bu durum ekonomik bir krize yol açar. Bu sorunlar çerçevesinde devlet yetkililerin alacağı önlem aşağıdakilerden hangisi olmamalıdır?

A) Mağduriyet yaşayan her kesime destek olunmalıdır.
B) Faturalar iptal edilmelidir.
C) Her vatandaşına 1000 TL destek sağlanmalıdır.
D) Hiç vergi toplanılmamış gibi; yardım için IBAN paylaşılmalı, göstermelik desteklerde bulunmalıdır.

Doğru olduğunu düşündüğünüz cevabı videonun altına yorum olarak bırakabilirsiniz. Sağlıcakla kalın. İBAN TV" ifadeleri yer verildi. 

Vatandaşların bu sorunun cevabını da paylaşım altına yorum olarak yazması istendi.

# SAADET PARTİSİ İLE İLİŞKİLİ:

06 Nisan 2020 - Siyaset

Muhabir İnternet Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Recep Öztürk - Güzel ilgi çekici ve analiz yapmaya sevk edici bir video

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Nisan 22:15
03

Deep Red - muhteşem olmuş. hazırlayanların ellerine sağlık.

sorunun cevabi tabi ki (D) :)))

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 06 Nisan 21:32
01

Özay Görgün - Zaten 18 sene önce tarımı bitirmek hayvancılığı yok etmek için getirildiler dağarcıklarında halkı ve ülkeyi borca mahkum etmek vardı, devletin fabrikalarını sattılar, şeker pancarı üreticilerini zora soktular şimdi bu durum tuz biber oldu.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 06 Nisan 19:37


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?