Son anket sonuçları: Vatandaş sokağa çıkma yasağı istiyor mu?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını sonrası çeşitli tedbirler alındı. Türkiye'de yapılan son anket sonuçları vatandaşların sokağa çıkma yasağı ile ilgili düşüncelerini ortaya koydu.

Son anket sonuçları çarpıcı verileri ortaya koydu. Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından, 81 ilde 2 bin 605 kişinin katılımıyla yapılan anket çalışmasında vatandaşlara sokağa çıkma yasağı soruldu.

SON ANKET SONUÇLARI: SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Son anket, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na da sunuldu. Çalışmada katılımcılara sokağa çıkma yasağı getirilmesini destekleyip desteklemedikleri soruldu. Vatandaşların yüzde 54’ü sokağa çıkma yasağını desteklerken, yüzde 30 desteklediğini ancak bazı çekinceleri olduğunu, yüzde 16 ise sokağa çıkma yasağına tamamen karşı olduğunu ifade etti. 

EN BÜYÜK SORUN KORONAVİRÜS SALGINI

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, “Türkiye’nin çözülmesi gereken acil sorunları nelerdir” sorusuna verilen yanıtlarda “koronavirüs salgını” yüzde 46 oranıyla birinci sırada, “ekonomik kriz sorunu” yüzde 31 oranıyla ikinci sırada, “işsizlik sorunu” ise yüzde 15 oranıyla üçüncü sırada yer aldı. “Hayat pahalılığı sorununun” da yüzde 6 oranıyla 6. sırada yer almasıyla birlikte ekonomik sorunların oluşturduğu oranın yüzde 52’ye çıkarak, koronavirüs salgınını bile geride bırakmış oldu.

VATANDAŞLAR SALGININ BELİRTİLERİNİ BİLİYOR

Vatandaşların yüzde 79’u koronavirüs salgınıyla ilgili gelişmeleri düzenli olarak takip ettiğini ve virüsün belirtilerini bildiğini ifade etti. Vatandaşların yüzde 58’i virüsün belirtilerinin tamamını, yüzde 38’i belirtilerin bir kısmını biliyor. Yüzde 4’ü ise hiçbir belirtiyi bilmiyor.

SOSYAL İZOLASYONA UYULUYOR

Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmadığını söyleyenlerin oranı yüzde 76, bazen dışarı çıktıklarını söyleyenlerin oranı 19, her zaman dışarı çıktıklarını söyleyenlerin oranı ise yüzde 5 oldu. Zorunlu olarak dışarı çıkıldığında insanlarla arasına mesafe koyduklarını söyleyenlerin oranı yüzde 78, bu kurala bazen uyduklarını söyleyenlerin oranı ise yüzde 20 oldu. Buna göre sosyal mesafe ve sosyal izolasyon kurallarına uyanların oranı yüzde 90 seviyesini aştı.

TEDBİRLERİ DOĞRU BULUYOR

Vatandaşların yüzde 93’ü spor müsabakalarının ertelenmesini, yüzde 88’i ibadethanelerin kullanımına sınırlama getirilmesini doğru buldu. Kafe, lokanta, bar, pastahane, eğlence mekânlarının geçici olarak kapatılmasını doğru bulanların oranı yüzde 94 oldu.

FAZLADAN ÜRÜN ALIYOR

Vatandaşların yüzde 67’si salgın nedeniyle fazladan dezenfektan aldığını ifade ederken, yüzde 31’i fazladan gıda ürünleri, yüzde 48’i ise her zamankinden fazla temizlik ürünü aldığını bildirdi.

06 Nisan 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ural - ne ara yaptılar ki bu anketi. milletin evlerine mi gittiler sıkmayın olum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Nisan 18:49


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?